Рішення № 27763439, 27.11.2012, Господарський суд Хмельницької області

Дата ухвалення
27.11.2012
Номер справи
15/692-10
Номер документу
27763439
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

29000, м. Хмельницький, майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98

_______________

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" листопада 2012 р.Справа № 15/692-10

За позовом Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Хмельницький

до Приватного підприємства ВКФ "Будмонтажсервіс" м. Кам'янець-Подільський

про стягнення 34000грн.

Суддя Муха М.Є.

Представники сторін:

від позивача Степанова Т.Ю. - за довіреністю №8 від 02.07.12р.

від відповідача не з'явився

В судовому засіданні відповідно до ч.2 ст.85 ГПК України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Суть спору: позивач з врахуванням уточнених позовних вимог просить стягнути з відповідача 34000грн., з яких 17000грн. штрафних санкцій, застосованих згідно рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного відділення АКУ №104-рш від 18.12.2009р. за порушення законодавства про захист економічної конкуренції та 17000грн. - пені, нарахованої відповідно до ч.5 ст.56 Закону України "Про захист економічної конкуренції" за період з 02.03.2010р. по 29.04.2010р.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримує та наполягає на їх задоволенні.

Відповідач повноважного представника в судове засідання не направив. Натомість надіслав на адресу суду заяву про розгляд справи без участі представника. У письмовій позиції з приводу заявлених позовних вимог проти позову заперечує та просить в задоволенні позову відмовити.

Розглядом матеріалів справи встановлено.

Рішенням адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.12.2009р. №104-рш визнано дії приватного підприємства ВКФ „Будмонтажсервіс" м. Кам'янець - Подільський антиконкурентними узгодженими діями, які полягають у спотворенні результатів торгів, а саме проведеної 18.05.2007р. Державним підприємством „Путильське лісове господарство" процедури відкритих торгів щодо закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти (виконання робіт з будівництва лісової дороги Усть - Путильського лісництва, урочище Бісків) у вигляді порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 1 ст. 50, п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України „Про захист економічної конкуренції" та накладено на відповідача штраф у розмірі 17 000,00 грн.

У рішенні зазначено, що штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення.

Рекомендованим листом на адресу відповідача (супровідний лист від 24.12.2009р. №03-21/13-5031) було відправлено рішення адміністративної колегії від 18.12.2009р.

У листі відповідача було попереджено, що у разі несплати штрафу у встановлений в рішенні строк, за кожен день прострочення відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції" стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу.

Рішення адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.12.2009р. №104-рш відповідачем отримано 30.12.2009р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення.

Відповідач зобов'язаний був сплатити штраф за порушення законодавства про захист економічної конкуренції у двомісячний строк, який розпочався з 31.12.2009р. і закінчився 01.03.2010р.

Оскільки, відповідач не сплатив штраф у визначений законом строк, відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції", за прострочення сплати штрафу позивачем нарахована пеня за період з 02.03.2010р. по 03.06.2010р.:

1) початок нарахування пені за прострочення сплати штрафу - 02.03.2010 р.;

2) за період з 02.03.2010 р. по 03.06.2010 р. прострочено 94 дні сплати штрафу;

3) розмір пені за один день прострочення сплати штрафу складає 255,00 грн. (двісті п'ятдесят п'ять гривень) (17000х1,5%) = 255 гривень, де: 17000 гривень - розмір штрафу, накладеного рішенням адміністративної колегії Відділення від 18.12.09 року №104-рш за порушення законодавства про захист економічної конкуренції; 1,5 % - розмір пені від суми штрафу за кожен день прострочення, відповідно до ч. 5 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції";

4) за період з 02.03.2010 р. по 03.06.2010р. сума пені за прострочення сплати штрафу складає 17000,00 грн. (94 дні х 255 гривень = 23970,00 гривень, де: 94 дні - кількість прострочених днів за період з 02.03.2010 р. по 03.06.2010 р.; 255 гривень - розмір пені за один день прострочення сплати штрафу).

Згідно ч. 5 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції" розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.

У зв'язку з несплатою відповідачем суми штрафу в добровільному порядку, позивач просить стягнути з відповідача 34000,00 грн., з яких 17000,00 грн. - не сплачений штраф та 17000,00 грн. - пеня за прострочення сплати штрафу.

Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 23.09.2010р. у справі №15/1045-10 провадження у справі за позовом Приватного підприємства ВКФ „Будмонтажсервіс", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ВАТ „Спецбудмеханізація", ТзОВ ВКФ „Вектор ЛТД", ДП „Путильське лісове господарство" до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.12.2009р. №104-рш „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" в частині, яка стосується визнання дій ПП ВКФ „Будмонтажсервіс" під час участі в процедурі відкритих торгів щодо закупівлі робіт по будівництву лісових доріг в урочищі Бісків Усть-Путильського лісництва Чернівецької області, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом першим статті 50, пунктом четвертим частини другої статті 6 Закону України „Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які полягали у спотворенні результатів торгів та накладення на ПП ВКФ „Будмонтажсервіс" штрафу в розмірі 17000,00 грн. припинено, оскільки постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.03.10р. від 30.03.10р. у справі №2-а-316/10/2270/9 за позовом цього ж позивача до цього ж відповідача відмовлено у позові про скасування рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.12.2009р. №104-рш.

Досліджуючи надані сторонами докази, наведені представниками сторін міркування та заперечення, оцінюючи їх в сукупності, судом приймається до уваги наступне:

Відповідно до ст. ст. 7, 12 Закону України „Про Антимонопольний комітет України" Антимонопольний комітет України та його територіальні відділення здійснюють контроль за дотриманням законодавства про захист економічної конкуренції.

Частина 1 ст. 1 Закону України „Про захист економічної конкуренції" від 11 січня 2001 року 2210-III визначає, що економічна конкуренція (конкуренція) -це змагання між суб'єктами господарювання з метою здобуття завдяки власним досягненням переваг над іншими суб'єктами господарювання, внаслідок чого споживачі, суб'єкти господарювання мають можливість вибирати між кількома продавцями, покупцями, а окремий суб'єкт господарювання не може визначати умови обороту товарів на ринку.

Пунктом 2 ст. 50 Закону України „Про захист економічної конкуренції" до порушень законодавства про захист економічної конкуренції, зокрема віднесено антиконкурентні узгоджені дії.

Згідно ст. 51 Закону України „Про захист економічної конкуренції" порушення законодавства про захист економічної конкуренції тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Абзацом 1 частини 2 статті 52 Закону України „Про захист економічної конкуренції" визначено, що за порушення, передбачені пунктами 1, 2 та 4 статті 50 цього Закону, накладаються штрафи у розмірі до десяти відсотків доходу (виручки) суб'єкта господарювання від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг) за останній звітний рік, що передував року, в якому накладається штраф. У разі наявності незаконно одержаного прибутку, який перевищує десять відсотків зазначеного доходу (виручки), штраф накладається у розмірі, що не перевищує потрійного розміру незаконно одержаного прибутку. Розмір незаконно одержаного прибутку може бути обчислено оціночним шляхом.

Згідно ч. 2 ст. 56 Закону України „Про захист економічної конкуренції" рішення та розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень є обов'язковими до виконання.

При цьому відповідно до ч.1 ст.56 Закону, рішення (витяг з нього за вилученням інформації з обмеженим доступом, а також визначеної відповідним державним уповноваженим Антимонопольного комітету України, головою територіального відділення Антимонопольного комітету України інформації, розголошення якої може завдати шкоди інтересам інших осіб, які брали участь у справі), розпорядження органів Антимонопольного комітету України, голів його територіальних відділень надається для виконання шляхом надсилання або вручення під розписку чи доведення до відома в інший спосіб.

Згідно ч. 3 даної статті, особа, на яку накладено штраф за рішенням органу Антимонопольного комітету України, сплачує його у двомісячний строк з дня одержання рішення про накладення штрафу.

Відповідно до ч.5 ст.56 Закону України „Про захист економічної конкуренції" при несплаті застосованого до суб'єкта господарювання штрафу, за кожний день прострочення стягується пеня у розмірі півтора відсотка від суми штрафу. Розмір пені не може перевищувати розміру штрафу, накладеного відповідним рішенням органу Антимонопольного комітету України.

Відповідно до ч.7 ст.56 даного Закону в разі несплати штрафу у строки, передбачені рішенням, та пені, у добровільному порядку, органи Антимонопольного Комітету України стягують штраф та пеню у судовому порядку.

Відповідно до ст. 25 Закону України "Про Антимонопольний Комітет України" від 26.11.1993р. із змінами і доповненнями з метою захисту інтересів держави, споживачів та суб'єктів господарювання Антимонопольний Комітет України, територіальні відділення антимонопольного Комітету України у зв'язку із порушенням законодавства про захист економічної конкуренції органами влади, юридичними чи фізичними особами подають заяви, позови, скарги до суду, в т.ч. про стягнення не сплачених у добровільному порядку штрафів та пені.

Рішенням адміністративної колегії Хмельницького територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.12.2009. №104-рш визнано дії приватного підприємства „Будмонтажсервіс" м. Кам'янець - Подільський антиконкурентними узгодженими діями, які полягають у спотворенні результатів торгів, а саме проведеної 18.05.2007р. Державним підприємством „Путильське лісове господарство" процедури відкритих торгів щодо закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти (виконання робіт з будівництва лісової дороги Усть - Путильського лісництва, урочище Бісків) у вигляді порушення законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого п. 1 ст. 50, п. 4 ч. 2 ст. 6 Закону України „Про захист економічної конкуренції" та накладено на відповідача штраф у розмірі 17000,00 грн. У рішенні зазначено, що штраф підлягає сплаті у двомісячний строк з дня одержання рішення.

За несплату у встановлений строк штрафу, позивачем правомірно нараховано відповідачу пеню за кожний день прострочення за період з 02.03.2010р. по 03.06.2010р., що становить 17000,00 грн.

Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача становить 34000,00 грн., з них 17000,00 грн. -штраф за порушення законодавства про економічну конкуренцію та 17000,00 грн. - пеня за несплату даного штрафу.

Крім того судом враховується, що Ухвалою господарського суду Хмельницької області від 23.09.2010р. у справі №15/1045-10 провадження у справі за позовом Приватного підприємства ВКФ „Будмонтажсервіс", за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ВАТ „Спецбудмеханізація", ТзОВ ВКФ „Вектор ЛТД", ДП „Путильське лісове господарство" до Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України про визнання недійсним рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.12.2009р. №104-рш „Про порушення законодавства про захист економічної конкуренції та накладення штрафу" в частині, яка стосується визнання дій ПП ВКФ „Будмонтажсервіс" під час участі в процедурі відкритих торгів щодо закупівлі робіт по будівництву лісових доріг в урочищі Бісків Усть - Путильського лісництва Чернівецької області, порушенням законодавства про захист економічної конкуренції, передбаченого пунктом першим статті 50, пунктом четвертим частини другої статті 6 Закону України „Про захист економічної конкуренції" у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, які полягали у спотворенні результатів торгів та накладення на ПП ВКФ „Будмонтажсервіс" штрафу в розмірі 17000,00 грн. припинено, оскільки постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 30.03.10р. від 30.03.10р. у справі №2-а-316/10/2270/9 за позовом цього ж позивача до цього ж відповідача відмовлено у позові про скасування рішення адміністративної колегії Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України від 18.12.2009р. №104-рш.

За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача суми 34000,00 грн., з якої 17000,00 грн. штрафу не сплаченого у добровільному порядку та 17000,00 грн. пені за прострочення сплати штрафу, обґрунтовані належними у справі доказами, підтверджені поданими розрахунками, відповідають вимогам чинного законодавства, тому підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 49 ГПК України витрати по оплаті державного мита та на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу підлягають покладенню на відповідача.

Керуючись ст. ст. 1, 4, 45, 12, 15, 33, 35, 43, 44, 49, 82-85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України м. Хмельницький до Приватного підприємства ВКФ „Будмонтажсервіс" м. Кам'янець-Подільський про стягнення 34000,00 грн. задовольнити.

Стягнути з Приватного підприємства ВКФ „Будмонтажсервіс" (м. Кам'янець-Подільський, вул. Пушкінська, 7, код ЄДРПОУ 22784491) на користь Хмельницького обласного територіального відділення Антимонопольного комітету України, (м. Хмельницький, вул. Театральна, 54, код ЄДРПОУ 21312821) для зарахування в доход державного бюджету України на рахунок управління Державного казначейства України за місцем знаходження платника податків за кодом бюджетної класифікації 23030300 символ звітності 106, - 17 000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) заборгованості по штрафним санкціям та 17000,00 грн. (сімнадцять тисяч гривень 00 коп.) пені.

Видати наказ.

Стягнути з Приватного підприємства ВКФ „Будмонтажсервіс" (м. Кам'янець-Подільський, вул. Пушкінська, 7, код ЄДРПОУ 22784491) в доход Державного бюджету України до УДКСУ у м. Хмельницькому, ЄДРПОУ 38045529 на рахунок 31218206783002 у ГУ ДКСУ у Хмельницькій області, МФО 815013, код бюджетної класифікації 22030001, символ звітності банку 206 судовий збір у розмірі 1609,50грн. (одна тисяча шістсот дев'ять гривень 50 коп.).

Видати наказ.

Повний текст рішення складено 29.11.2012р.

Суддя М.Є. Муха

Віддруковано 2 прим.: 1- до справи; 2 - відповідачу (32300, м. Кам'янець - Подільський, вул. Пушкінська).