Ухвала суду № 27820598, 10.09.2012, Севастопольський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2012
Номер справи
2а-6320/10/15/0170
Номер документу
27820598
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Копія

СЕВАСТОПОЛЬСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

Іменем України

Справа № 2а-6320/10/15/0170

10.09.12 м. Севастополь

Севастопольський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді Лядової Т.Р.,

суддів Горошко Н.П. ,

Дугаренко О.В.

секретар судового засідання Равза Р.Р.

за участю сторін:

представник позивача, Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим ДПС- не з'явився, про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином та своєчасно, про причину неявки суд не повідомив;

представник відповідача, Відкритого акціонерного товариства "Ялтинський м'ясозавод"- Багіров Шахсувар Булудхан-огли, довіреність № 650 від 01.06.11;

розглянувши апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим ДПС на постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Тоскіна Г.Л. ) від 24.04.12 у справі № 2а-6320/10/15/0170

за позовом Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим ДПС (вул. Васильєва, 16, м.Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)

до Відкритого акціонерного товариства "Ялтинський м'ясозавод" (вул. Ізобільна, 7, м.Ялта, Автономна Республіка Крим, 98600)

про стягнення 80221, 69 грн.,

ВСТАНОВИВ:

У травні 2010 року Державна податкова інспекція у м. Ялта АР Крим ДПС звернулась з адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Ялтинський м'ясозавод" про стягнення заборгованості перед бюджетом по штрафним санкціям у сумі 80221,69 гривень.

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 24 квітня 2012 року позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим ДПС до Відкритого акціонерного товариства "Ялтинський м'ясозавод" про стягнення 80221, 69 грн. - задоволено частково. Стягнуто з рахунків у банках, обслуговуючих Відкрите акціонерне товариство "Ялтинський м'ясозавод", заборгованості перед бюджетом по штрафним санкціям у сумі 27033,25 грн. В іншій частині позову відмовлено.

На зазначене судове рішення від позивача надійшла апеляційна скарга, в якій ставиться питання про його скасування та ухвалення нового рішення.

Апеляційна скарга мотивована порушенням судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права.

Представник відповідача у судовому засіданні проти апеляційної скарги заперечував, просив рішення суду першої інстанції залишити без змін.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду справи сповіщений у встановленому законом порядку, причин неявки суду не повідомив.

Відповідно до ч.4 ст.196 КАС України, судова колегія знаходить можливим апеляційний розгляд справи у відсутність нез'явившегося представника позивача, визнаючи достатніми для розгляду апеляційної скарги наявні в матеріалах справи письмові докази.

Колегія суддів, обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши юридичну оцінку обставин справи та повноту їх встановлення, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ст.159 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим.

З матеріалів справи вбачається, що 07.12.2009р. співробітниками ДПІ в м. Ялта на підставі направлень № 004088 та № 004087 від 01.12.2009 року проведено перевірку за дотриманням ВАТ "Ялтинський м'ясозавод" порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій, за результатами проведення якої складено акт перевірки № 1997/01/12/23/00443714 від 07.12.2009 року, яким встановлено порушення п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637, пунктів 6, 9, 10, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" № 265/95-ВР від 06.07.1995 року, зі змінами та доповненнями, а саме: не оприбутковування готівкової виручки в загальній сумі 10 365,00 грн. у книзі обліку розрахункових операцій, відсутні КОРО № 0112008018р/1 та контрольні стрічки, не забезпечення щоденного роздрукування фіскальних звітних чеків в кількості 82 штуки, не забезпечена відповідність готівки на місці проведення розрахунків, сумі вказаній в денному звіті РРО.

На підставі акту перевірки ДПІ у м. Ялті АР Крим були прийняті рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0014642303 від 21.12.2009 року на суму 51 828,90 грн. та № 0014652303 від 21.12.2009 року на суму 28 393,25 грн.

Рішенням № 0014642303 від 21.12.2009 року ДПІ у м. Ялті застосувала до позивача за порушення абз. 3 п. 2.6 Положення "Про ведення касових операцій в національній валюті в Україні", затвердженого Постановою Правління національного банку України № 637 від 15.12.2004 р. згідно з абз. 3 ст. 1 Указу Президента України "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм по регулюванню обігу готівки" від 12.06.1995 р. № 436/95 , із змінами та доповненнями, штрафну санкцію на суму 51 828,90 грн. - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми (5 х 10 365,78 грн. )

Рішенням № 0014652303 від 21.12.2009 року до позивача згідно з п. 3, 4, 5 ст. 17 та ст.22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 року, застосовано штрафні (фінансові) санкції, у розмірі 28393,25 грн., а саме:

- за порушення п. 6 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на суму 340,00 грн. - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за незберігання книги обліку розрахункових операцій № 0112008018р/1 ( 20 х 17);

- за порушення п. 10 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на суму 170,00 грн. - десять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за незберігання контрольної стрічки ( 10 х 17);

- за порушення п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на суму 27 880,00 грн. - двадцять неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за невиконання друку фіскального звітного чеку за кожний з 82 днів ( 20 х 17 х 82);

- за порушення вимог п. 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" на суму 3,25 грн. - у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність ( 5 х 0,65).

Судом першої інстанції встановлено, що не погодившись з рішенням № 0014642303 від 21.12.2009 року про застосування штрафних (фінансових) на суму 51828,90 грн. за неоприбутковування готівки та рішенням № 0014652303 від 21.12.2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 27880,00 грн. за невиконання друку фіскального звітного чеку ВАТ "Ялтинський м'ясозавод" звернулось з позовом до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим .

Постановою Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 16.12.10р. у справі 2а-4971/10/6/0170, яка залишена без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 30.11.11р., позов ВАТ "Ялтинський м'ясозавод" задоволено частково, визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Ялті № 0014642303 від 21.12.2009 року в розмірі 51828,90 грн., визнано протиправним та скасовано рішення Державної податкової інспекції в м. Ялті №0014652303 від 21.12.2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у розмірі 1360,00 грн.

Була встановлена відсутність з боку ВАТ "Ялтинський м'ясозавод" порушень Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 №637 щодо оприбуткування у касі грошових коштів у сумі 10365,00 грн. за період з 24.11.2009 року по 04.12.2009 року.

Відповідно до ч.1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Судом першої інстанції вірно визначено, що на час розгляду справи рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0014642303 від 21.12.2009 року, на підставі якого позивач просить стягнути заборгованість у сумі 51828,90 грн. визнано судовим рішенням, яке набрало законної сили, протиправним та скасовано, а отже відсутні підстави для задоволення адміністративного позову в цій частині.

Щодо застосування до відповідача штрафних (фінансових) санкцій за порушення п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", судом першої інстанції вірно визначено наступне.

Судом першої інстанції було встановлено, що згідно наданих ВАТ "Ялтинський м'ясокомбінат" наказів № 1/1 від 04.01.2008 р., № 120/1 від 04.09.2008 р., № 1а від 05.01.2009 р., № 34/1 від 20.04.2009 р., № 54/1 від 23.06.2009 р. їдальня ВАТ "Ялтинський м'ясокомбінат" не працювала через вихідні (05.09.2008 р.), святкові (07.01.2009 р.) та санітарні (21.04.2009 р. та 24.06.2009 р.) дні.

Тобто, їдальня ВАТ "Ялтинський м'ясокомбінат" не здійснювала обслуговування відвідувачів протягом чотирьох днів (05.09.2008 р., 07.01.2009 р., 21.04.2009 р., 24.06.2009р.), які поміж іншими, визначені відповідачем як дні, за які не здійснювалось роздрукування фіскального звітного чеку.

Пунктом 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" встановлено, що суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, зобов'язані щоденно друкувати на РРО (за винятком автоматів з продажу товарів (послуг)) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в КОРО.

Таким чином, з текстуального аналізу п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" вбачається, що до суб'єкта господарювання застосовується фінансова санкція за кожне порушення. Ця норма враховує особливості роботи реєстраторів розрахункових операцій, які повинні забезпечувати друкування таких звітів за кожний робочий день.

Згідно п.4 ч.1 ст.17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Отже, у разі встановлення факту невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку на реєстраторі розрахункових операцій, або його не зберігання в книзі обліку розрахункових операцій до суб'єкта господарювання слід застосовувати фінансову санкцію за кожне порушення згідно статті 17 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Факти порушення позивачем встановленого законом порядку зафіксовано в акті перевірки від 07.12.2009 року № 01432.

Отже враховуючи викладене, судом першої інстанції зроблено вірний висновок про те, що ДПІ у м. Ялта правомірно встановлено порушення ВАТ "Ялтинський м'ясозавод" п.9 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки останнім недотримано щоденного друкування фіскальних звітних чеків, так як згідно вимог Закону Z-звіт необхідно виконувати щодня, у зв'язку з чим правомірно застосовані штрафні (фінансові) санкції за вказаним рішенням на суму 26520,00 грн.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позовні вимоги в частині стягнення заборгованості у сумі 26520,00 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню у повному обсязі, так як під час розгляду справи 2а-4971/10/6/0170 судом надана правова оцінка рішенню № 0014652303 від 21.12.2009 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій на суму 26520,00 грн. за порушення п. 9 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Щодо застосування до відповідача штрафних санкцій за порушення п.п. 6, 10, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", судом першої інстанції вірно визначено наступне.

Згідно з п.6 ст.3 Закону суб'єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати зберігання використаних книг обліку розрахункових операцій та розрахункових книжок протягом трьох років після їх закінчення.

Відповідно до п. 3 статі 17 Закону України України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" за невикористання при здійсненні розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, розрахункової книжки чи книги обліку розрахункових операцій, або використання незареєстрованої належним чином розрахункової книжки чи порушення встановленого порядку її використання, або використання незареєстрованих чи непрошнурованих книг обліку розрахункових операцій, або незберігання книг обліку розрахункових операцій чи розрахункових книжок протягом встановленого терміну застосовуються фінансові санкції в розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Згідно Акту перевірки книга обліку розрахункових операцій на момент перевірки була відсутня.

Отже позивачем вірно застосована фінансова санкція розмірі 340,00 гривень, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Відповідно до п. 10 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг)) контрольні стрічки і забезпечувати їх зберігання протягом трьох років.

Згідно з ч.5 статті 17 Закону України України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі невиконання друку контрольної стрічки або її незберігання протягом встановленого терміну застосовуються фінансові санкції в розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Судом першої інстанції встановлено, що згідно з Актом перевірки контрольні стрічки у відповідача відсутні.

Тому фінансова санкція в розмірі 170,00 гривень розрахована вірно, а позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.

Згідно з п.13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг"у суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня.

Відповідно до статті 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність .

Судом першої інстанції встановлено, що під час проведення перевірки відповідності суми коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті реєстратора розрахункових операцій відповідача виявлена різниця, яка складає 0,65 гривень.

Судова колегія погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що позивачем вірно застосована фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність, а саме: гривень 0,65 грн. х 5 = 3,25 гривень.

Судом першої інстанції вірно зауважено, що відповідачем не надано докази дотримання позивачем вимог п.п. 6, 10, 13 ст. 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", не надані докази, які спростовують обставини, викладені в акті перевірки, а отже обґрунтованим є застосування до відповідача рішенням № 0014652303 від 21.12.2009 року штрафних санкцій за порушення п.п. 6, 9, 10, 13 ст.3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" в розмірі 27033,25 гривень, а відтак, в цій частині спірне рішення прийнято з дотриманням основних принципів адміністративної процедури.

Відповідно до відомостей про сплату станом на 18.04.2012 року заборгованість відповідача перед бюджетом із штрафних санкцій не погашена та складає 27033,71 грн.

Відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідачем відповідно до вимог ст. 71 КАС України не надані докази сплати заборгованості у сумі 27033,25 грн., отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Доводи апеляційної скарги зазначених висновків суду не спростовують і не дають підстав для висновку, що судом першої інстанції при розгляді справи порушено норми чинного законодавства.

Судова колегія дійшла до висновку, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи, рішення суду ухвалене з додержанням норм матеріального та процесуального права, тому підстав для задоволення апеляційної скарги та скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ст.195; ст.196; п.1 ч.1 ст.198; ст.200; п.1 ч.1 ст.205; ст.206 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Апеляційну скаргу Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим ДПС - залишити без задоволення.

2. Постанову Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим (суддя Тоскіна Г.Л. ) від 24.04.12 у справі № 2а-6320/10/15/0170 за позовом Державної податкової інспекції у м. Ялта АР Крим ДПС до Відкритого акціонерного товариства "Ялтинський м'ясозавод" про стягнення 80221, 69 грн. - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення. Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України у порядку та в строки, встановлені статтею 212 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст судового рішення виготовлений 17 вересня 2012 р.

Головуючий суддя підпис Т.Р.Лядова

Судді підпис Н.П.Горошко

підпис О.В.Дугаренко

З оригіналом згідно

Головуючий суддя Т.Р.Лядова