Постанова № 27786202, 28.09.2012, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.09.2012
Номер справи
2-а/1970/3224/12
Номер документу
27786202
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/3224/12

"28" вересня 2012 р. м. Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого -судді Чепенюк О.В.,

при секретарі судового засідання Костецькій Н.Т.,

за участю представника позивача Василишина І.Б.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Тернополі адміністративну справу за позовом Тернопільського обласного центру зайнятості до товариства з обмеженою відповідальністю «Альпо»про стягнення штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Тернопільський обласний центр зайнятості звернувся до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Альпо»(далі -ТзОВ «Альпо», відповідач) про стягнення штрафу в розмірі 4376,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання вимог статтей 5, 20 Закону України «Про зайнятість населення»рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 21.12.2011 року № 2149 «Про бронювання робочих місць на підприємствах, організаціях та установах міста Тернополя для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, на 2012 рік»доведена ТзОВ «Альпо»квота для працевлаштування безробітних з числа незахищених категорій громадян в кількості двох чоловік. Зокрема, на другий квартал 2012 року заброньовано на товаристві робоче місце за посадою менеджер з персоналу для категорії жінок, які мають дітей до шести років, одиноких матерів з дітьми до чотирнадцяти років або з дітьми-інвалідами. Така вакансія відображена ТзОВ «Альпо»у звіті про наявність вакансій, поданому до Тернопільського міськрайонного центру зайнятості 03.04.2012 року.

В подальшому Тернопільським міськрайонний центром зайнятості направлено для працевлаштування на ТзОВ «Альпо»ОСОБА_2, яка належить до категорії жінок, що мають дітей до шести років, для працевлаштування в рахунок броні на посаду менеджера з персоналу. Проте підприємство відмовило безробітній у прийнятті на роботу з тих підстав, що вакансія зайнята, хоча на заброньоване робоче місце за направленням служби зайнятості особи відповідної категорії не були працевлаштовані.

Відповідно до пункту 3 статті 5 Закону України «Про зайнятість населення»до відповідача застосовано штраф у розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, тобто на суму 4376,00 грн., який позивач просить стягнути з ТзОВ «Альпо».

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, зазначених у позовній заяві, просив позовні вимоги задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не прибув, хоча відповідач у розумінні статтей 33, 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі -КАС України) належним чином був повідомлений про дату, час і місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а. с. 28), причини неприбуття представника до суду не повідомив, заперечень проти позову не подав.

Згідно із частиною четвертою статті 128 КАС України у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.

Таким чином, адміністративну справу розглянуто та вирішено за відсутності представника відповідача на підставі наявних у ній доказів.

Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши письмові докази, суд приходить до висновку, що адміністративний позов слід задовольнити повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що рішенням виконавчого комітету Тернопільської міської ради від 21.12.2011 року № 2149 «Про бронювання робочих місць на підприємствах, організаціях та установах міста Тернополя для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, на 2012 рік»доведена ТзОВ «Альпо»квота для працевлаштування безробітних з числа незахищених категорій громадян, а саме жінок, які мають дітей до шести років, одиноких матерів з дітьми до чотирнадцяти років або з дітьми-інвалідами, у кількості двох осіб (а. с. 17, 20). Таке рішення прийнято з урахуванням пропозицій відповідача щодо кількості робочих місць для бронювання, направлених Тернопільському міськрайонному центру зайнятості листом № 215 від 16.09.2011 року (а. с. 19).

26.12.2011 року ТзОВ «Альпо»листом № 255 від 23.12.2011 року повідомило Тернопільський міськрайонний центр зайнятості про перелік заброньованих робочих місць на 2012 рік з зазначенням двох посад та розбивкою по кварталах, в яких бронюється робоче місце: менеджер з персоналу -на другий квартал 2012 року, секретар-референт -на четвертий квартал 2012 року (а. с. 18).

05.04.2012 року Тернопільський міськрайонний центр зайнятості направив до ТзОВ «Альпо»для працевлаштування безробітну ОСОБА_2, яка має дітей до шести років (а. с. 22), про що видав останній направлення на працевлаштування в рахунок 5 % квоти № 19011204030055001 від 05.04.2012 року. Проте відповідач відмовив ОСОБА_2 у прийняті на роботу по тій причині, що вакансія зайнята, що підтверджується відповідною відміткою на корінці направлення на працевлаштування (а. с. 21).

В подальшому інспекцією по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення Тернопільського обласного центру зайнятості проведено перевірку ТзОВ «Альпо»за додержанням законодавства про зайнятість населення, про що складено відповідний акт № 43 від 31.07.2012 року (а. с. 10-14). В акті перевірки відображено, серед іншого, порушення щодо відмови підприємства у прийнятті на роботу безробітній ОСОБА_2, що належить до жінок, які мають дітей до шести років, з мотивів зайнятості вакансії, хоча на це заброньоване робоче місце за направленням служби зайнятості особи відповідної категорії не були працевлаштовані. В акті зроблено висновок, що відповідачем порушено пункт 3 статті 5 Закону України «Про зайнятість населення», та накладено штраф у розмір чотирьох мінімальних заробітних плат -4376,00 грн. (1094,00 грн. х 4 = 4376,00 грн.).

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, а також соціальної гарантії з боку держави в реалізації громадянами права на працю визначені в Законі України «Про зайнятість населення»від 01.03.1991 року, № 803-XII з змінами і доповненнями (далі -Закон № 803-XII).

Згідно з пунктом 1 статті 5 даного Закону держава забезпечує надання додаткових гарантій щодо працевлаштування працездатним громадянам у працездатному віці, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці, у тому числі: жінкам, які мають дітей віком до шести років; одиноким матерям, які мають дітей віком до чотирнадцяти років або дітей-інвалідів.

Для працевлаштування зазначених у пункті 1 цієї статті категорій громадян (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку) місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад за поданням центрів зайнятості встановлюють квоту робочих місць для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форм власності та організаційних форм з чисельністю працюючих понад 20 осіб для бронювання ними до 5 відсотків загальної кількості робочих місць, у тому числі з гнучкими формами зайнятості. Порядок квотування і бронювання робочих місць та працевлаштування на них зазначених категорій громадян встановлюється Кабінетом Міністрів України (частини перша, третя пункту 2 статті 5 Закону № 803-XII).

Згідно з пунктом 3 статті 5 Закону № 803-XII у разі відмови у прийомі на роботу громадян із числа категорій, зазначених у пункті 1 цієї статті (крім інвалідів, які не досягли пенсійного віку), у межах установленої броні з підприємств, установ та організацій державна служба зайнятості стягує штраф за кожну таку відмову в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат. Одержані кошти спрямовуються до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття і можуть використовуватися для фінансування витрат підприємств, установ та організацій, які створюють робочі місця для цих категорій населення понад встановлену квоту.

Статтею 13 Закону України «Про Державний бюджет на 2012 рік»від 22.12.2011 року № 4282-VI установлено з 1 квітня 2012 року мінімальну заробітну плату у місячному розмірі 1094 гривні.

Порядок бронювання та встановлення квоти робочих місць на підприємствах, в установах і організаціях усіх форм власності (далі -підприємства) для працевлаштування працездатних громадян працездатного віку, які потребують соціального захисту і не здатні на рівних конкурувати на ринку праці (далі -громадяни, які потребують соціального захисту) визначений у Положенні про порядок бронювання на підприємствах, в організаціях і установах робочих місць для працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27.04.1998 року № 578 (далі -Положення).

Згідно з пунктами 4, 11 даного Положення у межах броні місцеві державні адміністрації, виконавчі органи відповідних рад встановлюють підприємствам квоту робочих місць для обов'язкового працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту. Після затвердження місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад броні та квоти робочих місць на наступний рік підприємства у двотижневий строк погоджують з центрами зайнятості перелік робочих місць, що виділяються, та поквартальний графік працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, на заброньовані робочі місця.

Пунктами 14, 15 Положення передбачено, що працевлаштування громадян, які потребують соціального захисту, на заброньовані робочі місця здійснюється тільки за направленням державної служби зайнятості. Підприємства зобов'язані працевлаштовувати громадян, які потребують соціального захисту, на заброньовані робочі місця за направленням державної служби зайнятості і про прийняте рішення у триденний термін повідомити центр зайнятості.

Контроль за виконанням законодавства про зайнятість населення підприємствами, установами та організаціями усіх форм власності, фермерами та іншими роботодавцями здійснює інспекція по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення (далі -інспекція), яка входить до складу державної служби зайнятості. Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 24.06.1991 року № 47.

Відповідно до пункту 8 Положення про інспекцію по контролю за додержанням законодавства про зайнятість населення інспекція, серед іншого, має право застосовувати економічні санкції до підприємств, установ і організацій, незалежно від форм власності й господарювання, за порушення законодавства про зайнятість населення, передбачені статтями 5 і 20 Закону України «Про зайнятість населення»і за недодержання вимог статей 8 і 18 зазначеного Закону.

З матеріалів справи вбачається, що ТзОВ «Альпо»відмовило у прийнятті на заброньоване робоче місце ОСОБА_2, яка віднесена до категорії осіб, що мають право на додаткові гарантії зайнятості, передбачені статтею 5 Закону України «Про зайнятість населення».

Таким чином, оскільки відповідач у квітні 2012 року відмовив прийняти на роботу за направленням центру зайнятості безробітній, яка має дітей до шести років, на робоче місце за посадою менеджер з персоналу, заброньоване на другий квартал 2012 року саме для такої категорії осіб, то суд приходить до висновку, що Тернопільський обласний центр зайнятості правомірно, в межах повноважень застосував до ТзОВ «Альпо»штраф за порушення вимог Закону України «Про зайнятість населення» в розмірі чотирьох мінімальних заробітних плат, тобто в розмірі 4376,00 грн.

Суму штрафу відповідач добровільно не сплатив, письмових заперечень щодо заявлених позовних вимог до суду не подав, доводи адміністративного позову не спростував. Відтак, враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог, позов підлягає до задоволення в повному обсязі.

Керуючись статтями 2, 11, 86, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Альпо» (вулиця Текстильна, 18, місто Тернопіль, ідентифікаційний код 32549973) на користь Тернопільського обласного центру зайнятості штраф у розмірі 4376 (чотири тисячі триста сімдесят шість) гривень 00 (нуль) копійок на розрахунковий рахунок № 37177305900002, код 50040500 одержувача Тернопільського міськрайонного центру зайнятості, код за ЄДРПОУ 14029303 у банку ГУДК України в Тернопільській області, МФО 838012,

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України (оголошення вступної та резолютивної частини постанови), а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови виготовлено 2 жовтня 2012 року.

Головуючий суддя Чепенюк О.В.