Постанова № 27755633, 05.11.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
05.11.2012
Номер справи
2а-11246/12/0170/3
Номер документу
27755633
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

05 листопада 2012 р.

Справа №2а-11246/12/0170/3

(15:05) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Відокремленого підрозділа "Держенергонагляд у Кримському регіоні" ( Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні)

до Відкритого акціонерного товариства "Феодосійський приладобудівний завод"

про стягнення.

за участю представників сторін:

від позивача - не з'явився,

від відповідача - не з'явився.

Суть справи:

Відокремлений підрозділ "Держенергонагляд у Кримському регіоні" ( Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні) звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Відкритого акціонерного товариства "Феодосійський приладобудівний завод" про стягнення штрафних санкцій у сумі 1700,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем законодавства про електроенергетику.

Відповідачем письмових заперечень проти позову не надано.

Представник позивача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

З урахуванням вищевикладеного, положень ст.ст. 122, 128 КАС України, вивчивши матеріали справи, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

ВАТ "Феодосійський приладобудівний завод" є юридичною особою, ЄДРПОУ 14308055, зареєстровано Виконавчим комітетом Феодосійської міської ради АР Крим 22.07.1994 р. за адресою місцезнаходження: 98105, АР Крим, м.Феодосія, Сімферопольське шосе, буд. 48, про що свідчить Витяг з ЄДР, копія якого наявна в матеріалах справи.

10.08.11 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіону на підставі ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", акту від 10.08.11 р. № 04/06-41-162 про проведення позапланової перевірки щодо виконання припису від 2.03.2011 р. № 04/06-41-042 на адресу відповідача винесено припис № 04/06-41-102 про усунення порушень законодавства про електроенергетику.

14.12.2011 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіону відповідно до ст. 4 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", ст. 9 Закону України "Про електроенергетику", ст. 14 Закону України "Про теплопостачання" проведено позапланову перевірку ВАТ "Феодосійський приладобудівний завод" щодо виконання припису від 10.08.2011 р. № 04/06-41-102, за результатами якої встановлено ухилення від виконання п.п.1-26 припису від 10.08.11 р. № 04/06-41-102, про що складено акт перевірки (протокол) № 04/06-41-068.

25.01.2012 р. позивачем за результатами розгляду акту перевірки № 04/06-41-068, згідно з ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" накладено на ВАТ "Феодосійський приладобудівний завод" штраф у розмірі 1700,00 грн., про що винесено постанову № 9КР.

Особливості галузі електроенергетики носять публічний характер, мають особливості, викликані об'єктивними умовами функціонування галузі, що потребує встановлення виключного порядку здійснення контролю за діяльністю суб'єктів електроенергетики.

Відповідно до ч.ч.1-3 Закону України від 16.10.1997 р. № 575 "Про електроенергетику" Державний нагляд (контроль) в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.

Предметом державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є господарська діяльність, пов'язана з виробництвом, передачею та постачанням енергії, а також з використанням енергії для власних потреб суб'єктами електроенергетики та споживачами енергії в частині технічної експлуатації електричних станцій і мереж, технічної експлуатації енергетичного обладнання споживачів енергії та суб'єктів електроенергетики, випробування та ремонту енергоустановок і мереж, режимів постачання та споживання електричної і теплової енергії, виконання робіт з проектування енергоустановок і мереж.

Способом здійснення державного нагляду (контролю) в електроенергетиці є проведення центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду відповідних обстежень, перевірок, оглядів, інспектування щодо енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії у порядку, визначеному Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності".

Відповідно до п. 1 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. N 929 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2006 р. N 131), державний енергетичний нагляд за технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовувальних установок і мереж, режимами споживання електричної та теплової енергії суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).

Відповідно до абз. 15 п. 4 Положення № 929 завданнями та функціями Держенергонагляду є здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії.

Відповідно до п.п.1), 10), 11) п.11 Положення № 929 Держенергонагляд має право, зокрема, застосовувати до суб'єктів господарювання штрафні санкції у порядку, визначеному законодавством; вимагати від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії; надавати (надсилати) суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи, розпорядження та інші розпорядчі документи щодо усунення порушень законодавства у сфері виробництва, постачання та споживання енергії.

Відповідно до п. 5 Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 7 серпня 1996 р. N 929, Держенергонагляд підпорядковується Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на нього цим Положенням.

До складу Держенергонагляду входять такі підрозділи:

головна організація - Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії;

державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у регіонах (кількох областях);

державні інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі.

Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні створена у відповідності до Положення про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою КМУ від 07.08.1996 р. № 929 та здійснює свою діяльність у складі Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії, про що вказано в п.п. 1.1 Положення про Державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіоні, затвердженого 14.12.2006 р.

Відповідно до п.п. 3.1.2, 3.1.15 п. 3.1 Положення від 14.12.2006 р. до завдань та функцій інспекції Держенергонагляду у Кримському регіоні відноситься, зокрема: здійснення в межах своєї компетенції контролю за усуненням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання і споживачами електричної енергії виявлених порушень законодавства у сфері виробництва, постачання і споживання енергії; здійснення в межах своєї компетенції нагляду за технічним станом та організацією експлуатації електричних і теплових установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживання електричної енергії.

Відповідно до п.4.2 Положення від 14.12.2006 р. начальник інспекції Держенергонагляду у Кримському регіоні, його заступники та державні (старші державні) інспектори з енергетичного нагляду під час виконання покладених на Держенергонагляд завдань та функцій мають право, зокрема: видавати у межах свої компетенції суб'єктам електроенергетики, суб'єктам відносин у сфері теплопостачання і споживачам електричної енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення виявлених Держенергонаглядом порушень нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері електроенергетики та теплопостачання і здійснювати контролю за їх виконанням; вимагати в межах своєї компетенції від суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії вжиття заходів для усунення виявлених Держнергонаглядом порушень.

Таким чином, згідно ч. 1 ст. 2, ч. 3 ст. 6, п. 7 ч. 1 ст. 3, п. 5 ч. 2 ст. 17 КАС України, відповідно до яких визначальним критерієм віднесення справи до справ адміністративної юрисдикції є наявність стороною у справі суб'єкта владних повноважень та виконання ним у спірних відносинах владних управлінських функцій у сфері публічно-правових відносин, дана справа є справою адміністративної юрисдикції.

З матеріалів справи вбачається, що 14.12.2011 р. Державною інспекцією з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Кримському регіону за результатами позапланової перевірки відповідача встановлено ухилення від виконання п.п.1-26 припису від 10.08.11 р. № 04/06-41-102, про що складено акт перевірки (протокол) № 04/06-41-068, за чим 25.01.2012 р. позивачем за результатами розгляду акту перевірки № 04/06-41-068, згідно з ст. 27 Закону України "Про електроенергетику", ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" накладено на ВАТ "Феодосійський приладобудівний завод" штраф у розмірі 1700,00 грн., про що винесено постанову № 9КР.

Відповідно до ч.1, 2 ст. 27 Закону України від 16.10.1997 р. № 575 "Про електроенергетику" правопорушення в електроенергетиці тягне за собою встановлену законодавством України цивільну, адміністративну і кримінальну відповідальність.

Правопорушеннями в електроенергетиці є, зокрема, порушення вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання і мереж суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, виготовлення, монтажу, налагодження та випробування енергоустановок і мереж, виконання проектних робіт на енергоустановках і мережах.

Відповідно до ч. 3, 4 ст. 27 Закону України №575 суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центральний орган виконавчої влади з державного енергетичного нагляду на підставі акта перевірки, оформленого в установленому порядку, за наявності порушень, передбачених цією статтею, видають у межах своєї компетенції суб'єктам господарської діяльності постанови або розпорядження про накладення штрафів за встановленою формою.

Відповідно до п. 2) ч. 1 ст. 31 Закону України "Про теплопостачання" від 02.06.2005 р. № 2633 уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції, зокрема, за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України або центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання регулюється положенням, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України 21.07.1999 р. № 1312.

Відповідно до абз. 3 п. 2 Положення №1312 штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.

Відповідно до п.п.3, 5 Положення № 1312 накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право в тому числі державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, зокрема, за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 цього Положення, старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.п.7, 8, 11 Положення № 1312 рішення про накладення штрафу приймається на підставі акта перевірки (протоколу) суб'єкта господарювання, складеного посадовими особами Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж або Держенергонагляду (додаток 2).

Рішення про накладення штрафу оформляється постановою НКРЕ, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій та мереж і постановою (розпорядженням) Держенергонагляду (додаток 3).

Рішення про накладення на суб'єктів господарювання штрафів може бути оскаржене в установленому законом порядку.

В матеріалах справи докази оскарження відповідачем постанови № 9 КР про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 25.01.12 р. у розмірі 1700,00 грн. відсутні.

Докази погашення відповідачем суми заборгованості зі штрафних санкцій у розмірі 1700,00 грн. в порядку ч. 1 ст. 71 КАС України відповідачем не надані.

Позовні вимоги підлягають задоволенню.

Постанову у повному обсязі складено 05.11.12 р.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з Відкритого акціонерного товариства "Феодосійський приладобудівний завод" (ЄДРПОУ 14308055) 1700,00 грн. штрафу.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.