Постанова № 27834935, 04.12.2012, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.12.2012
Номер справи
3912/12/2170
Номер документу
27834935
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"04" грудня 2012 р. Справа № 2-а-3912/12/2170 Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Бездрабка О.І.,

при секретарі - Рефлер Ю.В.,

за участю:

представників позивача - Сорокунської І.С., Матюшиної А.В.,

представника відповідача - Імшеницького А.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапфір ЛТД" до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Херсонської області Державної податкової служби про визнання неправомірними дії, визнання нечинними та скасування податкових повідомлень-рішень,

встановив:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Сапфір ЛТД" (далі - позивач, ТОВ "Сапфір ЛТД") звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції у м.Херсоні Херсонської області Державної податкової служби (далі - ДПІ у м.Херсоні, відповідач), у якому з урахуванням заяви про уточнення позовних вимог просить визнати неправомірними дії службових осіб ДПІ у м.Херсоні Херсонської області Державної податкової служби під час проведення документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства ТОВ "Сапфір ЛТД" при взаємовідносинах з ФОП ОСОБА_4 та з контрагентами покупцями за жовтень 2011 року, наслідки яких відображено у акті перевірки № 1538/22-4/14129329 від 06.08.2012 р.; визнати нечинними та скасувати податкові повідомлення рішення від 21.08.2012 р. № 0006172200, яким позивачу збільшено грошове зобов"язання з податку на додану вартість на 242004 грн., з яких за основним платежем - на 193603 грн., за штрафними санкціями - на 48401 грн., № 0006162200, яким позивачу збільшено грошове зобов"язання з податку на прибуток на 22643 грн., з яких за основним платежем - на 22643 грн.

Свої вимоги мотивує тим, що в акті перевірки відповідачем зазначено обставини, які не відповідають дійсності. Зокрема, під час перевірки позивачем у повному обсязі були надані документи щодо господарських відносин з ФОП ОСОБА_4, між тим, у акті перевірки зазначено, що ТОВ "Сапфір ЛТД" не надало первинних документів. Ревізорами безпідставно вказано, що у ФОП ОСОБА_4 відсутні транспортні засоби і це не дає йому можливість здійснювати господарську діяльність. Однак ревізором проігноровано надані позивачем товарно-транспортні накладні, якими документально підтверджено факт перевезення товарно-матеріальних цінностей автотранспортом, який належить позивачу. Зазначає про відсутність у податкового органу повноважень на визнання правочинів нікчемними. У акті перевірки відповідачем застосовано норми Законів, які втратили чинність, а визначення термінів "податкова яма", "транзитер", "вигодонабувач" відсутнє у Податковому кодексі України. Вказує на те, що позивачем виконані всі вимоги щодо правомірності формування податкового кредиту по взаємовідносинах з ФОП ОСОБА_4, а тому у ДПІ у м.Херсоні не було підстав для нарахування зобов"язань з податку на додану вартість та на прибуток.

В судовому засіданні представники позивача підтримали заявлені вимоги і пояснили, що спірні податкові повідомлення-рішення є наслідком протиправної оцінки податковим органом господарських відносин позивача з ФОП ОСОБА_4 у жовтні 2011 року, висновки відповідача про нікчемність угод з цим контрагентом зроблені з перевищенням повноважень та за неповного дослідження господарських операцій. Зазначила, що позивач придбав у ФОП ОСОБА_4 дизельне пальне, яке в подальшому використано у господарській діяльності, що виключає "безтоварність" операцій з купівлі-продажу. ТОВ "Сапфір ЛТД" надавало до перевірки документи на підтвердження придбання дизельного пального. Товариством виконані всі вимоги Податкового кодексу України щодо відображення податку на додану вартість за вказаними операціями у складі податкового кредиту з ПДВ, а тому у відповідача не було підстав для виключення цих операцій з податкового кредиту та складання спірних податкових повідомлень-рішень.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечував, так як для формування податкового кредиту у перевіреному періоді позивач використав безтоварні операції з поставки дизельного пального від ФОП ОСОБА_4 Відсутність фактичних поставок товарів не дозволяє використати їх у оподатковуваній господарській діяльності позивача і, як наслідок, не дозволяє враховувати ці операції при формуванні податкового кредиту. Просив відмовити в задоволенні позову.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до наступного.

Судом встановлено, що ТОВ "Сапфір ЛТД" як платник податків перебуває на податковому обліку в ДПІ у м.Херсоні та є платником податку на додану вартість та на прибуток.

Спірні податкові повідомлення-рішення прийняті на підставі акту від 06.08.2012 р. № 1538/22-4/14129329 про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТОВ "Сапфір ЛТД" з питання дотримання вимог податкового законодавства при взаємовідносинах з ФОП ОСОБА_4 та з контрагентами покупцями за жовтень 2011 року.

Відповідно до вказаного акту перевірки ДПІ у м.Херсоні встановлено, що позивач частину податкового кредиту з податку на додану вартість жовтня 2011 року у сумі 193602 грн. сформував за наслідками господарських відносин щодо придбання дизельного пального у ФОП ОСОБА_4 За отримане дизельне пальне позивач розрахувався у безготівковому порядку на всю суму поставки. ФОП ОСОБА_4 не декларує наявність трудових ресурсів та власних або орендованих засобів виробництва та зберігання товарів.

Відповідач вважає, що під час перевірки встановлено невідповідність задекларованих позивачем у податковому обліку наслідків господарської операції від ФОП ОСОБА_4 фактичним обставинам. Позивач декларував взаємовідносини з цим постачальником з метою штучного формування податкового кредиту, без наміру створення правових наслідків, які обумовлювались цим правочином. За висновком відповідача в ході перевірки не підтверджено надання товарів від ФОП ОСОБА_4 позивачеві, що свідчить про порушення вимог п.198.1 ст.198 ПК України у зв'язку з неправомірним формуванням податкового кредиту по цим операціям.

Відповідно до ст.198 ПК України податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг, але не вище рівня звичайних цін, визначених відповідно до статті 39 цього Кодексу, та складається з сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з придбанням або виготовленням товарів (у тому числі при їх імпорті) та послуг з метою їх подальшого використання в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності платника податку (п.198.3).

Не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені податковими накладними (або підтверджені податковими накладними, оформленими з порушенням вимог статті 201 цього Кодексу) чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу (п.198.6 ПК України).

Згідно з вимогами п.201.1 ст.201 ПК України платник податку зобов'язаний надати покупцю (отримувачу) на його вимогу підписану уповноваженою платником особою та скріплену печаткою (за наявності) податкову накладну, у якій зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата виписування податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця); ґ) місцезнаходження юридичної особи - продавця або податкова адреса фізичної особи - продавця, зареєстрованої як платник податку; д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; и) вид цивільно-правового договору; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД (для підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України).

Отже, з точки зору податкового законодавства України головними умовами для віднесення сплаченого при придбанні товару ПДВ до складу податкового кредиту є використання придбаних товарів (робіт, послуг) у власній господарській діяльності платника податків у межах оподатковуваних операцій та належне документування сплаченого ПДВ.

Також суд вважає, що для встановлення обґрунтованості декларування податкового кредиту необхідно встановити також наступні обставини:

- реальність здійснення господарських операцій, суми за якими віднесені до податкового кредиту;

- наявність у продавців товарів, робіт (послуг), які видавали податкові накладні, спеціальної податкової правосуб'єктності;

- віднесення до складу податкового кредиту лише сум, сплачених (нарахованих) у зв'язку з придбанням товарів (послуг), що підлягають використанню у господарській діяльності платника податку.

Судом встановлено, що 01.10.2011 р. між ФОП ОСОБА_4 та ТОВ "Сапфір ЛТД" укладено договір поставки нафтопродуктів № 29. Відповідно до цього договору позивач придбав дизельне пальне.

Факт отримання дизельного пального підтверджується видатковими накладними № 46 від 06.10.2011 р., № 116 від 18.10.2011 р., № 124 від 20.10.2011 р., № 146 від 24.10.2011 р., № 147 від 24.10.2011 р., № 155 від 25.10.2011 р., № 156 від 25.10.2011 р., № 184 від 30.10.2011 р., податковими накладними № 116 від 18.10.2011 р., № 124 від 20.10.2011 р., № 147 від 24.10.2011 р., № 155 від 25.10.2011 р., № 156 від 25.10.2011 р., № 184 від 30.10.2011 р.

Позивач повністю розрахувався з ФОП ОСОБА_4 за поставлене дизельне пальне у безготівковій формі, що підтверджується копіями платіжних доручень.

Транспортування дизельного пального за умовами договору підтверджено товарно-транспортними накладними № 6-10/1 від 06.10.2011 р., № 18-10/1 від 18.10.2011 р., № 20-10/1 від 20.10.2011 р., № 24-10/1 від 24.10.2011 р., № 24-10/2 від 24.10.2011 р., № 25-10/1 від 25.10.2011 р., № 25-10/2 від 25.10.2011 р.

Придбане дизельне пальне використано товариством у господарській діяльності для здійснення перевезень.

У акті перевірки не спростовується факт того, що суми податку на додану вартість були внесені позивачем до реєстру отриманих податкових накладних від вказаного контрагента, включені до складу податкового кредиту відповідного податкового періоду, відображені у реєстрах отриманих податкових накладних, та відповідають даним податкової декларації з податку на додану вартість. А, отже, позивачем до податкового кредиту були віднесені лише витрати по сплаті податку, які підтверджені податковими накладними.

Крім того, суд також звертає увагу, що чинним законодавством України не встановлено норм щодо кількості працівників, вартості основних фондів підприємства, наявності власних або орендованих складських приміщень та інших матеріальних ресурсів, при недотриманні яких підприємство вважається таким, що не може здійснювати господарську діяльність, а також не визначено ознак, які вказують на здійснення господарської діяльності підприємством за юридичною чи податковою адресою.

Недекларування постачальниками товарів та послуг трудового та матеріального потенціалу або орендних відносин може свідчити про заниження ними об'єктів оподаткування, що не спростоване та не з'ясоване відповідачем під час складання акту перевірки.

Контролюючим органом не надано до суду належних доказів щодо безтоварності господарських операцій за участю позивача, що інформація, яку містять документи, надані позивачем до суду на обґрунтування своїх вимог, не відповідає дійсності, що позивач діяв без належної обачності й обережності, що він отримував податкову вигоду з порушенням приписів податкового законодавства і йому мало бути відомо про порушення, які допускали його контрагенти та, що без участі покупця податкова вигода не могла бути одержана.

Суд вважає, що не може бути підставою для визначення додаткових зобов'язань позивачу порушення податкового законодавства іншими контрагентами по ланцюгу постачання.

За приписами пп.16.1.2-16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів; подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи. Таким чином, ведення податкового обліку покладено на кожного окремого платника податку. При цьому такий платник несе самостійну відповідальність за порушення правил ведення податкового обліку. Зазначена відповідальність стосується кожного окремого платника податку і не може автоматично поширюватися на третіх осіб, у тому числі на його контрагентів.

На думку суду, при здійсненні господарської операції з боку позивача обов'язковому контролю підлягають наявність у постачальника дозвільної документації на складання податкової накладної, відповідність реквізитів податкової накладної фактичним даним на момент вчинення правочину та фактична наявність товару або здійснення роботи чи послуги, отримання (надання) яких документуються сторонами господарської операції.

Неможливість здійснення податковим органом перевірок постачальників позивача в ланцюгах постачання не є достатньою підставою для визнання недійсними юридично значимих дій названих підприємств з іншими суб'єктами господарювання з моменту їх державної реєстрації і до моменту виключення з державного реєстру, а також не позбавляє правового значення виданих за такими господарськими операціями податкових накладних.

Відповідно до ч.1 ст.18 Закону України від 15.05.2003 р. № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.

Оскільки у позивача наявні належним чином оформлені податкові накладні, ним сплачено постачальнику у повному обсязі податок на додану вартість у складі вартості поставлених товарів, належним чином оформлені та здані до ДПІ у м.Херсоні податкові декларації, тобто, позивачем виконані всі вимоги податкового законодавства щодо формування податкового кредиту та валових витрат, то, відповідно, він має право на включення до податкового кредиту сплачених сум ПДВ.

Окремо слід зазначити, що стаття 215 ЦК України, на порушення якої вказує ДПІ у м.Херсоні, розрізняє нікчемні та оспорювані правочини.

Так, згідно цієї статті ЦК України недійсним є правочин, якщо його недійсність встановлена законом (нікчемний правочин). У цьому разі визнання такого правочину недійсним судом не вимагається. У випадках, встановлених цим Кодексом, нікчемний правочин може бути визнаний судом дійсним. Якщо недійсність правочину прямо не встановлена законом, але одна із сторін або інша заінтересована особа заперечує його дійсність на підставах, встановлених законом, такий правочин може бути визнаний судом недійсним (оспорюваний правочин).

Тобто, нікчемним визнається правочин, якщо його недійсність прямо встановлена законом.

Оскільки недійсність таких правочинів визначена безпосередньо у правовій нормі, то вони вважаються недійсними з моменту їхнього укладання, незалежно від пред'явлення позову та рішення суду. Тобто, в цьому випадку визнання такого правочину недійсним судом не вимагається.

Іншим видом недійсних правочинів є оспорювані правочини, відмінність яких від нікчемних полягає в тому, що оспорювані правочини припускаються дійсними, проте їх дійсність може бути оспорена стороною правочину або іншою зацікавленою особою.

Відповідно до ст.228 ЦК України правочин вважається таким, що порушує публічний порядок, якщо він був спрямований на порушення конституційних прав і свобод людини і громадянина, знищення, пошкодження майна фізичної або юридичної особи, держави, Автономної Республіки Крим, територіальної громади, незаконне заволодіння ним. Правочин, який порушує публічний порядок, є нікчемним. У разі недодержання вимоги щодо відповідності правочину інтересам держави і суспільства, його моральним засадам такий правочин може бути визнаний недійсним.

З цією нормою ЦК України узгоджуються і положення ч.1 ст.207 Господарського кодексу України, за якою господарське зобов'язання, що не відповідає вимогам закону, або вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, або укладено учасниками господарських відносин з порушенням хоча б одним з них господарської компетенції (спеціальної правосуб'єктності), може бути на вимогу однієї із сторін, або відповідного органу державної влади визнано судом недійсним повністю або в частині.

Наведені норми Цивільного та Господарського кодексів України вказують на оспорюваність правочину, укладеного з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави.

Отже, викладені в акті перевірки висновки ДПІ у м.Херсоні про нікчемність вчинених позивачем правочинів є передчасними та безпідставними, оскільки відповідні судові рішення щодо цих правочинів відсутні.

Крім того, слід зазначити, що умовою для визнання правочину таким, що суперечить інтересам держави та суспільства, є встановлення умислу в діях осіб, що уклали такий правочин. При цьому носіями протиправного умислу юридичних осіб-сторін такого правочину є посадові особи цих юридичних осіб.

ДПІ у м.Херсоні не надала суду і не посилалася на наявність таких доказів, які б підтвердили наявність умислу посадових осіб позивача на укладення таких правочинів.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає позовні вимоги ТОВ "Сапфір ЛТД" щодо визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 21.08.2012 р. №№ 0006162200, 0006172200 обґрунтованими.

Що стосується позовних вимог в частині визнання неправомірними дій посадових осіб відповідача під час проведення документальної позапланової невиїзної перевірки, то доводи, які зазначаються позивачем в обґрунтування своєї позиції, фактично стосуються зазначення в акті перевірки певних обставин (визнання нікчемними правочинів, порушення вимог цивільного законодавства), яким суд надав оцінку при перевірці правомірності винесення податкових повідомлень-рішень від 21.08.2012 р. №№ 0006162200, 0006172200, а тому підстав для визнання протиправними дій відповідача суд не вбачає.

Керуючись ст.ст.8, 9, 12, 19, 71, 158-163, 167 КАС України, суд, -

постановив:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними та скасувати податкові повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у м.Херсоні Херсонської області Державної податкової служби від 21.08.2012 р. №№ 0006162200, 0006172200.

В частині позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапфір ЛТД" щодо визнання неправомірними дій відмовити.

Стягнути з Державного бюджету на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сапфір ЛТД" (код ЄДРПОУ 14129329) сплачений судовий збір у сумі 2113 (дві тисячі сто тринадцять) грн. 81 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст.160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 05 грудня 2012 р.

Суддя Бездрабко О.І.

кат. 8.2.1