Постанова № 27919307, 07.12.2012, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.12.2012
Номер справи
2а/0370/3898/12
Номер документу
27919307
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 грудня 2012 року Справа № 2а/0370/3898/12

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Мачульського В.В.,

при секретарі судового засідання Сметані Т.В.,

за участю представників позивача Буняк В.Г., Шумського Б.А.,

представника відповідача Мельника С.І.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Луцьку адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Аветра» до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби Волинської області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Аветра» (далі - ТзОВ «Аветра», позивач) звернулося в суд із позовом до Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Державної податкової служби Волинської області (далі - Луцька ОДПІ, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення № 0002272201 від 16.11.2012 року.

Позовні вимоги вмотивовані тим, що відповідачем була проведена планова виїзна документальна перевірка ТзОВ «Аветра» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2011 року по 30.06.2012 року. За результатами перевірки 02.11.2012 року складено акт № 5968/22-1/307733174 яким встановлено завищення витрат, що вираховуються при визначені об'єкта оподаткування за II-IV кв. 2011 року на загальну суму 201604,00 грн. Такий висновок Луцькою ОДПІ зроблений, виходячи з того, що під час перевірки позивачем не пред'явлено оригіналів актів прийому-передачі, які підтверджують послуги на транспортування природного газу розподільними трубопроводами відповідно до договору № Г-11/072. На підставі акту перевірки № 5968/22-1/307733174 від 02.11.2012 року відповідачем винесене податкового повідомлення-рішення № 0002272201 від 16.11.2012 року, яким позивачу збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 201604,00 грн. Позивач не погоджується з даним рішенням, вважає що в ході перевірки працівникам податковому органу були пред'явлені усі необхідні документи на підтвердження транспортування природного газу, а тому прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Представники позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримали повністю з підстав викладених у позовній заяві та просять суд задовольнити їх позовні вимоги.

Представник відповідача позовні вимоги не визнав повністю. В наданих суду письмових запереченнях та усних поясненнях посилається на те, що під час перевірки позивачем не надано оригіналів документів, які б підтверджували транспортування природного газу (акти прийому-передачі). Просить суд відмовити позивачу в задоволені його позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників позивача, представника відповідача, дослідивши наявні у матеріалах справи письмові докази в їх сукупності, проаналізувавши матеріали справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовна вимога є підставною та підлягає до задоволення, з наступних підстав.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно із п. 1 ч. 2 ст. 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на: спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень, щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Судом встановлено, що позивач ТзОВ Аветра» є суб'єктом господарювання та 19.01.2000 року зареєстроване у виконавчому комітеті Луцької міської ради за № 0060409. Перереєстровано у виконавчому комітеті Луцької міської ради 21.12.2009 року. Свідоцтво про державну реєстрацію серія А01 № 350089 від 21.12.1997 року. Код суб'єкта господарювання за ЄДРПОУ: 30733174. Позивач взятий на податковий облік в органах державної податкової служби з 27.01.2000 року за № 970 та є платником податку на додану вартість, податку на прибуток підприємств, податку з доходів фізичних осіб, комунального податку, збору на розвиток виноградарства, садівництва та хмелярства, плати за землю та орендної плати за землю, екологічного податку, збору за забруднення навколишнього природного середовища, збору за водокористування, збору за геологорозвідувальні роботи, збору за користування надрами для видобування корисних копалин.

На підставі направлень від 17.09.2012 року за №№ 001550, 001691, 001674, та 001675 виданих відповідачем працівникам Луцької ОДПІ у період з 17.09.2012 року по 29.10.2012 року проведено планову виїзну документальну перевірку ТзОВ «Аветра» з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2011 року по 30.06.2012 року, за результатами якої складено акт № 5968/22-1/307733174 від 02.11.2012 року (а. с. 6-45)., яким встановлено порушення позивачем вимог підпункту 138.2 ст. 138 Податкового Кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-VІ (далі - ПК України), в результаті чого підприємством завищено витрати, що вираховуються при визначенні об'єкта оподаткування на загальну суму 201604 грн. в т.ч. за ІІ-ІV кв. 2011 р. в сумі 201604 грн.

У зв'язку з виявленими порушеннями податкового законодавства з боку позивача Луцькою ОДПІ сформоване податкове повідомлення-рішення № 0002272201 від 16.11.2012 року, яким ТзОВ «Аветра» збільшено суму грошового зобов'язання з податку на прибуток приватних підприємств на загальну суму 201604,00 грн.( а. с. 46).

Як вбачається з акту перевірки, податковим органом зроблено висновок про заниження позивачем витрат, що враховуються при визначенні об'єкта оподаткування, в періоді, охопленому перевіркою, на загальну суму 201604,00 грн., який базується на тому, що фірмою не надано для перевірки належним чином оформлених документів, які б підтверджували транспортування природного газу (акти прийому-передачі) по взаємовідносинах із контрагентами ТзОВ «Укренергохолдінг».

Однак, суд вважає висновки податкового органу такими, що не відповідають фактичним обставинам справи, з огляду на таке.

Як вбачається із матеріалів справи, 26.09.2011 року між ТзОВ «Укренергохолдінг» (постачальник) та ТзОВ «Аветра» (покупець) укладено договір № Г-11/072. Відповідно до предмету та умов якого Постачальник зобов'язується надавати у власність Покупця в 2011 році товар (придбаний газ), а Покупець зобов'язується оплачувати вартість прийнятого товару, поставка товару здійснюється на комерційних вузлах обліку газу (а. с. 55-58).

Відповідно до Правил обліку природного газу під час його транспортування газорозподільними мережами, постачання та споживання затверджених Наказом Міністерства палива та енергетики України 27.12.2005 року N 618 зареєстрованого в Мінюсті 26 січня 2006 року за N 67/11941, комерційний вузол обліку газу - вузол обліку газу, за даними якого сторонами договору на постачання газу оформлюються акти приймання-передачі газу і здійснюються взаєморозрахунки.

На виконання умов вказаного договору ТзОВ «Укренергохолдінг» протягом жовтня-грудня 2011 року здійснило поставки природного газу українського видобутку з цільовою надбавкою 2 %, що підтверджується актами прийому-передачі природного газу № 1841 від 31.10.2011 року, № 1995 від 30.11.2011 року та № 2170 від 31.12.2011 року (а.с.47-49).

Факт придбання товару підтверджується первинними документами, а саме: податковими накладними № 293 від 26.09.2011 року, № 257 від 20.10.2011 року, № 337 від 25.10.2011 року, № 208 від 18.11.2011 року, № 331 від 25.11.2011 року, № 210 від 20.12.2011 року, № 299 від 26.12.2011 року (а. с. 62-68).

З оглянутих в судовому засіданні оригіналів актів прийомки-передачі природного газу (копії наявні в матеріалах справи) № 0007015 від 28.10.2011 року, № 0008413 від 25.11.2011 року, № 0009792 від 30.12.2011 року вбачається, що ТзОВ «Аветра» закуплено у постачальника ТзОВ «Укренергохолдінг», протранспортовано розподільними трубопроводами та реалізовано ПАТ Волиньгаз в жовтні місяці 2011 року - 51,495 тис.м.куб., в листопаді місяці 2011 року - 94,396 тис.м.куб., та в грудні місяці 2011 року - 108,205 тис.м.куб. природного газу.

Розрахунки проведені у безготівковій формі, що підтверджується виписками по особових рахунках у банках позивача (а. с. 69-81).

Згідно з пунктом 44.1 статті 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Водночас статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» визначено, що первинний документ - це документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення.

Отже, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

Якщо ж фактичного здійснення господарської операції не було, відповідні документи не можуть вважатися первинними документами для цілей ведення податкового обліку навіть за наявності всіх формальних реквізитів таких документів, що передбачені чинним законодавством.

З урахуванням викладеного для підтвердження даних податкового обліку можуть братися до уваги лише ті первинні документи, які складені в разі фактичного здійснення господарської операції.

Згідно зі статтею 1 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» господарською операцією є дія або подія, яка викликає зміни в структурі активів та зобов'язань, власному капіталі підприємства.

Таким чином, визначальною ознакою господарської операції є те, що вона повинна спричиняти реальні зміни майнового стану платника податків.

Вимога щодо реальних змін майнового стану платника податків як обов'язкова ознака господарської операції кореспондує з нормами Податкового кодексу України.

Так, пунктом 138.2 статті 138 ПК України передбачено, що витрати, які враховуються для визначення об'єкта оподаткування, визнаються на підставі первинних документів, що підтверджують здійснення платником податку витрат, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

При цьому відповідно до підпункту 139.1.9 пункту 139.1 статті 139 ПК України не включаються до складу витрат витрати, не підтверджені відповідними розрахунковими, платіжними та іншими первинними документами, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачена правилами ведення бухгалтерського обліку та нарахування податку.

Отже, витрати для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на прибуток мають бути фактично здійснені і підтверджені належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

За відсутності факту придбання товарів чи послуг відповідні суми не можуть включатися до складу витрат для цілей оподаткування податком на прибуток навіть за наявності формально складених, але недостовірних документів або сплати грошових коштів.

Водночас із досліджених в судовому засіданні первинних документів по господарських операціях позивача із контрагентом-постачальником ТзОВ «Укренергохолдінг» вбачається, що первинні документи повністю відповідають вимогам статті 9 Закону України «Про бухгалтерській облік та фінансову звітність в Україні» та підпункту 2.4 пункту 2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 року № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 року за № 168/704, та підтверджують реальне виконання сторонами своїх господарських зобов'язань.

Отже, на думку суду, з урахуванням встановлених обставин справи, позивачем дотримані умови формування валових витрат по операціях з постачанням природного газу ТзОВ «Аветра» від ТзОВ «Укренергохолдінг», а висновки податкового органу про порушення позивачем податкового законодавства не знайшли свого підтвердження в ході судового розгляду справи.

Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідач як суб'єкт владних повноважень не виконав покладений на нього обов'язок не надав суду докази в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення, і не довів правомірність винесеного ним податкового повідомлення-рішення № 0002272201 від 16.11.2012 року.

Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.

Відтак, з наведених вище підстав та з урахуванням наданих частиною другою статті 162 КАС України суду повноважень, адміністративний позов підлягає до задоволення шляхом прийняття постанови про визнання протиправним та скасування прийнятого Луцькою ОДПІ податкового повідомлення-рішення № 0002272201 від 16.11.2012 року.

Керуючись ст.ст. 2,11,17,71,160,162,163,186 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Податкового кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Луцької об'єднаної державної податкової інспекції Волинської області Державної податкової служби № 0002272201 від 16.11.2012 року.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови, повний текст якої буде виготовлено 10 грудня 2012 року. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Головуючий

Суддя В.В.Мачульський