Постанова № 27832755, 28.11.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2012
Номер справи
0870/9019/12
Номер документу
27832755
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 листопада 2012 року Справа № 0870/9019/12

(12 год. 41 хв.) м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Лазаренко М.С.,

при секретарі судового засідання Святенко О.В.,

за участю:

представника позивача - Криворучко Г.О.;

представника відповідача - Шишко О.Г.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовною заявою Запорізького обласного центру зайнятості

до Комунальної установи «Кам'янсько-Дніпровської центральної районної лікарні» Кам'янсько-Дніпровської районної ради Запорізької області

про стягнення штрафу в розмірі 22040,00 грн

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного центру зайнятості (далі - позивач) до Комунальної установи «Кам'янсько - Дніпровської центральної районної лікарні» Кам'янсько - Дніпровської районної ради Запорізької області (далі - відповідач), в якому позивач просить суд стягнути з відповідача штраф у розмірі 22040,00 грн.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала в повному обсязі та надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві. Просила позов задовольнити в повному обсязі.

Відповідач в судовому засіданні проти позову заперечував в повному обсязі просив суд відмовити в задоволенні адміністративного позову. Зокрема вказав, що порушення, а саме працевлаштування іноземця на роботу у відповідача без дозволу центру зайнятості мало місце 26.02.1999 року. Правовідносини в Порядку працевлаштування іноземних громадян врегулюванні Законом України «Про зайнятість населення» в редакції статті 8 цього Закону в період з 1991 року по 2008 року яка діяла на час порушення. Проте в 25.12.2008 році були внесені змінення в цю статтю. Таким чином, санкція за порушення вимоги ст.8 Законом України «Про зайнятість населення» яка винесена в 2008 році не може застосовуватись до правопорушення які мали місце 1999 році. На підставі викладеного вважає, що заявлений в адміністративному позові розмір штрафу є незаконним та таким що не підлягає стягненню. Також в своєму запереченні представник позивача зазначив, що позивачем було пропущено строк звернення до суду. На підставі викладено просив відмовити в задоволенні позову.

На підставі ст. 160 КАС України у судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Вислухавши пояснення сторін з'ясувавши обставини справи та перевіривши їх доказами, судом встановлені наступні обставини.

15.07.2012 року інспекцією по контролю за додержанням законодавства про населення Запорізького обласного центру була проведена перевірка додержання законодавства про зайнятість населення Комунальної установи «Кам'янсько-Дніпровська центральна районна лікарня» Кам'янсько-Дніпровської районної ради Запорізької області, результати якої оформлені актом перевірки додержання законодавства про зайнятість населення від 25.07.2012 № 46.

Даною перевіркою було виявлено порушення КУ «Кам'янсько-Дніпровська ЦРЛ» норм ст. 8 Закону України «Про зайнятись населення» в частині використання праці громадянки Грузії ОСОБА_1, без дозволу служби зайнятості.

Так, громадянка Грузії ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1, дійсно наказом КУ «Кам'янсько-Дніпровська ЦРЛ» від 26.02.1999 року № 18 була прийнята на посаду молодшої медичної сестри (санітарки) з 01.03.1999 року за строковим трудовим договором, та наказом від 20.09.1999 року № 67 була переведена на постійну роботу в даній установі. Наказом КУ «Кам'янсько-Дніпровська ЦРЛ» від 28.03.2012 №30 ОСОБА_1 надано відпустку по догляду за дитиною до досягнення нею 3-річного віку з 05.04.2012 по 27.01.2015 року.

Таким чином, оскільки на час перевірки ОСОБА_1 фактично перебуває у трудових відносинах з КУ «Кам'янсько-Дніпровська ЦРЛ» без належного дозволу, доказів отримання дозволу чи громадянства України відсутні, відповідачем використано працю громадянки Грузії ОСОБА_1, чим порушено вимоги ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення».

Відповідно до ч.3 ст.8 Закону України «Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства», іноземці та особи без громадянства, які прибули в Україну працевлаштування на визначений термін, можуть займатися трудовою діяльністю відповідно до одержаного у встановленому порядку дозволу на працевлаштування.

Відповідно до пп. «л» п.8 «Положення про державну службу зайнятості», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 червня 1991 р. № 47, державній службі зайнятості надано право стягувати з підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності штрафи у разі використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.

Відповідно до ч. 4 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу, його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Згідно із ч. ч. 2. 3. 4 ст. 8 Закону України "Про зайнятість населення", роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Порядок видачі, продовження терміну дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства визначається Кабінетом Міністрів України. У разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.1 1.1999р. №2028 "Про затвердження порядку оформлення іноземцями та особами без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні" - дозвіл на працевлаштування оформляється та видається Державним центром зайнятості для роботи на підприємстві, в установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом) - тобто, конкретному роботодавцю на працевлаштування іноземця на конкретному робочому місці чи посаді.

Станом на 25.07.2012 року (на момент проведення перевірки) розмір мінімальної заробітної плати складав 1102 грн. (Ст. 13 Закону України «Про Державний бюджет України на 2012 рік»).

Таким чином, сума штрафу за порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» становить 20 х 1102 грн. = 22040,00 (двадцять дві тисячі сорок гривень).

Рішенням начальника інспекції по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Запорізького обласного центру зайнятості від 27.07.2012 року № 3/8-р «Про накладення штрафу за недотримання вимог ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», Порядку видачі, продовження строку дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства (затвердженого постановою КМУ від 08.04.2009 № 322)» було накладено штраф на КУ «Кам'янсько-Дніпровська ЦРЛ» в сумі 22040,00 грн.

Рішення про накладення штрафу було відправлено з супровідним листом Запорізького ОЦЗ від 30.07.2012 № 2304/22. Дане Рішення КУ «Кам'янсько- Дніпровська ЦРЛ» не оскаржувалося.

Станом на 10.09.2012 року КУ «Кам'янсько-Дніпровська ЦРЛ» суму штрафу не сплачено. Тому, Запорізький обласний центр зайнятості змушений звернутися до суду за захистом порушених прав.

Щодо твердження відповідача, що позивачем пропущено строк звернення до суду, суд зазначає наступне.

Згідно із ч. ч. 2. 3. 4 ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення», роботодавці мають право на використання праці іноземців та осіб без громадянства на умовах трудового договору лише за наявності виданого роботодавцю державною службою зайнятості дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Порядок видачі, продовження терміну дії та анулювання дозволів на використання праці іноземців та осіб без громадянства визначається Кабінетом Міністрів України. У разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

У разі несплати (або відмови від сплати) протягом місяця у добровільному порядку зазначеного штрафу його стягнення провадиться в установленому законом порядку. Кошти від стягнутих штрафів спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття. Відповідно до п.4 Постанови Кабінету Міністрів України від 01.1 1.1999р. №2028 "Про затвердження порядку оформлення іноземцями та особами без громадянства дозволу на працевлаштування в Україні" - дозвіл на працевлаштування оформляється та видається Державним центром зайнятості для роботи на підприємстві, в установі, організації, які запросили іноземця на певну посаду (за фахом) - тобто, конкретному роботодавцю на працевлаштування іноземця на конкретному робочому місці чи посаді.

З акту № 46 від 25.07.2012 вбачається, що Комунальною установою «Кам'янсько - Дніпровської центральної районної лікарні» Кам'янсько - Дніпровської районної ради Запорізької області порушена норма ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення» у частині використання праці іноземця без дозволу державної служби зайнятості України громадянка Грузії ОСОБА_1.

Згідно з Положенням про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість, інспекції надасться право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення» і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.

Згідно до п. 6 ч. 3 ст. 19 ГК України, держава здійснює контроль та нагляд за господарською діяльністю суб'єктів господарювання в сфері виробництва і праці - за безпекою виробництва і праці, додержанням законодавства про працю.

Як вбачається зі ст. 238 ГК України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків.

Відповідно до ст. 250 ГК України, адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Судом встановлено, що законодавець передбачив покладення адміністративно- господарських санкцій за використання праці іноземця без належного дозволу. Відповідач використовує працю громадянка Грузії ОСОБА_1 згідно трудового договору з 1999 року по теперішній час, оскільки вищезазначена громадянка знаходиться у декретній відпустці по догляду за дитиною до трьох років. Суд вказує, що правопорушення є таким, що триває у часі з моменту прийняття іноземця на роботу до моменту його звільнення. У зв'язку з чим суд вказує, що обчислення строку, передбаченого ст. 250 ГК України, з дня порушення правил можливо у весь період, коли суб'єкт господарської діяльності використовував працю іноземця та закінчується днем його звільнення.

З урахуванням вищевикладеного суд зазначає, що посилання відповідача на пропущення встановленого строку для застосування штрафних (фінансових) санкцій є безпідставними.

Щодо твердження відповідача, що позивач не мав права виносити рішення про накладення штрафу, саме у формі рішення, оскільки нормативно-правовими актами не передбачено права виносити рішення, суд зазначає наступне.

З урахуванням вимог Закону України «Про зайнятість населення» у разі використання роботодавцем праці іноземців або осіб без громадянства на умовах трудового договору без дозволу на використання праці іноземців та осіб без громадянства державна служба зайнятості стягує з роботодавця штраф за кожну таку особу у двадцятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом. Порядок накладення штрафу визначається центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики.

За приписами пункту 8 Положення про державну службу зайнятості, затвердженого постановою Кабінету міністрів УРСР №47 від 24.06.1991, державна служба зайнятості має право, зокрема, стягувати відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" штрафи з підприємств, установ та організацій усіх форм власності у разі, зокрема, використання праці іноземців або осіб без громадянства без дозволу державної служби зайнятості.

Виходячи з аналізу зазначеної вище норми, суд приходить до висновку, що оскільки, у центру зайнятості є право ставити питання про стягнення штрафу, то центр зайнятості наділений правом накладення такого штрафу, а якщо форма такого рішення не встановлена, то зміст такого рішення може бути доведений до перевіряємої особи будь-яким письмовим засобом, як то претензія, або рішення з зазначенням строку добровільної сплати та можливості оскарження.

Також слід зазначити, що вимоги позовної заяви стосуються стягнення суми накладеного штрафу за встановлене порушення, рішення отримано відповідачем, не оскаржено, не сплачено, факт порушення доведений позивачем матеріалами справи та не спростований відповідачем.

З викладеними правовими позиціями погодився Вищий адміністративний суд України у рішеннях від 12.05.2011 у справі №К-39953/10, від 30.08.2011 у справі №К/9991/18137/11, від 21.02.2012 у справі №К/9991/27157/11.

Враховуючи вищевикладене, приймаючи до уваги те, що на час розгляду справи відповідачем не надано доказів щодо сплати у добровільному порядку штрафу, суд вважає, що вимоги позивача у справі є законними і обґрунтованими та є такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Частиною 1 ст. 11 КАС України встановлено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно із ч. 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до приписів п. 4 ст. 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст. ст. 161-163, 167 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі

Стягнути з Комунальної установи «Кам'янсько-Дніпровської центральної районної лікарні» Кам'янсько-Дніпровської районної ради Запорізької області (код ЄДРПОУ 01992854) на користь Запорізького обласного центру зайнятості (код ЄДРПОУ 03491412, банк одержувача ГУДКСУ у Запорізькій області, МФО 813015, р/р37170300901006, призначення платежу: «Штраф за порушення ст. 8 Закону України «Про зайнятість населення») штраф у розмірі 22040 (двадцять дві тисячі сорок) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанову в повному обсязі буде виготовлено відповідно до ч.3 ст.160 КАС України.

Копію постанови у повному обсязі сторони можуть отримати 06 грудня 2012 року.

Суддя (підпис) М.С. Лазаренко