Торезький міський суд Донецької області
Справа № 0549/5816/2012
У Х В А Л А
про прийняття справи до провадження та призначення
до попереднього судового розгляду
"27" жовтня 2012 р.оку Суддя Торезького міського суду Донецької області Стріжакова Т.В., розглянувши цивільну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити, провести перерахунок та виплатити державну допомогу при народженні третьої дитини, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач 01.09.2011 року звернулася до суду з адміністративним позовом до відповідача про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити, провести перерахунок та виплатити державну допомогу при народженні третьої дитини. Свої вимоги мотивувала тим, що вона перебуває на обліку в УПСЗН м. Тореза з 10.05.2011 року по теперішній час як застрахована особа в системі загальнообов'язкового державного соціального страхування, має право на отримання допомоги при народженні дитини згідно з ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», у порядку та розмірах, передбачених п.13 ПКМУ №1751 від 27.12.2001р. «Про затвердження порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми». Згідно з її заявою від 10.05.2011 року про нарахування та виплату допомоги при народженні третьої дитини відповідачем була призначена допомога при народженні дитини у розмірі 49 920грн. як на народжену нею другу дитину. Вважає розпорядження відповідача про призначення вказаного виду допомоги у такому розмірі неправомірним з наступних підстав.
22.08.1992 року вона зареєструвала шлюб з ОСОБА_3, від шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_1 народився син ОСОБА_4, шлюб розірвано.
18.10.1997 року вона зареєструвала шлюб з ОСОБА_5, від шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_2 народилася донька ОСОБА_6, даний шлюб розірвано.
25.08.2010 року вона зареєструвала шлюб з ОСОБА_7, від шлюбу ІНФОРМАЦІЯ_3 народився син ОСОБА_8.
Діти від першого та другого шлюбу постійно проживали з нею, але за домовленістю з першим чоловіком ОСОБА_4 їх син ОСОБА_4 з 2008 року став проживати з батьком у м. Києві, оскільки має захворювання і йому показане лікування, яке надати у м.Торезі неможливо. З 2008 року він зареєстрований за місцем проживання батька, відвідує навчальний заклад, але влітку та на канікулах син приїздить та проживає з нею у її новій родині. Вона постійно дбає про його виховання, приймала участь у його вступу до вищого навчального закладу, надавала необхідну матеріальну допомогу, тому колишній чоловік і не заявляв вимог про стягнення з неї аліментів.
Вона надала відповідачу всі необхідні документи для призначення їй допомоги при народженні третьої дитини, але їй було відмовлено. Відповідач у листах від 01.07.2011 року, від 12.08.2011 року посилається на акт обстеження, складений державним соціальним інспектором 02.06.2011 року з її слів та слів ОСОБА_7, в якому вказано, що син ОСОБА_4 мешкає та навчається у м.Києві з батьком. Відповідач зробив висновок, що вона відмовилась від виховання ОСОБА_4 і прийняв рішення з посиланням на п.13 ПКМУ №1751 від 27.12.2001р. Вона з цим не погоджується, оскільки не відмовлялася від виховання сина ОСОБА_4, не позбавлена щодо нього батьківських прав, в примусовому порядку дитина у неї не відбиралася та не передавалася на виховання іншім особам, а місце його проживання вирішено за їх спільною згодою з ОСОБА_3 та за згодою дитини, що відповідає вимогам ст.160 СК України. А тільки лише сам факт проживання його з батьком не є підставою для відмови відповідачем в нарахуванні та виплаті допомоги по народженню саме третьої, а не другої дитини.
Просить визнати протиправними та скасувати рішення відповідача щодо призначення їй державної допомоги при народження другої дитини; зобов'язати відповідача призначити їй, провести перерахунок з урахуванням фактично отриманих сум, та сплатити державну допомогу при народження третьої дитини у розмірі, передбаченому ст.12 ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»(а.с.2-4).
Постановою Торезького міського суду Донецької області від 11.10.2011 року у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до УПСЗН про визнання дій відповідача протиправними, зобов'язання проведення перерахунку та виплати недоплачених сум державної допомоги при народженні дитини відмовлено (а.с.64-67), яка ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 24.01.2012
року залишена без змін (а.с.77-78)
В ухвалі Вищого адміністративного суду України від 11.10.2012 року вказано, що рішення судів мотивовані тим, що за змістом п.13 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого ПКМУ від 27.12.2001 року №1751, при призначенні допомоги враховується кількості живонароджених та усиновлених дітей (враховуючи померлих), які до народження дитини перебували на утриманні особи, якій призначається допомога. Між тим, старший син позивачки з 2008р. постійно проживає в м.Києві з батьком, що підтверджується довідкою КП «Житлокомунсервіс», до 28.08.2008р. він навчався в спеціалізованій школі № 298 Оболонського району м.Києва, після чого перейшов навчатися до ліцею №100 «Поділ»м. Київа. Такі обставини свідчать про те, що дитина перебуває на утриманні та вихованні її батька, а не матері, а тому підстави для виплати їй допомоги при народженні третьої дитини відсутні. Але, із змісту положень ЗУ «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»та «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»вбачається, що, вирішуючи питання про призначення допомоги, слід виходити з того, скільки живонароджених та усиновлених дітей (враховуючи померлих) до народження дитини перебували на утриманні особи. Позивач зазначає, що, незважаючи на проживання дитини з батьком, надає старшому сину необхідну матеріальну допомогу. Однак такі обставини при розгляді справи судами першої та апеляційної інстанції не перевірялись. Відмовляючи в задоволенні позову, суди виходили лише з факту не проживання дитини з позивачем. Ні отримання дитиною утримання з інших джерел, ні окреме проживання від матері, не може бути перешкодою для визнання факту перебування на її утриманні (а.с.104-106).
Справа надійшла до Торезького міського суду 23.10.2012 року та передана для розгляду судді Стріжаковій Т.В.
Тому необхідно справу прийняти до провадження та призначити справу до попереднього судового засідання.
Керуючись ст.6, 107, 111 КАС України, суд,-
У Х В А Л И В:
Прийняти до свого провадження адміністративну справу №0549/5816/2012 за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання призначити, провести перерахунок та виплатити державну допомогу при народженні третьої дитини.
Зобов'язати відповідача Управління праці та соціального захисту населення Торезької міської ради надати докази того, скільки живонароджених та усиновлених дітей (враховуючи померлих) до народження третьої дитини перебувало на утриманні ОСОБА_1, що вона не надавала старшому сину необхідну матеріальну допомогу.
Зобов'язати позивача ОСОБА_1:
- вточнити свої позовні вимоги, вказавши, яке саме рішення УПСЗН вона просить визнати протиправним та скасувати,
- надати відомості щодо:
кількості дітей, що перебували у неї на утриманні перед народження третьої дитини,
надання нею матеріальної допомоги на утримання сина ОСОБА_4,
здійснення оплати їй ОСОБА_7 до 2008р. аліментів на утримання сина ОСОБА_4
та зазначити чим це підтверджується.
Викликати у судове засідання у якості свідків ОСОБА_10, ОСОБА_11
Призначити попереднє судове засідання на 27 листопада 2012 року на 11-00 годин у приміщенні суду, викликати сторони.
Повідомити сторони, направити їм повістки.
Роз'яснити сторонам, що відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказуванню правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Суддя Т. В. Стріжакова