Справа № 617/15236/12
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2012 року м. Овруч
Овруцький районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Смиковська Л. О.
з секретарем Деменчук О. Г.,
прокурора Войтевич А.С.
позивачів: ОСОБА_1
ОСОБА_2
ОСОБА_3
ОСОБА_4
ОСОБА_5
ОСОБА_6
представника відповідача Шеремет Т.П.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Овручі справу за заявою ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Комунального підприємства «Комунальник» Овруцької міської ради, третя особа Овруцька міська рада, про визнання дій по відключенню котельної неправомірними, зобов'язання поновлення роботи котельної, - , -
В С Т А Н О В И В:
Овруцький міжрайонний прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах: ОСОБА_8, ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_9 до Комунального підприємства «Комунальник» Овруцької міської ради, третя особа Овруцька міська рада та просить визнати дії Комунального підприємства «Комунальник» Овруцької міської ради щодо припинення роботи котельні по вул.Радянській 2а, м.Овруча, по наданню теплопостачання до багатоквартирних житлових будинків по АДРЕСА_1 та її закриття - неправомірним, зобов'язати Комунальне підприємство «Комунальник» Овруцької міської ради поновити роботу котельні по вул.Радянській 2а м.Овруча по наданню теплопостачання до належних житлових будинків для забезпечення бажаючих мешканців будинків централізованим теплопостачанням, мотивуючи тим, що Овруцькою міжрайонною прокуратурою проведено перевірку додержання Комунальним підприємством «Комунальник» вимог законодавства в сфері теплопостачання. Встановлено, що в порушення вимог законодавства, а саме Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення, постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4, умов договорів про надання послуг з теплопостачання, Комунальне підприємство «Комунальник» припинило теплопостачання в квартири громадян в 2012 році з посиланням на Програму сприяння впровадженню індивідуального опалення у житлових будинках та об'єктах соціально-культурної сфери м.Овруча на 2009-2012 роки, затвердженої рішенням Овруцької міської ради від 22.01.2009 року № 7.
Ухвалами суду від 04.12.2012 року позов в частині вимог в інтересах ОСОБА_8 та ОСОБА_9 залишено без розгляду.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримав в повному обсязі та просить його задоволити.
Позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 позов підтримали в повному обсязі та просять його задоволити та надали пояснення, що на сьогоднішній день в своїх квартирах вони не мають тепла. Кожний із них своєчасно здійснював оплату житлово-комунальних послуг, про розірвання договору на постачання тепла їх ніхто не попереджував, грошових коштів на встановлення індивідуального опалення у них не має.
Позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_6 окрім того пояснили, що дозвіл на встановлення індивідуального опалення в них є, однак тепла не має, оскільки вони його не встановили.
Представник відповідача щодо задоволення позову заперечує та пояснила, що Комунальне підприємство «Комунальник» обслуговує систему централізованого опалення і відповідає за її стан. Овруцькою міською радою затверджено Програму сприяння встановлення індивідуального опалення, яка діє в період з 2009 по 2012 роки. Стан котелень в м.Овруч аварійний і їх утримання було недоцільним, а тому було прийнято рішення про перевід мешканців на індивідуальне опалення. 95 % мешканців м.Овруч перейшли на індивідуальне опалення і більшість відрізали в квартирі труби опалення, а тому подати тепло вони не зможуть із-за розбалансованості системи опалення. Опалення відключено централізовано від всіх житлових будинків незалежно від наявних договір. Будь-якого рішення чи іншого документу про припинення теплопостачання не має.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про розгляд справи, про причини неявки не повідомив, про розгляд справи у його відсутність не клопотав.
Суд, вислухавши пояснення прокурора, позивачів, представника відповідача та дослідивши наявні в матеріалах справи докази встановив наступне.
Між Овруцьким багатогалузевим виробничим орендним управлінням житлово-комунального господарства, правонаступником якого є Комунальне підприємство «Комунальник» Овруцької міської ради, та мешканцями будинку по АДРЕСА_1 було укладено договори (далі - Договір) на надання послуг з теплопостачання:
- 08.10.1998 року з ОСОБА_1 (а.с.17-18). І хоч даний договір був складено на строк до 08.10.2000 року, однак договірні відносини між сторонами продовжувалися, про що не заперечила в судовому засіданні і представник відповідача, а самим позивачем також було надано рахунки про оплату комунальних послуг за період 2012 року (а.с.85-87);
- 08.04.2011 року з ОСОБА_10 (а.с.20-24);
- 29.10.2012 року з ОСОБА_3 (а.с.26-31);
- 12.04.2011 року з ОСОБА_4 (а.с.33-36);
- 08.04.2011 року з ОСОБА_5 (а.с.39-42);
- 10.02.2011 року з ОСОБА_6 (а.с.58-61).
На час розгляду справи термін дії договорів не закінчився.
Як вбачається із п.1.1 даних договорів (п.2.1.2 з ОСОБА_1) КП «Комунальник» зобов'язався своєчасно надавати споживачам відповідної якості послуги з централізованого опалення, волопостачання і водовідведення, а споживач зобов'язується своєчасно оплачувати надані послуги за встановленими тарифами у строки і на умовах, що передбачені договором.
В судовому засіданні представник відповідача пояснив, що в позивачів по даній справі відсутня заборгованість по сплаті за комунальні послуги. Окрім того, з пояснень всіх учасників процесу вбачається, що в період з початком опалювального сезону 2012-2013 років послуга з теплопостачання у квартири позивачів не надавалась. А тому дані факти в силу ст.61 ЦПК України не підлягає доказуванню.
Згідно п.9.3 даних договорів, договір може бути достроково розірваний у разі:
- зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця;
- переходу права власності (користування) на квартиру (будинок садибного типу) до іншої особи;
- невиконання умов договору сторонами договору, несвоєчасної оплати за надані послуги у встановлений термін.
В судовому засіданні встановлено, що підстави дострокового розірвання договору згідно п. 9.3 відсутні.
Відповідно до ст.509 Цивільного Кодексу України (далі - ЦК України) зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Відповідно до ст.626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ст.629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Відповідно до ст.631 ЦК України строком договору є час, протягом якого сторони можуть здійснити свої права і виконати свої обов'язки відповідно до договору.
Відповідно до ст.901 ЦК України за договором надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Відповідно до ст.905 ЦК України строк договору про надання послуг встановлюється за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено законом або іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ст.907 ЦК України договір про надання послуг може бути розірваний, у тому числі шляхом односторонньої відмови від договору, в порядку та на підставах, встановлених цим Кодексом, іншим законом або за домовленістю сторін.
Порядок і наслідки розірвання договору про надання послуг визначаються домовленістю сторін або законом.
Відповідно до ст.651 ЦК України зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
У разі односторонньої відмови від договору у повному обсязі або частково, якщо право на таку відмову встановлено договором або законом, договір є відповідно розірваним або зміненим.
Відповідно до ст.654 ЦК України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Вищевказані договори укладені в письмовій формі і відповідачем не надано суду доказів про згоду сторін на їх розірвання, укладену в письмовій формі.
Відповідно до ст.16 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» порядок надання житлово-комунальних послуг, їх якісні та кількісні показники мають відповідати умовам договору та вимогам законодавства.
Відповідно до ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» :
Споживач має право:
1) одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг;
Виконавець зобов'язаний:
1) забезпечувати своєчасність та відповідну якість житлово-комунальних послуг згідно із законодавством та умовами договору, в тому числі шляхом створення систем управління якістю відповідно до національних або міжнародних стандартів;
3) підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідальності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Рішенням Овруцької міської ради від 22.01.2009 року № 7 було затверджено Програму сприяння впровадженню індивідуального опалення у житлових будинках та об'єктах соціально-культурної сфери м.Овруча на 2009-2012 роки (а.с.8-9) (надалі - Програма).
Зазначена Програма затверджена з метою сприяння впровадження індивідуального опалення у житлових будинках на 2009-2012 роки.
Згідно висновків Вищого Адміністративного Суду України, викладених в постанові від 12.05.2011 року по справі № К-41172/10 (а.с.6-7), дана Програма передбачає створення умов для переводу на індивідуальне опалення і не зобов'язує жодним чином конкретних осіб відключатися проти своєї волі від централізованого опалення. Вона свідчить про її плановий та рекомендаційний характер.
На підставі викладеного, Програма визначає напрямок дій, які повинні відбуватися у відповідності до законодавства.
Окрім того, Овруцькою міською радою інших рішень у відповідності до законодавства щодо припинення теплопостачання до житлових будинків не приймалось, повноваження КП «Комунальнику» на припинення подачі тепла населенню не делегувались.
Згідно п.8 Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630 (далі - Правила), послуги надаються споживачеві згідно з договором, що оформляється на основі типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення (далі - договір).
Пунктом 24 Правил передбачено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Згідно п.25 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Згідно п.26 Правил відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Порядок відключення громадян від мереж централізованого опалення регулюється Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення, постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4 (далі - Порядок).
Згідно п.2.1 Порядку для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП.
У заяві про відключення від мереж ЦО і ГВП власник (власники) будинку зазначає причини відключення.
До заяви додається копія протоколу загальних зборів мешканців будинку щодо створення ініціативної групи з вирішення питання відключення від мереж ЦО і ГВП та прийняття рішення про влаштування у будинку системи індивідуального або автономного опалення.
Рішення про відключення будинку від системи централізованого опалення з улаштуванням індивідуального опалення повинно бути підтримане всіма власниками (уповноваженими особами власників) приміщень у житловому будинку.
Згідно п.2.2 Порядку комісія розглядає надані документи лише за наявності затвердженої органом місцевого самоврядування в установленому порядку оптимізованої схеми перспективного розвитку систем теплопостачання населеного пункту та у відповідності до неї.
Комісія, після вивчення наданих власником (власниками) документів, у місячний строк приймає рішення щодо відключення від мереж ЦО і ГВП, улаштування індивідуальної (автономної) системи теплопостачання та збір вихідних даних і технічних умов для виготовлення проектної документації.
Будь-яких заяв позивачі: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6 до Комунального підприємства «Комунальник» або вищевказаної комісії про відключення від мереж централізованого опалення не подавали, а тому односторонні дії по припиненню теплопостачання вказаним громадянам, з якими укладено договори, без рішень відповідних органів є неправомірними.
Безпідставним є твердження представника відповідача про те, що неможливо забезпечити споживачів теплом у зв'язку із знищенням системи теплопостачання громадянами, які встановили індивідуальне опалення, оскільки відповідно до ст.20 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець зобов'язаний:
2) здійснювати контроль за технічним станом інженерного обладнання будинків, квартир, приміщень.
Згідно п.2.5 Порядку відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи.
З викладеного вбачається, що на виконавця послуг покладається обов'язок дотримання належного стану систем централізованого опалення та участь у відключенні окремих приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО, а не їх знищення. Відсторонення відповідача від участі у питанні контролю за відключенням окремих помешкань від системи теплопостачання свідчить про завчасне прийняття рішення по припиненню надання централізованого опалення з 15.10.2012 року.
На думку суду, відповідач ухилився від зазначеного обов'язку і не проконтролював дії осіб по відключенню від систем централізованого опалення, що не може бути обґрунтуванням причин неможливості поновлення теплопостачання.
Відповідно до ст.11 ЦПК України суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням фізичних чи юридичних осіб, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених ними вимог і на підставі доказів сторін та інших осіб, які беруть участь у справі.
Відповідно до ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Отже, дії відповідача щодо припинення теплопостачання до квартир по місцю проживання позивачів: ОСОБА_1, ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6. на підставі рішення Овруцької районної ради від 22.01.2009 року №7 щодо затвердження Програми сприяння впровадженню індивідуального опалення у житлових будинках та об'єктах соціально - культурної сфери м.Овруч на 2009 - 2012 роки суперечать нормам діючого законодавства, умовам договорів укладених із споживачами, вимог Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання і є неправомірними, а вимога в частині поновлення теплопостачання останнім підлягає задоволенню.
Що стосується вимоги в частині неправомірності дій по припиненню роботи котельної по вул.Радянській 2а м.Овруч, її закриття, поновлення її роботи та забезпечення бажаючих мешканців будинків централізованим теплопостачанням то вона не підлягає задоволенню, оскільки визначення конкретної котельні, яка буде подавати тепло до будинків віднесено до компетенції суб'єкта господарювання і суд не наділений повноваженнями вирішувати питання господарської діяльності. Також, суд не може вирішувати питання щодо невизначеного кола осіб, яким слід надати послуги теплопостачання і спір може бути вирішений в частині заявлених вимог відносно конкретних осіб.
Особи, в інтересах яких заявлено позов, є пенсіонерами, потерпілими та учасниками ліквідації аварії на ЧАЕС і в силу свого віку не в змозі самостійно здійснювати представництво своїх інтересів, а тому позов заявлено прокурором у відповідності до ст.45 ЦПК України.
Від сплати судового збору прокурор звільнений згідно п.11 ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір», а тому у відповідності до ст.88 ЦПК України з відповідача слід стягнути судовий збір на користь держави в сумі 214 грн. 60 коп.
На підставі ст.ст. 509,626,629,631,651,654,901,905,907 ЦК України, Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Закону України «Про теплопостачання», Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року № 630, Порядку відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення, постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженого наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України від 22.11.2005 року № 4 та керуючись ст.ст. 10, 11, 60, 61, 88, 196, 212-215, 218 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позов задовольнити частково.
Визнати неправомірними дії Комунального підприємства «Комунальник» Овруцької міської ради щодо припинення надання послуг з теплопостачання згідно укладених договорів з ОСОБА_1 АДРЕСА_1, з ОСОБА_2 АДРЕСА_2, з ОСОБА_3 АДРЕСА_3, з ОСОБА_4 АДРЕСА_4, з ОСОБА_5 АДРЕСА_5, з ОСОБА_6 АДРЕСА_6.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Комунальник» Овруцької міської ради поновити надання послуг з теплопостачання споживачам в м.Овруч :
ОСОБА_1 до квартири АДРЕСА_7.
ОСОБА_2 до квартири АДРЕСА_8.
ОСОБА_3 до квартири АДРЕСА_9.
ОСОБА_4 до квартири АДРЕСА_10.
ОСОБА_5 до квартири АДРЕСА_11.
ОСОБА_6 до квартири АДРЕСА_12.
В задоволенні решти вимог відмовити за безпідставністю.
Стягнути з Комунального підприємства «Комунальник» Овруцької міської ради, що знаходиться за адресою м.Овруч Житомирської області, вул. І.Франка, 5а, код 03343829, судовий збір на користь держави в сумі 214 грн. 60 коп.
Апеляційна скарга на рішення може бути подана через Овруцький районний суд в апеляційний суд Житомирської області протягом 10 днів з дня його проголошення.
Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Повний текст рішення підписано 05.12.2012 року.
Суддя: Л. О. Смиковська