Постанова № 27864571, 21.11.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2012
Номер справи
0870/10383/12
Номер документу
27864571
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2012 року 11:40 Справа № 0870/10383/12

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Чернової Ж.М. розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовною заявою Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства «Український графіт» про відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгової пенсії,

ВСТАНОВИВ:

02.11.2012 Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя звернулось до суду із позовом до Публічного акціонерного товариства «Український графіт», в якому просить стягнути з відповідача фактичні витрати на виплату та доставку пенсій за віком призначених на пільгових умовах, згідно п. «а» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» у сумі 167 346,88 грн.

Від представника позивача до початку судового засідання надійшло клопотання про розгляд справи без участі його уповноваженого представника. Позовні вимоги підтримує у повному обсязі просить позов задовольнити з підстав викладених у позові. Обґрунтовує свої вимоги тим, що відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» №1058-IV усі підприємства незалежно від форм власності та господарювання, галузевої належності та виду діяльності повинні відшкодовувати витрати Пенсійного фонду України на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Від представника відповідача надійшли заперечення на адміністративний позов, в яких відповідач не погоджується з вимогами позивача та просить відмовити у задоволенні позову, оскільки на його думку позивачем безпідставно враховано до розміру фактичних витрат суми надбавок та підвищень до пенсій; розрахунок проценту пільгового стажу та суми відшкодування фактичних витрат зроблений не пропорційно стажу роботи на всіх підприємствах, де працювали ці особи на роботах з особливо шкідливими умовами праці за Списком №1, а також вважає, що позивачем не надано документів, які б підтверджували правомірність нарахування зазначених в розрахунках сум. Просить розглянути справу у порядку письмового провадження.

Відповідно до ст. 122 КАС України, особа, яка бере участь у справі має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Згідно з ч.1 ст.41 КАС України суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. У разі неявки у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, чи якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Вивчивши матеріали позову, з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд приходить до наступних висновків.

Публічне акціонерне товариство «Український графіт» (код ЄДРПОУ 00196204) є платником збору на обов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування», а також платником страхових внесків відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя.

Судом встановлено, що колишнім працівникам Публічного акціонерного товариства «Український графіт» призначена та виплачується пенсія за віком на пільгових умовах відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» №1788-ХІІ від 05.11.1991, а саме:

ОСОБА_1 працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 7 р. 6 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 7 р. 6 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 10122,91 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_2 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 10 р. 0 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 10 р. 0 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 14808,67 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_3 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 10 р. 0 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 6 р. 10,77 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 86,22%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 7584,28 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_4 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 10 р. 0 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 10 р. 0 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 12734,97 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_5 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 7 р. 0 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 7 р. 0 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 12342,35 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_6 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 9 р. 0 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 9 р. 0 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 13887,01 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_7 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 10 р. 0 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 10 р. 0 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 15953,05 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_8 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 10 р. 0 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 10 р. 0 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 15238,90 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_9 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 9 р. 0 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 9 р. 0 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 12383,00 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_10 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 10 р. 0 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 10 р. 0 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 15124,85 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_11 працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 7 р. 6 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 3 р. 1,93 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 42,16%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 2289,95 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_12 працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 7 р. 6 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 3 р. 5,07 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 48,89%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 2699,55 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_13 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 10 р. 0 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 4 р. 0,87 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 40,72%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 4913,45 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_14 працювала на підприємстві відповідача та виконувала роботу, яка згідно законодавства дає їй право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 7 р. 6 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 0 р. 3,07 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 5,11%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 542,09 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

ОСОБА_15 працював на підприємстві відповідача та виконував роботу, яка згідно законодавства дає йому право на пенсію на пільгових умовах, стаж необхідний для призначення пенсії - 10 р. 0 міс.; стаж роботи, який враховано при обчислені (стаж роботи на підприємстві відповідача) - 10 р. 00 міс. Відповідно частка плати даного підприємства становить 100%. Згідно розрахунку позивача, сума плати даного підприємства Пенсійному фонду України становить - 26721,85 грн., за період червень - жовтень 2012 року.

Управлінням Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя відповідачу надсилались розрахунки про суми фактичних витрат на виплату пільгової пенсії за період червень - жовтень 2012 року.

Згідно розрахунку позивача загальна сума фактичних витрат на виплату і доставку пільгової пенсії, призначеної вищезазначеним пенсіонерам за вказаний період становить 167 346,88 грн. Оцінивши надані докази в їх сукупності, суд вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до п. 2 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV, пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.

До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.

Порядок відшкодування підприємствами витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах визначений розділом 6 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за № 64/8663.

Підпунктом 2.1.1 п. 2.1 Інструкції встановлено, що платниками страхових внесків є підприємства, установи й організації, створені відповідно до законодавства України, незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання, об'єднання громадян, профспілки, політичні партії (у тому числі філії, представництва, відділення та інші відокремлені підрозділи зазначених підприємств, установ, організацій, об'єднань громадян, профспілок, політичних партій, які мають окремий баланс і самостійно ведуть розрахунки із застрахованими особами), фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності та інші особи (включаючи юридичних та фізичних осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, які обрали особливий спосіб оподаткування-фіксований податок, єдиний податок та фіксований сільськогосподарський податок), які використовують працю фізичних осіб на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, або за договорами цивільно-правового характеру.

Згідно з п. 6.1 Інструкції, відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV в таких розмірах: для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах: 90 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2011 році; 100 відсотків від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2012 році.

Відповідно до п. 6.4 Інструкції розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону № 1058-IV, які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.

Матеріалами справи доведено, що позивачем надсилався розрахунок фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій.

Пунктом 6.8 Інструкції передбачено, що підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.

Фактична виплата пенсіонерам сум пенсій, заявлених до відшкодування, підтверджується довідками Управління Пенсійного фонду України в Ленінському районі м.Запоріжжя (в якому зазначені пенсіонери знаходяться на обліку).

Заперечуючи проти позову, відповідач посилається на пункт 6.6 Інструкції «Про порядок обчислення і оплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України».

Порядок відшкодування Пенсійному фонду України витрат на виплату та доставку пенсій за віком, призначених на пільгових умовах, врегульований розділом 6 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої постановою Правління Пенсійного фонду України № 21-1 від 19.12.2003, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 за №64/8663.

Згідно з п.6.6 Інструкції №21-1 додаткові пенсії, додаткові витрати на виплату підвищеного розміру пенсії відповідно до статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», доплати, надбавки та підвищення, призначені відповідно до законодавства України, які виплачуються за рахунок інших джерел, ніж кошти Пенсійного фонду України не включаються до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Відповідно до ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» за кожний повний рік страхового стажу понад 35 років чоловікам і 30 років жінкам пенсія за віком збільшується на 1 відсоток розміру пенсії, обчисленої відповідно до статті 27 цього Закону, але не більш як на 1 відсоток мінімального розміру пенсії за віком, зазначеного в абзаці першому цієї частини.

Статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» врегульовані питання індексації та перерахунку пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, прожиткового мінімуму та страхового стажу.

Згідно з ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійні виплати - це грошові виплати в системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, що здійснюються у вигляді пенсії, довічної пенсії або одноразової виплати; пенсія - це щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її інвалідом, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Таким чином, підвищення пенсій, на які посилається у позові позивач, входять до загального розміру пенсії, яку фактично отримує пенсіонер, та фінансуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.

Крім того, відповідно до п.9 ст.9 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік» встановлено, що у 2012 році кошти, отримані до спеціального фонду Державного бюджету України згідно з відповідними пунктами статей 4, 7 і 8 цього Закону, спрямовуються відповідно на: дотацію Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами (за рахунок джерел, визначених пунктом 9 статті 4 цього Закону).

Відповідно до ч.1 ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» джерелами формування коштів Пенсійного фонду є: 1) надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у розмірах, визначених законом, крім частини страхових внесків, що спрямовується до накопичувальної системи пенсійного страхування; 2) інвестиційний дохід, який отримується від інвестування резерву коштів для покриття дефіциту бюджету Пенсійного фонду в майбутніх періодах; 3) кошти державного бюджету та цільових фондів, що перераховуються до Пенсійного фонду у випадках, передбачених цим Законом; 3-1) кошти, сплачені виконавчій дирекції Пенсійного фонду за надання послуг з адміністрування Накопичувального фонду та послуг недержавним пенсійним фондам - суб'єктам другого рівня системи пенсійного забезпечення; 4) суми від фінансових санкцій та пені (крім сум пені, сплачених роботодавцем за несвоєчасне перерахування з його вини сум страхових внесків застрахованої особи до накопичувальної системи пенсійного страхування), застосованих відповідно до цього Закону та інших законів до юридичних та фізичних осіб за порушення встановленого порядку нарахування, обчислення і сплати страхових внесків та використання коштів Пенсійного фонду, а також суми адміністративних стягнень, накладених відповідно до закону на посадових осіб та громадян за ці порушення; 5) благодійні внески юридичних та фізичних осіб; 6) добровільні внески; 7) інші надходження відповідно до законодавства.

Згідно з ч.2 ст.72 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» кошти Пенсійного фонду не включаються до складу Державного бюджету України.

Як зазначено у ст.73 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», кошти Пенсійного фонду використовуються на: 1) виплату пенсій, передбачених цим Законом; 2) надання соціальних послуг, передбачених цим Законом; 3) фінансування адміністративних витрат, пов'язаних з виконанням функцій, покладених на органи Пенсійного фонду; 4) оплату послуг з виплати та доставки пенсій; 5) формування резерву коштів Пенсійного фонду. Забороняється використання коштів Пенсійного фонду на цілі, не передбачені цим Законом.

З урахуванням зазначеного, кошти спеціального фонду Державного бюджету України спрямовані на дотацію Пенсійному фонду України на виплату пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за різними пенсійними програмами, є коштами Пенсійного фонду України, які не включаються до складу Державного бюджету України.

З урахуванням матеріалів справи, підвищення пенсій, що виплачуються пенсіонерам - колишнім працівникам позивача, врегульовані ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та виплачуються за рахунок коштів Пенсійного фонду України. Звідси, дані підвищення пенсій повинні включатися до розміру фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, що підлягають відшкодуванню.

Відповідачем не доведено, що кошти, які виплачуються пенсіонерам - колишнім працівникам позивача в рахунок підвищення пенсій, не є коштами Пенсійного фонду України.

Щодо тверджень відповідача про те, що при визначенні проценту пільгового стажу, що підлягає сплаті ПАТ «Укрграфіт» позивач має брати до уваги весь відпрацьований працівником стаж, який дає право на призначення пільгової пенсії за Списком №1 чи за Списком №2, зокрема, начебто по пенсіонерам ОСОБА_3 та ОСОБА_4 позивач розрахував процент пільгового стажу, що підлягає сплаті ПАТ «Укрграфіт», а відтак, й суму відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій не пропорційно стажу роботи на всіх підприємствах, де працювали ці особи повний робочий день на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком №1.

Згідно з п.6.2 Інструкції №21-1 витрати на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах особам, які мають стаж, що дає право на призначення цих пенсій на декількох підприємствах, покриваються цими підприємствами пропорційно стажу роботи з урахуванням вимог абзацу третього підпункту 1 пункту 2 розділу XV «Прикінцеві положення» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». При цьому стаж роботи на останньому підприємстві враховується у повному розмірі, а з попередніх місць роботи осіб він додається до стажу, необхідного для призначення пенсій на пільгових умовах. При визначенні частки сплати окремого підприємства стаж ураховується в місяцях (шляхом переведення років у місяці). Якщо пенсія на пільгових умовах призначена із взаємним зарахуванням періодів роботи, передбачених статтями 13, 14 та 55 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які дали право на цю пільгову пенсію, то відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку цих пенсій здійснюється тими підприємствами, на яких цей стаж було вироблено у розмірах, передбачених частиною 2 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

На думку суду, позивач прийшов до хибного висновку щодо застосування п.6.2 Інструкції №21-1 через не врахування в цілому приписів норми п.6.2 Інструкції №21-1.

Таким чином, з матеріалів справи суд не вбачає порушень п.6.2 Інструкції №21-1 при розрахунку позивачу витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах фізичним особам відповідно до п.«а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Судом не приймаються доводи, викладені відповідачем у запереченнях на позов щодо непідтвердженого розміру фактичних витрат та необґрунтованості розрахунку суми боргу, оскільки відповідачем не надано доказів оскарження дій УПФУ в Орджонікідзевському районі щодо нарахування ПАТ «Укрграфіт» фактичних витрат на виплату та доставку пенсії вказаним особам, призначеної на пільгових умовах, відповідно до п. «а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» за період їхньої роботи на ПАТ «Укрграфіт» ані в адміністративному, ані в судовому порядку.

У судовому засіданні досліджено розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які направлялися відповідачу за його юридичною адресою, за червень - жовтень 2012 року.

Одержання вказаних розрахунків підтверджується підписом працівника ПАТ «Український графіт» на повідомленні про вручення поштового відправлення. Доказів які б спростовували даний факт відповідачем не надано.

Відповідно до розрахунку боргу станом на 01.11.2012 заборгованість відповідача по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з червня по жовтень 2012 року становить 167 346,88 грн.

Відповідачем на час розгляду справи не надано доказів сплати заборгованості.

На підставі викладеного, суд дійшов висновку, що заявлені позивачем вимоги є законними, обґрунтованими, підтверджені доказами та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до приписів ч. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 94, 158, 160, 162, 163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя до Публічного акціонерного товариства «Український графіт» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах у розмірі 167 346,88 грн. задовольнити.

Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Український графіт» (69600, м.Запоріжжя, вул.Північне шосе, буд.30, ЄДРПОУ 00196204, п/р 26004108618, МФО 313827, Банк: ЗОД АТ «Райффайзен Банк Аваль»; п/р 26008900301, МФО 313827, Банк: ПАТ «Мета Банк» ) суму позову у розмірі 167 346,88 грн. (сто шістдесят сім тисяч триста сорок шість) гривень 88 коп., по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до пункту «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Суму позову стягнути на користь Управління Пенсійного фонду України в Орджонікідзевському районі м.Запоріжжя: 69057, м.Запоріжжя, вул. Гагаріна, 2-б; ЄДРПОУ 20508396, п/р 25601301001080, МФО 313957, банк: Запорізьке обласне управління ВАТ «Державний ощадний банк України».

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України - з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя Ж.М.Чернова