Ухвала суду № 27947205, 21.11.2012, Касаційний адміністративний суд Верховного Суду (до 15.12.2027 - Вищий адміністративний суд України)

Дата ухвалення
21.11.2012
Номер справи
к-20673/10-с
Номер документу
27947205
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

"21" листопада 2012 р. м. Київ К-20673/10-С

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:

Головуючого: Бившевої Л.І.,

суддів: Лосєва А.М., Шипуліної Т.М.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Торезі Донецької області

на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року

та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2010 року

у справі № 2а-16868/09/0570

за позовом Приватного підприємства виробничо-комерційної фірми «Промтекс»

до Державної податкової інспекції у місті Торезі Донецької області

про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій, -

В С Т А Н О В И Л А :

Приватне підприємство виробничо-комерційна фірма «Промтекс»(далі -позивач) звернулось до суду з позовом до Державної податкової інспекції у місті Торезі Донецької області (далі -відповідач) про визнання недійсним податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Торезі Донецької області № 0000092310/2 від 02 вересня 2009 року про визначення штрафних (фінансових) санкцій за платежем: податок на прибуток у розмірі 11153,25 грн.

Постановою Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року позов задоволено. Визнано недійсним податкове повідомлення-рішення ДПІ у м. Торезі Донецької області від 02 вересня 2009 року № 0000092310/2 про застосування до ПП ВКФ «Промтекс»штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 11153,25 грн. Стягнуто з Державного бюджету України на користь ПП ВКФ «Промтекс» судові витрати з судового збору в розмірі 3,40 грн.

Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2010 року постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року залишено без змін.

В касаційній скарзі ДПІ у м. Торезі Донецької області, посилаючись на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2010 року і ухвалити нове рішення, яким у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши доповідь судді -доповідача, перевіривши доводи касаційної скарги щодо дотримання правильності застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, правової оцінки обставин у справі, колегія суддів, враховуючи межі касаційної скарги, дійшла висновку, що касаційна скарга задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Судами попередніх інстанцій встановлено наступне.

ДПІ у м. Торезі Донецької області була проведена перевірка ПП ВКФ «Промтекс»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 21 березня 2006 року по 30 вересня 2008 року, за результатами якої складений акт № 214/23-0/33767211 від 25 березня 2009 року.

За висновками акта перевірки позивачем були порушені, зокрема, вимоги підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5, абзаців 4, 5 підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5, підпункту 5.6.1 пункту 5.6 статті 5, підпункту 5.7.1 пункту 5.7 статті 5, пункту 5.9 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток у періоді, що перевірявся, на загальну суму 54242,00 грн.

08 квітня 2009 року на підставі вказаного акта перевірки ДПІ у м. Торезі Донецької області прийняла податкове-повідомлення-рішення № 0000092310/0, яким на підставі підпункту «б»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначила ПП ВКФ «Промтекс» суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок на прибуток у розмірі 81363,00 грн., у тому числі: 54242,00 грн. -за основним платежем, 27121,00 грн. -за штрафними (фінансовими) санкціями.

Вказане податкове повідомлення-рішення оскаржувалося позивачем в адміністративному порядку.

Також, у зв'язку з поданням ПП ВКФ «Промтекс»скарги на податкове повідомлення-рішення від 08 квітня 2009 року № 0000092310/0, ДПІ у м. Торезі Донецької області була проведена позапланова виїзна перевірка ПП ВКФ «Промтекс»з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 21 березня 2006 року по 30 вересня 2008 року, за результатами якої складений акт № 497/23-2/33767211 від 15 червня 2009 року, за висновками якого позивачем були порушені вимоги підпункту 5.2.1 пункту 5.2 статті 5, абзаців 4, 5 підпункту 5.3.9 пункту 5.3 статті 5, підпункту 5.6.1 пункту 5.6 статті 5, підпункту 5.7.1 пункту 5.7 статті 5, пункту 5.9 статті 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», в результаті чого занижено податок на прибуток у періоді, що перевірявся, на загальну суму 46077,00 грн. та завищено податок на прибуток у періоді, що перевірявся, на загальну суму 7189,000 грн.

Рішенням ДПІ у м. Торезі Донецької області від 19 серпня 2009 року № 6694/10/25-013-2/2 «Про результати розгляду первинної скарги»було скасоване податкове повідомлення-рішення від 08 квітня 2009 року № 0000092310/0 у частині 451,00 грн. нарахованого податку на прибуток та в частині 225,50 грн. застосованої штрафної санкції, а в іншій частині зазначене податкове повідомлення-рішення залишене без змін.

19 червня 2009 року ДПІ у м. Торезі Донецької області прийняла податкове-повідомлення-рішення № 0000092310/1, яким на підставі підпункту «б»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначила ПП ВКФ «Промтекс»суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок на прибуток у розмірі 80686,50 грн., у тому числі: 53791,00 грн. -за основним платежем, 26895,50 грн. -за штрафними (фінансовими) санкціями.

Рішенням ДПА у Донецькій області від 28 серпня 2009 року № 15060/10/25-013-5 «Про результати розгляду повторної скарги»було скасоване податкове повідомлення-рішення від 08 квітня 2009 року № 0000092310/0 (від 19 червня 2009 року № 0000092310/1) з урахуванням рішення від 19 серпня 2009 року № 6694/10/25-013-2/2, прийнятого за результатами розгляду первинної скарги, у частині визначення податкового зобов'язання з податку на прибуток на загальну суму 69533,25 грн., у тому числі: 53791,00 грн. -податку на прибуток і 15742,25 грн. -штрафних (фінансових) санкцій, та в зазначеній частині рішення від 19 серпня 2009 року № 6694/10/25-013-2/2, прийняте за результатами розгляду первинної скарги, а в іншій частині зазначене рішення залишене без змін, а скаргу -без задоволення.

02 вересня 2009 року ДПІ у м. Торезі Донецької області прийняла податкове-повідомлення-рішення № 0000092310/2, яким на підставі підпункту «б»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4, підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»визначила ПП ВКФ «Промтекс»суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) за платежем: податок на прибуток у розмірі 11153,00 грн., у тому числі: 0,00 грн. -за основним платежем, 11153,25 грн. -за штрафними (фінансовими) санкціями.

Суд першої інстанції, задовольняючи позовні вимоги, з висновками якого погодився суд апеляційної інстанції, виходив з того, що оскільки за результатами перевірки не відбулося донарахування податковим органом позивачу суми податкового зобов'язання, що підтверджує відсутність факту заниження податкових зобов'язань з податку на прибуток, підстави для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій на підставі підпункту 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»відсутні.

Колегія суддів погоджується з висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі коли контролюючий орган самостійно донараховує суму податкового зобов'язання платника податків за підставами, викладеними у підпункті «б»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 цього Закону, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у розмірі десяти відсотків від суми недоплати (заниження суми податкового зобов'язання) за кожний з податкових періодів, установлених для такого податку, збору (обов'язкового платежу), починаючи з податкового періоду, на який припадає така недоплата, та закінчуючи податковим періодом, на який припадає отримання таким платником податків податкового повідомлення від контролюючого органу, але не більше п'ятдесяти відсотків такої суми та не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян сукупно за весь строк недоплати, незалежно від кількості податкових періодів, що минули.

Згідно з пунктами 1.2, 1.5 статті 1 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання -зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; штрафна санкція (штраф) -плата у фіксованій сумі або у вигляді відсотків від суми податкового зобов'язання (без урахування пені та штрафних санкцій), яка справляється з платника податків у зв'язку з порушенням ним правил оподаткування, визначених відповідними законами.

Отже, податкове зобов'язання для цілей Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) не включає в себе штрафні санкції, передбачені цим же Законом.

Підпунктом «б»підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо: дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Тобто передбачене підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) право податкового органу застосувати штрафну санкцію до платника податків виникає у тому випадку, коли: дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях; відбувається донарахування податковим органом податкового зобов'язання.

Як вбачається з матеріалів справи, податковий орган не здійснював донарахування суми податкових зобов'язань з податку на прибуток, що підтверджується самим податковим повідомленням-рішенням № 0000032910/2 від 02 вересня 2009 року, у якому показник «основний платіж»дорівнює нулю. Відповідно, і фінансова (штрафна) санкція, передбачена підпунктом 17.1.3 пункту 17.1 статті 17 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами», не може бути застосована, з урахуванням того, що в силу положень абзацу 5 пункту 9 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків державними податковими адміністраціями, затвердженого наказом ДПА України від 11 грудня 1996 року № 29 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), податкові повідомлення-рішення від 08 квітня 2009 року № 0000092310/0 та від 19 червня 2009 року № 0000092310/1 є відкликаними.

З огляду на викладене, суди попередніх інстанцій дійшли обґрунтованого висновку, з яким погоджується суд касаційної інстанції, про неправомірність визначення податковим органом позивачу штрафних санкцій згідно спірного податкового повідомлення-рішення ДПІ у м. Торезі Донецької області від 02 вересня 2009 року № 0000092310/2.

Доводи касаційної скарги вищевикладеного не спростовують.

Відповідно до частини 1 статті 224 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Враховуючи вищевикладене, касаційна скарга ДПІ у м. Торезі Донецької області підлягає залишенню без задоволення, а постанова Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року та ухвала Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2010 року підлягають залишенню без змін.

Керуючись ст. ст. 160, 167, 210, 220, 2201, 223, 224, 230, 231, ч. 5 ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія, -

У Х В А Л И Л А :

Касаційну скаргу Державної податкової інспекції у місті Торезі Донецької області залишити без задоволення, а постанову Донецького окружного адміністративного суду від 10 грудня 2009 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 30 квітня 2010 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий: ______ Л.І. Бившева

Судді: ______ А.М. Лосєв

______ Т.М. Шипуліна