КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
07 грудня 2012 року справа № 2а-5560/12/1070
Суддя Київського окружного адміністративного суду Василенко Г.Ю., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Термінал Бровари" до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,
в с т а н о в и в:
До Київського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Термінал Бровари»з позовом до Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0003771501 від 13.06.2012 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що на підставі договору оренди земельної ділянки, укладеного на 49 років між ТОВ «Термінал Бровари»та Броварською міською радою, позивач орендує земельну ділянку. Розмір орендної плати встановлений договором та складає тверду суму в розмірі 327 433,10 грн. (10% від нормативної грошової оцінки землі). 13 червня 2012 року позивач отримав податкове повідомлення -рішення № 0003771501, в якому зазначалось про порушення п. 123.1 ст. 123 Податкового кодексу України, що стало підставою для збільшення суми грошового зобов'язання з орендної плати за землю в розмірі 524 912,8 грн. та нарахування штрафних санкцій в розмірі 131 228,2 грн.
Позивач вважає зазначене податкове повідомлення -рішення таким що не відповідає чинному законодавству України та підлягає скасуванню.
Представники позивача та відповідача надали заяви, в яких просили розглядати справу в порядку письмового провадження.
За таких обставин та керуючись ч. 4 ст. 122 КАС України, суд вважає за можливе розглянути справу в порядку письмового провадження.
Розглянувши подані документи і матеріали, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із наступного.
Так, Броварською об'єднаною державною податковою інспекцією Київської області Державної податкової служби (далі -ОДПІ) було проведено камеральну перевірку податкової звітності ТОВ «Термінал Бровари»оформлену актом від 21.05.2012 № 290/1501/33584049. В ході цієї перевірки податковим органом було виявлено, що платником було подано податкову декларацію з плати за землю, в якій визначена сума податкового зобов'язання з орендної плати за землю без врахування нової нормативної грошової оцінки землі, затвердженої Рішенням Броварської міської ради від 30.09.2008 року № 883-46-05.
Наведена обставина стала підставою для прийняття ОДПІ податкового повідомлення-рішення від 13.06.2012 № 0003771501, за яким позивачеві донараховано податкове зобов'язання з орендної плати в сумі 656 141,00 грн. (у тому числі 131228,20 грн. за штрафними санкціями).
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.
Відповідно до підпункту 9.1.10. пункту 9.1. статті 9 Податкового кодексу України плата за землю відноситься до загальнодержавних податків та зборів.
Плата за землю, відповідно до підпункту 14.1.147. пункту 14.1. Податкового кодексу України, - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Відповідно до підпункту 14.1.136. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України, орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов'язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
Пунктами 288.2. та 288.3. статті 288 Податкового кодексу України встановлено, що платником орендної плати є орендар земельної ділянки, а об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду.
Підпунктом 271.1.1. пункту 271.1. статті 271 Податкового кодексу України встановлено, що базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно пункту 288.1. статті 288 ПК України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Суд зважає на положення Закону України «Про оренду землі», який зокрема, регулює відносини, пов'язані із орендою землі.
У статті 1 вказаного Закону визначено, що орендою землі є засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
За змістом частини першої статті 15 Закону України «Про оренду землі» орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату належить до істотних умов договору оренди землі.
Відповідно до частини 2 статті 21 Закону України «Про оренду землі» розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
Положення Закону України «Про оренду землі» дають підставу вважати, що встановлення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності вирішується за згодою сторін договору оренди земельної ділянки із закріпленням розміру орендної плати в такому договорі оренди.
Судом встановлено, що 13 квітня 2006 року між Броварською міською радою (орендодавець) та позивачем (орендар) укладено договір оренди земельної ділянки, відповідно до якого орендодавець на підставі рішення сесії Броварської міської ради Київської області від 23.03.2006 року надає, а орендар приймає в строкове, платне користування для будівництва земельну ділянку площею 9,5000 га, яка знаходиться по об'їзній дорозі в м. Бровари.
Пунктом 4 даного договору передбачено, що річна орендна плата складає 277 020,00 грн., а в разі зміни розмірів земельного податку розмір орендної плати переглядається. В пункті 12.1 договору зазначено, що зміна умов договору здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін, а у разі недосягнення згоди -спір розв'язується у судовому порядку.
До даного договору між сторонами 10 липня 2008 року укладено додаткову угоду № 1 відповідно до якої було змінено строк дії договору, була змінена нормативна грошова оцінка земельної ділянки та змінена річна орендна плата, яка становила з дати здачі об'єкта в експлуатацію 327 433,10 грн.
Застереження про мінімальний розмір орендної плати, викладене у підпункту 288.5.1. пункту 288.5. статті 288 Податкового кодексу України дає підстави вважати, що орендна плата є регульованою ціною, відтак, починаючи з набранням чинності Податковим кодексом України - з 01.01.2011 року, дана норма є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору, однак не тягне автоматичного підвищення розміру орендної плати, встановленого в договорі оренди.
Відповідно до ст. 204 Цивільного кодексу України, правочин є правомірним, якщо його недійсність прямо не встановлена законом або якщо він не визнаний судом недійсним.
Податковий кодекс України не містить норм, які би прямо зобов'язували учасників цивільних правовідносин внести зміни до діючого договору у зв'язку із встановленням мінімального розміру орендної плати відповідно до підпункту 288.5.1. пункту 288.5. статті 288 ПК України.
Враховуючи що недійсність договору оренди земельної ділянки законом прямо не встановлена, рішення суду про визнання Договору недійсними відсутнє, а тому спірний договір оренди землі є правомірним.
При цьому, згідно із ст. 629 Цивільного кодексу України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Отже, умови договору (включаючи і умову щодо розміру орендної плати) є обов'язковими для виконання сторонами. Відповідно, платник орендної плати зобов'язаний сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою, що є предметом вказаного договору, у визначеному договором розмірі.
На підставі вищевикладеного, суд вважає, що відповідач протиправно збільшив позивачу грошове зобов'язання з орендної плати за земельну ділянку та прийняв податкове повідомлення - рішення, а отже таке рішення підлягає скасуванню.
Керуючись ст..ст. 158 -163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
п о с т а н о в и в:
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «Термінал Бровари»задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Броварської об'єднаної державної податкової інспекції Київської області Державної податкової служби № 0003771501 від 13 червня 2012 року.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано в установлені строки. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга на постанову суду подається до Київського апеляційного адміністративного суду через Київський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Василенко Г.Ю.