Справа №2-3098/12
(№2609/10308/12)
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 листопада 2012 року Солом'янський районний суд м. Києва
у складі головуючого судді Оксюти Т.Г.
при секретарі Прохоровій К.Д.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі суду, в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Шляхове ремонтно-будівельне управління», третя особа: Солом'янська районна в м. Києві державна адміністрація про зобов'язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до КП «Підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління»про зобов'язання вчинити певні дії.
В ході розгляду справи позивач уточнила позовні вимоги та просила зобов'язати КП «Шляхове ремонтно-будівельне управління»укласти з нею договір про надання послуг з центрального опалення, холодного та гарячого водопостачання і водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630.
Зобов'язати КП «Шляхове ремонтно-будівельне управління»укласти з позивачем договір на надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №529.
Визнати безпідставними нарахування заборгованості за житлово-комунальні послуги протягом періоду з 01.10.2011 року по теперішній час на суму 6609,74 грн. та зобов'язати відповідача скасувати її в повному обсязі.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що вона є наймачем кімнати АДРЕСА_1
Балансоутримувачем вказаного будинку є Комунальне підприємство «Шляхове ремонтно-будівельне управління».
З 2000 року і по жовтень 2011 року позивач систематично та в повному обсязі сплачувала квартирну плату та комунальні послуги, які вираховувались безпосередньо із заробітної плати.
Відповідно до квитанцій, отриманих ОСОБА_1 протягом останніх 6 місяців 2011 року тарифи на комунальні послуги постійно безпідставно збільшувалися і досягли в листопаді 2011 року 1056,53 грн. за користування однією квартирою у будинку АДРЕСА_1
Незважаючи на неодноразові звернення позивача, як наймача кімнати за вказаною адресою, до КП «Шляхове ремонтно-будівельне управління»відповіді щодо підстав та нормативно-правового обґрунтування вартості комунальних послуг та підвищення тарифів, ОСОБА_1 не отримала, у зв'язку з чим у неї виник борг по сплаті комунальних послуг.
Законом України «Про житлово-комунальні послуги»встановлений прямий обов'язок виконавця та споживача житлово-комунальних послуг укласти відповідні договори про надання таких послуг згідно з типовим договором.
Зазначила, що відносини між відповідачем, як балансоутримувачем та позивачем як наймачем житлового приміщення не регулюються жодним нормативним актом (договором).
Неукладання відповідачем вищезазначених договорів порушує права позивача, як споживача житлово-комунальних послуг та протирічить чинному законодавству.
Враховуючи той факт, що ніхто немає права зобов'язувати особу сплачувати за послуги, інформація щодо видів та кількості та вартості яких відсутня, позивач, у зв'язку з численними істотними порушеннями зі сторони відповідача, розірвала з ним цивільно-правові відносини в односторонньому порядку, шляхом відмови від оплати послуг, інформація щодо яких, всупереч закону, є для неї закритою.
На підставі вищевикладеного просила позов задовольнити.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги своєї довірительки підтримала у повному обсязі та просила їх задовольнити.
Відповідно до рішення Київської міської ради від 01.11.2012 року за №303/8587, Комунальне підприємство «Підрядне спеціалізоване шляхове ремонтно-будівельне управління»було перейменовано на Комунальне підприємство «Шляхове ремонтно-будівельне управління».
Представники відповідача КП Шляхове ремонтно-будівельне управління»в судове засідання не з'явились, про дату та час розгляду справи повідомлені належним чином, про причини своєї неявки суду не повідомили.
Згідно ч. 2 ст. 77 ЦПК України сторони та інші особи, які беруть участь у справі, зобов'язані повідомляти суд про причини неявки в судове засідання. У разі неповідомлення суду про причини неявки вважається, що сторони та інші особи, які беруть участь у справі, не з'явилися в судове засідання без поважних причин.
З урахуванням викладеного, суд вважає неявку представників відповідача неповажною, а тому приходить до висновку про розгляд справи у їх відсутність.
Крім того, в ході розгляду справи представниками відповідача були надані пояснення, в яких проти задоволення позову вони заперечували посилаючись на те, що КП «Шляхове ремонтно-будівельне управління»не перешкоджає позивачу в укладенні договорів на надання послуг, оскільки остання жодного разу не зверталась з такою заявою до відповідача.
Крім того, зазначили, що розрахунок квартплати та плати за житлово-комунальні послуги здійснюється відповідачем згідно розпорядження КМДА №1164 від 24.12.2010 року у відповідності до постанови Кабінету Міністрів України №529 від 20.05.2009 року та Закону України «Про житлово-комунальні послуги», у зв'язку з чим вважають вимоги позивача безпідставними та необґрунтованими.
З урахуванням викладеного просили у задоволенні позову відмовити.
Третя особа Солом'янська районна в м. Києві державна адміністрація в судове засідання свого представника не направила, про дату та час розгляду справи повідомлена належним чином, надіслала на адресу суду письмові пояснення в яких при ухваленні рішення покладалась на розсуд суду та справу просила розглядати без участі її представника.
Вислухавши думку представника позивача, врахувавши пояснення представників відповідача та третьої особи, вивчивши та дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступного.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 зареєстрована та проживає у кімнаті АДРЕСА_1 на підставі ордеру №40 на житлову площу, виданого на підставі загального рішення адміністрації і профспілкового комітету ПС ШРБУ від 28.04.2011 року за №4.
Разом з позивачем у вказаній кімнаті проживає її син ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1
Розпорядженням №629 від 19.04.2005 року Київської міської державної адміністрації «Про будинок АДРЕСА_1»будинок був визнаний жилим будинком із загальними квартирами.
Балансоутримувачем вказаного будинку є Комунальне підприємство «Шляхове ремонтно-будівельне управління».
Згідно п. 1 Прикінцевих положень Закону України «Про житлово-комунальні послуги», який набрав чинності з 01.01.2005 року, договори про надання житлово-комунальних послуг, укладені до набрання чинності цим законом, мають бути приведені у відповідність із ним до 01.01.2006 року. Договори, що не приведені у відповідність із цим Законом у зазначений строк, втрачають чинність.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 19 вказаного закону, відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.
Частинами 1, 2 ст. 29 цього ж закону, визначено, що договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою. У разі якщо балансоутримувач не є виконавцем, він укладає договори про надання житлово-комунальних послуг з іншим виконавцем.
З вказаного вбачається, що після набрання чинності Законом України «Про житлово-комунальні послуги», між ОСОБА_1, як наймачем жилого приміщення та відповідачем, як балансоутримувачем мають бути укладені відповідні договори в порядку встановленому законом.
Згідно п. 3 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»виконавець зобов'язаний підготувати та укласти із споживачем договір на надання житлово-комунальних послуг з визначенням відповідності за дотримання умов його виконання згідно з типовим договором.
Згідно п. 1 ч. 3 ст. 20 вказаного закону, споживач зобов'язаний укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем на основі типового договору.
Таким чином, Законом України «Про житлово-комунальні послуги»встановлений прямий обов'язок виконавця та споживача житлово-комунальних послуг укласти відповідні договори про надання таких послуг згідно з типовим договором.
Форми таких типових договорів встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення»та постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій».
Проте, як встановлено в судовому засіданні та не заперечувалось сторонами, такі договори між ОСОБА_1 та КП «Шляхове ремонтно-будівельне управління»не укладались.
Позивач просила зобов'язати КП «Шляхове ремонтно-будівельне управління»укласти з нею договір про надання послуг з центрального опалення, холодного та гарячого водопостачання і водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 та договір на надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №529.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилалась на те, що на її неодноразові звернення укласти з нею вказані договори відповідач залишає їх без уваги, на що слід зазначити наступне.
Згідно ст.10 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим кодексом.
Згідно ст.57 ЦПК України доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Згідно ч.1 ст.60 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених ст.61 цього кодексу.
Згідно ч.4 цієї ж статті доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Вказані обставини знайшли своє підтвердження у судовому засіданні та підтверджуються наявною в матеріалах справи заявою від 01.10.2012 року, відповідно до якої позивач зверталась до КП «Шляхове ремонтно-будівельне управління»з проханням укласти відповідні договори.
З урахуванням вищевикладеного, суд приходить до висновку, що позивач довела ті обставини на які посилалась як на підставу своїх позовних вимог та тому вимоги про зобов'язання КП «Шляхове ремонтно-будівельне управління»укласти з ОСОБА_1 договори про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №529 та про надання послуг з центрального опалення, холодного та гарячого водопостачання і водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 підлягають задоволенню у повному обсязі.
Що стосується вимоги позивача про визнання безпідставними нарахування заборгованості за житлово-комунальні послуги протягом періоду з 01.10.2011 року по теперішній час на суму 6609,74 грн. та зобов'язання відповідача скасувати її в повному обсязі, то слід зазначити наступне.
Частиною 2 ст. 31 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»встановлено, що виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво (надання) житлово-комунальних послуг і подають їх органам, уповноваженим здійснювати встановлення тарифів.
Також, ст. 32 цього ж закону визначено, що розмір плати за комунальні послуги розраховується виходячи з розміру затверджених цін/тарифів та показань засобів обліку або за нормами, затвердженими в установленому законом порядку. Розмір плати за утримання будинків і споруд та прибудинкових територій встановлюється залежно від капітальності, рівня облаштування та благоустрою. У платіжному документі мають бути передбачені графи для зазначення поточних та попередніх показань засобів обліку споживання комунальних послуг, різниці цих показань або затверджених норм, ціни/тарифу на даний вид комунальних послуг і суми, яка належить до сплати за надану послугу. У разі зміни цін/тарифів на житлово-комунальні послуги виконавець/виробник не менше ніж за 15 днів до введення їх у дію повідомляє про це споживачів з посиланням на рішення відповідних органів. Платіжний документ може містити графи, в яких зазначаються суми до сплати за надані послуги, не проплачені повністю споживачем у попередній розрахунковий період. Платіжний документ не може містити графи, в яких зазначаються суми за оплату послуг, не передбачених договором, або суми доплат за надані послуги понад ті, що передбачені діючими тарифами.
В ході розгляду справи, представниками відповідача не було надано жодних доказів відповідно до вказаних ст. 31 та 32 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»на підтвердження обґрунтованості нарахованого відповідачу боргу, розміру тарифів, з яких виходив відповідач при наданні послуг та обрахунку заборгованості за спожиті комунальні послуги за умов відсутності між сторонами договірних відносин, порядку їх затвердження, а тому суд приходить до висновку, що в цій частині позовні вимоги також підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ст. 88 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про стягнення з КП «Шляхове ремонтно-будівельне управління»на користь ОСОБА_1 суму сплаченого судового збору 109,40 грн.
Керуючись ст. ст. 19, 20, 21, 29 Закону України «Про житлово-комунальні послуги, п. 2 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №529 «Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та при будинкових територій», Постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630 «Про затвердження Правил надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення та типового договору про надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення», ст.ст. 10, 27-30, 57 -58, 60, 88, 208 -209, 212-215, 218, 224 ЦПК України, суд,
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до Комунального підприємства «Шляхове ремонтно-будівельне управління», третя особа: Солом'янська районна в м. Києві державна адміністрація про зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Шляхове ремонтно-будівельне управління»укласти з ОСОБА_1 договір про надання послуг з центрального опалення, холодного та гарячого водопостачання і водовідведення, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.2005 року №630.
Зобов'язати Комунальне підприємство «Шляхове ремонтно-будівельне управління»укласти з ОСОБА_1 договір про надання послуг з утримання будинків, споруд та прибудинкових територій, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 року №529.
Стягнути з Комунального підприємства «Шляхове ремонтно-будівельне управління», код ЄДРПОУ 03333937, місцезнаходження якого за адресою: м. Київ, вул. Пост-Волинська, 3 на користь ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка проживає за адресою: АДРЕСА_1 суму сплаченого судового збору 109,40 грн.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя