Категорія №5.8.2
ПОСТАНОВА
Іменем України
30 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/8461/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді - Ковальової Т.І.
при секретарі судового засідання - Ворошило О.Є.
за участю:
представника позивача - Селезньової О.О.
від відповідача - не прибув
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Кремінського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства про стягнення суми штрафних санкцій,-
31 жовтня 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Кремінського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства про стягнення суми штрафних санкцій.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 25 січня 2012 року відповідачу було видано припис № 02/23-12-048, яким останнього зобов'язано з постачальником електричної енергії скласти Акт екологічної броні. Кінцевий термін виконання припису - 25.02.2012 року. За зверненням керівництва відповідача (лист № 36а/25 від 13.02.2012 року) інспекцією було узгоджено подовження строків виконання припису до 29.04.2012 року (лист № 163-18-029 від 14.02.2012 року).
20 червня 2012 року у присутності представників відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 20.06.2012 року № 02/23-12-140А встановлено невиконання зазначеного припису.
На підставі вказаного акту перевірки, постановою від 26 червня 2012 року № 02/23-12-140А на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн. Постанову про накладення штрафу відповідач отримав 04 липня 2012 року.
До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачений, ані припис, ані постанова про накладення штрафу відповідачем до теперішнього часу не оскаржувались.
У зв'язку з зазначеним позивач просить стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України суму штрафу 5100,00 грн.
Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив суд їх задовольнити.
Відповідач явку свого повноважного представника у судове засідання не забезпечив, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав на адресу суду клопотання про розгляд справи за відсутності представника відповідача та часткове визнання адміністративного позову на суму 3500,00 грн., оскільки 1600,00 грн. відповідачем було сплачено, відповідно до платіжних доручень.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню з огляду на таке.
Державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії відповідно до ч.1 ст.9 Закону України «Про електроенергетику» здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії (далі - Держенергонагляд), функції якої визначено Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії, затвердженого постановою КМУ № 929 від 07.08.1996, яка діє у складі ДП «Національна енергетична компанія «Укренерго» (далі - ДП НЕК «Укренерго») та його структурних підрозділів.
Відповідно до п.п. 1.1, 1.2 Статуту державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» підприємство створене відповідно до Закону України «Про електроенергетику» та Наказу Міністерства енергетики України та підпорядковується Міністерству палива та енергетики України.
Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області є структурним підрозділом відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» і створена відповідно до наказу ДП «НЕК «Укренерго» від 20.02.2006 № 63 «Про створення відокремлених підрозділів «НЕК «Укренерго».
Відповідно до положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Луганській області, метою та завданнями інспекції є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери постачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії. Інспекція Держенергонагляду у Луганській області здійснює контроль та застосовує до суб'єктів господарської діяльності штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством (а.с.17-21).
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно з п. 1 Положення «Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго». Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є суб'єктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.
Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).
Судом встановлено, що Кремінське виробниче управління водопровідно - каналізаційного господарства є юридичною особою та внесено до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.12-15).
25 січня 2012 року відповідачу було видано припис № 02/23-12-048, яким останнього зобов'язано з постачальником електричної енергії скласти Акт екологічної броні. Кінцевий термін виконання припису - 25.02.2012 року. За зверненням керівництва відповідача (лист № 36а/25 від 13.02.2012 року) інспекцією було узгоджено подовження строків виконання припису до 29.04.2012 року (лист № 163-18-029 від 14.02.2012 року) (а.с.10,11).
20 червня 2012 року у присутності представників відповідача було проведено перевірку виконання вимог виданого припису. Актом перевірки від 20.06.2012 року № 02/23-12-140А встановлено невиконання зазначеного припису (а.с.9).
На підставі вказаного акту перевірки, постановою від 26 червня 2012 року № 02/23-12-140А на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 5100,00 грн. (а.с.7).
Дана сума штрафу мала бути сплачена до Державного бюджету України протягом 30 днів з дня прийняття постанови.
Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена. Постанову про накладення штрафу відповідач отримав 04 липня 2012 року, відповідно до поштового повідомлення (а.с.8, 8 на звороті).
Відповідачем було частково сплачено суму штрафу у розмірі 1600,00 грн., що підтверджується платіжними дорученнями від 01.11.2012 року № 792, від 02.11.2012 року № 799 (а.с.32,33).
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України «Про електроенергетику», споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику», суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, суб'єкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.
Оскільки постанову відповідачем у добровільному порядку не виконано, суму штрафу в повному обсязі не сплачено, копій платіжних документів, що підтверджують виконання постанови в повному обсязі, до інспекції Держенергонагляду в Луганській області не надіслано, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими в частині стягнення 3500,00 грн. та підлягають частковому задоволенню.
За таких обставин, суд вважає встановленим, що відповідачем дійсно допущено порушення законодавства про електроенергетику, а тому з нього підлягає стягненню зазначена сума штрафу.
Позивач просив суд відстрочити сплату судових витрат до ухвалення судового рішення у справі.
Відповідно до ч. ч. 3, 4 Кодексу адміністративного судочинства України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
У справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Оскільки адміністративний позов підлягає частковому задоволенню суд вважає за необхідне стягнути з позивача судові витрати у сумі 53,65 грн.
Керуючись статтями 2, 9, 10, 11, 17, 18, 23, 69-72, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Позовні вимоги Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до Кремінського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства про стягнення суми штрафних санкцій задовольнити частково.
Стягнути з Кремінського виробничого управління водопровідно - каналізаційного господарства до Державного бюджету України (п/р № 31112106700151 до УДКС Кремінського району, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 804013, ідент. код 37796309) штраф у сумі 3500,00 грн. (три тисячі п'ятсот гривень).
Стягнути з Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» судові витрати у сумі 53,65 грн. (п'ятдесят три гривні шістдесят п'ять копійок) на користь Державного бюджету України.
Постанова суду може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції шляхом подання апеляційної скарги. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Повний текст постанови складено та підписано 05 грудня 2012 року.
Суддя Т.І. Ковальова