ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
83048, м.Донецьк, вул.Артема, 157, тел.381-88-46
Р І Ш Е Н Н Я
іменем України
13.11.12 р. Справа № 5006/12/197/2012
Суддя господарського суду Донецької області Тоцький С.В.
при секретарі судового засідання Міщенко Т.Г.
розглянув у відкритому судовому засіданні господарського суду справу
за позовом: Прокурора Орджонікідзевського району м. Маріуполя в інтересах територіальної громади в особі Управління міського майна Маріупольської міської ради, м. Маріуполь
до відповідача: Приватного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Донецької філії ПАТ «Укртелеком», м. Донецьк
про стягнення 1813,74грн.
від Прокурора: Різницький Ю.В.
за участю представників сторін:
від позивача: не з'явився ;
від відповідача: Свистельник І.В. - за довіреністю;
СУТЬ СПОРУ:
Заявлено позов Прокурором Орджонікідзевського району м. Маріуполя в інтересах територіальної громади в особі Управління міського майна Маріупольської міської ради, м.Маріуполь до Приватного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Донецької філії ПАТ «Укртелеком», м. Донецьк про стягнення боргу по орендній платі в сумі 1726,15грн., боргу за послуги орендодавця в сумі 33,60грн. та пені в сумі 53,99грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор посилається на те, що відповідно до умов укладеного договору оренди №309д-Ж від 20.10.2003р. відповідач взяв на себе зобов'язання щодо сплати орендної плати та плати за послуги орендодавця, однак у встановлений строк їх не виконав, у результаті чого за відповідачем утворилася заборгованість з орендної плати в сумі 1726,15грн. та заборгованість за послуги орендодавця в сумі 33,60грн., що стало підставою для нарахування пені в сумі 53,99грн. Невиконання відповідачем зобов'язань з договору оренди завдає шкоди інтересам державі та позбавляє можливості використовувати відповідно до закону кошти, отримані за оренду об'єктів, що знаходяться в комунальній власності, оскільки в міський бюджет не надходять кошти, які повинні забезпечувати виконання міських соціально-економічних завдань.
07 листопада 2012р. представником позивача через канцелярію суду було надано клопотання про припинення провадження по справі в частині стягнення з відповідача 1759,75грн., а саме в частині стягнення боргу по орендній платі в сумі 1726,15грн. та боргу за послуги орендодавця в сумі 33,60грн., у зв'язку із сплатою їх відповідачем та просив суд стягнути з відповідача пеню в сумі 53,99грн.
Відповідач у відзиві на позовну заяву від 12.11.2012р. просить суд припинити провадження по справі в частині стягнення заборгованості в сумі 1726,15грн. та боргу за послуги орендодавця в сумі 33,60грн., у зв'язку із оплатою їх відповідачем. В частині стягнення пені в сумі 53,99грн. відповідач просить відмовити.
За клопотанням прокурора та представника відповідача справа слухалась без фіксації судового процесу технічними засобами.
Відповідно до статей 9, 10 Конституції України, статті 9 Європейської хартії регіональних мов або мов меншин (ратифікована Законом України від 15 травня 2003р. N802), статті 3 Декларації прав національностей України ( від 1 листопада 1991р. N1771), статті 12 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", статті 14 Закону України «Про засади державної мовної політики» (від 03 липня 2012р. №5029-VІ) та клопотання представника відповідача, справа розглядалась російською мовою.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача, господарський суд встановив:
Між Управлінням міського майна Маріупольської міської ради (Орендодавець) та Українсько-Американсько-Голансько-Немецьким закритим акціонерним товариством «Утел» (Орендар) 20 жовтня 2003р. було укладено договір №309д-Ж на довгострокову оренду нежитлового приміщення, що знаходиться в комунальній власності міста.
За умовами укладеного договору (п.1.1.) Орендодавець передав, а Орендар прийняв в строкове платне користування нежитлове приміщення, що знаходиться за адресою: б-л Шевченко, 339, літ. А1-1, приміщення 81, кімнати 6-10, 1-й поверх, загальною площею 37,3кв.м. для використання під цифрову АТС для телефонізації району.
Відповідно до умов п.2.1. договору вступ Орендаря у тимчасове платне володіння та користування приміщенням настає на підставі договору та свідоцтва на право довгострокової оренди нежитлових приміщень міської комунальної власності з моменту підписання сторонами акту приймання-передачі зазначеного нежитлового приміщення.
Пунктом 4.2.а-б договору встановлено, що Орендар зобов'язаний своєчасно та в повному обсязі сплачувати оренду плату та плату за послуги по обслуговуванню Орендаря в сумі 3,73грн. щомісячно. Вартість витрат по обслуговуванню Орендаря може змінюватися Орендодавцем в односторонньому порядку, про що Орендар буде повідомлений.
Орендна плата визначається на підставі рішення Маріупольської міської ради. За зазначене в п.1.1. договору приміщення Орендар сплачує орендну плату за перший місяць в розмірі - 194,71грн. та перераховує її на розрахунковий рахунок Одержувача не пізніше 20 числа поточного місяця, з урахуванням індексу інфляції. (п.п.5.1-5.2. договору).
За приписами п.5.3. договору сплата проваджується щомісячно. Орендар зобов'язаний отримати рахунок на сплату у бухгалтерії управління міського майна. Рахунки на сплату видаються Орендарю з 11 по 19 число кожного місяця.
Відповідно до вимог п.7.3. договору у разі порушення терміну сплати орендної плати починаючи з Орендаря за вимогою орендодавця стягується пеня у розмірі 2-х облікових ставок НБУ за кожний день прострочення.
Цей договір набирає сили з моменту придбання свідоцтва на право довгострокової оренди нежитлового приміщення міської комунальної власності і діє з 04.11.2003р. до 04.11.2013р. Договір підписано обома сторонами та скріплено печатками підприємств.
До укладеного договору 04.11.2003р. між сторонами було складено та підписано акт приймання-передачі нежитлового приміщення №3623, відповідно до якого Орендодавець передав, а Орендар прийняв нежитлове приміщення, літ. А1-1, приміщення 81, кімнати 6-10, 1-й поверх, загальною площею 37,3кв.м., що знаходиться в будинку №339 по бул. Шевченко. Акт підписано обома сторонами.
08 квітня 2008р. між тими ж сторонами була підписана Додаткова угода, відповідно до якої сторони внесли зміни до основного договору, зокрема, до п.3.2.(б) відповідно до якого орендар зобов'язаний за послуги з обслуговування орендатора сплачувати орендодавцеві суму в розмірі 7,83грн. щомісячно. Також внесено зміни до реквізитів одержувача та викладено їх в новій редакції. Додаткова угода підписана обома сторонами.
За розрахунком позивача, у зв'язку із невиконанням відповідачем умов договору за останнім утворилася заборгованість, яка на момент звернення до суду із позовом складає: за оренду приміщення - 1726,15грн. за послуги орендодавця - 33,60грн., що стало підставою для нарахування пені в сумі 53,99грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення прокурора та представника відповідача господарський суд дійшов висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню частково з огляду на наступне.
Відповідно до приписів передбачених ст.121 Конституції України, на органи прокуратури покладено представництво інтересів держави в суді, у випадках передбачених законом. Право на звернення до місцевого суду в інтересах держави, підприємств, та інших юридичних осіб визначено п.6 ст.20 Закону України "Про прокуратуру". Безпосередньо до господарського суду право звернення прокурора передбачено пунктом 3 частини 1 ст.2 Господарського процесуального кодексу України.
Відповідно до положень ст.36-1 Закону України „Про прокуратуру", представництво прокуратурою інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні прокурорами від імені держави процесуальних та інших дій, спрямованих на захист у суді інтересів громадянина або держави у випадках, визначених законом.
Рішенням Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням Вищого арбітражного суду України та Генеральної прокуратури України щодо офіційного тлумачення положень статті 2 Господарського процесуального кодексу України від 08.04.99 №3-рп/99 державні інтереси закріплюються як нормами Конституції України, так і нормами інших правових актів.
Із врахуванням того, що "інтереси держави" є оціночним поняттям, в кожному конкретному випадку прокурор чи його заступник самостійно визначає, з посиланням на законодавство, підстави подання позову, вказує в чому саме відбулося чи може відбутися порушення матеріальних інтересів держави, обґрунтовує необхідність їх захисту та зазначає орган уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" місцеве самоврядування територіальної громади є однією з гарантій держави.
Згідно зі статтею 10 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" відповідні ради є органами самоврядування, які представляють відповідні територіальні громади.
Положеннями статті 17 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 30 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" управління об'єктами житлово-комунального господарства віднесено до власних повноважень органів місцевого самоврядування. Виконання органами місцевого самоврядування власних повноважень здійснюється у тому числі через створені ними підприємства.
Вказані обставини підтверджують правомочність звернення прокурора Орджонікідзевського району м.Маріуполя в інтересах держави в особі Управління міського майна Маріупольської міської ради, м.Маріуполя до суду з вимогами про захист відповідних інтересів держави.
Відповідно до вимог ст.509 Цивільного кодексу України та ст.173 Господарського кодексу України , зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Частиною першою статті 193 Господарського Кодексу України та статтею 526 Цивільного кодексу України передбачено, що суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Згідно вимог частини 2 статті 11 ЦК України та ст.174 ГК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Відповідно до вимог ч.1 ст.202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Частиною 1 статті 67 Господарського кодексу України передбачено, що відносини підприємства з іншими підприємствами, організаціями, громадянами в усіх сферах господарської діяльності, виконуються на підставі договорів.
В силу вимог передбачених ч.1 ст.598 ЦК України зобов'язання припиняється на підставах, встановлених договором або законом.
За відсутності інших підстав припинення зобов'язання, передбачених договором або законом, зобов'язання припиняється його виконанням, проведеним належним чином (ст.599 ЦК України).
Якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) (частина 1 статті 530 Цивільного кодексу України).
Відповідно до вимог статті 610 Цивільного кодексу України порушення зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом (стаття 612 Цивільного кодексу України).
Згідно вимог статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Згідно з положеннями статті 759 Цивільного кодексу України за договором найму (оренди) наймодавець передає або зобов'язується передати наймачеві майно у користування за плату на певний строк.
Право передання майна у найм має власник речі або особа, якій належать майнові права (ч.1 ст.761 ЦК України).
За приписами частини другої статті 762 Цивільного кодексу України та частини третьої статті 285 Господарського кодексу України за користування майном з наймача справляється плата, розмір якої встановлюється договором найму.
Статтею 629 ЦК України передбачено, що договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Водночас, орендоване майно є комунальним, тому на спірні правовідношення поширюються також дії спеціального закону, а саме Закону України "Про оренду державного та комунального майна".
Норми Закону України "Про оренду державного та комунального майна" є спеціальними, тобто такими, що регулюють правові відносини оренди державного та комунального майна, у зв'язку з чим мають пріоритет у застосуванні норм інших законів (в тому числі норм Цивільного кодексу України), тому саме вони мають застосовуватись до спірних правовідносин.
Відповідно до вимог передбачених статтями 2, 3 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" правовою підставою користування комунальним майном є договір оренди.
Статтею 10 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено, що істотною умовою договору є - орендна плата.
Приписами частини 3 статті 18 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" передбачено обов'язки орендаря, де зазначено, що орендар зобов'язаний вносити орендну плату своєчасно і у повному обсязі.
Згідно вимог передбачених статтею 19 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" зазначено, що орендар за користування об'єктом оренди вносить орендну плату незалежно від наслідків господарської діяльності. Строки внесення орендної плати визначаються у договорі.
Відповідно до вимог передбачених статтею 632 ЦК України, ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін.
Частиною п'ятою статті 762 Цивільного кодексу України встановлено, що плата за користування майном вноситься щомісячно, якщо інше не встановлено договором. Зазначеній нормі повністю відповідає пункт 5.2 договору, у відповідності до якого відповідач повинен був сплачувати орендну плату щомісячно не пізніше 20 числа поточного місяця враховуючи індекс інфляції.
Як вбачається з матеріалів справи відповідач протягом розгляду справи сплатив заборгованість по орендній платі в сумі 1726,15грн. та борг за послуги орендодавця в сумі 33,60грн., що підтверджується наданими представником позивача виписками з банку з рахунку від 15.10.2012р. на суму 1726,15грн. за оренду приміщення за договором оренди №309д-Ж та на суму 33,60грн. за послуги по обслуговуванню орендаря та наданими відповідачем до матеріалів справи платіжними дорученням, у зв'язку із чим суд припиняє провадження по справі в частині стягнення з Приватного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Донецької філії ПАТ «Укртелеком» суми боргу по орендній платі у розмірі 1726,15грн. та боргу за послуги орендодавця в сумі 33,60грн. відповідно до приписів п.11 частини 1 ст.80 Господарського процесуального кодексу України, у зв'язку з відсутністю предмету спору.
Щодо стягнення пені в сумі в сумі 53,99грн. на підставі умов п.7.3 договору оренди суд зазначає наступне:
Згідно з ч.2 ст.193 ГК України порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Аналогічне положення міститься у ст.611 ЦК України, відповідно до якої у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом.
Відповідно до ст.ст.546, 549 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватися, в тому числі неустойкою. Неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.
За змістом ст.611 Цивільного кодексу України у разі порушення зобов'язання настають наслідки, встановлені договором або законом, у тому числі -сплата неустойки, що узгоджується із ч.1 ст.550 Цивільного кодексу України. Аналогічні положення закріплені і в ст.ст.216, 217 Господарського кодексу України. При цьому, несвоєчасне виконання грошових зобов'язань є належною підставою у розумінні ст.218 Господарського кодексу України для застосування заходів господарсько-правової відповідальності.
Перевіривши розрахунок пені суд встановив, що він здійснений позивачем не з наступного дня прострочення сплати орендної плати, а саме з 21-го числа поточного місяця, в якому відповідач зобов'язаний був сплатити орендну плату, а з першого числа наступного місяця, що є правом позивача. Відтак за висновком суду заявлена позивачем сума пені у розмірі 53,99грн. є обґрунтованою, арифметично вірною та такою що підлягає задоволенню.
Судові витрати покладаються на відповідача відповідно до ст. 49 ГПК України.
На підставі вимог передбачених ст.ст. 2, 3, 10, 18, 19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», ст.ст.11, 202, 509, 526, 530 546, 549, 550, 598, 599, 610-612, 626, 629, 632, 759, 761, 762 Цивільного кодексу України, ст.ст.173, 174, 193, 216-218, 285 Господарського кодексу України та керуючись ст.ст.1, 2, 4-2, 4-3, 4-6, 12, 15, 20, 22, 28, 29, 32-34, 36, 43, 49, 75, 80, 82-85 ГПК України, господарський суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Прокурора Орджонікідзевського району м. Маріуполя в інтересах територіальної громади в особі Управління міського майна Маріупольської міської ради, м.Маріуполь до Приватного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Донецької філії ПАТ «Укртелеком», м. Донецьк про стягнення боргу по орендній платі в сумі 1726,15грн., боргу за послуги орендодавця в сумі 33,60грн. та пені в сумі 53,99грн., задовольнити частково.
Припинити провадження по справі в частині стягнення з Приватного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Донецької філії ПАТ «Укртелеком», м. Донецьк (код ЄДРПОУ 01183764) боргу по орендній платі в сумі 1726,15грн. та боргу за послуги орендодавця в сумі 33,60грн.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Донецької філії ПАТ «Укртелеком» (83001, м. Донецьк, пр-т Комсомольський, 22, п/р 260011298 в ДОД АТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 335076, код ЄДРПОУ 01183764) на користь Управління міського майна Маріупольської міської ради (87500, м. Маріуполь, пр-т Металургів, 25, утримувач - місцевий бюджет Жовтневого району м. Маріуполя, р/р №33213871700052 в ГУДКСУ у Донецькій області, МФО 834016, код ЄДРПОУ 37989721 код платежу 22080401) пеню в сумі 53,99грн.
Стягнути з Приватного акціонерного товариства «Укртелеком» в особі Донецької філії ПАТ «Укртелеком» (83001, м. Донецьк, пр-т Комсомольський, 22, п/р 260011298 в ДОД АТ «Райффайзен Банк Аваль», МФО 335076, код ЄДРПОУ 01183764) на користь державного бюджету витрати по сплаті судового збору в сумі 1609,50грн.
Видати накази після набрання рішенням законної сили.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано і може бути оскаржене через господарський суд Донецької області в апеляційному порядку протягом десяти днів з дня прийняття рішення. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
Повний текст рішення виготовлений та підписаний 15.11.2012р.
Суддя Тоцький С.В.