Ухвала суду № 27821241, 01.10.2012, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.10.2012
Номер справи
2а-2657/11/2770
Номер документу
27821241
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-2657/11/2770

01.10.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Лядової Т.Р.,

суддів Горошко Н.П. ,

Цикуренка А.С.

секретар судового засідання Равза Р.Р.

за участю сторін:

представник позивача, Комунального підприємства "Севастопольське міське ринкове господарство"Севастопольської міської Ради- Мельніченко Тетяна Сергіївна, довіреність №б/н від 12.07.12;

представник відповідача, Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя Державної податкової служби- Токарева Любов Володимирівна, довіреність № 993/9/10-039 від 08.06.12;

представник відповідача, Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя Державної податкової служби- Летюча Діна Геннадіївна, довіреність №30/9/10-039 від 14.03.12;

за участю, Прокуратура м. Севастополя- Гукасян Христина Артушівна посвідчення № 698 від 19.05.11;

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя Державної податкової служби на постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддів Водяхін С.А.) від 12.06.12 у справі № 2а-2657/11/2770

за позовом Комунального підприємства "Севастопольське міське ринкове господарство" Севастопольської міської Ради (пр. Ген. Острякова, 233, м.Севастополь, 99029)

до Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя Державної податкової служби (вул. Кулакова 37, м.Севастополь, 99011)

за участю Прокуратури м. Севастополя (вул. Павліченко, 1,Севастополь,99011)

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

У серпні 2011 року Комунальне підприємство "Севастопольське міське ринкове господарство "Севастопольської міської Ради звернулось з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя Державної податкової служби, в якому просило визнати протиправним та скасувати протиправним та податкове повідомлення-рішення від 01 серпня 2011 року № 0001360153 про донарахування податкового зобов'язання зі сплати орендної плати за землю у загальному розмірі 3 156 299 грн. 97 коп.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Севастополя від 12 червня 2012 року позовні вимоги Комунального підприємства "Севастопольське міське ринкове господарство "Севастопольської міської Ради до Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя Державної податкової служби, за участю Прокуратури м.Севастополя - задоволено частково. Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Севастополя Державної податкової служби від 01 серпня 2011 року № 0001360153 у частині донарахування Комунальному підприємству «Севастопольське міське ринкове господарство»Севастопольської міської Ради податкового зобов'язання з орендної плати за землю у загальному розмірі 3 067 561 грн. 50 коп., з яких за основним платежем у розмірі 2 454 049 грн. 20 коп., за штрафними санкціями у сумі 613 512 грн. 33 коп. Стягнуто з Державного бюджету України на користь Комунального підприємства "Севастопольське міське ринкове господарство" Севастопольської міської Ради судові витрати в сумі 1 грн. 70 копійок. У задоволенні решті позову відмовлено.

На зазначене судове рішення від відповідача надійшла апеляційна скарга, в якій ставиться питання про його скасування та ухвалення нового рішення, яким у задоволенні адміністративного позову відмовити.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Представник позивача у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представники відповідача та представник Прокуратури м. Севастополя у судовому засіданні на задоволенні апеляційної скарги наполягав, просив рішення суду першої інстанції скасувати, прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

З матеріалів справи вбачається, що 13 липня 2011 року Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Севастополя було проведено документальну позапланову невиїзну перевірку Комунального підприємства "Севастопольське міське ринкове господарство" Севастопольської міської Ради з питання повноти нарахування податкового зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за період з 04 червня 2008 року по 03 грудня 2010 року.

За результатами перевірки встановлено порушення вимог ч. 1 ст. 2, ст. 7 Закону України "Про плату за землю", ст. 21 Закону України "Про оренду землі", яке виявилося у заниженні підприємством ставки плати за землю з 3 % від грошової оцінки земельної ділянки до 1%, що призвело у свою чергу до заниження податкового зобов'язання з орендної плати за землю.

Вказане порушення документально зафіксовано актом перевірки від 13 липня 2011 року №5769/10/15-321/30026321, на підставі якого Державною податковою інспекцією у Ленінському районі м. Севастополя 01 серпня 2011 року прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001360153 про донарахування податкового зобов'язання з орендної плати за землю у загальному розмірі 3 156 299 грн. 97 коп., з яких за основним платежем -2 525 039 грн. 94 коп., за штрафними санкціями -631 260 грн. 03 коп.

Судом першої інстанції було встановлено, що 08 вересня 1999 року між Севастопольською міською Радою та Комунальним підприємством "Севастопольське міське ринкове господарство" Севастопольської міської Ради було укладено договір оренди землі площею 6,2744 га, розташованої у Ленінському районі м. Севастополя на перехресті проспекту Генерала Острякова та дороги на Максимову дачу для господарського використання строком дії 10 років. Договір зареєстровано у Севастопольській міській державній адміністрації 28 вересня 1999 року за № 10 (далі Договір № 10).

Відповідно до пункту 2.4 розділу 2 Договору № 10 у разі, якщо після укладення договору оренди землі законами України будуть встановлені інші правила, ніж передбачені договором, то діють умови цього договору.

Пунктом 3.1 розділу 3 Договору № 10 встановлено, що орендна плата за користування земельними ділянками встановлюється на підставі розрахунку (Додаток № 2, 3) протоколом узгодження розміру орендної плати (Додаток № 4) та не може бути менше розміру земельного податку, встановленому Законом України "Про плату за землю".

22 вересня 2009 року між Севастопольської міської Радою та Комунальним підприємством "Севастопольське міське ринкове господарство" було укладено додаткову угоду про внесення змін до договору оренди землі від 08 вересня 2009 року, яка зареєстрована у Севастопольській міській філії ДП "Центр Державного земельного кадастру" 08 жовтня 2009 року за № 040988500094.

Відповідно до зазначеної додаткової угоди пункт 3.1 розділу 3 Договору № 10 викладено у новій редакції, згідно з яким річна орендна плата за користування земельною ділянкою встановлюється у відповідності до Закону України "Про внесення змін у деякі законодавчі акти України" від 03 червня 2008 року № 309-УІ, у розмірі 3% от нормативної грошової оцінки земельної ділянки.

Пунктом 2.3 розділу 2 Договору № 10 у новій редакції строк дії договору встановлений 10 років з моменту державної реєстрації додаткової угоди до договору оренди.

05 листопада 2001 року між Севастопольською міською Радою та позивачем був укладений договір оренди земельної ділянки площею 2,6156 га, розташованої у районі перехрестя на 5-км Балаклавського шосе у Ленінському районі м. Севастополя для розміщення оптового продовольчого ринка.

Згідно зі статтею 19 Закону України "Про плату за землю" розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за угодою сторін у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності).

За змістом ч. 1 ст. 15 Закону України "Про оренду землі" орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату належить до істотних умов договору оренди землі.

Відповідно до ст. 7 Закону України "Про плату за землю" ставки земельного податку з земель, грошову оцінку яких встановлено, встановлюються у розмірі одного відсотка від їх грошової оцінки, за винятком земельних ділянок, зазначених у частинах п'ятій - десятій цієї статті та частині другій статті 6 цього Закону.

Порядок зміни орендної плати встановлений ст. 23 Закону України "Про оренду землі", яка передбачає, що орендна плата за земельні ділянки передані в оренду для сільськогосподарського використання переглядається один раз на три роки в порядку, встановленому законом або договором. Орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, переглядається за згодою сторін. Орендар має право вимагати відповідного зменшення орендної плати у разі, якщо стан орендованої земельної ділянки погіршився не з його вини.

Згідно зі ст. 30 Закону України "Про оренду землі" зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що рішенням Господарського суду м. Києва від 22 лютого 2010 року, що набрало законної сили, договір оренди земельної ділянки укладений 05 листопада 2001 року між Севастопольською міською Радою та Комунальним підприємством "Севастопольське міське ринкове господарство" Севастопольської міської Ради, зареєстрований 14 січня 2002 року за № 66, визнаний поновленим.

Господарський суд м. Києва, враховуючи положення ст. 116, ч.1 ст. 124 Земельного кодексу України, ст.ст. 16, 33 Закону України "Про оренду землі" та рішення Севастопольської міської Ради від 20 травня 2009 року № 6989, прийшов до висновку про поновлення дії договору оренди від 05 листопада 2001 року, зазначивши, що у суду відсутні підстави для визнання договору оренди поновленим саме на умовах додаткової угоди від 28 липня 2009 року до договору оренди, оскільки в розумінні норм Цивільного кодексу України додаткова угода є вчиненою з моменту її державної реєстрації, а в даному випадку державна реєстрація угоди не проведена.

Частиною 5 ст. 124 Конституції України передбачено, що судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обов'язковими до виконання на всій території України.

Таким чином судом першої інстанції вірно визначено, що факт продовження дії договору оренди від 05 листопада 2001 року на тих самих умовах встановлено Господарським судом м. Києва та не підлягає доказуванню у ході розгляду даної справи.

Отже за умовами договорів оренди землі, розмір орендної плати може переглядатися за згодою сторін. Розмір орендної плати може змінюватися у випадках індексації в установленому законодавчими актами України порядку грошової оцінки земельної ділянки, підвищення або зниження цін, тарифів і т.п.

Судова колегія зазначає, що встановлення розмірів орендної плати за землю є безумовним правом Севастопольської міської ради, але це право повинно бути реалізовано відповідно до вимог діючого законодавства, а саме приписів Закону України "Про місцеве самоврядування в України", Закону України "Про оренду землі", Земельного кодексу України.

Таким чином, враховуючий цивільно-правовій характер договорів оренди земельних ділянок, визначення позивачем орендної плати виходячи з розміру 1% від грошової оцінки земельних ділянок, як це передбачено договорами оренди, повністю узгоджується з вимогами законодавства.

Враховуючи всі вище викладені обставини та положення чинного законодавства, судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення-рішення від 01 серпня 2011 року № 0001360153 підлягає скасуванню у частині донарахування Комунальному підприємству "Севастопольське міське ринкове господарство" Севастопольської міської Ради податкового зобов'язання з орендної плати за землю у загальному розмірі 3 067 561 грн. 50 коп., з яких за основним платежем у розмірі 2 454 049 грн. 20 коп., за штрафними санкціями у сумі 613 512 грн. 33 коп.

Отже судом першої інстанції при розгляді справи виконано всі вимоги процесуального законодавства, всебічно перевірено обставини справи, вирішено справу у відповідності з нормами матеріального права, постановлено обґрунтоване рішення, в якому повно відображені обставини, що мають значення для справи. Висновки суду про встановлені обставини і правові наслідки є вичерпними, відповідають дійсності і підтверджуються доказами, дослідженими у судовому засіданні, а тому підстав для їх перегляду з мотивів, викладених в апеляційній скарзі не вбачається.

Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя Державної податкової служби - залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду міста Севастополь (суддів Водяхін С.А.) від 12.06.12 у справі № 2а-2657/11/2770 за позовом Комунального підприємства "Севастопольське міське ринкове господарство "Севастопольської міської Ради до Державної податкової інспекції в Ленінському районі м.Севастополя Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення виготовлений 08 жовтня 2012 р.

Головуючий суддя підпис Т.Р.Лядова

Судді підпис Н.П.Горошко

підпис А.С. Цикуренко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя Т.Р.Лядова