ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
19 листопада 2012 р. № 2а-8635/12/1370
Львівський міський центр зайнятості Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої cудді -Потабенко В.А.
за участю секретаря - Подібки М.З.,
за участю сторін:
представника позивача -Шістки Ю.Я., згідно довіреності,
відповідача -ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Львівського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення коштів, -
в с т а н о в и в :
Львівський міський центр зайнятості звернувся до суду за позовом до ОСОБА_2 про стягнення коштів в сумі 5424,88 грн.
В обґрунтування своїх вимог позивач покликається на те, що відповідачкою було безпідставно отримано кошти як допомогу з безробіття. Безпідставність нарахування позивач мотивує фактом неповідомлення ОСОБА_2 про отримання доходу за цивільно-правовою угодою в період перебування на обліку у центрі зайнятості. Зазначає, що відповідачка пройшла процедуру реєстрації в Львівському МЦЗ та їй було надано статус безробітної. У цей же час, в порушення вимог законодавства про надання статусу безробітного, ОСОБА_2 відповідно до договору про надання послуг № 3 від 05.10.2011 року, надавала Львівській обласній організації товариства Червоного Хреста України послуги та отримувала дохід, і про цю обставину не повідомила Львівському МЦЗ. Цим позивачеві було завдано матеріальної шкоди у розмірі 5424,88 грн., оскільки ним проводилася виплата відповідачці матеріального забезпечення та надавалися соціальні послуги відповідно до законодавства. Оскільки відповідачка відмовляється добровільно відшкодувати отриману нею матеріальну допомогу, позивач змушений звернутись до суду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримала повністю з підстав, наведених у ньому, просила позов задовольнити.
Відповідачка проти задоволення позову не заперечила, зазначила, що уклала цивільно-правову угоду під час перебування на обліку як безробітної в зв'язку з важким матеріальним станом.
Заслухавши пояснення представника позивача, відповідачки, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши дійсні обставини справи, суд приходить до висновку, що позов підставний і підлягає до задоволення з наступних підстав.
В ході розгляду справи судом було досліджено докази, наявні в матеріалах справи.
ОСОБА_2, на підставі особистої заяви до Львівського МЦЗ від 27.10.2011 року, копія якої долучена до матеріалів справи, було надано статус безробітної. У заяві відповідачка власноручно зазначила, що на момент подачі такої заяви, крім іншого, не виконує роботи (не надає послуг) відповідно до укладених договорів цивільно-правового характеру.
За час перебування на обліку, тобто за період з 25.01.2012 року по 08.08.2012 року, відповідачка ОСОБА_2 отримала від Львівського МЦЗ допомогу по безробіттю в сумі 5424,88 грн., що стверджується матеріалами справи, в тому числі наказом директора Львівського МЦЗ про відшкодування коштів ОСОБА_2.
В акті № 1605 розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення від 10.05.2012 року, що складений Львівським МЦЗ, міститься інформація про результат проведеного розслідування по застрахованій особі ОСОБА_2
Так, встановлено, що ОСОБА_2 перебувала у трудових відносинах з Львівською обласною організацією товариства Червоного Хреста України (надалі ЛОО ТЧХУ) відповідно до договору № 3 про надання послуг від 05.10.2011 року, копія якого наявна в матеріалах справи. Також, в матеріалах справи наявні копії відповідних актів від 31.10.2011 року, від 30.11.2011 року та від 31.12.2011 року про надані ОСОБА_2 ЛОО ТЧХУ послуги згідно зазначеного вище договору на загальну суму 4408,99 грн. Крім того, в матеріалах справи наявне повідомлення Львівської обласної організації товариства Червоного Хреста України від 08.08.2012 року № 101, згідно якого за угодою ЦПХ № 3 від 05.10.2011 року ОСОБА_2 працює в організації по даний час. Доказом співпраці ЛОО ТЧХУ та відповідачки є також копія податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку ЛОО ТЧХУ за 4 квартал 2011 року, яким підтверджено суми нарахованого та виплаченого доходу ОСОБА_2
Згідно наказу Львівського МЦЗ № 450-оп від 30.08.2012 року "Про відшкодування коштів ОСОБА_2" здійснено перерахунок сум матеріального забезпечення на випадок безробіття, отриманих безробітною за період з 25.01.2012 року по 08.08.2012 року в сумі 5424,88 грн.
Як вбачається з пояснень представника позивача та матеріалів справи, на адресу відповідачки було скеровано претензію від 30.08.2012 року № 13/5520 щодо відшкодування коштів в сумі 5424,88 грн. із обґрунтуванням обставин відшкодування та пропозицією повернути отримані кошти в п'ятнадцяти денний строк, яка отримана особисто ОСОБА_2
Відповідно до абз. "б" ч. 3 ст. 1 Закону України "Про зайнятість населення" від 1 березня 1991 року N 803-XII, з наступними змінами та доповненнями, в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, зокрема, громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Згідно положень ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»від 02.03.2000 року N 1533-III, з наступними змінами та доповненнями, застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідачкою ОСОБА_2 не було документально підтверджено факту звернення до Львівського МЦЗ з заявою про укладення договорів цивільно-правового характеру, та, відповідно, отримання винагороди за такими договорами.
Згідно п. 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затв. Постановою КМУ від 14 лютого 2007 р. N 219 «Про затвердження Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не зареєстрований як фізична особа - підприємець та не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України "Про зайнятість населення". Тобто, поданням такої заяви громадянин засвідчує, що не є таким, що самостійно забезпечує себе роботою, включаючи те, що він не надає послуги за цивільно-правовою угодою.
Згідно абз. 13 п. 20 того ж Порядку, виявлення факту подання недостовірних даних, що мав місце під час перебування особи на обліку як безробітної, або неповідомлення державної служби зайнятості про виїзд за межі України з метою працевлаштування чи провадження іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, є підставою для зняття з обліку.
Згідно положень п. 3 ст. 36 вказаного Закону, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Львівський міський центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття, діє відповідно до законів України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», "Про зайнятість населення", "Про державну службу в Україні", а, відтак, має право звертатись з позовами про стягнення коштів, витрачених як виплата допомоги по безробіттю.
Згідно розрахунку позовних вимог, сума неповернутих ОСОБА_2 коштів Львівському МЦЗ становить 5424,88 грн.
Враховуючи все наведене, суд прийшов до висновку про правомірність та обґрунтованість позовних вимог, оскільки в судовому порядку було встановлено, що відповідачка ОСОБА_2 в період перебування на обліку в центрі зайнятості, згідно договору № 3 про надання послуг ЛОО ТЧХУ від 05.10.2011 року отримала дохід, про що центр зайнятості не повідомила.
Відтак, сума отриманої допомоги по безробіттю підлягає стягненню в повному обсязі.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача -суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
На підставі ст. 1 Закону України «Про зайнятість населення»від 1 березня 1991 року N 803-XII, зі змінами та доповненнями, ст. 31, 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 2 березня 2000 року N 1533-III, зі змінами та доповненнями, та керуючись ст.ст. 7-14, 18, 19, 69-71, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
П О С Т А Н О В И В :
позовні вимоги задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Львівського міського центру зайнятості (місцезнаходження: 79060, м. Львів, вул. Кн. Ольги, 122, код ЄДРПОУ 25555035) 5424 (п'ять тисяч чотириста двадцять чотири) гривні 88 коп. виплаченої допомоги по безробіттю на поточний рахунок: ГУДКУ у Львівській області, МФО 825014, призначення платежу -повернення допомоги з безробіття від ОСОБА_2, одержувач Львівський міський центр зайнятості.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Повний текст постанови виготовлений 24.11.2012 року.
Суддя Потабенко В.А.