Постанова № 27883878, 29.11.2012, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
29.11.2012
Номер справи
2а/0570/14933/2012
Номер документу
27883878
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

29 листопада 2012 р. Справа № 2а/0570/14933/2012

Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17

час прийняття постанови:

Донецький окружний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Циганенко А.І.

при секретарі Хоперія А.В

представника позивача ОСОБА_1, представника відповідача ОСОБА_2, розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом Публічного акціонерного товариства «Центренерго», в особі структурного підрозділу Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго», до Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області про скасування рішення №198 від 19 жовтня 2012 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності,

ВСТАНОВИВ:

1 листопада 2012 року шляхом здавання на пошту позивач, Публічне акціонерне товариство «Центренерго», в особі структурного підрозділу Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго», звернувся до суду з адміністративним позовом до відповідача, Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області, про скасування рішення №86 від 19 жовтня 2012 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності. Позовні вимоги вмотивовані тим, що рішення не відповідає вимогам матеріального права. З посиланням на статті 13, 14 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності», «Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві», затверджений постановою Кабінету Міністрів України №1232 від 30 листопада 2011 року, позивач просив скасувати рішення №198 від 19 жовтня 2012 року про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності.

У судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі, надав пояснення аналогічні викладеним в позовній заяві. Просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнала, просила відмовити у його задоволенні. Надала заперечення проти позову, в яких вказувала на те, що позивач відповідно до «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України №22-2 від 8 жовтня 2010 року, мав подати «Звіт про настання нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» по факту нещасного випадку, а не протягом двох робочих днів з дати складання акту про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, як це зробив позивач.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у справі, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов та заперечення проти нього, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

Вуглегірська теплова електростанція Публічного акціонерного товариства «Центренерго» перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області як платник єдиного внеску за реєстраційний м номером 05-12-03-0130 (а.с. 66).

22 лютого 2012 року за наказом Вуглегорської ТЕС №122 була утворена комісія з проведення розслідування нещасного випадку, який стався з бухгалтером централізованої бухгалтерії ОСОБА_3 (далі - комісія).

27 лютого 2012 року директором Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» був затверджений «Акт проведення розслідування нещасного випадку, що стався 22 лютого 2012 року о 11 годині 35 хвилині». Комісія дійшла висновку, що нещасний випадок, який стався 22 лютого 2102 року з бухгалтером централізованої бухгалтерії ОСОБА_3, не пов'язаний з виробництвом (а.с. 7-10).

4 травня 2012 року Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області направила на ім'я директора Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» припис №01/2-11 про повторне розслідування нещасного випадку, який стався з бухгалтером централізованої бухгалтерії ОСОБА_3 (а.с. 11-12).

16 травня 2012 року директором Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» був затверджений «Акт проведення повторного розслідування нещасного випадку, що стався 22 лютого 2012 року о 11 годині 35 хвилині». Комісія дійшла висновку, що нещасний випадок, який стався 22 лютого 2102 року з бухгалтером централізованої бухгалтерії ОСОБА_3, пов'язаний з виробництвом (а.с. 13-17).

16 травня 2012 року директором Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» був затверджений «Акт №2 про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом», яким встановлено, що нещасний випадок, який стався 22 лютого 2102 року з бухгалтером централізованої бухгалтерії ОСОБА_3, пов'язаний з виробництвом (а.с. 18-21).

18 травня 2012 року згідно квитанції №2 Управлінням Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області був зареєстрований «Звіт про настання нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання», поданий позивачем (а.с.28-30).

2 жовтня 2012 року посадовою особою Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області був складений «Акт №85 за несвоєчасне подання звітності до органів Пенсійного фонду України». За даними камеральної перевірки позивач подавши «Звіт про настання нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» 18 травня 2012 року, порушив граничний термін його подання (22 лютого 2012 року) (а.с.23).

19 жовтня 2012 року начальником Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області прийнято «Рішення №198 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування», яким до позивача застосовані штрафні санкції у розмірі 170,00 гривень (а.с. 27).

При прийнятті постанови суд виходив з наступних мотивів, та керувався такими положеннями законодавства.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Законом України від 8 липня 2010 року №2464-VI, в редакції Закону України від 22 травня 2012 року №4814-VI, «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі - Закон №2464-VI) визначені правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку.

Згідно пункту 4 частини 2 статті 6 Закону №2464-VI платник єдиного внеску зобов'язаний подавати звітність до територіального органу Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом за погодженням з відповідними фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування та центральним органом виконавчої влади у галузі статистики.

Пунктом 6 частини 1 статті 13 Закону №2464-VI передбачено, що Пенсійний фонд та його територіальні органи мають право застосовувати фінансові санкції, передбачені цим Законом.

Відповідно до пункту 4 частини 11 статті 25 Закону №2464-VI за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, територіальним органом Пенсійного фонду на платника єдиного внеску накладається штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

8 жовтня 2010 року постановою правління Пенсійного фонду України №22-2, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 1 листопада 2010 року за №1014/18309, був затверджений «Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування».

23 червня 2011 року постановою правління Пенсійного фонду України №18-1 розділ ІІІ вказаного Порядку був доповнений пунктом 3.7, згідно якого у разі настання нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання із застрахованою особою страхувальники, зазначені в пунктах 3.1 та 3.2 цього розділу, обов'язково подають звіт протягом двох робочих днів після настання страхового випадку стосовно таких осіб. Звіт подається за формою згідно з додатком 7 до цього Порядку.

25 жовтня 2011 року постановою правління Пенсійного фонду України №32-3 була затверджена нова редакція Додатку 7 «Звіт про настання нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання». Звіт містить обов'язкові відомості про дату настання нещасного випадку або дату складання акта за формою П-4.

З наведеного вбачається, що позивач, як платник єдиного внеску, у разі настання нещасного випадку на виробництві із застрахованою особою мав подати Звіт протягом двох робочих днів після настання страхового випадку стосовно такої особи.

Тобто перебіг строку для подання Звіту починається з наступного дня після настання страхового випадку.

Для з'ясування значення терміну «страховий випадок» слід керувати наступним.

Відповідно до частини 2 статті 1 Закону №2464-VI терміни використовуються у значенні, визначеному законами про окремі види загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Статтею 13 Закону України від 23 вересня 1999 року №1105-XIV, в редакції Закону України від 17 травня 2012 року №4719-VI, «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності» (далі - Закон №1105-XIV) визначено, що страховим випадком є нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання, що спричинили застрахованому професійно зумовлену фізичну чи психічну травму за обставин, зазначених у статті 14 цього Закону, з настанням яких виникає право застрахованої особи на отримання матеріального забезпечення та/або соціальних послуг. Факт нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання розслідується в порядку, затвердженому Кабінетом Міністрів України, відповідно до Закону України «Про охорону праці». Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами.

Відповідно до частин 1, 2 статті 14 Закону №1105-XIV нещасний випадок - це обмежена в часі подія або раптовий вплив на працівника небезпечного виробничого фактора чи середовища, що сталися у процесі виконання ним трудових обов'язків, внаслідок яких заподіяно шкоду здоров'ю або настала смерть. Перелік обставин, за яких настає страховий випадок, визначається Кабінетом Міністрів України за поданням спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади.

30 листопада 2011 року постановою Кабінету Міністрів України №1232 був затверджений «Порядок проведення розслідування та ведення обліку нещасних випадків, професійних захворювань і аварій на виробництві».

Відповідно до пункту 10 Порядку роботодавець, одержавши повідомлення про нещасний випадок, зобов'язаний, зокрема, протягом однієї години передати з використанням засобів зв'язку та протягом доби на паперовому носії повідомлення про нещасний випадок робочому органові виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань за місцезнаходженням підприємства, на якому стався нещасний випадок, протягом доби утворити комісію у складі не менш як три особи та організувати проведення розслідування.

Пунктом 14 Порядку встановлено, що комісія зобов'язана протягом трьох робочих днів з моменту її утворення скласти акт проведення розслідування нещасного випадку за формою Н-5 (далі - акт за формою Н-5) та акт про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1 (далі - акт за формою Н-1) у разі, коли нещасний випадок визнано таким, що пов'язаний з виробництвом, і передати їх роботодавцеві для затвердження. У разі коли нещасний випадок визнаний комісією таким, що не пов'язаний з виробництвом, складається акт за формою Н-5.

Згідно пункту 15 Порядку нещасний випадок визнається страховим випадком державного соціального страхування громадян від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, за умови настання обставин, перелік яких визначений у додатку 6 до цього Порядку.

Відповідно до пункту 17 Порядку матеріалами розслідування є, зокрема, акти за формою Н-5 і Н-1 (у разі, коли нещасний випадок визнано таким, що пов'язаний з виробництвом).

Аналіз вищезазначених положень законодавства дозволяє дійти висновку про те, що «нещасний випадок на виробництві» та «страховий випадок» не є тотожними поняттями. Відповідно до законодавства об'єм поняття «нещасний випадок на виробництві» включає в себе як поняття «нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом», так і поняття «нещасний випадок, не пов'язаний з виробництвом».

Законодавчо встановлено, що нещасний випадок на виробництві визнається страховим випадком за умови настання обставин, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України (стаття 14 Закону №1105-XIV), і застрахована особа отримує право на матеріальне забезпечення та/або соціальні послуги тільки у разі настання з нею страхового випадку (нещасного випадку, пов'язаного з виробництвом) (стаття 13 Закону №1105-XIV).

Відповідно до статті 37 Закону №1105-XIV Фонд соціального страхування від нещасних випадків може відмовити у виплатах і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо нещасний випадок згідно із законодавством не визнаний пов'язаним з виробництвом.

Таким чином, оскільки в пункті 3.7 «Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» встановлено, що у разі настання нещасного випадку на виробництві чи професійного захворювання із застрахованою особою страхувальники обов'язково подають звіт протягом двох робочих днів після настання страхового випадку стосовно таких осіб, позивач мав подати такий Звіт протягом двох робочих днів після складання «Акту про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1», тобто з дня визнання нещасного випадку на виробництві страховим випадком.

Вказаний висновок суду також підтверджується наступними положеннями законодавства.

Відповідно до частини 1 статті 16 Закону №2464-VI Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування створюється для забезпечення, зокрема, накопичення, зберігання та автоматизованої обробки інформації про набуття застрахованими особами права на отримання страхових виплат за окремими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування.

Джерелами формування Державного реєстру є відомості, що надходять до Пенсійного фонду, зокрема, від платників єдиного внеску (стаття 18 Закону №2464-VI).

Як зазначалося раніше, застрахована особа набуває права на отримання страхових виплат за загальнодержавним соціальним страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання з моменту складання «Акту про нещасний випадок, пов'язаний з виробництвом, за формою Н-1», тобто з дня визнання нещасного випадку на виробництві страховим випадком.

Судом встановлено, що нещасний випадок, який стався 22 лютого 2012 року на Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» з ОСОБА_3, був визнаний страховим випадком 16 травня 2012 року.

«Звіт про настання нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання» був поданий Вуглегірською ТЕС ПАТ «Центренерго» до Управління Пенсійного фонду України в м. Дебальцеве Донецької області 18 травня 2012 року, тобто в установлені законодавством строки.

З урахуванням наведених приписів законодавства та встановлених у справі обставин, суд приходить висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі, оскільки оскаржуване рішення є неправомірним, а тому підлягає скасуванню.

Всі судові витрати, здійснені позивачем, підлягають присудженню з Державного бюджету України.

Керуючись статтями 2, 8-12, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-164, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Скасувати «Рішення №198 про застосування штрафних санкцій за несвоєчасне подання звітності, передбаченої Законом України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» від 19 жовтня 2012 року на суму 170 (сто сімдесят) гривень 00 копійок.

Присудити з Державного бюджету України на користь Публічного акціонерного товариства «Центренерго», в особі структурного підрозділу Вуглегірської ТЕС ПАТ «Центренерго» (м. Світлодарськ, Донецька область, 84792, код ЄДРПОУ 00131245) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 107 (сто сім) гривень 30 копійок.

Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 29 листопада 2012 року.

Постанова в повному обсязі складена 4 грудня 2012 року.

Постанова набирає законної сили в порядку і строки, встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтею 186 Кодексу адміністративного судочинства України, через Донецький окружний адміністративний суд.

Суддя Циганенко А.І.