Постанова № 27763541, 22.11.2012, Львівський апеляційний господарський суд

Дата ухвалення
22.11.2012
Номер справи
5015/2382/12
Номер документу
27763541
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

79010, м.Львів, вул.Личаківська,81

____________________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

22.11.12 Справа № 5015/2382/12

Львівський апеляційний господарський суд в складі колегії:

головуючого - судді Кравчук Н.М.

суддів Мирутенко О.Л.

Якімець Г.Г.

розглянувши апеляційну скаргу товариства з обмеженою відповідальністю «Карпати логістик»(надалі ТзОВ «Карпати-логістик») б/н та б/д

на рішення господарського суду Львівської області від 09.10.2012р.

у справі № 5015/2382/12

за позовом: Львівського міського комунального підприємства «Львівводоканал» (надалі ЛМКП «Львівводоканал»), м.Львів

до відповідача: ТзОВ «Карпати-логістик», с. Малехів, Жовківський район, Львівська область

про стягнення 49 469,42грн. додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень та 10 306,13грн. нарахувань за скид наднормативних забруднень,

з участю представників сторін:

від позивача: Коваль Р.П. - юрисконсульт (довіреність від 17.09.2012р.);

від відповідача: Дмитрук М.Б. -представник (довіреність від 26.10.2012р. № 370/1

Права та обов'язки, передбачені статтями 20, 22 ГПК України представникам сторін роз'яснено. Клопотання про технічну фіксацію судового процесу від сторін не поступало, заяв про відвід суддів не надходило.

ВСТАНОВИВ:

Рішенням господарського суду Львівської області від 09.10.2012р. у справі № 5015/2382/12 (суддя М. Король) позовні вимоги ЛМКП «Львівводоканал»до ТзОВ «Карпати-логістик»про стягнення 49 469,42грн. додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень та 10 306,13грн. нарахувань за скид наднормативних забруднень - задоволено повністю. Стягнуто з ТзОВ «Карпати-логістик»на користь ЛМКП «Львівводоканал»- 49 469,42грн. додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями та 1 609,50грн. судового збору. Стягнуто з ТзОВ «Карпати-логістик»в дохід Державного бюджету України, місцевого бюджету Львівської обласної ради та місцевого бюджету міста Львова (фонд навколишнього природного середовища «Грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності») нарахування у розмірі 10 306,13грн. за скид наднормативних забруднень.

Не погоджуючись з прийнятим рішенням, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій рішення суду вважає прийнятим з порушенням норм процесуального та матеріального права, просить вказане рішення скасувати та постановити нове рішення, яким відмовити в задоволенні позовних вимог повністю. Зокрема, скаржник зазначає, що на момент проведення позивачем відбору проб стічних вод між сторонами були відсутні договірні відносини. На думку скаржника суд помилково дійшов висновку. що лист ТзОВ «Карпати-логістик» № 20 від 09.02.2010р. є офертою до укладення чи продовження договору. Також скаржник звертає увагу суду апеляційної інстанції на те, що перевірку стічних вод мав право здійснювати не Водоканал, а уповноважені представники ЛМКП «Муроване»(на балансі якого перебував колектор). Окрім того, при прийнятті оспорюваного рішення судом не враховано, що дії Водоканалу щодо методики відбору проб стічних вод, виконання встановлених вимог по транспортуванню цих проб до лабораторії (освітлення, температура) не відповідають вимогам визначеним Національними стандартами України.

Ухвалою Львівського апеляційного господарського суду від 02.11.2012р. прийнято апеляційну скаргу до провадження та призначено до розгляду на 22.11.2012р.

Представник позивача в судовому засіданні та у відзиві на апеляційну скаргу, проти доводів скаржника заперечує, рішення суду першої інстанції вважає законним та обґрунтованим, просить залишити дане рішення без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Відповідач в судовому засіданні доводи, наведені в апеляційній скарзі, підтримав та наполягає на її задоволенні. Окрім того, відповідачем подано клопотання про долучення додаткових документів, які судом апеляційної інстанції долучено до матеріалів справи.

Розглянувши апеляційну скаргу, матеріали справи, відзив на апеляційну скаргу та, заслухавши пояснення представників сторін, Львівський апеляційний господарський суд встановив наступне.

Між ЛМКП «Львівводоканал»(Львівводоканал) та ВАТ «Львівоблплодоовоч»(правонаступником якого є ТзОВ „Карпати -логістик") (Абонент) 11.02.2009р. було укладено попередній договір № 301296 на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі, відповідно до умов якого Львівводоканал надає послуги у забезпеченні питною водою та прийманні стічних вод, а Абонент користується послугами: здійснює забір води з водопроводу, скид стічних вод у каналізацію і сплачує вартість наданих послуг на умовах, які визначені Договором та чинним законодавством України, зокрема: Законом України "Про питну воду і питне водопостачання", "Правилами користування системами комунального водопостачання та водовідведення в містах та селищах України" (надалі Правила користування), "Правилами технічної експлуатації систем комунального водопостачання та водовідведення"(надалі - Правила експлуатації), "Правилами приймання стічних вод підприємств у комунальні та відомчі системи каналізації міст та селищ України", "Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова"( надалі Правила приймання).

Згідно з п. 2.1.1 та п.2.1 договору Львівводоканал зобов'язується: згідно з технічними умовами на приєднання Абонента до міської мережі водопроводу та каналізації, виданими "Львівводоканалом", забезпечити в розмірі лімітів постачання питної води, яка відповідає чинному стандарту (ГОСТ 2874-82) або дозволу Держстандарту України та Міністерства охорони здоров'я України на відхилення від стандарту в об'ємі: куб.м/міс. приймання стічних вод, у яких не перевищено допустимі концентрації забруднювальних речовин в об"ємі: 1664,0 куб м/міс., дощових (талих) стічних вод 4238,0 куб м./міс.; відповідно до п.п.2.1.3 п.2.1 -проводити обстеження систем водопостачання та водовідведення на предмет дотримання Абонентом умов Договору.

Абонент зобов'язується отримати в Львівводоканалі технічні умови (в разі їх відсутності) на приєднання Абонента до мереж водопроводу та каналізації, погодити Паспорт водного господарства (в разі його відсутності) протягом одного місяця з моменту укладання Договору і у встановленому порядку отримати Дозвіл на скид стічних вод, погодивши проект Ліміту на скид забруднювальних речовин. Невиконання вказаних вимог є підставою Львівводоканалу для розірвання Договору і припинення надання послуг водопостачання та водовідведення; не перевищувати встановлені ліміти водоспоживання і водовідведення та допустимі концентрації забруднювальних речовин в контрольних колодязях на каналізаційних випусках Абонента (п.п.2.2.1 п.2.2, п.2.2.7 договору).

Пунктом 3.6 договору передбачено, що скидання Абонентом стічних вод з перевищенням допустимих концентрацій на його каналізаційному випуску оплачується з відповідним підвищеним коефіцієнтом. Визначення допустимих концентрацій і нарахування додаткової плати за послуги водовідведення проводиться Львівводоканалом відповідно до Правил приймання.

Відповідно до п.5.1 договору договір укладається на один рік.

Договір може бути розірваний за згодою сторін. Розірвання Договору за вимогою однієї із сторін проводиться у разі письмового попередження іншої сторони за 1 місяць та при умові погашення Абонентом заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення (п.5.2. договору).

Згідно з п.2.6 "Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова", встановлення абонентом режиму та нормативів скидання забруднювальних речовин у міську каналізацію, формування висновку, щодо відповідності фактичних показників якості стічних вод допустимим, а також виконання розрахунку входять виключно до компетенції Водоканалу.

Згідно з п.4.6.3 "Правил приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова", для отримання дозволу на скид Підприємство подає лист згідно з додатком 10.11. Лист про дозвіл на наступний період подається до 1 листопада поточного року. Якщо Підприємство у встановлені терміни не звернулось у Водоканал щодо надання дозволу на скид - дозвіл на скид втрачає чинність згідно з п.4.6.5.2.1.

На виконання обов'язку відповідно до п.3.1.4 місцевих Правил, 14.04.2010 року Водоканалом було проведено контрольний відбір проб стічних вод Абонента -ВАТ «Львівоблплодоовоч»(правонаступником якого є ТзОВ „Карпати -логістик") в присутності представника -головного інженера Абонента , про що складено Акт № 3541 (а.с.8). Частину проби для проведення головного аналізу було передано в хімлабораторію Водоканалу. Іншу частину проби, для проведення контрольного аналізу, передано відповідачу.

Проби було доставлено до хіміко-бактеріологічної лабораторії ЛМКП «Львівводоканал», де внаслідок проведеного аналізу, оформлено результат вимірювань № 123 (а.с. 9). За результатами досліджень позивачем зроблено висновок про перевищення у пробі стічних вод Абонента -ВАТ «Львівоблплодоовоч»(правонаступником якого є ТзОВ „Карпати -логістик") встановлених лімітів № 1184 (а.с. 7) ДК фосфатів (за результатами вимірювань № 123 -фосфатів виявлено 36.5 г/куб.м., а відповідно до доведеного Абоненту ліміту № 1184 -ДК фосфатів у стоках може бути не більше 10 г/куб.м.), що підтверджується розрахунком величини додаткової плати для ВАТ «Львівоблплодоовоч»(правонаступником якого є ТзОВ „Карпати -логістик") за скид стічних вод з порушенням вимог Правил щодо їх складу та властивостей № 3535/36 від 07.05.2010р. у розмірі -49 469,42грн. додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями та 10 306,13грн. за скид наднормативних забруднень (а.с.10).

Як видно з матеріалів справи, відповідач своїм правом надати позивачу результати аналізів контрольної проби ( не пізніше 72 год. з дня їх закінчення), не скористався, такі докази в матеріалах справи відсутні.

Позивачем 17.06.2010р. на адресу відповідача було скеровано претензію № 3535 про додаткову плату за скид стічних вод за порушення вимог Правил щодо їх складу і властивостей на суму 59 775,55грн. (а.с.11)

У відповідь на виставлену претензію №3535 від 17.06.2010 року відповідач повідомив листом (№ 308 від 12.07.2010р.), що ВАТ „Львівоблплодоовоч" повністю відхиляє претензійні вимоги. Зазначив, що ВАТ „Львівоблплодоовоч" не здійснює виробничо-технічної діяльності, а основним видом діяльності є здавання в оренду складських приміщень для зберігання продовольчих товарів, що ніяк не могло вплинути на високий рівень фосфатів у стічних водах (а.с. 13).

На даний лист (№ 308 від 12.07.2010р) ЛМКП „Львівводоканал" надано відповідь, що претензія № 3535 від 17.06.2010р. пред'явлена ВАТ „Львівоблплодоовоч" відповідно до договору на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до міської каналізації № 301296 від 11.02.2009р., та згідно з „Правилами приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова" затвердженими рішенням виконавчого комітету Львівської міської Ради від 18.09.2002 р. №292 (а.с.14). Проте, відповідачем вказана претензія залишена без задоволення.

Дані обставини стали підставою звернення ЛМКП «Львівводоканал»з позовом про стягнення з ТзОВ «Карпати-логістик»49 469,42 грн. додаткової плати за скид стічних вод з перевищенням допустимих забруднень та 10 306,13 грн. нарахувань за скид наднормативних забруднень.

При прийнятті постанови, суд виходив з наступного.

У відповідності до ст.. 193 ГК України господарські зобов'язання повинні виконуватись належним чином відповідно до закону, інших правових актів і договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання -відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу.

Відповідно до п.є ч.2, ч.4 ст. 68 Закону України „Про охорону навколишнього природного середовища", відповідальність за порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища несуть особи, винні у допущенні наднормативних, аварійних і залпових викидів і скидів забруднюючих речовин та інших шкідливих впливів на навколишнє природне середовище. Підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.

Згідно з п.1.6 Державних Правил, "Місцеві Правила приймання стічних вод підприємств у систему міської каналізації Львова" затверджують виконавчі органи місцевих рад… Місцеві Правила приймання є обов"язковими для всіх Підприємств, яким Водоканали надають послуги з водовідведення та які розташовані на території даної місцевої ради".

Відповідно до п.2.4 Державних Правил, підприємства зобов"язані: виконувати в повному обсязі вимоги цих Правил, місцевих Правил приймання та договору на послуги водовідведення, своєчасно оплачувати рахунки Водоканалу за надані

послуги; дотримуватись установлених Водоканалом кількісних та якісних показників стічних вод на каналізаційних випусках Підприємства; оплачувати рахунки за скид понаднормативних забруднень при порушенні встановлених показників…".

Відповідно до п.1.3 Інструкції про встановлення та стягнення плати за скид промислових та інших стічних вод у системи каналізації населених пунктів", при недотриманні вимог договору та Місцевих Правил приймання, підприємства повинні сплатити Водоканалу плату за скид понаднормативних забруднень.

Як зазначалось вище, відбір проб стічних вод відповідача було здійснено уповноваженим представником позивача, відповідно до розділу 7 Місцевих Правил та згідно зі складеним позивачем і підписаним відповідачем Актом від 14.04.2010 року № 3541 з контрольного колодязя КК-1. Акт не містить жодних заперечень чи зауважень представника відповідача. Вказаний Акт повністю відповідає взірцевій формі Акту про відбір проби, що міститься у додатку 10.12 Місцевих Правил . У даному Акті коротко викладено права і обов'язки ЛМКП "Львівводоканал " і Підприємства, під час і після відбору проб. Крім того, з чинним порядком відбору проб представника відповідача було ознайомлено, підтвердженням чого є План групи водовідведення , з якого вбачається, що відбір проби стічних вод відповідача групою водовідведення був запланований на 14.04.2010р. і погоджений (а.с. 59). Окрім того, відповідачу було передано телефонограму, з вимогами забезпечити, 14.04.2010р. доступ до системи каналізації для здійснення контролю та забезпечити присутність уповноваженого представника підприємства, що підтверджується витягом з Журналу телефонограм (а.с. 33).

Щодо тверджень скаржника про відсутність між сторонами договірних відносин на момент проведення контрольного відбору проб стічних вод слід зазначити наступне.

Відповідно до п.5.1 вищезазначеного попереднього договору № 301296 від 11 02.2009р. на подачу води з комунального водопроводу та приймання стічних вод до каналізаційної мережі, даний договір укладається на один рік.

З матеріалів справи вбачається, що ЛМКП "Львівводоканал»надіслало ВАТ „Львівоблплодоовоч" листа №1/4/1-736-в від 22.01.2010р., в якому повідомлялося про необхідність укладення постійного договору, в зв»язку із закінченням попереднього договору. На вказаний лист відповідач надіслав позивачу листа № 20 від 09.02.2010р. з проханням продовжити дію договору № 301296 від 11 02.2009р.

З листа від 09.02.2010р. № 20 вбачається волевиявлення відповідача на продовження договору без зміни його умов (а.с. 29).

В силу положень ч.2 ст. 642 ЦК України, якщо особа, яка одержала пропозицію укласти договір, у межах строку для відповіді вчинила дію відповідно до вказаних у пропозиції умов договору (відвантажила товари, надала послуги, виконала роботи, сплатила відповідну суму грошей тощо), яка засвідчує її бажання укласти договір, ця дія є прийняттям пропозиції, якщо інше не вказане в пропозиції укласти договір або не встановлено законом.

Як встановлено судом першої інстанції, послуги з водопостачання та водовідведення надавались відповідачу протягом лютого -квітня 2010 р. на умовах, передбачених договором, підтвердженням чого є здійснені відповідачем оплати за надані послуги з водопостачання та водовідведення у вказаний період, з чого вбачається, що строк дії договору було продовжено.

Підтвердженням існування договірних відносин між позивачем і відповідачем у квітні 2010 році свідчить і той факт, що відповідач делегував свого представника для відбору контрольної проби своїх стічних вод, отримав контрольну пробу, підписав Акт № 3145, при тому жодним чином не заперечував відсутності договірних відносин.

Листом від 12.04.2010 р. ЛМКП „Львівводоканал" повідомило відповідача про розірвання в односторонньому порядку попереднього договору №301296 від 11.02.2009 р., в зв'язку з відсутністю технічних умов на водопостачання та водовідведення адміністративного корпусу та складських приміщень в с. Малехові по вул. Нова, 20а, невиконанням технічних умов на водопостачання та водовідведення магазину з кафе -баром по вул. Городоцькій, 305 та наявністю боргу по оплаті 12 248,56 грн. пені (а.с. 25)

Пунктом 5.2 договору передбачено, що договір може бути розірвано за згодою сторін. Розірвання договору за вимогою однієї із сторін проводиться у разі письмового попередження іншої сторони за 1 місяць та при умові погашення абонентом заборгованості за послуги водопостачання та водовідведення.

Таким чином, не заслуговують на увагу суду твердження скаржника і про те, що на момент складання Акту № 3145 від 14.04.2010 р. спірний договір був розірваний на підставі листа позивача №14/1-3723-в від 12.04.2010р.

Враховуючи викладене, безпідставними є доводи скаржника і про те, що перевірку стічних вод мав право здійснювати не Водоканал, а уповноважені представники ЛКП «Муроване»(на балансі якого перебував колектор), оскільки відповідно до п.п. 2.7, 3.1.4. Місцевих Правил, контроль за виконанням Підприємствами місцевих правил здійснюють контролюючі служби, до яких ЛКП «Муроване»не належить.

З огляду на все вищенаведене, колегія суддів Львівського апеляційного господарського суду приходить до висновку, що судом першої інстанції підставно задоволено позовні вимоги ЛМКП «Львівводоканал»та правомірно стягнуто з відповідача 49 469,42грн. додаткової плати за скид стічних вод з понаднормативними забрудненнями та 10 306,13грн. за скид наднормативних забруднень.

Статтею 32 ГПК України встановлено, що доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Згідно зі ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками судового процесу.

Однак, скаржником всупереч вищенаведеній нормі права, не подано доказів, які б спростовували факти, викладені в позовній заяві, а доводи, наведені в апеляційній скарзі не спростовують правомірність висновків, викладених в оспорюваному рішенні суду першої інстанції.

З огляду на викладене, суд апеляційної інстанції вважає, що рішення місцевого господарського суду є законним, обґрунтованим, прийнятим з дотриманням норм матеріального та процесуального права, а тому його слід залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

Керуючись, ст.ст.99, 101, 103, 105, 106 Господарського процесуального кодексу України, Львівський апеляційний господарський суд -

ПОСТАНОВИВ :

1. Рішення господарського суду Львівської області від 09.10.2012р. року у справі № 5015/2382/12 залишити без змін, а апеляційну скаргу без задоволення.

2. Постанова набирає законної сили з дня її прийняття. може бути оскаржена в касаційному порядку згідно з розділом ХІІ-1 ГПК України.

3. Справу передати до господарського суду Львівської області.

Головуючий суддя Кравчук Н.М.

судді Мирутенко О.Л.

Якімець Г.Г.