ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
25 жовтня 2012 р. (10:30) Справа №2а-11044/09/2/0170
Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Яковлєва С.В.,
за участю секретаря Проніна Є.С.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим Державної податкової служби
до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1
про стягнення 39000,00 грн. заборгованості
за участю представників:
від позивача - не з'явився
від відповідача - ОСОБА_2 - представник, довіреність від 11.10.2012 року, ОСОБА_3 - представник, довіреність від 17.10.2012 року
Суть спору: Державна податкова інспекція у м. Сімферополі АР Крим (далі позивач) звернулась до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач), в якому просила стягнути заборгованість зі сплати штрафних (фінансових) санкцій в сумі 39000,00грн., застосованих на підставі рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002291701 від 17.03.2009 року.
Ухвалою суду від 23.09.2009 року суд відкрито провадження у справі.
Представник позивача у судовому засіданні, яке відбулось 23.11.2009 року, заявив клопотання про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням у справі № 13298/09/11/0170 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій від 14.01.2009 року №0000051701 на суму 39000,00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим від 23.11.2009 року провадження у справі зупинено до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 2а-13298/09/11/0170 за позовом фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправними та скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій від 14.01.2009 року №0000051701 на суму 39000,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.04.2010 року у справі № 2а-13298/09/11/0170, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2011 року, у задоволенні позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій відмовлено.
Ухвалою суду від 26.09.2011 року провадження у справі № 2а-11044/09/0170/2 поновлено.
Ухвалою суду від 20.10.2011 року зупинено провадження у справі №2а-11044/09/2/0170 за позовом Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у розмірі 39000,00 грн., до вирішення Вищим адміністративним судом України клопотання фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про зупинення виконання постанови Окружного адміністративного суду АР Крим у справі № 2а-13298/09/11/0170 від 15.04.2010 року.
Від відповідача на адресу суду 10.10.2012 року надійшла заява про поновлення провадження у справі, до якої додано ухвалу Вищого адміністративного суду України від 17.10.2011 року (К/9991/21337/11) про відмову в задоволенні клопотання фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про зупинення виконання постанови Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.04.2010 року та ухвали Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2011 року у справі № 2а-13298/09/11/0170.
Ухвалою суду від 11.10.2012 року поновлено провадження у справі.
Позивач у судове засідання, яке відбулось 25.10.2012 року, явку свого представника не забезпечив, 25.10.2012 року надав клопотання про розгляд справи за відсутності його представника, у зв'язку з неможливістю явки.
Представники відповідача у судовому засіданні з приводу позовних вимог заперечували з мотивів, викладених у запереченні на позов.
Суд, враховуючи клопотання позивача про розгляд справи за відсутності його представника, керуючись ст. 128 КАС України, вважає можливим продовжити розгляд справи на підставі наявних доказів.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши представників відповідача, дослідивши надані докази, суд
ВСТАНОВИВ:
Відповідач 07.07.2005 року зареєстрований Виконавчим комітетом Сімферопольської міської ради АР Крим як фізична особа - підприємець, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію фізичної особи - підприємця серії НОМЕР_4.
Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі АР Крим 30.12.2008 року проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства при здійсненні взаємовідносин з ТОВ «ВТК «ВЛ-Комплект».
За результатами проведеної перевірки складено акт №9793/17-1/НОМЕР_2 від 30.12.2008 року, в якому зафіксовано порушення відповідачем ст. 1 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», а саме: надання підприємцем послуг по вантажоперевезенню ТОВ «ВТК «ВЛ-Комплект» на загальну суму 7800,00 грн. Розрахунок проведений в готівковій сумі, що підтверджується прибутковими касовими ордерами № 49 від 06.02.2008 року, № 71 від 13.03.2008 року на загальну суму 7800,00 грн. без використання реєстратора розрахункових операцій, КУРО та РК.
Відповідно до ст.1 Закону реєстратори розрахункових операцій застосовуються фізичними особами - суб'єктами підприємницької діяльності або юридичними особами (їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами) (далі - суб'єкти підприємницької діяльності), які здійснюють операції з розрахунків у готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також уповноваженими банками та суб'єктами підприємницької діяльності, які виконують операції купівлі-продажу іноземної валюти. Встановлення норм щодо застосування або незастосування реєстраторів розрахункових операцій в інших законах не допускається.
Згідно з п. 1 ст. 3 Закону встановлено, що суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок.
Відповідно до п. 1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» (в редакції, яка діяла на момент проведення перевірки відповідача та прийняття рішень про застосування фінансових санкцій) за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснювали розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовувались фінансові санкції у п'ятикратному розмірі вартості проданих товарів (наданих послуг), на які виявлено невідповідність, у разі проведення розрахункових операцій на неповну суму вартості проданих товарів (наданих послуг), у разі непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій, у разі нероздрукування відповідного розрахункового документа, що підтверджує виконання розрахункової операції, або проведення її без використання розрахункової книжки.
На підставі акту перевірки від 30.12.2008р. № №39080/17-1/9793 позивачем 14.01.2009р. прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000051701, згідно якого до відповідача за порушення п. 1 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», на підставі п.11 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та згідно п.1 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», застосовані штрафні (фінансові) санкції у розмірі 39000,00 грн.
Відповідачем вказане рішення було оскаржене до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим. За наслідками розгляду первинної скарги позивача, ДПІ у м. Сімферополі в АР Крим ухвалено рішення №456/ш/25-010 від 26.01.2009р., яким скаргу залишено без розгляду, у зв'язку з її невідповідністю п.16 Положення про порядок подання та розгляду скарг платників податків органами державної податкової служби, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 11.12.1996р. №29 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.12.1996р. за №723/1748.
За результатами розгляду повторної скарги вих. №03 від 04.02.2009р., рішенням ДПА в АР Крим №578/ш/25-023 від 05.03.2009р. рішення ДПІ у м. Сімферополі АР Крим від 14.01.2009р. №0000051701 залишено без змін, а скаргу - без задоволення.
Рішенням Державної податкової адміністрації України №2360/ш/25-0315 від 29.05.2009р. рішення ДПІ у м. Сімферополі АР Крим від 14.01.2009р. №0000051701 про застосування штрафних (фінансових) санкцій та рішення ДПА в АР Крим від 05.03.2009р. №578/ш/25-023, прийняте за результатами розгляду первинної скарги залишені без змін, скарга - без задоволення.
Фізична особа - підприємець ОСОБА_1 звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позов до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних фінансових санкцій від 14.01.2009 року №0000051701 на суму 39000,00 грн.
Постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 15.04.2010 року у справі № 2а-13298/09/11/0170, залишеною без змін ухвалою Севастопольського апеляційного адміністративного суду від 22.02.2011 року, у задоволенні позову фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 до Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим про визнання протиправними та скасування рішення про застосування фінансових санкцій відмовлено.
Так, під час розгляду справи № 2а-13298/09/11/0170 судом встановлено, що між фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 та ТОВ «ВТК «ВЛ-Комплект» укладено договори перевезення вантажів б\н від 01.02.2008р. та б\н від 07.03.2008р.
Відповідно до актів з надання транспортних послуг від 06.02.2008р. та 13.03.2008р. ФОП ОСОБА_1 здійснені транспортні послуги з перевезення вантажу, передбачені договорами від 01.02.2008р. та 07.03.2008р. відповідно на загальну суму 7800,00грн.
Готівкові грошові кошти за надання вказаних послуг у сумі 7800,00 грн. отримані ним 06.02.2008р. та 13.03.2008р., що підтверджується прибутковими касовими ордерами від 06.02.2008р. та 13.03.2008р.
Рішення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим від 14.01.2009р. №0000051701 про застосування штрафних фінансових санкцій містить норми, якими передбачена відповідальність за вчинене ФОП ОСОБА_1 правопорушення, а саме п.1 ст.17 Закону, якою визначено розмір фінансової санкції за непроведення розрахункових операцій через реєстратори розрахункових операцій та дорівнює він п'ятикратному розміру вартості проданих товарів (наданих послуг). Вартість наданих послуг складає 7800,00грн., розмір штрафних санкцій дорівнює 39000,00грн.(7800 х 5).
За таких обставин, суд під час розгляду справи № 2а-13298/09/11/0170 дійшов висновку, що рішення податкового органу від 14.01.2009р. №0000051701 про застосування штрафних фінансових санкцій у розмірі 39000,00грн. відповідає вимогам Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій в сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», прийнято в межах повноважень та у спосіб, що передбачені законом, а відтак є правомірним.
Ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Статтею 25 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» встановлено, що суми фінансових санкцій підлягають перерахуванню до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.
За таких обставин, приймаючи до уваги факти, встановлені під час розгляду справи №2а-13298/09/11/0170 відносно правомірності прийнятого 14.01.2009 року Державною податковою інспекцією у м. Сімферополі АР Крим рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0000051701, суд вважає, що позовні вимоги Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі відповідач), про стягнення заборгованості зі сплати штрафних (фінансових) санкцій в сумі 39000,00грн. повинні бути задоволені.
Що стосується посилання відповідача на те, що контролюючим органом порушено норми ст. 250 Господарського кодексу України, то суд вважає такі доводи неспроможними з наступних підстав.
Дійсно, строки застосування адміністративно-господарських санкцій встановлені статтею 250 Господарського кодексу України, згідно із якою адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом. Таким чином податковий орган при виявленні факту порушення суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності мав дотримуватися наведених положень законодавства, у зв'язку з чим повинен був прийняти рішення про застосування такого виду адміністративно-господарських санкцій, як фінансові санкції, виключно протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше одного року з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності. Закінчення встановленого статтею 250 Господарського кодексу України строку виключає застосування таких санкцій до суб'єкта підприємницької діяльності за вчинене ним порушення правил здійснення господарської діяльності. Зазначені положення застосовувались до 01.01.2011 року, тобто до набрання законної сили Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України», яким ст. 250 Господарського кодексу України доповнено частиною 2 наступного змісту: дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені Податковим кодексом України та іншими законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.
Судом встановлено, що податковим органом виявлено порушення фізичною особою - підприємцем ОСОБА_1 норм діючого на момент проведення перевірки законодавства 30.12.2008 року, про що свідчить акт перевірки та 17.03.2009 року застосовані штрафні (фінансові) санкції за такі порушення, тобто в межах строку, встановленого ст. 250 Господарського кодексу України (в редакції, що діяла на момент проведення перевірки та прийняття рішень). Таким чином суд зазначає, що податковим органом не порушено встановлених діючим на момент проведення перевірки та прийняття рішень строків застосування адміністративно-господарські санкції.
Що стосується строків звернення до суду із відповідним адміністративним позовом, то суд вважає за необхідне визначити, що на момент звернення Державної податкової інспекції у м. Сімферополі АР Крим до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовною заявою про стягнення штрафних (фінансових) санкцій за вищевказаним рішенням, ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України встановлювався річний строк, який, якщо не встановлено інше, мав обчислюватись з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» одним із завдань органів податкової служби є здійснення контролю за додержанням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою і своєчасністю сплати до бюджетів, державних цільових фондів податків і зборів (обов'язкових платежів).
На час розгляду справи набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до п.п. 20.1.28 п. 20.1. ст. 20 якого, застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.
Станом на день розгляду справи, заборгованість відповідача перед бюджетом складає 39000,00 грн., що підтверджується матеріалами справи. Приймаючи до уваги те, що відповідачем у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надані докази сплати заборгованості, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
У судовому засіданні, яке відбулось 25.10.2012 року, оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Постанова оформлена та підписана 01.11.2012 року.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (95022, АДРЕСА_1, ідент. номер НОМЕР_2) на користь Державного бюджету м. Сімферополя заборгованість по штрафним санкціям за порушення Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» на суму 39000,00 (код платежу НОМЕР_3, р/р 31114104700002 УДК в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740405).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Яковлєв С.В.