Постанова № 27759642, 28.11.2012, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
28.11.2012
Номер справи
2а/2470/1784/12
Номер документу
27759642
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

Іменем України

28 листопада 2012 року м. Чернівці Справа № 2а/2470/1784/12

16 год. 40 хв.

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Скакун О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом

Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці

до Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області

про визнання протиправними та скасування вимог

за участю

секретаря судового засідання Юзька Я.В.

представника позивача Чернушки С.І.

представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Товариства з обмеженою відповідальністю «Терра Ностра»Данко В.М.

представників відповідача Голубової М.Г., Костенка С.О.

прокурора Леньшина Д.В.

СУТЬ СПОРУ:

Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці звернувся з адміністративним позовом до Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області про визнання протиправними та скасування вимог №24-08-14-14/5408 від 17.07.2012 р. щодо усунення порушень, а саме пунктів 1,3 вимог.

Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що не погоджується із законністю висновків, викладених у Акті ревізії від 08.06.2012 №24-08/237 та листі-вимогах від 17.07.2012 р. щодо усунення порушень, виявлених ревізією.

Щодо п.1 вимог позивач зазначає наступне.

Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці вчинено дії щодо укладення договору оренди нерухомого майна, а саме, отримано дозвіл Головного КЕУ ЗСУ на можливість передачі в оренду нерухомого військового майна - нежитлових приміщень будівлі №4 (літ. А), в/м №101 (29 ГБО) - Гарнізонного будинку офіцерів за адресою м. Чернівці, пл. Театральна, 6. На підставі даного дозволу було проведено незалежну оцінку вартості нежитлових приміщень та направлено даний звіт про оцінку до Регіонального відділення Фонду державного майна України по Чернівецькій області. Однак, позивачем отримано лист з відмовою рецензування звіту оцінки. Процедуру передачі майна в оренду було зупинено і конкурс на передачу нежитлових приміщень в оренду не проводився.

З метою належного здійснення утримання майна, КЕВ м .Чернівці укладено договір з ТзОВ «Терра Ностра»про надання послуг по утриманню приміщень, що не суперечить нормам Господарського кодексу України.

На думку позивача, розрахунок відповідачем недоотриманої орендної плати по договору надання послуг ТзОВ «Терра Ностра»здійснений неправомірно. Так як, за результатами рецензування Регіональним відділенням ФДМУ по Чернівецькій області звіту про оцінку нерухомого військового майна, проведену суб'єктом оціночної діяльності ОСОБА_6, встановлено, що даний звіт про оцінку майна не повною мірою відповідає вимогам нормативно -правових актів з оцінки майна і має значні недоліки, що вплинули на достовірність оцінки. Крім того, результати незалежної оцінки є чинними протягом 6 місяців від дня її проведення, що унеможливлює її застосування після закінчення терміну дії. В порушення вимог нормативних актів, що регулюють відносини оренди та оцінки майна, розрахунок ревізією здійснено безпідставно та неправомірно вказано суму недоотриманих державою коштів.

Позивач зазначає, що постановою Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.05.2011р. у справі №2а-3344/10/2470 вказано, що договір, укладений між КЕВ м.Чернівці та ТзОВ «Терра Ностра»є таким, що не суперечить вимогам закону та нормам Господарського кодексу України. Тому, посилання в акті ревізії на укладення удаваного договору, що призвело до недоотримання коштів в сумі 501027,38 грн. та Державним бюджетом України 751541,08 грн., є неправомірним.

Крім того, у письмових поясненнях до позову (т.1 а.с. 186-189) позивач стверджує, що жодним рішенням суду договір про надання послуг не визнано недійсним або удаваним, що свідчило б про правомірність посилання відповідача на цю обставину в Акті ревізії. Відповідач самостійно на власний розсуд визначає дійсність договорів, надає їм правову оцінку, що є обов'язком судової влади. Чернівецьким прокурором з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Західного регіону України в інтересах держави подано до господарського суду Чернівецької області позов про визнання договору недійсним. Однак, ухвалою господарського суду Чернівецької області від 02 жовтня 2012 року провадження у справі №5027/528/2012 припинено та жодним чином не прийнято рішення про визнання даного договору недійсним, тим більше не визнано його удаваним. Факти, викладені в описовій частині ухвали не можуть вважатися преюдиційними, оскільки, згідно процесуального законодавства такі факти можуть бути встановленими лише в процесі вирішення спору по суті, за наслідками якого приймається рішення.

Щодо п.3 вимог позивач зазначає таке.

Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці відшкодування вартості комунальних послуг та енергоносіїв за платних хворих у військовій частині А1028 не проводилось до 01.06.2011р., у зв'язку з тим, що позивач не отримував керівних документів з вищестоящої організації. 21.06.2011р. позивач отримав розпорядження начальника Головного квартирно-експлуатаційного управління Збройних Сил України генерал-майора П.В. Онофрійчука №303/5/18/555 від 09.06.2011р. про перерахування коштів спеціального фонду, отриманих від платних споживачів, як компенсацію комунальних послуг та енергоносіїв (послуги з лікування платних хворих і т.д.) до забезпечувального фінансового органу, забезпечення складання калькуляцій вартості платних послуг, в яких в повному обсязі врахувати видатки на енергоносії та комунальні послуги. Калькуляції погоджувати з Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці. Позивачем та військовою частиною А1028 розроблено калькуляцію, де враховано всі видатки на комунальні послуги, яка затверджена начальником Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці та командиром військової частини А1028. Позивач стверджує, що починаючи з червня 2011 р.(включно) проводяться розрахунки за послуги з лікування платних хворих через Департамент фінансів Міністерства оборони України.

Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав повністю.

Ухвалою суду від 13.11.2012р. залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача Товариство з обмеженою відповідальністю "Терра Ностра", оскільки, судове рішення у справі щодо скасування п.1 вимог Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області №24-08-14-14/5408 від 17.07.2012 р. може вплинути на його права, інтереси та обов'язки.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача в судовому засіданні підтримав позицію позивача в частині позовних вимог про визнання протиправним та скасування п.1 вимог №24-08-14-14/5408 від 17.07.2012 р. У письмових поясненнях зазначив, що відповідачем не доведено того факту, що договір про надання послуг від 01.04.2010 р. №17/2010 є удаваним. На думку третьої особи, господарський суд при винесенні ухвали про припинення провадження у справі вийшов за межі змісту ухвали, передбаченого ст. 86 ГПК України, так як факти могли бути встановлені лише в процесі вирішення спору по суті. Крім того, відповідачем при нарахуванні збитків використано недійсний документ -звіт про оцінку нерухомого майна, яка не була погоджена з Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Чернівецькій області. Розрахунок потрібно було деталізувати по кожному з приміщень, чого не було зроблено відповідачем. Третя особа вважає, що відповідач не підтвердив належними доказами нанесення збитків у сумі 1252568,46 грн. внаслідок укладення спірного договору.

Представники відповідача в судовому засіданні заперечували проти позову, з підстав викладених у письмових запереченнях.

Щодо п.1 вимог зазначили, що між позивачем та ТзОВ „Терра Ностра" було укладено договір від 01.04.2010 р. №17/2010 «Про надання послуг». До договору, як додаток без зазначеного номеру, долучено Акт від 01.04.2010 р. приймання-передачі нерухомого військового майна - нежитлових приміщень м. Чернівці, пл. Театральна, 6, в/м № 101, буд. № 4, літ. „А". Первинні документи, які б підтверджували факт надання послуг по утриманню майна, їх обсяг та вартість послуг по утриманню майна в договорі або додатках до договору не визначена. Крім того, оплату послуг за договором від 01.04.2010 р. №17/2010, здійснює не замовник, а виконавець. На думку відповідача, договір про надання послуг від 01.04.2010р. №17/2010 фактично підпадає під ознаки договору оренди, що свідчить про удаваний правочин, укладаючи який сторони приховували іншу юридичну дію та іншу мету. Таким чином, договір про надання послуг є удаваним, яким приховано реальний договір - договір оренди. Проведеним під час ревізії обстеженням приміщень встановлено, що частина приміщень фактично використовується для розміщень офісів інших суб'єктів господарювання, які не мають правових відносин з КЕВ м.Чернівці. Управлінням Служби безпеки України в Чернівецькій області було надано копії договорів про надання послуг та актів приймання -передачі приміщень, укладених з між ТзОВ „Терра Ностра" і суб'єктами господарювання щодо використання приміщень. В даному випадку виникли орендні відносини, в яких об'єктом оренди є державне майно, а саме, майно Збройних Сил України. Відповідачем проведено розрахунок орендної плати за приміщення, які використовувались для здійснення господарської діяльності.

Відповідач зазначає, що Розрахунок проведено з урахуванням Звіту про оцінку нерухомого військового майна від 27.05.2011р., проведену суб'єктом оціночної діяльності ОСОБА_6, на підставі Методики розрахунку і порядку використання плати за оренду державного майна, затвердженої постановою КМУ від 04.10.1995р. №786. Встановлено, що орендна плата за приміщення, які використовувались для здійснення господарської діяльності за базовий місяць -червень 2011 року повинна була становити 154208,79 грн. Відповідно, за період з 01.06.2011р. по 01.04.2012р. орендна плата повинна була скласти 1452568,46 грн. В той час, як ТзОВ „Терра Ностра" сплатило за вказаний період КЕВ м.Чернівці кошти в сумі 200 000 грн., що на 1252568,46 грн. менше суми орендної плати, розрахованої відповідно до Методики № 786.

Таким чином, на думку відповідача, внаслідок укладення договору щодо надання послуг, який по суті є договором оренди, КЕВ м.Чернівці недоотримано надходжень в сумі 501027,38 грн. та Державним бюджетом України 751541,08 грн., внаслідок чого КЕВ м.Чернівці та Державному бюджету України завдано матеріальної шкоди (збитків) на вказані суми.

Відповідач зазначає, що у постанові Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.05.2011р. у справі №2а-3344/10/2470 дійсно вказано, що договір, укладений між КЕВ м.Чернівці та ТзОВ «Терра Ностра»є таким, що не суперечить вимогам закону та нормам Господарського кодексу України. Однак, в ході судового розгляду не розглядалося питання в частині того, що договір є удаваним.

Щодо п.3 вимог відповідач зазначив, що вимоги відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість за військовою частиною А-1028 за надані комунальні послуги та вжиття заходів щодо повернення зазначеною військовою частиною коштів за надані комунальні послуги за період з 01.07.2010 р. по 09.06.2011 р. в сумі 186773.39 грн. є законними та обґрунтованими. Відшкодування військовою частиною А-1028 комунальних послуг, оплачених Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці, не здійснювалось, а з 09.06.2011 р. військова частина проводила відшкодування. Договір між Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці та військовою частиною А-1028 на відшкодування вартості комунальних послуг, спожитих громадянами, не укладався, рахунки не виставлялись, за даними бухгалтерського обліку Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці станом на 01.04.2012 р. не відображено дебіторську заборгованість військової частини А-1028. Державна фінансова інспекція в Чернівецькій області стверджує, що Квартирно-експлуатаційному відділу м. Чернівці завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 186773.39 грн.

Відповідач вважає вимоги законними та обґрунтованими. У запереченнях відповідач посилався на обгрунтування, викладені в акті ревізії та висновках на заперечення позивача.

Прокурор у судовому засіданні позицію відповідача підтримав у повному обсязі. Наголосив на тому, що нанесення значних збитків інтересам держави внаслідок укладення КЕВ м.Чернівці з ТзОВ „Терра Ностра»договору від 01.04.2010 р. №17/2010 «Про надання послуг»є очевидними, що підтверджено висновками Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області при проведенні ревізії. Оскільки, державне військове нерухоме майно, яке знаходиться в центральній частині м.Чернівці, використовується під офісні приміщення 98 суб'єктами господарювання. При цьому, розмір плати за 1 кв.м. приміщення, яку сплачують суб'єкти господарювання ТзОВ „Терра Ностра»більш ніж у 4 рази перевищує розмір плати, яку ТзОВ „Терра Ностра» сплачує КЕВ м.Чернівці.

Розглянувши матеріали справи, суд

ВСТАНОВИВ:

Державною фінансовою інспекцією в Чернівецькій області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці за період з 01.07.2010р., 2011 р. та січень-квітень 2012 р.

За результатами проведеної ревізії складено акт від 08.06.2012р. №24-08/237 (т.1 а.с. 8-75).

В Акті ревізії зазначено наступне.

Щодо п.1 вимог.

КЕВ м.Чернівці та ТзОВ „Терра Ностра" укладено договір від 01.04.2010 р. №17/2010 «Про надання послуг». Предметом договору визначено надання послуг по утриманню майна. Відповідно до акту приймання-передачі нерухомого військового майна комісією Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці передано представникам ТзОВ „Терра Ностра" під найм нежитлові приміщення загальною площею 5079,8 квадратних метрів за адресою: м. Чернівці, пл. Театральна, 6, в/м № 101, буд. № 4, літ. „А". Згідно п.2. 5. договору ТзОВ „Терра Ностра" сплачує КЕВ м.Чернівці плату за користування майном 20000 грн. за базовий місяць квітень 2010 року. Вартість послуг по утриманню майна, які має надавати ТзОВ „Терра Ностра", в договорі або додатках до нього не визначена. Первинні документи, які б підтверджували факт надання послуг по утриманню майна, їх обсяг та вартість, як Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці так і ТзОВ „Терра Ностра" (при проведенні у останнього зустрічної звірки), не надані, ТзОВ "Терра Ностра" до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці щодо компенсації витрат по утриманню не зверталось. Оплату послуг за договором здійснює не замовник, а виконавець. Таким чином, договір про надання послуг від 01.04.2010 №17/2010 є удаваним, яким приховано реальний договір - договір оренди.

Крім того, проведеним під час ревізії обстеженням приміщень за адресою м. Чернівці, пл. Театральна, 6, в/м № 101, буд. № 4, літ. „А", встановлено, що частина приміщень фактично використовується для розміщення офісів (в кабінетах розміщені офісні меблі, комп'ютерна та інша офісна техніка, знаходяться працівники) інших суб'єктів господарської діяльності, які не мають правових відносин з Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці. Відповідно до отриманих у 25 суб'єктів господарювання, які фактично використовують приміщення за вказаною адресою, пояснень (іншими суб'єктами господарської діяльності пояснень не надано, або приміщення були закриті), встановлено, що вони уклали відповідні договори з ТзОВ „Терра Ностра" і сплачуть плату за використання приміщень, а також за спожиті комунальні послуги, відповідно до рахунків, які їм виставляються ТзОВ „Терра Ностра".

Відповідно до наданих Управлінням Служби безпеки України в Чернівецькій області копій договорів та актів приймання -передачі приміщень ТзОВ „Терра Ностра" суб'єктам господарювання, предметом договорів є строкове користування нежитловими приміщеннями, в більшості випадків мета використання -для розміщення офісів.

В акті ревізії відповідач дійшов висновку про виникнення орендних правовідносин між КЕВ м.Чернівці та ТзОВ „Терра Ностра", а, також, між ТзОВ „Терра Ностра" та суб'єктами господарювання. Що свідчить про укладення позивачем удаваного правочину - договору про надання послуг з метою приховати договір оренди.

Відповідного дозволу та документів, що підтверджують проведення конкурсу на надання в оренду приміщень до ревізії не надано.

Відповідно до даних Журналу -ордеру по субрахунку 361 «Розрахунки з вітчизняними покупцями»протягом періоду з 01.04.2010р. по 01.04.2012р. ТзОВ „Терра Ностра" отримано від суб'єктів господарювання плати за використання приміщень в сумі 2200992,1 грн., в той же час за вказаний період сплачено КЕВ м.Чернівці 470000,01 грн., або на 1730992,09 грн. менше.

Щодо п.3 вимог в акту ревізії зазначено наступне.

Перевіркою дотримання чинних норм і нормативів, цін та тарифів на комунальні послуги, своєчасності та повноти розрахунків та правильності проведення оплати за енергоносії та комунальні послуги, встановлено наступне. Згідно з п.2.1 Положення, Квартирно-експлуатаційний відділ м. Чернівці створено з метою забезпечення військових частин та установ казарменно - житловим фондом, обладнанням, інвентарем та комунальними послугами. Оплата комунальних послуг здійснюється Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці за рахунок загального фонду державного бюджету. Для з'ясування достовірності і правильності надання та здійснення оплати комунальних послуг проведено зустрічну звірку у військовій частині А-1028. Перевіркою встановлено, що останньою надаються платні послуги з лікування громадян - невійськовослужбовців. Згідно з даними калькуляцій на надання платних послуг військової частини А-1028 в розрахунок зазначених послуг входила плата за комунальні послуги (вода, газ, тепло). Так, проведеною зустрічною звіркою встановлено, що протягом липня-грудня 2010 року військовою частиною А-1028 одержано коштів від громадян в рахунок компенсації вартості комунальних послуг в сумі 99908,36 грн., у 2011 році - 181749,03 грн., у січні-березні 2012 року -54784.12 грн. В той же час, відшкодування військовою частиною А-1028 комунальних послуг, оплачених Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці протягом періоду з 01.07.2010 по 09.06.2011 р. не здійснювалось. З 09.06.2011 р. військова частина А-1028 проводила відшкодування, про що зазначено нижче. Договір між Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці та військовою частиною А-1028 на відшкодування вартості комунальних послуг, спожитих громадянами, не укладався, рахунки не виставлялись, за даними бухгалтерського обліку Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці станом на 01.04.2012 р. не відображено дебіторську заборгованість військової частини А-1028, чим не дотримано ч.1, ч.5 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»та п.2.2 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку бюджетних установ, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. №88.

Судом встановлено, що відповідачем направлено позивачу лист №24-08-14-14/5408 від 17.07.2012 р. про усунення порушень та недоліків виявлених ревізією.(том 1 а.с. 76-77)

Пункт 1 вимог відповідача містить вимоги про відшкодування недоотриманих надходжень в сумі 1252568.46 грн. та розподіл їх відповідно до вимог п.1.3.1 Положення про порядок обліку та використання коштів спеціального фонду в Міністерстві оборони України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 16.06.2006 р. № 356.

Пункт 3 вимог містить вимоги про необхідність відобразити в бухгалтерському обліку дебіторську заборгованість за військовою частиною А-1028 за надані комунальні послуги; вжити заходів щодо повернення військовою частиною А-1028 коштів за надані комунальні послуги за період з 01.07.2010 р. по 09.06.2011 р. в сумі 186773.39 грн.; у зв'язку із закінченням бюджетного періоду, в якому допущені порушення, суму відшкодованих коштів перерахувати в дохід загального фонду Державного бюджету (код бюджетної класифікації 21080500 «Інші надходження»).

Суд встановив, що 01 квітня 2010 р. укладено договір про надання послуг №17/2010 між позивачем та ТзОВ "Терра Ностра", відповідно до якого сторона 2 здійснює утримання майна, вказаного в п.1.2 цього договору за власний кошт із залученням власних працівників.(т.1 а.с. 78-80)

Відповідно до акту приймання-передачі нерухомого військового майна-нежитлових приміщень в м. Чернівці, пл. Театральна, 6, в/м № 101, буд. № 4, літ. „А" від 01 квітня 2010 р., Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці передано під найм ТзОВ "Терра Ностра" нежитлові приміщення площею 5079.8 квадратних метрів. (т. 1 а.с. 204-205)

29.07.2011 р. Регіональне відділення Фонду державного майна України по Чернівецькій області направило Квартирно-експлуатаційному відділу м. Чернівці лист щодо рецензування звіту про оцінку майна. В листі зазначено, що процедурі проведення незалежної оцінки приміщень в будівлі літ. «А »за адресою: м. Чернівці, Театральна пл., 6 має передувати збір і підготовка необхідної інформації та документів для забезпечення робіт з оцінки пам'ятки: реєстрація права власності на нерухоме майно; ідентифікація пам'ятки та пов'язаних з нею прав; проведення експертизи історичної, архітектурної, художньої, наукової та іншої культурної цінності пам'ятки; проведення експертизи технічного стану пам'ятки, тощо.(т.1 а.с. 81)

В довідці, яка направлялась Начальнику Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області 18 квітня 2012 р. №700, позивачем зазначено, що у відповідності до договору від 01 квітня 2010 р. №17 ТзОВ «Терра Ностра»передано 3297.4 м.кв. офісних приміщень (без урахування коридорів, сходових клітин та загальних туалетів) ( т.1 а.с. 206).

Судом досліджено договори про надання послуг, укладені ТзОВ «Терра Ностра»з суб'єктами господарювання, акти приймання -передачі приміщень, акти обстеження приміщень та майна, яке було передано ТзОВ «Терра Ностра», пояснення осіб, якими ТзОВ "Терра Ностра" сплачується плата за користування приміщеннями.

Згідно Звіту від 27 травня 2011 р. про оцінку нерухомого військового майна нежитлових вбудованих приміщень будівлі 29 гарнізонного Будинку офіцерів (в/м №101, буд. № 4 «літ. А») площею 4645.6 кв.м, що перебувають на балансі Квартирно - експлуатаційного відділу м. Чернівці Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління Міністерства Оборони України, за адресою м. Чернівці. Театральна, 6, ринкова вартість, що визначена за дохідним підходом, складає: 16803838 грн.(т.3 а.с. 47).

Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 02 жовтня 2012 р. у справі №5027/528/2012 за позовом Чернівецького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері Західного регіону України в інтересах держави в особі Міністерства оборони України до Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці та ТзОВ "Терра Ностра" про визнання договору недійсним та звільнення зайнятого приміщення, провадження у справі припинено. (т.1 а.с. 127-129)

Згідно з довідкою №24-07/158 від 03.04.2012 р. зустрічної звірки з метою документального підтвердження виду, обсягів і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці у Військовій частині А-1028 за 2010-2011 роки та завершений період 2012 р. , згідно наданої до зустрічної звірки бухгалтерської довідки за період з 01 липня 2010 р. по 31 березня 2012 р. платними цивільними хворими та працівниками інших відомств, які перебували на лікуванні у військовій частині А-1028, було відшкодовано витрати за комунальні послуги у розмірі 336441.51 грн., а саме: за період з 01.07.2010 р. по 31.12.2010 р. -99908.36 грн.; за період з 01.01.2011 р. по 31.12.2011 р.- 181749.03 грн.; за період з 01.01.2012 р. по 31.03.2012 р. -54784.12 грн. (т. 1 а.с. 200-201)

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, представника третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача, прокурора, встановивши фактичні обставини у справі, дослідивши докази, що мають юридичне значення для розгляду справи, проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд вважає, що адміністративний позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.

Суд вважає правомірним п.1 вимог Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області №24-08-14-14/5408 від 17.07.2012 р.

Ухвалою суду від 11.09.2012р. було зупинено провадження у справі №2а/2470/1784/12 до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 5027/528/2012, яка розглядалася господарським судом Чернівецької області.

Ухвалою господарського суду Чернівецької області від 02 жовтня 2012 р. у справі №5027/528/2012, яку особами, які беруть участь у справі, не було оскаржено та яка набрала законної сили, припинено провадження у справі у зв'язку з відсутністю предмету спору, а саме у зв'язку з розірванням сторонами договору про надання послуг №17/2010 від 01.04.2010р.

Водночас, в судовому рішенні господарським судом зазначено, що дослідженням документальних доказів у справі судом встановлено, що сторонами фактично укладений договір оренди нерухомого майна. Тому, договір №17/2010 від 01.04.2010р. слід вважати удаваним, відносини сторін в силу вимог ст. 235 Цивільного кодексу України регулюються правилами щодо правочину, який вони насправді вчинили. Сторони повинні були дотримуватися вимог спеціального законодавства, що регулює процедуру погодження та порядок укладення такого договору. Фактичне користування майном на підставі даного договору (плата відповідачем за користування майном), унеможливлює, в разі його недійсності, проведення між сторонами реституції, так як використання майна -«річ»безповоротна, і відновити сторони в первісне положення практично неможливо. Тому даний договір повинен визнаватися недійсним і припинятися на майбутнє. Договір №17/2010 від 01.04.2010р. не відповідає вимогам законодавства (даний договір укладено без дотримання вимог законодавства щодо передачі і оренду державного майна). Разом з тим, з метою ухилення від встановленої законом відповідальності та приховування незаконності спірного правочину внаслідок неправомірних дій відповідачів, що повністю доводиться матеріалами справи та реагуючи на дії правоохоронних (Управління Служби безпеки України Чернівецькій області, Чернівецького прокурора з нагляду за додержанням законів у воєнній сфері західного регіону України) та контролюючих (Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області) органів, які були спрямовані на виявлення та припинення порушень орендного законодавства з боку Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці та Товариства з обмеженою відповідальністю «Терра Ностра», між відповідачами після порушення провадження у справі підписано угоду про розірвання договору.

Таким чином, висновки відповідача Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області, викладені в акті ревізії, щодо удаваності правочину №17/2010 від 01.04.2010р. та фактичного укладення договору оренди державного майна повністю узгоджуються із встановленими господарським судом обставинами щодо укладення зазначеного договору.

У відповідності до ст. 129 Конституції України обов'язковість рішень суду є однією з основних засад судочинства в Україні.

Згідно ст. 45 Господарського процесуального кодексу України господарські суди здійснюють правосуддя шляхом прийняття обов'язкових до виконання на усій території України рішень, ухвал, постанов.

У відповідності до ч.1 ст.72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

На підставі аналізу зазначеної норми законодавства суд доходить висновку, що звільненими від доказування є встановлені судом обставини, незалежно від того у якій формі судового рішення (постанові, рішенні, ухвалі) суд надав оцінку цим обставинам.

У зв'язку з цим, суд вважає необґрунтованими та безпідставними твердження позивача та третьої особи відносно того, що факти, викладені в описовій частині ухвали господарського суду, не можуть вважатися преюдиційними, оскільки, згідно процесуального законодавства такі факти можуть бути встановленими лише в процесі вирішення спору по суті, за наслідками якого приймається рішення.

Суд звертає увагу на те, що предметом судового розгляду у даній адміністративній справі є правомірність висновків Державної фінансової інспекції в Чернівецькій області щодо завдання матеріальної шкоди (збитків) державі та вчинення фінансових порушень вимог норм чинного законодавства виключно підконтрольною установою - Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці на момент укладення договору про надання послуг №17/2010 від 01.04.2010р. Питання щодо можливості у подальшому проведення реституції між сторонами договору - КЕВ м.Чернівці та ТзОВ „Терра Ностра" - не є предметом судового розгляду у даній справі.

Щодо посилань позивача та третьої особи на судові рішення в адміністративній справі №2а- 3344/10/2470 суд зазначає наступне.

По -перше, з копій постанов Чернівецького окружного адміністративного суду від 27.01.2011р. та Вінницького апеляційного адміністративного суду від 04.05.2011р. вбачається, що позивач КЕВ м.Чернівці оскаржував п.8 вимог відповідача Контрольно -ревізійного управління в Чернівецькій області №24-08-10-14/7090 від 29.09.2010р. Пункт 8 вимог містив вимоги про необхідність укладення у встановленому законодавством порядку договорів оренди приміщень. Пункт 1 вимог №24-08-14-14/5408 від 17.07.2012 р., який є предметом судового розгляду у даній адміністративній справі, містить вимоги про відшкодування недоотриманих надходжень в сумі 1252568.46 грн.

Таким чином, предмети судового розгляду про зобов'язання укласти договори оренди та зобов'язання відшкодувати недоотримані надходження в сумі 1252568.46 грн. суттєво відрізняються як в частині обґрунтувань позовних вимог та заперечень на позов, так і в частині обґрунтування судових рішень.

По -друге, на момент розгляду судами адміністративної справи №2а- 3344/10/2470 не було судового рішення господарського суду, яким встановлено обставини щодо укладення удаваного правочину та фактичного укладення договору оренди.

Згідно ч.1 ст.2 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», орендою є засноване на договорі строкове платне користування майном, необхідним орендареві для здійснення підприємницької та іншої діяльності.

Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», відносини оренди рухомого та нерухомого майна, закріпленого за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил України та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також за спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади з питань організації спеціального зв'язку та захисту інформації, підпорядкованими йому регіональними органами та територіальними підрозділами, закладами та установами Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації України, які ведуть його облік у спеціальному порядку, регулюються цим Законом з урахуванням особливостей, передбачених Законом України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України".

Згідно з ч.2 ст.19 Закону України «Про оренду державного та комунального майна», методика розрахунку орендної плати та пропорції її розподілу між відповідним бюджетом, орендодавцем і балансоутримувачем визначаються для об'єктів, що перебувають у державній власності, Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п.2 постанови Кабінету Міністрів України «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу», розмір орендної плати встановлюється договором оренди між орендодавцем та орендарем. У разі коли орендодавцем нерухомого майна (будинку, споруди, приміщення) є державне підприємство, установа, організація, розмір орендної плати погоджується з органом, визначеним в абзаці другому статті 5 Закону України "Про оренду державного та комунального майна".

Згідно з п.17 постанови Кабінету Міністрів України «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу», у разі оренди закріпленого за військовими частинами, закладами, установами та організаціями Збройних Сил, інших військових формувань, органами, підрозділами, закладами та установами Держспецзв'язку, рухомого та нерухомого військового майна орендна плата згідно із статтею 8 Закону України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України" спрямовується до державного бюджету.

Відповідно до ст. 8 Закону України "Про господарську діяльність у Збройних Силах України", кошти, одержані від здійснення військовими частинами господарської діяльності, зараховуються до Державного бюджету України та використовуються виключно на національну оборону відповідно до кошторису Міністерства оборони України. Порядок обліку коштів, одержаних від господарської діяльності у Збройних Силах України, визначається Міністерством фінансів України та Міністерством оборони України.

Судом встановлено, що відповідач при здійсненні розрахунку недоотриманої орендної плату керувався п.8 постанови Кабінету Міністрів України «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу». Згідно якого у разі оренди нерухомого майна (крім оренди нерухомого майна фізичними та юридичними особами, зазначеними у пункті 10 цієї Методики) розмір річної орендної плати визначається за формулою:

Опл =Вп х Сор _____ , 100де Вп - вартість орендованого майна, визначена шляхом проведення незалежної оцінки, грн.; Сор - орендна ставка, визначена згідно з додатком 2.

Незалежна оцінка вартості об'єкта оренди повинна враховувати його місцезнаходження і забезпеченість інженерними мережами. Результати незалежної оцінки є чинними протягом 6 місяців від дня її проведення, якщо інший термін не передбачено у звіті з незалежної оцінки.

Судом досліджено детальні розрахунки орендної плати, здійснені відповідачем із врахуванням площі приміщень, мети використання приміщень, ставок орендної плати, індексів інфляції (т.2 а.с.120-123).

Вартість орендованого майна становить 16803838 грн., яку визначено у Звіті від 27 травня 2011 р. про оцінку нерухомого військового майна нежитлових вбудованих приміщень будівлі 29 гарнізонного Будинку офіцерів (в/м №101, буд. № 4 «літ. А») площею 4645.6 кв.м, що перебувають на балансі Квартирно - експлуатаційного відділу м. Чернівці Західного територіального квартирно-експлуатаційного управління Міністерства Оборони України, за адресою м. Чернівці. Театральна, 6. Орендна плата за базовий місяць -червень 2011 року повинна була становити 154,2 тис.грн. За період з 01.06.2011р. по 01.04.2012р. орендна плата повинна становити 1452,6 тис.грн. Розмір недотриманої орендної плати 1252568,46 грн. визначено відповідачем за вирахуванням суми 200 000 грн., сплаченої ТзОВ „Терра Ностра" КЕВ м.Чернівці.

Суд погоджується з твердженням відповідача відносно того, що Регіональним відділенням Фонду державного майна України по Чернівецькій області відмовлено у рецензуванні звіту про оцінку майна з підстав наявності недоліків, які не вплинули на достовірність оцінки. З матеріалів справи вбачається, що такими недоліками були реєстрація права власності на нерухоме майно; ідентифікація пам'ятки та пов'язаних з нею прав; проведення експертизи історичної, архітектурної, художньої, наукової та іншої культурної цінності пам'ятки; проведення експертизи технічного стану пам'ятки.

Крім того, судом встановлено, що суб'єктом оціночної діяльності - Товариством з обмеженою відповідальністю «Оцінка - Інформ»надано рецензію щодо відповідності Звіту про оцінку нерухомого військового майна, виконаного суб'єктом оціночної діяльності ОСОБА_6, вимогам нормативно -правових актів з оцінки. Підсумковими висновками рецензента є те, що Звіт у цілому відповідає вимогам нормативно -правових актів з оцінки майна, але має незначні недоліки, що не вплинули на достовірність оцінки (т.2 а.с.125-128).

У зв'язку з зазначеним суд вважає обгрунтованим здійснення розрахунку орендної плати відповідачем, із врахуванням вартості орендованого майна 16803838 грн., визначеної у Звіті від 27 травня 2011 р. про оцінку нерухомого військового майна.

Щодо тверджень позивача та третьої особи відносно використання результатів незалежної оцінки після закінчення шестимісячного терміну її дії суд зазначає наступне.

У відповідності до п. 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про Методику розрахунку орендної плати за державне майно та пропорції її розподілу»орендна плата за цією Методикою розраховується у такій послідовності: визначається розмір річної орендної плати. На основі розміру річної орендної плати встановлюється розмір орендної плати за базовий місяць розрахунку орендної плати - останній місяць, за який визначено індекс інфляції, яка фіксується у договорі оренди. З урахуванням розміру орендної плати за базовий місяць оренди розраховується розмір орендної плати за перший та наступні місяці оренди.

З розрахунку орендної плати вбачається, що відповідачем при здійсненні розрахунку орендна плата розраховувалася лише за площі приміщень, які використовувались відповідно до договорів, укладених до закінчення шестимісячного терміну дійсності Звіту про оцінку майна від 27.05.2011р., з урахуванням розміру орендної плати за перший базовий місяць оренди.

За таких обставин, суд вважає безпідставними твердження позивача та третьої особи щодо використання відповідачем недійсного Звіту про оцінку нерухомого майна.

У відповідності до п.1.3.1. Положення про порядок обліку та використання коштів спеціального фонду в Міністерстві оборони України, кошти, отримані від надання в орендне користування основних фондів та іншого майна військових частин розподіляються наступним чином: 60% - перераховуються на рахунок забезпечуючого фінансового органу, решта коштів використовується на потреби відповідно до кошторису установи за спеціальним фондом.

Таким чином, суд доходить висновку, що відповідачем обґрунтовано та правомірно визначено недоотримання надходжень в сумі 501027.38 грн. Квартирно-експлуатаційним відділом м. Чернівці та в сумі 751541.08 грн. Державним бюджетом України внаслідок укладення договору про надання послуг №17/2010 від 01.04.2010р.

Позовні вимоги про визнання протиправним та скасування п.3 вимог №24-08-14-14/5408 від 17.07.2012 р. не підлягають задоволенню у зв'язку з наступним.

Згідно з ч.1 та ч. 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи, які фіксують факти здійснення господарських операцій. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Для контролю та впорядкування оброблення даних на підставі первинних документів можуть складатися зведені облікові документи.

Господарські операції повинні бути відображені в облікових регістрах у тому звітному періоді, в якому вони були здійснені.

Відповідно до п.2.2 Наказу Міністерства фінансів України «Про затвердження Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку», первинні документи повинні бути складені у момент проведення кожної господарської операції або, якщо це неможливо, безпосередньо після її завершення.

У відповідності до п.1 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ»від 28.02.2002р. № 228, кошторис бюджетної установи - основний плановий фінансовий документ бюджетної установи, яким на бюджетний період встановлюються повноваження щодо отримання надходжень і розподіл бюджетних асигнувань на взяття бюджетних зобов'язань та здійснення платежів для виконання бюджетною установою своїх функцій та досягнення результатів, визначених відповідно до бюджетних призначень.

Кошторис має такі складові частини:

загальний фонд, який містить обсяг надходжень із загального фонду бюджету та розподіл видатків за повною економічною класифікацією видатків бюджету на виконання бюджетною установою основних функцій або розподіл надання кредитів з бюджету за класифікацією кредитування бюджету;

спеціальний фонд, який містить обсяг надходжень із спеціального фонду бюджету на конкретну мету та їх розподіл за повною економічною класифікацією видатків бюджету на здійснення відповідних видатків згідно із законодавством, а також на реалізацію пріоритетних заходів, пов'язаних з виконанням установою основних функцій, або розподіл надання кредитів з бюджету згідно із законодавством за класифікацією кредитування бюджету.

З матеріалів справи вбачається, що оплата комунальних послуг здійснюється КЕВ м. Чернівці за рахунок загального фонду державного бюджету. Довідка №24-07/158 від 03.04.2012 р. зустрічної звірки з метою документального підтвердження виду, обсягів і якості операцій та розрахунків для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку Квартирно-експлуатаційного відділу м. Чернівці у Військовій частині А-1028 за 2010-2011 роки та завершений період 2012 р. підтверджує те, що за період з 01 липня 2010 р. по 31 березня 2012 р. платними цивільними хворими та працівниками інших відомств, які перебували на лікуванні у військовій частині А-1028, було відшкодовано витрати за комунальні послуги у розмірі 336441.51 грн. Між позивачем та військовою частиною А-1028 не укладалися угоди на відшкодування вартості комунальних послуг, спожитих громадянами. За даними бухгалтерського обліку КЕВ м. Чернівці станом на 01.04.2012 р. не відображено дебіторську заборгованість військової частини, чим порушено вимоги законодавства.

Судом встановлено, що Головним квартирно - експлуатаційним управлінням Збройних Сил України 09.06.2011р. позивачу направлено лист, в якому зазначено, що під час проведення заходів з поточного контролю за використанням коштів встановлено, що військовою частиною А1028 частину коштів спеціального фонду, отриманих від платних споживачів як компенсація комунальних послуг та енергоносіїв до забезпечувального фінансового органу не перераховуються, а використовуються на інші потреби військової частини. Такий стан справ призводить до створення передумов для скоєння бюджетного правопорушення (т.1 а.с.82).

Суд вважає, що ненадання розпорядження вищестоящою організацією не є підставою для недотримання позивачем норм чинного законодавства.

Протягом періоду з 01.07.2010р по 09.06.2011р за рахунок бюджетних коштів оплачено вартість комунальних послуг, спожитих іншими фізичними особами, на загальну суму 186773,39 грн., що суперечить меті створення КЕВ м.Чернівці щодо забезпечення військових частин та установ комунальними послугами.

Таким чином, суд вважає правомірним та законним п. 3 вимог №24-08-14-14/5408 від 17.07.2012 р.

Згідно частини 2 статті 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Державною фінансовою інспекцією в Чернівецькій області доведено правомірність оскаржуваних вимог.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

У зв'язку з відмовою у задоволенні позову судом не присуджуються судові витрати з Державного бюджету України на користь позивача.

Керуючись ст.ст.2,3,6-12,17,18,160-163,167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні позову відмовити повністю.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

У судовому засіданні 28 листопада 2012р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Постанову виготовлено в повному обсязі 30 листопада 2012 року. Сторони можуть отримати копію постанови безпосередньо в суді 03 грудня 2012 р.

Суддя О.П. Скакун