ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 2-а/1970/3170/12
"24" вересня 2012 р. м. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого –судді Чепенюк О.В.,
розглянувши в місті Тернополі в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом прокурора міста Тернополя в інтересах держави в особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області) до товариства з обмеженою відповідальністю «Скай інвест»про стягнення фінансових санкцій,
ВСТАНОВИВ:
Прокурор міста Тернополя в інтересах держави в особі Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку в особі Прикарпатського територіального управління Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (сектор нагляду за учасниками ринку цінних паперів у Тернопільській області) звернувся до суду з адміністративним позовом до товариства з обмеженою відповідальністю «Скай інвест»(далі –ТзОВ «Скай інвест», відповідач) про стягнення фінансових санкцій у розмірі 17000,00 грн., застосованих на підставі постанови Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 52-ЦА-ДТ-Т від 23.03.2012 року про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що за порушення ТзОВ «Скай інвест»законодавства на ринку цінних паперів на підставі статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні» до відповідача уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку застосовані санкції відповідно до постанови № 52-ЦА-ДТ-Т від 23.03.2012 року на суму 17000,00 грн., які добровільно ним не сплачені. Прокурор просить стягнути з ТзОВ «Скай інвест»на користь Державного бюджету України фінансові санкції на суму 17000,00 грн.
Ухвалою судді Тернопільського окружного адміністративного суду від 07.09.2012 року відкрито скорочене провадження в даній адміністративній справі.
Копія ухвали від 07.09.2012 року про відкриття скороченого провадження в адміністративній справі була надіслана відповідачу рекомендованою кореспонденцією за адресою місцезнаходження, що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців (а. с. 18-19), проте поштове відправлення повернулося на адресу суду із довідкою відділення поштового зв’язку «за закінченням терміну зберігання»(а. с. 20), тобто зазначена копія ухвали не була вручена відповідачу з незалежних від суду причин, а тому відповідно до частини одинадцятої статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України (далі –КАС України) слід вважати, що така копія ухвали вручена належним чином. Від відповідача у встановлений судом строк заперечень проти позову або заяви про визнання позову не надійшло, в зв’язку з чим суд вважає можливим розглянути справу в порядку скороченого провадження відповідно до статті 183-2 КАС України.
Суд, оцінивши повідомлені прокурором обставини, дослідивши письмові докази, приходить до висновку, що адміністративний позов підлягає до задоволення повністю з таких підстав.
Судом встановлено, що ТзОВ «Скай інвест»є юридичною особою, правовий статус якої підтверджується витягом з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб –підприємців станом на 31.08.2012 року, здійснює професійну діяльність на фондовому ринку, зокрема, біржові операції з фондовими цінностями (а. с. 18-19).
21.10.2011 року уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку прийнято щодо ТзОВ «Скай інвест»розпорядження № 459-УЛ про усунення порушень законодавства про цінні папери (а. с. 7-8). При цьому, встановлено порушення відповідачем вимог пункту 13 глави 2 Ліцензійних умов провадження професійної діяльності на фондовому ринку –діяльності з торгівлі цінними паперами, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 26.05.2006 року за № 346, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 04.08.2006 року за № 938/12812 (зі змінами) в частині невиконання вимог щодо збільшення розміру статутного (складеного) капіталу торговця цінними паперами до розміру, установленого законодавством щодо цінних паперів. Так, абзацом сьомим частини першої статті 17 Закону України «Про цінні папери та фондовий ринок»та пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення вимог до професійних учасників фондового ринку»передбачалось збільшення статутного (складеного) капіталу у розмірі не менше як один мільйон гривень у строк до 27.07.2011 року. В порушення таких законодавчих норм відповідачем станом на 27.07.2011 року статутний (складений) капітал сформовано в розмірі 600000,00 грн.
Уповноваженою особою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку на підставі пункту 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів Україні», пункту 1 та 3 розділу XIV Правил розгляду справ про правопорушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11.12.2007 року, зобов’язано ТзОВ «Скай інвест»у термін до 01.02.2012 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 10.02.2012 року письмово проінформувати про виконання цього розпорядження.
ТзОВ «Скай Інвест»не виконало у встановлені строки вимоги розпорядження № 459-УЛ від 21.10.2011 року, про що уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку було складено відповідний акт № 8-ЦА-ДТ-Т від 12.03.2012 року про правопорушення на ринку цінних паперів, який надісланий відповідачу 13.03.2012 року рекомендованим листом, що підтверджується реєстром поштових відправлень рекомендованих листів з проставленим відбитком календарного штемпелю відділенням поштового зв’язку та касовим чеком (а. с. 9-11).
23.03.2012 року уповноваженою особою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку винесено постанову № 52-ЦА-ДТ-Т про накладення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів, згідно з якою до ТзОВ «Скай інвест»за невиконання розпорядження № 459-УЛ від 21.10.2011 року, тобто вимоги щодо збільшення розміру статутного (складеного) капіталу торговця цінними паперами до розміру не менше як один мільйон гривень, на підставі пункту 5 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»та підпункту 1.8 пункту 1 розділу XVII Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 2272 від 11.12.2007 року, застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 17000,00 грн. (а. с. 14-15). Постанову № 52-ЦА-ДТ-Т від 23.03.2012 року направлено відповідачу 27.03.2012 року рекомендованим листом, що підтверджується реєстром поштових відправлень рекомендованих листів з проставленим відбитком календарного штемпелю відділенням поштового зв’язку та касовим чеком (а. с. 12-13).
Правові засади здійснення державного регулювання ринку цінних паперів та державного контролю за випуском і обігом цінних паперів та їх похідних в Україні визначено в Законі України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»від 30.10.1996 року № 448/96-ВР, з змінами і доповненнями (далі –Закон № 448/96-ВР).
Відповідно до статті 5 Закону № 448/96-ВР державне регулювання ринку цінних паперів здійснює Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку. Інші державні органи здійснюють контроль за діяльністю учасників ринку цінних паперів у межах своїх повноважень, визначених чинним законодавством.
Частиною четвертою статті 6 Закону № 448/96-ВР встановлено, що Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку згідно з пунктами 9, 10, 14 статті 8 Закону № 448/96-ВР має право проводити самостійно чи разом з іншими відповідними органами перевірки та ревізії фінансово-господарської діяльності професійних учасників ринку цінних паперів та саморегулівних організацій професійних учасників ринку цінних паперів, а також перевірки та ревізії діяльності емітентів щодо стану корпоративного управління та здійснення операцій з розміщення та обігу цінних паперів; надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства; накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Відносини, що виникають під час розміщення, обігу цінних паперів і провадження професійної діяльності на фондовому ринку, з метою забезпечення відкритості та ефективності функціонування фондового ринку регулює Закон України «Про цінні папери та фондовий ринок»від 23.02.2006 року № 3480-IV (далі –Закон № 3480-IV).
Частиною першою статті 17 зазначеного Закону передбачено, що професійна діяльність з торгівлі цінними паперами на фондовому ринку, окрім банків, - провадиться торговцями цінними паперами –господарськими товариствами, для яких операції з цінними паперами є виключним видом діяльності, та включає: брокерську діяльність; дилерську діяльність; андеррайтинг; діяльність з управління цінними паперами.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення вимог до професійних учасників фондового ринку»від 01.07.2010 року № 2393-VI, який набрав чинності з 27.07.2010 року, абзац сьомий частини першої статті 17 Закону № 3480-IV викладено у такій редакції: торговець цінними паперами може провадити дилерську діяльність, якщо має сплачений грошовими коштами статутний капітал у розмірі не менш як 500 тисяч гривень, брокерську діяльність –не менш як 1 мільйон гривень, андеррайтинг або діяльність з управління цінними паперами –не менш як 7 мільйонів гривень.
Пунктом 2 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо підвищення вимог до професійних учасників фондового ринку»встановлено, що протягом одного року з дня набрання чинності цим Законом (тобто, з 27.07.2010 року по 27.07.2011 року) юридичні особи, які до набрання чинності цим Законом отримали ліцензії на провадження професійної діяльності на фондовому ринку та/або на провадження діяльності з адміністрування пенсійних фондів, зобов'язані привести розміри своїх статутних та власних капіталів у відповідність із вимогами, встановленими цим Законом.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач не виконав вимоги наведених законів та розпорядження уповноваженої особи Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 459-УЛ від 21.10.2010 року про усунення порушень законодавства про цінні папери і не збільшив розмір статутного капіталу.
Відповідно до пункту 8 частини першої статті 11 Закону № 448/96-ВР Національна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Рішення Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку про накладення штрафу може бути оскаржено в суді. У разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (частини друга, третя статті 11 Закону № 448/96-ВР).
Згідно зі статтею 12 Закону № 448/96-ВР штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії та уповноваженими Національною комісією з цінних паперів та фондового ринку посадовими особами після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Відповідно до пункту 16 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року № 2272, зареєстрованого Міністерстві юстиції України 12.02.2008 року за № 120/14811, постанова про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акт про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів вважаються надісланими (врученими) юридичній особі (посадовій особі чи громадянину), яка притягується до відповідальності, якщо їх вручено керівнику чи представнику юридичної особи (посадовій особі чи громадянину) під розписку або надіслано поштою рекомендованим листом. Доказом надіслання постанови про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів, акта про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів, постанови про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів є реєстр (список) поштових відправлень рекомендованих листів, на якому працівником об’єкта поштового зв’язку проставлено відбиток календарного штемпелю та касовий чек.
Пунктом 3 розділу XVIII цих же Правил визначено, що юридичні особи сплачують штрафи шляхом перерахування коштів до Державного бюджету.
Відповідно до частини другої статті 60 КАС України з метою представництва інтересів громадянина або держави в адміністративному суді прокурор в межах повноважень, визначених законом, звертається до суду з адміністративним позовом, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження в якій відкрито за адміністративним позовом інших осіб, на будь-якій стадії її розгляду.
Враховуючи те, що постанова уповноваженої особи Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку № 52-ЦА-ДТ-Т від 23.03.2012 року прийнята з дотриманням вимог чинного законодавства, у встановленому законом порядку не оскаржена і не скасована, відповідач добровільно санкції не сплатив, письмових заперечень проти позову не подав, тому суд приходить до висновку, що вимоги про стягнення санкцій за правопорушення на ринку цінних паперів в розмірі 17000,00 грн. є обґрунтованими та підлягають до задоволення.
Відповідно до частини першої статті 256 КАС України негайно виконуються постанови суду, прийняті в порядку скороченого провадження.
Керуючись статтями 2, 86, 183-2, 256 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю «Скай інвест»на користь Державного бюджету України фінансові санкції у розмірі 17000 (сімнадцять тисяч) гривень 00 (нуль) копійок на рахунок управління Державної казначейської служби України у місті Тернополі в Головному управлінні Державної казначейської служби України у Тернопільській області № 31118106700002, МФО 838012, код бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106, код одержувача коштів 37977726.
Постанову суду звернути до негайного виконання.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови.
Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною.
Головуючий суддя Чепенюк О.В.