ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
10.12.12р. Справа № 21/5005/9280/2012
За позовом Дніпродзержинської міської ради Дніпропетровської області, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
до Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-промислової компанії "РЕМ ЛТД", м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
Третя особа: Дніпродзержинська об'єднана податкова інспекція Дніпропетровської області Державної податкової служби, м. Дніпродзержинськ, Дніпропетровська область
про внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.07.10р. № 11391
Суддя Назаренко Н.Г.
Секретар судового засідання Булана Ю.М.
Представники:
від позивача - Федорова О.М., дов. № 01-17/2/22вих від 11.01.12р.;
від відповідача - не з'явився;
від третьої особи - не з'явився.
СУТЬ СПОРУ:
Дніпродзержинська міська рада звернулася з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю торгово-промислової компанії "РЕМ ЛТД" і просить внести зміни до пункту до п.п. 2.3., 4.1. договору оренди земельної ділянки від 20.07.2010 року № 11391, укладеного між Дніпродзержинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю торгово-промисловою компанією "РЕМ ЛТД", виклавши їх в наступній редакції:
"п.2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 16.08.11р. становить 9 583821,30грн.";
"п.4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 287 514,63 грн/рік без ПДВ, а з урахуванням пільг у розмірі 201 260,25 грн/рік без ПДВ, яка застосовується на умовах, визначених рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.12р. №475-24/VI "Про плату за землю"."
Представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі.
Третя особа в судове засідання не з'явилась, про час та місце судового засідання повідомлена належним чином.
Відповідач відзив на позов не надав, явку повноважного представника в судові засідання, призначені для розгляду справи, не забезпечив, про дату, час і місце проведення судових засідань відповідач повідомлений належним чином за його місцезнаходженням згідно матеріалів справи (а.с. 42), у тому числі підтвердженим витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 9-11).
Статтею 64 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що ухвала про порушення провадження у справі надсилається зазначеним особам за повідомленою ними господарському суду поштовою адресою. У разі ненадання сторонами інформації щодо їх поштової адреси, ухвала про відкриття провадження у справі надсилається за адресою місцезнаходження сторін, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців. У разі відсутності сторін за такою адресою, вважається, що ухвала про порушення провадження у справі вручена їм належним чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 93 Цивільного кодексу України місцезнаходження юридичної особи визначається місцем її державної реєстрації, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 22 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що сторони зобов'язані добросовісно користуватися належними їм процесуальними правами, виявляти взаємну повагу до прав і охоронюваних законом інтересів другої сторони, вживати заходів до всебічного, повного та об'єктивного дослідження всіх обставин справи.
Суд вважає достатніми матеріали справи для слухання за відсутності третьої особи та відповідача відповідно до ст. 75 Господарського процесуального кодексу України за наявними в ній матеріалами.
Клопотання про здійснення технічної фіксації судового процесу сторонами не подавалось.
В порядку ст. 85 ГПК України, у судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, вислухавши пояснення представника позивача, господарський суд, -
ВСТАНОВИВ:
20.07.2010 року між Дніпродзержинською міською радою (далі - орендодавець, позивач) та Товариством з обмеженою відповідальністю торгово-промисловою компанією "РЕМ ЛТД" (далі - орендар, відповідач) був укладений договір оренди земельної ділянки № 11391 (далі - договір), відповідно до п.1.1 якого, орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне користування земельну ділянку несільськогосподарського призначення, що знаходиться за адресою: вул. Українська, 1, м. Дніпродзержинськ, згідно з планом земельної ділянки.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення міської ради від 26.02.2010 р. № 902/V (п. 1.2. договору).
В оренду, відповідно до п. 2.1. договору, передається земельна ділянка загальною площею 1,8957 га для розміщення дробильно-сортувальної дільниці.
Цільове використання земельної ділянки за українським класифікатором: землі підприємств іншої промисловості (1.10.5).
Згідно п. 2.3. договору нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 13.01.2010 р. становить 6 108 316,56 грн.
Договір зареєстрований в державному реєстрі земель05.08.2010р. за № 041010600309.
Договір укладається строком до 26.02.2020р. (п.3.1 договору).
Пунктом 2.2. договору передбачено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки на момент укладення цього договору становить 57 384,98 грн.
Відповідно до п.4.1. договору орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 195 466,20 грн./рік без ПДВ, що становить 16 288,85 грн./міс. без ПДВ, на рахунок місцевого бюджету, реквізити якого надаються орендарю додатково.
Пунктом 4.4. договору передбачено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту:
- зміни умов господарювання, передбачених договором;
- підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів;
- збільшення розміру ставки земельного податку;
- в інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
Умовами п.12.1. договору передбачено, що зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розв'язується у судовому порядку.
За умовами договору орендодавець має право вимагати від орендаря збільшення розмірів орендної плати у разі збільшення відповідно до законодавства розмірів земельного податку та інших мотивів, визначених умовами цього договору (п. 9.2.3. договору).
З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 вказаного кодексу встановлено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:
- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;
- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ст. 288.4).
- для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки;
- для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки; (ст.288.5.2).
Позивач вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди земельної ділянки від 20.07.2010 року, що і стало причиною спору.
Розглянувши позовні вимоги господарський суд вважає їх такими, що підлягають задоволенню з огляду на наступне.
Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).
Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.
Згідно до вимог статті 654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Згідно Витягу №4962 від 16.08.2011 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки нормативна грошова оцінка земельної ділянки по вул. Українська, 1, м. Дніпродзержинськ, загальною площею 1,8957 га становить 9 583 821,30 грн. (а.с. 46).
25.06.2012 року Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення № 475-24/VІ "Про плату за землю", яким встановлено коефіцієнт для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки, розпорядниками яких є Дніпродзержинська міська рада на рівні трикратного розміру земельного податку; вирішено застосовувати коефіцієнти для розрахунку річної орендної плати за земельні ділянки з 01.07.2012 року.
Вказаним рішенням встановлено з 01.07.2012 року по 31.12.2013 року пільгу із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету.
Таким чином, відповідач має сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою на рівні трикратного розміру земельного податку, з урахуванням пільги із земельного податку у відсотковому еквіваленті від суми, що зараховується до місцевого бюджету, яка відповідно, становить 287 514,63 грн/рік без ПДВ, а з урахуванням пільг у розмірі 201 260,25 грн/рік без ПДВ.
Відповідно до ст. 188 ГК України зміна та розірвання господарських договорів в односторонньому порядку не допускаються, якщо інше не передбачено законом або договором.
Листом від 09.08.11р. № 01-14вих/237 Дніпродзержинська міська рада направив на адресу Відповідача вимогу про приведення договорів оренди земельної ділянки до вимог чинного законодавства.
Однак, на час розгляду справи доказів щодо приведення договору оренди спірної земельної ділянки від 20.07.2010 року до вимог діючого законодавства в частині орендної плати за користування земельною ділянкою на рівні чотири кратного розміру земельного податку, у відповідності до вимог ст.288 Податкового кодексу України сторонами суду не надано.
Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, п. 12 Земельного кодексу України).
Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 144 Конституції України рішення, прийняті органом місцевого самоврядування, є обов'язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ст.651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 21 Закону України "Про оренду землі" розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України.
Згідно ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату є однією із суттєвих умов договору оренди.
Умовами спірного договору передбачені підстави для зміни розміру орендної плати, в тому числі і у випадку, передбаченому законодавством України.
Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").
Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею у відповідному розмірі земельного податку, рішення Дніпродзержинської міської ради №475-24/VІ від 25.06.2012 року "Про плату за землю", суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до п.п. 2.3., 4.1. договору оренди земельної ділянки, який укладено між Дніпродзержинською міською радою та Товариством з обмеженою відповідальністю торгово-промислової компанії "РЕМ ЛТД".
Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.
Відповідно до ч.2 ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.
Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення до суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
Аналогічна правова позиція узгоджується з позицією Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 06.12.2010 року по справі № 2-1/10068-2008, та постановою Вищого господарського суду України від 25.01.2011 року по справі № 14/240-10.
Крім того, щодо правовідносин викладених у позовній заяві стосовно вказаного предмету спору, існує і правова позиція Верховного Суду України, яка викладена у постанові від 27.12.2010 року по справі № 27/15-10, та яка прийнята за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах.
У відповідності до норм ст.111-28 Господарського процесуального кодексу України, рішення Верховного Суду України, прийняте за наслідками розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначену норму права, та для всіх судів України. Суди зобов'язані привести свою судову практику у відповідність із рішеннями Верховного Суду України.
Невиконання судових рішень Верховного Суду України тягне за собою відповідальність, установлену законом.
Отже нормами чинного законодавства передбачена можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість збільшення розміру орендної плати, а орендна плата на земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.
Враховуючи вищезазначене, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Враховуючи, що спір доведено до розгляду у суді з вини відповідача, на нього, відповідно до ст. 49 ГПК України покладається судовий збір у справі.
Крім того, слід зазначити, що при зверненні до суду, позивачем сплачено 1 118,00 грн. судового збору, що підтверджено платіжним дорученням № 1019 від 2 жовтня 2012 р., яке знаходиться в матеріалах справи (а.с. 8).
Згідно Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" з 01 січня 2012 року розмір мінімальної заробітної плати становить 1 073, 00 грн.
Відповідно до п. 2.1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" за позовні заяви майнового характеру позивач сплачує 2 відсотки ціни позову, але не менше 1,5 розміру мінімальної заробітної плати та не більше 60 розмірів мінімальних заробітних плат, тобто від 1 609,50 грн. до 64 380,00 грн..
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" судовий збір справляється у відповідному розмірі від мінімальної заробітної плати у місячному розмірі, встановленої законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Судом встановлено, що ціна позову по даній справі немайнового характеру складала 1 073,00 грн., тому судовий збір мав складати 1 073,00 грн.
Відповідно до п. 1. ч. 1 ст. 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається ухвалою суду в разі внесення судового збору в більшому розмірі, ніж встановлено законом.
З огляду на викладене, позивачу підлягає поверненню з Держаного бюджету України 45,00 грн. надмірно сплаченого судового збору, про що слід винести ухвалу.
На підставі наведеного, керуючись ст.ст. 22, 49, 75, 82-85, 87, 116, 11128ГПК України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Внести зміни до п.п. 2.3., 4.1. договору оренди земельної ділянки від 20.07.2010 року № 11391, укладеного між Дніпродзержинською міською радою (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, буд. 2; ідентифікаційний код ЄДРПОУ 24604168) та Товариством з обмеженою відповідальністю торгово-промисловою компанією "РЕМ ЛТД" (51000, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, просп. Леніна, буд. 24; ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20269030), виклавши їх в наступній редакції:
"п.2.3. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки станом на 16.08.11р. становить 9 583821,30грн.";
"п.4.1. Орендна плата вноситься "Орендарем" виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету у розмірі 287 514,63 грн/рік без ПДВ, а з урахуванням пільг у розмірі 201 260,25 грн/рік без ПДВ, яка застосовується на умовах, визначених рішенням Дніпродзержинської міської ради від 25.06.12р. №475-24/VI "Про плату за землю"."
Стягнути з Товариства з обмеженої відповідальністі торгово-промислової компанії "РЕМ ЛТД" (51000, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, просп. Леніна, буд. 24; ідентифікаційний код ЄДРПОУ 20269030) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державного казначейства служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7; код ЄДРПОУ 37989269, банк одержувача - відділення банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, р/рахунок 31214206783005, МФО 805012, КБКД 22030001; призначення платежу - судовий збір, код ЄДРПОУ суду 03499891, пункт 2.2.) судовий збір в розмірі 1 073,00 грн. (одна тисяча сімдесят три грн. 00 коп.), про що видати наказ.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
Повернути Дніпродзержинській міській раді (51931, Дніпропетровська область, м. Дніпродзержинськ, пл. Дзержинського, буд. 2; ідентифікаційний код ЄДРПОУ 24604168) з Державного бюджету України в особі управління Державної казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, код ЄДРПОУ 379 892 69, рахунок 312 142 067 830 05 в Відділенні банку ГУДКУ у Дніпропетровській області, МФО 805012, КБКД 220 300 01) зайво сплачений згідно платіжного доручення № 1019 від 2 жовтня 2012 р., яке міститься в матеріалах справи, судовий збір у сумі 45,00 грн., про що винести ухвалу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Суддя Н.Г. Назаренко
Дата підписання рішення, оформленого відповідно до вимог ст. 84 ГПК України, - 11.12.2012р.