Постанова № 27833018, 26.09.2012, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.09.2012
Номер справи
1170/2а-2771/12
Номер документу
27833018
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

ПОСТАНОВА

26 вересня 2012 року Справа № 1170/2а-2771/12

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Могилан С.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до відповідача1: Онуфріївської селищної ради

до відповідача 2: Головного управління Державної казначейської служби України в Кіровоградській області

до відповідача 3: Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції

до відповідача 4: Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області

про визнання протиправними дій та стягнення незаконно утриманих сум податку,

за участю:

секретаря судового засідання -Канюки І.І.,

позивача -не з'явився,

ОСОБА_1 звернувся з позовом, в подальшому уточненим, до Онуфріївської селищної ради, Головного управління Державної казначейської служби України в Кіровоградській області, Світловодської об'єднаної державної податкової інспекції та Територіального управління Державної судової адміністрації України в Кіровоградській області про стягнення з місцевого бюджету Онуфріївської селищної ради утриманого податку з доходів фізичних осіб із щомісячного грошового утримання судді за період з 01 січня 2011 року по 26 жовтня 2011 року в сумі 10 086,07 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що він був звільнений з посади судді Онуфріївського районного суду у відставку на підставі постанови Верховної Ради України №3837-VI від 06.10.2011 року. Йому, як працюючому судді, який має право на відставку, виплачувалась заробітна плата та щомісячне грошове утримання, з якого утримувались податки, як із заробітної плати. Позивач вважає неправомірним утримання з щомісячного грошового утримання податку з доходів фізичних осіб, а тому просить суд задовольнити позовні вимоги з підстав зазначених в позовній заяві.

Онуфріївською селищною радою надано заяву про розгляд справи без їх участі та зазначено, що заявлені позовні вимоги визнаються в повному обсязі (а.с.58). Інші відповідачі заперечили проти задоволення адміністративного позову.

В судове засідання позивач не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі та просив суд задовольнити позовні вимоги з підстав, зазначених у позовній заяві (а.с.61).

Дослідивши подані позивачем та відповідачами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

В період з 02 червня 1995 року ОСОБА_1 працював на посаді судді Онуфріївського районного суду по 26 жовтня 2011 року (а.с.16).

27 жовтня 2011 року ОСОБА_1 звільнений у відставку відповідно до постанови Верховної Ради України №3837-VI від 06 жовтня 2011 року та наказу від 26.10.2011 року №43-к (а.с.16).

В ході розгляду справи встановлено, що за період з 01.01.2011 року по 31.12.2011 року із щомісячного грошового утримання ОСОБА_1 було здійснено вирахування податку на доходи фізичних осіб у сумі 10 086,07 грн. (а.с.18, 24-36).

21 червня 2012 року позивач звернувся з заявою до Онуфріївського відділення Світловодської ОДПІ про повернення незаконно утриманих у вигляді податку з доходів фізичних осіб грошових коштів за період з 01 січня 2011 року по 26 жовтня 2011 року у сумі 10 086,07 грн.(а.с.19).

25 липня 2012 року Онуфріївським відділенням Світловодської ОДПІ відмовлено в поверненні 10 086,07 грн., а тому позивач просить суд стягнути дані кошти з місцевого бюджету Онуфріївської селищної ради (а.с.20-21).

Відповідно до п.п.«е» п.п.165.1.1 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включаються такі доходи, як сума пенсій (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону) або щомісячного довічного грошового утримання, отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом, а також з іноземних джерел, якщо згідно з міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, такі пенсії не підлягають оподаткуванню чи оподатковуються в країні їх виплати.

Відповідно до частини першої статті 130 Конституції України у Державному бюджеті України окремо визначаються видатки на утримання судів. Як зазначив Конституційний Суд України у Рішенні від 11 березня 2010 року №7-рп/2010, окреме фінансування кожного суду загальної юрисдикції та Конституційного Суду України забезпечує умови для конституційних гарантій їх самостійності та незалежності суддів при здійсненні правосуддя, оскільки унеможливлює негативний вплив на них через механізми виділення та розподілення належних їм відповідно до закону коштів Державного бюджету України; таке фінансування повинне забезпечуватися державою виключно за рахунок коштів Державного бюджету України (абзац третій підпункту 3.3 пункту 3 мотивувальної частини, абзац другий пункту 1 резолютивної частини).

Фінансування судів включає також фінансування діяльності суддів, яке повинне забезпечуватися державою виключно з Державного бюджету України. За частиною п'ятою статті 138 Закону щомісячне довічне грошове утримання судді у відставці виплачується органами Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.

Отже, відмінність щомісячного грошового утримання працюючого судді від щомісячного довічного грошового утримання судді у відставці полягає у тому, що судді, які мають право на відставку та продовжують працювати на посаді судді, цю виплату одержують виключно з Державного бюджету України, а судді у відставці - з Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.

Таким чином, поняття «щомісячне довічне грошове утримання»означає неоподатковану грошову виплату як судді, який, маючи право на відставку, продовжує працювати на посаді судді і одержує її з Державного бюджету України у вигляді щомісячного грошового утримання, так і судді у відставці, який одержує її з Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України.

Згідно з рішенням Конституційного суду України від 14 грудня 2011 року №18/рп/2011 щодо офіційного тлумачення поняття «щомісячне довічне грошове утримання», що міститься у п.п. «е»п.п.165.1.1 п.165.1 ст.165 Податкового кодексу України, в системному зв'язку з положеннями Закону України «Про судоустрій та статус суддів»від 07 липня 2010 року №2453-VI з наступними змінами означає неоподатковану грошову виплату як судді, який маючи право на відставку, продовжує працювати на посаді судді та одержує її з Державного бюджету України у вигляді щомісячного грошового утримання, що є складовою статусу судді і однією з гарантій його незалежності так і судді у відставці, який отримує таку виплату з Пенсійного фонду України за рахунок коштів Державного бюджету України, а тому суд вважає безпідставним утримання податку з доходів фізичних осіб із виплат щомісячного грошового утримання на користь ОСОБА_1

Відповідно до п.168.4.1. ст.168 Податкового кодексу України податок, утриманий з доходів резидентів та нерезидентів, зараховується до бюджету згідно з Бюджетним кодексом України.

Відповідно до п.43.1, п.43.4, п.43.5 ст.43 Податкового кодексу України помилково та/або надміру сплачені суми грошового зобов'язання підлягають поверненню платнику відповідно до цієї статті, крім випадків наявності у такого платника податкового боргу.

Згідно п.16 Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. №845 (далі -Порядку) органи казначейства за судовими рішеннями про стягнення надходжень бюджету здійснюють безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів для повернення надмірно та/або помилково сплачених податків і зборів.

У відповідності до п.19 Порядку безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів і їх перерахування на рахунок, зазначений у виконавчому документі про стягнення надходжень бюджету та/або заяві про виконання рішення про стягнення надходжень бюджету, здійснюються органами казначейства з відповідного рахунка, на який такі кошти зараховані, шляхом оформлення розрахункових документів.

Відповідно до ч.1 ст.78 Бюджетного кодексу України, казначейське обслуговування місцевих бюджетів здійснюється територіальними органами Державної казначейської служби України відповідно до статті 43 цього Кодексу.

Зі змісту п.1 Положення по головні управління Державної казначейської служби України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 12.10.2011 р. №1280 (далі -Положення) вбачається, що територіальним органом Державної казначейської служби України є Головне управління Державної казначейської служби України в Кіровоградській області.

З огляду на зміст п.п.4 п.4 Положення, головне управління відповідно до покладених на нього завдань здійснює безспірне списання коштів державного бюджету та місцевих бюджетів на підставі рішення суду.

Керуючись ст. ст. 86, 94, 159-163, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

2. Стягнути на користь ОСОБА_1 (ід. код.НОМЕР_1) кошти місцевого бюджету Онуфріївської селищної ради (р/р 33219800700362 в ГУ ДКС України в Кіровоградській області, код 37824388, МФО 823016) у розмірі 10 086,07 грн. (десять тисяч вісімдесят шість грн. 07 коп.), утримані зі щомісячного грошового утримання судді у вигляді податку з доходів фізичних осіб.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10- денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України -з дня отримання копії постанови у повному обсязі, апеляційної скарги.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду С.В. Могилан