ВИЩИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД УКРАЇНИ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" грудня 2012 р. Справа № 5027/319/2012 Вищий господарський суд України у складі колегії суддів:
Дроботової Т.Б. -головуючого, Волковицької Н.О., Рогач Л.І.за участю представників: позивачане з'явились (про час і місце судового засідання повідомлені належно)відповідачане з'явились (про час і місце судового засідання повідомлені належно)третіх осібне з'явились (про час і місце судового засідання повідомлені належно)розглянувши у відкритому судовому засіданні касаційну скаргу Виконавчого комітету Чернівецької міської радина постановуЛьвівського апеляційного господарського суду від 10.10.2012 рокуу справі№ 5027/319/2012 Господарського суду Чернівецької областіза позовомЧернівецької обласної ради доВиконавчого комітету Чернівецької міської ради треті особи, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача- Колективне підприємство "Конвалія-1"; - Чернівецька міська радапровизнання незаконним та скасування рішення
ВСТАНОВИВ:
25.05.2012 року Чернівецька обласна рада звернулася до господарського суду з позовом про визнання незаконним та скасування пункту 1.2 рішення Виконавчого комітету Чернівецької обласної ради "Про підтвердження права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівці" від 23.07.2003 року № 558/15, посилаючись на приписи статей 41, 142 Конституції України, статей 24, 59, пункту 10 розділу V Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", статей 21, 393 Цивільного кодексу України та на незаконне підтвердження зазначеним рішенням права комунальної власності територіальної громади м. Чернівці на будівлю літ. Б по вул. Червоноармійській, 3-А м. Чернівці загальною площею 20,2 кв.м., як об'єкта спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст області.
Відповідач заперечив проти позовних вимог, посилаючись на набуття права комунальної власності на спірне майно з підстав, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)", за рішенням ХХ сесії Чернівецької обласної ради народних депутатів І-го скликання від 27.12.1991 року "Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районної рад народних депутатів", рішенням ІХ сесії Чернівецької міської ради народних депутатів І скликання № 253 "Про перелік об'єктів комунальної власності Чернівецької міської ради народних депутатів", за додатком 1 до якого до комунальної власності переходять житлові ремонтно-експлуатаційні підприємства м. Чернівці з № 1 по 18 включно з житловим та нежитловим фондом, що є на їх обліку; також відповідач заявив про застосування позовної давності до вимог позивача.
Рішенням Господарського суду Чернівецької області від 09.08.2012 року (суддя Марущак І.В.) позов задоволено; визнано незаконним та скасовано пункт 1.2 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 23.07.2003 року № 558/15"Про підтвердження права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівці"; з відповідача стягнуто на користь позивача 1094 грн. судового збору.
Місцевий господарський суд дійшов висновків про прийняття спірного пункту зазначеного рішення з порушенням повноважень відповідача, що не розповсюджуються на об'єкти спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст.
Постановою Львівського апеляційного господарського суду від 10.10.2012 року (судді: Желік М.Б. -головуючий, Марко Р.І., Малех І.Б.) рішення місцевого господарського суду залишено без змін з мотивів його законності та обґрунтованості.
Не погоджуючись з висновками господарських судів попередніх інстанцій, відповідач подав до Вищого господарського суду України касаційну скаргу, в якій просить скасувати постанову апеляційного суду та рішення місцевого суду та прийняти нове рішення про відмову в задоволенні позовних вимог.
Касаційну скаргу вмотивовано доводами про порушення господарськими судами норм матеріального та процесуального права, а саме: судами не взято до уваги повноваження щодо управління комунальною власністю, віднесені до відання виконавчих органів місцевих рад за змістом статей 29, 40, 60 Закону України "Про місцеве самоврядування" та положення статті 35 Закону України "Про власність" ; судами залишено поза увагою докази, які підтверджують право власності Чернівецької міської ради на спірне приміщення; всупереч статті 393 Цивільного кодексу України судами не перевірено та не наведено докази, що підтверджують право власності позивача на спірне майно; судами безпідставно не застосовано позовну давність до вимог позивача.
Позивач у відзиві на касаційну скаргу відхилив її доводи повністю; сторони та треті особи не скористалися правом на участь представників у судовому засіданні.
Заслухавши доповідь судді -доповідача, перевіривши наявні матеріали справи на предмет юридичної оцінки обставин справи та повноти їх встановлення в судовому рішенні, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з таких підстав.
Відповідно до статті 1117 Господарського процесуального кодексу України, переглядаючи у касаційному порядку судові рішення, касаційна інстанція на підставі встановлених фактичних обставин справи перевіряє застосування судом першої чи апеляційної інстанції норм матеріального і процесуального права.
Касаційна інстанція не має права встановлювати чи вважати доведеними обставини, що не були встановлені у рішенні або постанові господарського суду або відхилені ним, вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу, про перевагу одних доказів над іншими, збирати нові докази або перевіряти докази.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, відповідно до пунктів 1, 1.2 рішення ІХ сесії ХХІ скликання Чернівецької обласної Ради народних депутатів від 12 жовтня 1991 року взятий на баланс обласної Ради народних депутатів відповідно до рішення облвиконкому від 27 серпня 1991 року № 228 будинок обкому Компартії України по вул. К. Маркса, 2 вирішено передати в безоплатне користування (із збереженням права власності за обласною Радою): державному університету ім. Ю. Федьковича - приміщення, які займав обком Компартії України, включаючи господарські будівлі та прилеглу територію; обласній раді профспілок та редакції газети "Буковинське віче" приміщення, які вони зараз займають.
Доручено виконкому обласної Ради народних депутатів укласти із зазначеними юридичними особами відповідні угоди.
Відповідно до рішення Виконавчого комітету Чернівецької обласної ради № 231 від 28.08.1991 року створено комісію для вирішення питань пов'язаних із взяттям на баланс обласної ради майна, належного обкому Компартії України, розпорядженням Чернівецької обласної ради № 16 від 28.08.1991 року затверджено акт комісії та прийнято на баланс майно належне обкому Компартії України згідно із актом від 28.08.1991 р; при цьому акт передачі майна від 28.08.1991 року не містить ідентифікуючих ознак спірної будівлі, що відзначено судами у судових рішеннях.
На підставі постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 року № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)", Чернівецькою обласною радою народних депутатів Х сесією ХХІ скликання 27 грудня 1991 року прийнято рішення "Про перелік об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів", пунктом 1 якого затверджено переліки об'єктів комунальної власності обласної, міської та районних Рад народних депутатів, перераховані у додатках 1, 2 та 3.
Згідно з пунктом 1 додатку № 1 до вказаного рішення до Переліку державного майна, що знаходиться у комунальній власності обласної Ради народних депутатів, віднесено будинки та господарські споруди з прилеглими територіями в тому числі: "по вул. К. Маркса, 2, який згідно рішення ІХ сесії обласної Ради народних депутатів від 12 жовтня 1991 року переданий в безоплатне користування Чернівецькому державному університету".
Додатком № 2 до даного рішення Чернівецької обласної ради народних депутатів Х сесії ХХІ скликання від 27 грудня 1991 року закріплено "Перелік державного майна підприємств, установ і організацій, яке безоплатно передається до комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів", в якому не значиться об'єкт нерухомості по вул. К. Маркса, 2 м. Чернівці; натомість згідно з даним додатком Чернівецькій міській раді передано Житлові ремонтно-експлуатаційні підприємства з № 1 по № 18 включно з житловим та нежитловим фондом, що є на їх обліку, крім відомчого. За даним пунктом як стверджує відповідач Чернівецькій міській раді передано у комунальну власність будівлю по вул.. Червоноармійській, 3 м. Чернівці і, як стверджує Відповідач, спірне приміщення відносилось до даної будівлі.
Пунктом 2 рішення Чернівецької обласної ради народних депутатів Х сесії ХХІ скликання від 27 грудня 1991 року передбачено: "Виконавчим комітетам обласної, Чернівецької міської та районних Рад народних депутатів, обласним управлінням, відомствам та іншим господарським органам, уповноваженим управляти майном місцевих Рад області, станом нa 1 січня 1992 року провести інвентаризацію будівель, споруд, обладнання, іншого майна та грошових коштів в госпрозрахункових підприємствах, організаціях та установах, що знаходяться на утриманні місцевих бюджетів і до 1 лютого 1992 року передати їх згідно переліків у комунальну власність відповідним Радам народних депутатів".
Також судами вказано, що за змістом договору на безоплатне користування будівлями від 16.01.1992 року, укладеного між Чернівецькою обласною радою та Чернівецьким державним університетом ім. Ю.Федьковича, неможливо ідентифікувати чи передавалась за ним спірна будівля, оскільки позивачем не надано акта приймання-передачі до договору, водночас рішенням IX сесії Чернівецької міської Ради народних депутатів XXI скликання від 25 січня 1992 року № 253 затверджено перелік об'єктів комунальної власності Чернівецької міської Ради народних депутатів; об'єкт нерухомості по вул. К. Маркса, 2 м. Чернівці у цьому переліку відсутній.
Рішенням Виконавчого комітету Чернівецької міської ради №362/12 від 07.07.1992 р. вулиця К.Маркса перейменована у вул. Кафедральну.
9 липня 1998 року Чернівецька обласна рада XXIII скликання прийняла рішення № 45-2/98 "Про порядок управління об'єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області", яким затвердила Перелік об'єктів спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області, до якого віднесено об'єкт нерухомості по вул. Кафедральній, 2 м. Чернівці.
Пунктом 1.8 рішення Виконавчого комітету Чернівецької міської ради від 07.07.2003 року № 533/14 "Про присвоєння поштових адрес та надання дозволу на розподіл будинковолодіння" 1.8 присвоєно поштову адресу вул. Червоноармійська, 3-А будівлі перукарні "Конвалія" згідно з довідкою Чернівецького міського комунального БТІ від 10.06.2003 року № 432 та листом департаменту економіки від 24.06.2003 року № 6-2296.
23.07.2003 року Виконавчий комітет Чернівецької міської ради прийняв рішення "Про підтвердження права комунальної власності на об'єкти нерухомості, що належать територіальній громаді м. Чернівців" № 558/15, за змістом якого підтверджено право комунальної власності територіальної громади м. Чернівців на будівлю літ. "Б" по вул. Червоноармійській, 3-А загальною площею 20,2 м кв. (пункт 1.2 рішення).
Судами встановлено, що загальний вигляд спірної будівлі під літерою "Е" та її розміщення відносно адрес вул. К. Маркса, 2 та вул. Червоноармійська, 3 м. Чернівці вбачається зі схематичного плану будівельного кварталу № 73 м. Чернівці станом на 1953 рік; згідно з матеріалами інвентарної справи на будинковолодіння за адресою: вул. Червоноармійська, 3 м. Чернівці, спірна будівля станом на 1953 рік та 1972 рік за даною адресою не значилася, що підтверджується таблицею (т.ІІ а.с. 114, 115), поповерховим планом (т.ІІ а.с. 116, 131, 132, 133, 135), оціночний акт (т.ІІ а.с. 134). Зазначена в даних документах прибудова не відповідає розміру площі спірного майна та не відображена на схематичному плані.
Разом з цим, відповідно до матеріалів, які містяться в інвентарній справі на будинковолодіння, розташоване за адресою: вул. Кафедральна (колишня К.Маркса), 2, м. Чернівці (генеральний план (т. ІІ, а.с. 42), ескіз (т. ІІ, а.с. 46), поповерховий план (т. ІІ а.с. 47), ескіз (т. ІІ а.с. 49)) станом на 1960 рік спірна будівля зазначена під літерою "Е" за адресою: вул. К. Маркса, 2 м. Чернівці, обком КПУ; в оціночному акті (т. ІІ а.с. 54, 55) на будівлю літ. "Е" квартал 73 вул. К. Маркса, 2 обком партії КПСС зазначено "парихмахерская" станом на 1960 рік, в журналі (т. ІІ а.с. 56, 57) на будівлю літ. "Е" вул. К. Маркса, 2 зазначено "парихмахерская" та розміри будівлі станом на 1960 рік.
Спірна будівля в інвентарній справі на будинковолодіння за адресою: вул. Червоноармійська, 3 м. Чернівці вперше документально відображена у листі Виконавчого комітету Чернівецької міської ради № 6/60-423 від 22.08.1995 року до Чернівецького обласного БТІ (т.ІІ а.с. 118), оціночному акті та технічному описі 1995 року, (т. ІІ, а.с. 119, 120), поповерховому плані (т. ІІ, а.с. 121) та оціночному акті станом на 2002 рік (т. ІІ, а.с. 137, 138).
За змістом листа Чернівецького комунального обласного БТІ № 1790 від 13.12.2002 року до Департаменту економіки Чернівецької міської ради, Департаменту видано за замовленням за № 2073 від 11.09.2002 року інвентарну справу, реєстраційне посвідчення та довідку - характеристику на приміщення за адресою, вул. Червоноармійська, 3 в м. Чернівці, помилково; фактично приміщення перукарні знаходиться за адресою вул. Кафедральна, 2, а будівлі за даною адресою зареєстровані за Обласною радою на підставі рішення X сесії обласної ради XI скликання від 27.12.1991 року та рішення II сесії обласної ради XIII скликання за № 45-2/98 від 09.071998 року. З огляду на наведене, вказаним листом БТІ відкликало реєстраційне посвідчення, як видане помилково.
Відтак, господарські суди попередніх інстанцій дійшли висновку, що спірна будівля була зареєстрована за адресою: вул. К. Маркса (а станом на дату прийняття оскаржуваного рішення - вул. Кафедральна), 2, м. Чернівці і за додатком 1 до рішення Чернівецької обласної ради народних депутатів Х сесії ХХІ скликання від 27 грудня 1991 року віднесена до переліку державного майна, що знаходиться у комунальній власності Чернівецької обласної ради народних депутатів в межах реалізації позивачем у справі своїх правомочностей, як складових права власності на вказане нерухоме майно щодо володіння, користування та розпорядження спірним майном; оспорюване рішення Чернівецької міської ради порушує права та охоронювані законом інтереси Позивача.
Судова колегія погоджується з висновками господарських судів попередніх інстанцій з наступних підстав.
За приписами статті 327 Цивільного кодексу України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом; право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом, вказане кореспондується з статтею 4 Цивільного кодексу Української РСР щодо підстав виникнення цивільних прав та обов'язків; слід визнати, що за таких самих підстав цивільне право змінюється чи припиняється.
Набуття особою права власності на майно, здійснення правомочностей власника щодо цього майна можливе у разі припинення права власності на це майно у попереднього законного власника за встановлених законодавством підстав; підстави набуття (припинення) права власності визначаються за законодавством, чинним у відповідний період.
Статтею 7 Закону Української РСР "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування" від 07.12.1990р. (втратив чинність у 1997 році) було передбачено поняття комунальної власності адміністративно-територіальних одиниць та визначено підстави її набуття -до комунальної власності належить майно, яке передається безоплатно державою, іншими суб'єктами права власності, майно, яке створюється і купується органами місцевого самоврядування за рахунок належних їм коштів, а також майно, перелік якого встановлено Законом про власність; за статтею 31 Закону України "Про власність" комунальна власність належала до державної власності.
Перелік об'єктів, які відносяться до об'єктів права комунальної власності, визначено статтею 35 Закону України "Про власність"; водночас за статтею 32 вказаного Закону суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів.
Відповідно до постанов Верховної Ради УРСР від 08.12.1990 року "Про порядок введення в дію Закону Української РСР "Про місцеві ради народних депутатів та місцеве самоврядування", від 26.03.1991 року "Про введення в дію Закону Української РСР "Про власність" Кабінетом Міністрів України прийнято Постанову від 05.11.1991 року № 311 "Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю)".
Вказаною постановою затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць, зобов'язано органи, уповноважені управляти державним майном, здійснити до 01.01.1992 року передачу державного майна, що перебуває в їх віданні, до комунальної власності згідно переліку, затвердженого даною постановою.
Також цією постановою встановлено, що розмежування майна між власністю областей, міст Києва та Севастополя і власністю районів, міст обласного підпорядкування, районів міст Києва та Севастополя провадиться облвиконкомами, Київським і Севастопольським міськвиконкомами з участю виконкомів нижчестоящих Рад народних депутатів; розмежування майна між власністю районів, міст обласного підпорядкування та власністю інших адміністративно-територіальних одиниць провадиться виконкомами районних і міських рад народних депутатів з участю виконкомів районних у містах, міських районного підпорядкування, селищних і сільських рад народних депутатів.
За розпорядженням Голови Верховної Ради України № 1541-ХІІ від 13.09.1991 року майно (будинки, споруди, друкарні, транспортні засоби, інша власність) колишніх Кримського республіканського комітету КПУ приймає на баланс Верховна Рада Кримської АРСР, обкомів партії - обласні Ради народних депутатів, міськкомів партії - міські Ради народних депутатів, райкомів партії - районні Ради народних депутатів.
За Законом України "Про обернення майна Компартії України та КПРС на державну власність" майно, передане на баланс місцевих рад народних депутатів, крім міста Києва, є власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною власністю), а функції володіння, користування та розпорядження зазначеним майном покладаються на відповідні місцеві ради народних депутатів, крім міста Києва.
Відповідно до частини 2 пункту 10 розділу V Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" майно передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте ними на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи.
Відтак висновки господарських судів попередніх інстанцій щодо правового статусу спірного майна, як правомірно набутого у спільну власність територіальних громад області в межах здійснення розмежування державної та комунальної власності відповідає наведеним вище приписам законодавства та ґрунтується на належних доказах, наявних у матеріалах справи та наведених судами.
Натомість відповідач не довів та не надав жодних доказів набуття ним права власності на спірне майно в межах подальшого розмежування майна між власністю районів, міст обласного підпорядкування та власністю інших адміністративно-територіальних одиниць; будь-які докази припинення у визначеному законодавством порядку права власності територіальних громад області на спірне майно відсутні, відтак спірне рішення прийнято відповідачем за відсутності повноважень щодо спірного майна.
Відтак судами досліджено документальні докази, які відповідають принципам належності та допустимості при визначенні наявності чи відсутності підстав набуття права комунальної власності; касаційна скарга не містить жодних доводів у спростування висновків судів попередніх інстанцій, неправомірності прийняття актів органів місцевого самоврядування, за якими здійснювалося розмежування об'єктів права комунальної власності, взятих судами до уваги.
Рішення є законним тоді, коли суд, виконавши всі вимоги процесуального законодавства і всебічно перевіривши обставини, вирішив справу у відповідності з нормами матеріального права, що підлягають застосуванню до даних правовідносин. Обґрунтованим визнається рішення, в якому повно відображені обставини, які мають значення для даної справи, висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються достовірними доказами, дослідженими в судовому засіданні.
Перевіривши у відповідності до частини 2 статті 1115 Господарського процесуального кодексу України юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення у рішенні місцевого та постанові апеляційного господарського суду, колегія суддів дійшла висновків про те, що господарські суди в порядку статей 43, 99, 101 Господарського процесуального кодексу України всебічно, повно та об'єктивно розглянули в судовому процесі всі обставини справи в їх сукупності; дослідили подані сторонами в обґрунтування своїх вимог та заперечень докази; належним чином проаналізували підстави виникнення права власності, та правильно застосували норми матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини.
Доводи скаржника про невірне застосування судами норм матеріального права суперечать дійсним обставинам справи та приписам чинного законодавства; доводи стосовно неповноти дослідження обставин справи фактично зводяться до переоцінки обставин, встановлених судами апеляційної та першої інстанції та не приймаються колегією суддів до уваги з огляду на положення статті 1117 Господарського процесуального кодексу України.
Підстав для скасування судових рішень з мотивів, наведених у касаційній скарзі колегія суддів не вбачає.
Враховуючи викладене, керуючись статтями 43, 1115, 1117, пунктом 1 частини 1 статті 1119, статті 11111 Господарського процесуального кодексу України, Вищий господарський суд України,
ПОСТАНОВИВ:
Касаційну скаргу Виконавчого комітету Чернівецької міської ради залишити без задоволення.
Постанову Львівського апеляційного господарського суду від 10.10.2012 року у справі № 5027/319/2012 Господарського суду Чернівецької області та рішення Господарського суду Чернівецької області від 09.08.2012 року залишити без змін.
Головуючий Т. Дроботова
Судді: Н. Волковицька
Л. Рогач