копія
ПОСТАНОВА ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 жовтня 2012 р. Справа № 2а/0470/9089/12 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіОлійника В. М. при секретаріПрихно К.С. за участю: представника позивача представника відповідача Приходька О.І. Федорової А.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом товариства з обмеженою відповідальністю "Айронкомпані" до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська Дніпропетровської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,-
ВСТАНОВИВ:
08 листопада 2010 року позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Лівобережної міжрайонної державної податкової інспекції м. Дніпропетровська, в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення № 0009862301/0 від 29 червня 2010 р., винесене Лівобережною міжрайонною державною податковою інспекцією м. Дніпропетровська, повністю.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю "Айронкомпані" залишено без розгляду.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 31 травня 2012 року вищевказану ухвалу суду першої інстанції скасовано, справу направлено до Дніпропетровського окружного адміністративного суду для вирішення питання стосовно відкриття провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08 серпня 2012 року відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що Лівобережною МДПІ м. Дніпропетровська було проведено планову виїзну перевірку ТОВ «Айронкомпані», за результатами якої було складено акт «Про результати планової виїзної перевірки ТОВ «Айронкомпані» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2009 р. № 4615/23/34682485 від 15.06.2010 р.
На підставі акту відповідачем було винесено податкове повідомлення-рішення №0009862301/0 від 29 червня 2010 р., відповідно до якого встановлено порушення п. 5.1, п.п. 5.2.1 п. 5.2, п.п. 5.3.2 п. 5.3 ст. 5 Закону України від 28.12.1994 р. № 334/94-ВР «Про оподаткування прибутку підприємств» в редакції Закону України від 22.05.1997 р. №283/97-ВР (зі змінами та доповненнями), у зв'язку з чим визначено суму податкового зобов'язання (з урахуванням штрафних (фінансових) санкцій) ТОВ «Айронкомпані» за платежем: податок на прибуток (доходи) приватних підприємств, 3011021000, у розмірі 44 245 гривень 50 коп.
Позивач із висновками відповідача, викладеними в акті перевірки та податковому повідомленні-рішенні, не згоден та вважає, що при проведенні перевірки Лівобережна МДПІ припустилася численних порушень законодавства України. Зокрема, позивач не погоджується із висновками податкової інспекції щодо неправомірного віднесення до валових витрат вартості об'єктів нерухомості, що були придбані позивачем для цілей будівництва та подальшого продажу, так як відповідно до пп.8.1.3 п. 8.1 ст. 8 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств", не підлягають амортизації та повністю відносяться до складу валових витрат звітного періоду витрати платника податку на придбання основних фондів або нематеріальних активів з метою їх подальшого продажу іншим особам чи їх використання як комплектуючих (складових частин) інших основних фондів, призначених для подальшого продажу іншим особам.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, посилаючись на те, що позивач в порушення п.5.1, п.п.5.2.1 п.5.2, п.п.5.3.2 п. 5.3 ст.5 Закону України "Про оподаткування прибутку підприємств" (в редакції Закону України від 22.05.1997 р. № 283/97-ВР, зі змінами та доповненнями), включив до складу валових витрат витрати на придбання та витрати пов'язані з придбанням основних фондів, які підлягають амортизації, згідно зі статтями 8 і 9 та пп. 7.9.4 цього Закону, чим фактично зависив суму валових витрат у 1 кварталі 2008 року на суму 117 986,00 грн.
Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши чинне законодавство, суд приходить до висновку про відмову у задоволенні позову з наступних підстав.
Судом встановлено, матеріалами справи підтверджено, що у 1 кварталі 2008 року ТОВ "Айронкомпані" віднесло до складу валових витрат витрати на придбання та витрати пов'язані з придбанням нерухомого майна у ДПІ Кіровського району м. Дніпропетровська згідно договорів №1, №2, №3 від 01.02.2008 р. купівлі-продажу майна.
ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська, яка діяла згідно з Порядком проведення цільових аукціонів по продажу активів платника, які знаходяться у податковій заставі, затвердженого наказом ДПА України від 26.06.2002р. №294, актом опису активів від 03.06.2004р., наказом №7/5 від 07.02.2002 р. Міністерства юстиції України "Про затвердження положення про порядок реєстрації прав власності на нерухоме майно" продала TOB "Айронкомпані" наступне майно:
- будівля зерноскладу, прибудова загальною площею 1 849,8 кв.м., фізичний знос 39%, розташована за адресою: Дніпропетровська обл., Синельниківський район, с. Вербове, вул. Пролетарська, 18-6, належить TOB "Поле", вартість будівлі - 72 843,81 грн. з ПДВ;
- пожежне депо, авто гаражі у складі: будівля пожежного депо і авто гаражів загальною площею 472,8 кв.м., гараж (незавершене виробництво) загальною площею 83,1 кв.м., службова будівля загальною площею 61,5 кв.м., огорожа, бруківка, фізичний знос від 36% до 63%, розташована за адресою: Дніпропетровська обл., Синельниківський район, с. Вербове, вул. Тітова, 1-б, належить підприємству-боржнику TOB "Поле", вартість будівлі- 36 858,47грн. з ПДВ;
- будівля складу-ангару загальна площа забудови 541,0 кв.м., фізичний знос 79% та будівля пункту техобслуговування загальною площею 128,0 кв.м., фізичний знос 62%, розташована за адресою: Дніпропетровська область, Синельниківський район, с. Іванівка, вул. Карусельна, 1, належить підприємству-боржнику TOB "Поле ", вартість будівлі- 3 329,54 грн. з ПДВ.
Згідно даних бухгалтерського обліку придбані будівлі рахуються на бухгалтерському рахунку 15 "Капітальні інвестиції". Станом на 31.12.2009 р. дебетове сальдо по рахунку складає 94 193,18 грн.
Сума витрат пов'язаних з придбанням об'єктів нерухомості склала 23 792,88 грн., в т.ч. ПДВ 1 084,28грн.:
ПП "Грань"- 17 287,22 грн. без ПДВ (сума винагороди за реалізоване на біржовому аукціоні майно);
ТБ "Катеринославська" - 6 505,66 грн. з ПДВ - 1 084,28грн. (послуги з проведення аукціону).
Відповідно до наказу Держбуду України "Про затвердження Інструкції про порядок державної реєстрації права власності на об'єкти нерухомого майна, що перебувають у власності юридичних та фізичних осіб" від 09.06.1998 р. № 121 право власності на нерухоме майно підлягає державній реєстрації. Така реєстрація є обов'язковою для підприємств усіх форм власності. Без реєстрації в бюро технічної інвентаризації нерухоме майно не вважається власністю сторони, яка його придбаває або будує самостійно. Тільки після оформлення всіх документів, передбачених чинним законодавством щодо переходу права власності на нерухоме майно, підприємство має право оформляти акт введення в експлуатацію такого об'єкта.
Співробітниками Лівобережної МДПІ було проведено позапланову виїзну перевірку ТОВ «Айронкомпані» з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2009 р., валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2007 р. по 31.12.2009 р., за результатами якої складено акт від 15.06.2010 р. № 4615/23/34682485.
Актом перевірки встановлено порушення ТОВ «Айронкомпані» п. 5.1, п.п. 5.2.1 п 5.2, п.п. 5.3.2 п. 5.3 ст. 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств» від 28.12.1994 р. №334/94-ВР (в редакції Закону України від 22.05.1997 р. №283/97-ВР, зі змінами та доповненнями), в результаті чого підприємством занижено податок на прибуток у розмірі 29 497,00 грн., в тому числі за 1 квартал 2008 року в сумі 29 497,00 грн.
За результатом перевірки Лівобережною МДПІ винесено податкове повідомлення-рішення за формою «Р» від 29.06.2010 р. № 0009862301/0, яким позивачу донараховано податок на прибуток на загальну суму 44 245,5 грн. у тому числі за основним платежем - 29 497 грн. та штрафна санкція 14 748,5 грн.
Не погодившись з винесеним податковим повідомленням-рішенням позивач оскаржив його до Лівобережної МДПІ. Рішенням Лівобережної МДПІ від 29.07.2010 р. №25517/10/23-2 скарга позивача залишена без задоволення, а податкове повідомлення-рішення без змін. За результатом адміністративного оскарження Лівобережною МДПІ було винесено податкове повідомлення-рішення від 29.07.2010 р. №0009862301/1.
Не погодившись з прийнятим рішенням Лівобережної МДПІ позивач подав повторну скаргу до ДПА у Дніпропетровській області. Рішенням ДПА у Дніпропетровській області від 27.10.2010 р. скасовано податкове повідомлення-рішення Лівобережної МДПІ від 29.06.2010 р. №0009862301/0 та №0009862301/1 від 29.07.2010 р. в частині 271,00 грн. основного платежу і 135,5 грн. штрафної санкції, в іншій частині податкові повідомлення-рішення залишено без змін, а повторну скаргу ТОВ «Айронкомпані» залишено без задоволення.
На підставі рішення ДПА у Дніпропетровській області від 27.10.2010р. №29657/10/25-008 Лівобережна МДПІ винесла податкове повідомлення-рішення за формою «Р» від 28.10.2010 р. №0100362301/2 яким позивачу донараховано податок на прибуток на загальну суму 43 839 грн., у тому числі за основним платежем 29 226 грн. та штрафна санкція 14 613 грн.
Як свідчать матеріали позапланової перевірки, в 1 кварталі 2008 року ТОВ «Айронкомпані» віднесено до складу валових витрат витрати за придбане у ДПІ у Кіровському районі м. Дніпропетровська вищевказане майно за договорами купівлі-продажу від 01.02.2008 р. № 1, № 2, №3 на загальну суму 113 031,82 грн. (в т.ч. ПДВ 18 838,64 грн.) і витрати, пов'язані з придбанням об'єктів нерухомості в сумі 23 792,88 грн. (в т.ч. ПДВ 1 084,28 грн.)
Придбані будівлі відображені на рахунку бухгалтерського обліку 15 "Капітальні інвестиції". Право власності на придбані об'єкти ТОВ «Айронкомпані» набуло у 2009 році. На дату проведення перевірки о6'єкти в експлуатацію не введені.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону України № 334, валові витрати виробництва та обігу - це сума будь-яких витрат платника податку у грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, здійснюваних як компенсація вартості товарів (робіт, послуг), які придбаваються (виготовляються) таким платником податку для їх подальшого використання у власній господарській діяльності.
Згідно п. 5.2 ст. 5 Закону №334 до складу валових витрат включаються суми будь-яких витрат сплачених (нарахованих) протягом звітного періоду у зв'язку з підготовкою, організацією, веденням виробництва, продажем продукції (робіт, послуг) і охороною праці, у тому числі витрат з придбання електричної енергії (включаючи реактивну), з урахуванням обмежень, установлених пунктами 5.3 - 5.7 цієї статті.
Підпунктом 5.3.2 пункту 5.3.статті 5 Закону № 334 встановлено, що не включаються до складу валових витрат витрати на придбання, будівництво, реконструкцію, модернізацію, ремонт та інші поліпшення основних фондів та витрати, пов'язані з видобутком корисних копалин, а також з придбанням нематеріальних активів які підлягають амортизації, згідно із статтями 8 і 9 та підпунктом 7.9.4 цього Закону.
Згідно п.п. 8.1.4 п. 8.1 ст. 8 Закону № 334 не підлягають амортизації та провадяться в рахунок відповідних джерел фінансування, зокрема, витрати на придбання, ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих фондів. Під терміном "невиробничі фонди" слід розуміти капітальні активи, які не використовуються у господарській діяльності платника податку. До таких невиробничих фондів відносяться капітальні активи (або їх структурні компоненти), які підпадають під визначення групи 1 основних фондів згідно із підпунктом 8.2.2 цієї статті, включаючи орендовані.
Таким чином, витрати на придбання об'єктів нерухомого майна відповідно до п.п. 5.3.2 п. 5.3 ст. 5 Закону №334 не включаються до складу валових витрат, а підлягають амортизації після введення придбаних об'єктів в експлуатацію.
Пунктом 2 статті 3 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» 16.07.1999 р. № 996-XIV встановлено, що фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірювач базуються на даних бухгалтерського обліку, який є обов'язковим видом обліку, що ведеться підприємством.
Відповідно до ст. 1 Закону № 996 бухгалтерський облік - процес виявлення, вимірювання, реєстрації, накопичення, узагальнення, зберігання та передачі інформації про діяльність підприємства зовнішнім та внутрішнім користувачам для прийняття рішень.
Згідно ч.ч. 1, 2 ст. 3 Закону № 996 метою ведення бухгалтерського обліку і складання фінансової звітності є надання користувачам для прийняття рішень повної, правдивої та неупередженої інформації про фінансове становище, результати діяльності та рух грошових коштів підприємства. Бухгалтерський облік є обов'язковим видом обліку, який ведеться підприємством. Фінансова, податкова, статистична та інші види звітності, що використовують грошовий вимірник, ґрунтуються на даних бухгалтерського обліку.
Стаття 4 Закону № 996 закріплює основні принципи бухгалтерського обліку та фінансової звітності до яких, зокрема, відносяться повне висвітлення - фінансова звітність повинна містити всю інформацію про фактичні та потенційні наслідки господарських операцій та подій, здатних вплинути на рішення, що приймаються на її основі і превалювання сутності над формою операції обліковуються відповідно до їх сутності, а не лише виходячи з юридичної форми.
Відповідно до ст. 9 даного Закону, підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи. Первинні та зведені облікові документи можуть бути складені на паперових або машинних носіях і повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми), дату і місце складання; назву підприємства, від імені якого складено документ, зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.
Відповідно до вимог Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» від 06.09.2005 р. № 2806-VI (із змінами та доповненнями), фізичні та юридичні особи, які мають намір здійснювати будівництво об'єктів містобудування на земельних ділянках, що належать їм на правах власності чи користування зобов'язані отримати від виконавчих органів відповідних рад дозвіл на будівництво.
Статтею 28 Закону України «Про планування і забудову територій» від 20.04.2000 p. № 1699-III (із змінам та доповненнями, що діяли на дату проведення операцій з придбання майна) визначено, що проектна документація на будівництво об'єктів містобудування розробляється згідно з вихідними даними на проектування і дотриманням вимог державних стандартів, норм і правил регіональних і місцевих правил забудови та затверджується замовником в установленому законом порядку. Порядок розроблення і затвердження проектної документації на будівництво об'єктів містобудування встановлюється спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань архітектури та містобудування.
Згідно приписам статті 29 Закону України «Про планування і забудову територій» дозвіл на виконання будівельних робіт це документ що засвідчує право замовника та підрядника на виконання будівельних робіт, підключення об'єкта будівництва до інженерних мереж та споруд, видачу ордерів на проведення земляних робіт. Здійснення будівельних робіт на об'єктах містобудування без дозволу на виконання будівельних робіт або його перереєстрації, а також здійснення не зазначених у дозволі будівельних робіт вважається самовільним будівництвом і тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Дозвіл на будівництво дає право замовникам на отримання вихідних даних на проектування, здійснення проектно-вишукувальних робіт та отримання дозволу на будівельні роботи у порядку, визначеному Законом України
Згідно ст. 28-1 вищевказаного Закону для організації будівництва та підготовки будівельного майданчика до початку виконання будівельних робіт з будівництва об'єкта замовник може отримати дозвіл на виконання підготовчих робіт. Дозвіл на виконання підготовчих робіт не дає права на виконання будівельних робіт.
Дозвіл на виконання підготовчих робіт - документ, що засвідчує право замовника та підрядника на виконання робіт до будівництва об'єкта: підготовка земельної ділянки, влаштування огородження будівельного майданчика та знесення будівель і споруд, порушення елементів благоустрою в межах відведеної земельної ділянки під забудову, спорудження тимчасових виробничих та побутових споруд, необхідних для організації і обслуговування будівництва, підведення тимчасових інженерних мереж, складування будівельних матеріалів.
Втім, в порушення вищезазначених норм, жодних дозвільних документів на виконання будівельних робіт позивач не надав.
Згідно ст. 139 Господарського кодексу України від 16.01.2003 р. №436-IV залежно від економічної форми, якої набуває майно у процесі здійснення господарської діяльності, майнові цінності належать до основних фондів, оборотних засобів, коштів, товарів.
Основними фондами виробничого і невиробничого призначення є будинки, споруди, машини та устаткування, обладнання, інструмент, виробничий інвентар і приладдя, господарський інвентар та інше майно тривалого використання, що віднесено законодавством до основних фондів. Оборотними засобами є сировина, паливо, матеріали, малоцінні предмети та предмети, що швидко зношуються, інше майно виробничого і невиробничого призначення, що віднесено законодавством до оборотних засобів. Коштами у складі майна суб'єктів господарювання є гроші у національній та іноземній валюті, призначені для здійснення товарних відносин цих суб'єктів з іншими суб'єктами, а також фінансових відносин відповідно до законодавства. Товарами у складі майна суб'єктів господарювання визнаються вироблена продукція (товарні запаси), виконані роботи та послуги.
Наказом Міністерства фінансів України від 28.04.2001р. № 205 Про затвердження Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 18 "Будівельні контракти" встановлено, що будівництво - спорудження нового об'єкта, реконструкція, розширення, добудова, реставрація і ремонт об'єктів, виконання монтажних робіт, у результаті якого створюються основні фонди або товари.
Інструкцією про застосування Плану рахунків бухгалтерського обліку активів, капіталу, зобов'язань і господарських операцій підприємств і організацій, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 30.11.1999 р. №291, зареєстрована в Міністерстві юстиції України від 21.12.1999 р. за №893/4186, для обліку витрат на придбання або створення матеріальних і нематеріальних необоротних активів призначений рахунок 15 "Капітальні інвестиції". Для обліку й узагальнення інформації про наявність та рух коштів і майнових комплексів, що віднесені до складу основних засобів - рахунок 10 "Основні засоби". До основних засобів належать матеріальні активи, які підприємство утримує з метою використання їх у процесі виробництва або постачання товарів і послуг, надання в оренду іншим особам, очікуваний строк корисного використання (експлуатації) яких більше одного року.
На рахунку 28 "Товари" ведеться облік руху товарно-матеріальних цінностей, що надійшли на підприємство з метою продажу.
Крім того відповідно до Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 27 «Необоротні активи, утримувані для продажу, та припинена діяльність», затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 07.11.2003 р. № 617 і зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2003 р. за № 1054/8375, необоротний актив та група вибуття визнаються утримуваними для продажу у разі, якщо економічні вигоди очікується отримати від їх продажу, а не від їх використання за призначенням; вони готові до продажу у їх теперішньому стані; їх продаж, як очікується, буде завершено протягом року з дати визнання їх такими, що утримуються для продажу; умови їх продажу відповідають звичайним умовам продажу для подібних активів; здійснення їх продажу має високу ймовірність, зокрема, якщо керівництвом підприємства підготовлено відповідний план або укладено твердий контракт про продаж, здійснюється їх активна пропозиція на ринку за ціною, що відповідає справедливій вартості. Період завершення продажу може бути продовжено на строк більше одного року в разі, якщо це обумовлено обставинами, які перебувають поза контролем підприємства, яке продовжує виконувати план продажу.
Таким чином, активи утримувані для продажу є активами особливого виду, а отже їх зарахування на баланс повинно відображатися за дебетом рахунку 28 "Товари", а не за дебетом рахунку 15 «Капітальні інвестиції», як це було зроблено позивачем, оскільки його використання можливе для відображення витрат на придбання активів, що в подальшому враховуються на рахунках 10 «Основні засоби», 11 «Інші необоротні матеріальні активи», 12 «Нематеріальні активи» і 16 «Довгострокові біологічні активи».
Відповідно до ст. 70 КАС України належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Докази, одержані з порушенням закону, судом при вирішенні справи не беруться до уваги. Обставини, які за законом повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися ніякими іншими засобами доказування, крім випадків, коли щодо таких обставин не виникає спору.
Частинами 1 та 2 ст. 71 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Враховуючи, що на час проведення перевірки та винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення відповідачем, а також під час розгляду справи в суді позивач не надав належних доказів, які б підтверджували той факт, що ТОВ "Айронкомпані" придбало вищевказане нерухоме майно саме для подальшої реалізації та здійснювало дії по реконструкції вказаного майна з цією метою, суд погоджується з висновками податкової інспекції про завищення позивачем валових витрат у 1 кварталі 2008 року на суму 117 986,0 гривень.
У зв'язку з цим суд не вбачає законних підстав для задоволення адміністративного позову.
Керуючись ст. 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Постанова суду першої інстанції набирає законної сили відповідно до вимог ст. 254 КАС України та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені ст. 186 КАС України, до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд.
Повний текст постанови складено 15 жовтня 2012 року.
Суддя (підпис) З оригіналом згідно. Суддя Постанова не набрала законної сили 15 жовтня 2012 року. СуддяВ.М. Олійник В.М. Олійник В.М. Олійник