Постанова № 27754477, 22.10.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
22.10.2012
Номер справи
2а-9663/12/0170/3
Номер документу
27754477
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

22 жовтня 2012 р. Справа №2а-9663/12/0170/3

(15:44) м. Сімферополь

Окружний адміністративний суд АР Крим у складі головуючого судді Шкляр Т.О., при секретарі Желудковій О.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Приватного акціонерного товариства " Кримський ТИТАН"

до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.

за участю представників сторін:

від позивача - Мельник В.О., дов.,

від відповідача - не з'явився.

Суть справи:

Приватне акціонерне товариство "Кримський ТИТАН" звернулось до Окружного адміністративного суду АР Крим із адміністративним позовом до Верхньодніпровської об'єднаної державної податкової інспекції Дніпропетровської області Державної податкової служби про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 25.04.2012р. №0000352220.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення відповідачем вимог податкового законодавства в частині порядка проведення перевірки; протиправне нарахування відповідачем податкового зобов'язання з земельного податку.

Відповідачем надані письмові заперечення проти позову за тих підстав, що позивачем порушені вимоги податкового законодавства в частині порядка нарахування та сплати земельного податку.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце судового розгляду справи повідомлений належним чином.

Враховуючи вищезазначені обставини, з урахуванням положень ст. 128 КАС України, вивчивши матеріали справи, заслухавши представника позивача, дослідивши надані докази та оцінивши їх у сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Приватне акціонерне товариство "Кримський титан" є юридичною особою, ЄДРПОУ 32785994, зареєстровано 31.08.2004 р. за адресою місцезнаходження: 96012, АР Крим, м. Армянськ, Північна промзона, про що свідчить Витяг з ЄДР, наявний в матеріалах справи.

02.04.12 р. СДПІ по роботі з великими платниками податку у м. Сімферополі АР Крим ДПС проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового валютного та іншого законодавства за період з 01.10.2010 р. по 30.09.2011 р., про що складено акт перевірки № 4/40-00/32785994.

Згідно з висновками вказаного акту перевірки № 4/40-00/32785994 від 02.04.2012 р. перевіркою Філії "Вільногірський ГМК" ПрАТ "Кримський титан" встановлено порушення ст.ст. 2, 14, 15 Закону України від 03.07.1992 р. № 2535 "Про плату за землю", п. 287.1 ст. 287 Податкового кодексу України, у зв'язку з чим підприємству донараховано плату за землю в сумі 261480,46 грн.

Так, в акті перевірки № 4/40-00/32785994 від 02.04.2012 р. вказано про акт перевірки Верхньодніпровської ОДПІ Дніпропетровської області від 02.03.12 р. № 49/230-33173973, зокрема, згідно з яким підприємству донараховано плату за землю в сумі 261480,46 грн. (в т.ч. за період 08.12.2009 р. - 30.09.2010 р. у сумі 119217,66 грн., за період 01.10.2010 р. - 30.09.2011 р. - 142262,80 грн.).

На стор. 493 акту перевірки № 4/40-00/32785994 від 02.04.2012 р. вказано, що попередніми актами перевірок встановлено, що станом на 07.12.2009 р. Філією "Вільногірський гірничо-металургійний комбінат" ПрАТ "Кримський титан" самовільно зайнято 454,3989 га, у т.ч. 236,5579 га - землі державної власності, 217,841 га - землі приватної власності. Зокрема вказано, що актом перевірки Держземінспекції з контролю за використанням та охороною земель від 07.12.09 р. встановлено, що Філією "Вільногірський гірничо-металургійний комбінат" ПрАТ "Кримський титан" в період з 15.07.09 р. по 07.12.09 р. на території Малоолександрівської сільської ради Верхньодніпровського р-ну самовільно зайнято 9,9932 га земель с/г призначення.

На стор. 494 акту перевірки № 4/40-00/32785994 від 02.04.2012 р. вказано про наявність актів перевірки відділу Держкомзему у Верхньодніпровському р-ні про самовільне зайняття Філією "Вільногірський гірничо-металургійний комбінат" ПрАТ "Кримський титан" земельних ділянок на території Малоолександрівської сільської ради площею 239,7749 га, які в податковому розрахунку земельного податку ПрАТ "Кримський титан" за перевіряємий період не обліковані, податок не сплачено.

Позивачем по даній справі не оскаржується факт користування вказаними земельними ділянками та їх площа.

25.04.2012 р. Верхньодніпровською ОДПІ на адресу ПрАТ "Кримський титан" на підставі акта перевірки № 4/40-00/32785994 від 02.04.12 р., за порушення ст.2, 14, 15 Закону України "Про плату за землю" № 2535 від 03.07.1992 р., п. 278.1 ст. 278 Податкового кодексу України винесено податкове повідомлення-рішення № 0000352220, яким збільшено суму грошового зобов'язання з земельного податку з юридичних осіб у сумі 261480,46 грн. за основним платежем та 47029,58 грн. за штрафними (фінансовими) санкціями.

Подані позивачем скарги на податкове повідомлення-рішення від 25.04.12 р. № 0000352220 рішеннями ДПС в Дніпропетровській області вих.№ 15913/10/10-014 від 10.07.2012 р., ДПС України вих.№ 449/0/61-12 від 15.08.12 р. залишені без задоволення; податкове повідомлення-рішення залишено без змін.

Відповідно до п. 75.1. ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Пп. 75.1.2. п. 75.1. ст. 75 ПК України встановлено, що документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, а також отриманих в установленому законодавством порядку органом державної податкової служби документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Відповідно до п. 77.8 ст. 77 Податкового кодексу України перелік матеріалів, які можуть бути підставою для висновків під час проведення документальної планової перевірки, та порядок надання платниками податків документів для такої перевірки встановлено статтями 83, 85 цього Кодексу.

Відповідно до п. 77.9 Податкового кодексу України порядок оформлення результатів документальної планової перевірки встановлено статтею 86 цього Кодексу.

Відповідно до п. 86.1 ст. 86 Податкового кодексу України результати перевірок (крім камеральних) оформлюються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Відповідно до Порядку оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 N 984, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 січня 2011 р. за N 34/18772, акт - службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Акт перевірки містить: систематизований виклад виявлених під час перевірки фактів порушень норм податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; всі суттєві обставини фінансово-господарської діяльності платника податків, які мають відношення до фактів виявлених порушень податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до п. 83.1 ст. 83 Податкового кодексу України для посадових осіб органів державної податкової служби під час проведення перевірок підставами для висновків є: документи, визначені цим Кодексом; податкова інформація; експертні висновки; судові рішення; інші матеріали, отримані в порядку та у спосіб, передбачені цим Кодексом або іншими законами, контроль за дотриманням яких покладений на органи державної податкової служби.

З урахуванням викладеного посилання позивача на протиправне винесення оскаржуваного податкового повідомлення-рішення з урахуванням висновків акту-перевірки Верхньодніпровської ОДПІ Дніпропетровської області від 02.03.12 р. № 49/230-33173973, згідно з яким, зокрема, підприємству донараховано плату за землю в сумі 261480,46 грн. (в т.ч. за період 08.12.2009 р. - 30.09.2010 р. у сумі 119217,66 грн., за період 01.10.2010 р. - 30.09.2011 р. - 142262,80 грн.), є безпідставними, такими, що не відповідають вимогам чинного законодавства.

Більш того, порушення порядка проведення перевірки не є підставою для визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення в разі наявності встановленого правопорушення.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про плату за землю" № 2535 від 03.07.1992 р. в редакції на час виникнення спірних правовідносин використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до ст. 5 Закону України № 2535 від 03.07.1992 р. об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна частка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.

Суб'єктом плати за землю (платником) є власник земельної ділянки, земельної частки (паю) і землекористувач, у тому числі орендар.

Відповідно до п. 269.1 ст. 269 Податкового кодексу України платниками податку є:

- власники земельних ділянок, земельних часток (паїв);

- землекористувачі.

Відповідно до п.п. 270.1.1 ст. 270 Податкового кодексу України об'єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні.

Відповідно до п. 286.2, п. 286.5 ст. 286 Податкового кодексу України платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.

Відповідно до п. 286.1 ст. 286 Податкового кодексу України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру.

Тобто платником земельного податку є особа, якій земельна ділянка належить або на праві власності, або на праві користування.

Право користування - це юридична можливість видобувати корисні (споживчі) властивості речі.

Користування може здійснюватися шляхом вчинення відповідних фактичних дій, тобто шляхом фактичного використання відповідної речі.

В матеріалах справи наявні акти відділу Держкомзему у Верхньодніпровському р-ні Дніпропетровської області з перевірки дотримання вимог земельного законодавства Філією "Вільногірський гірничо-металургійний комбінат" ПрАТ "Кримський титан", зокрема: від 02.03.2011 р., від 16.09.2011 р., - якими встановлені факти самовільного зайняття та використання земельних ділянок на території Малоолександрівської сільської ради під розробку кар'єру для видобування корисних копалин.

Так, актом перевірки відділу Держкомзему у Верхньодніпровському р-ні Дніпропетровської області від 02.03.11 р. встановлено, що філією "Вільногірський гірничо-металургійний комбінат" ПрАТ "Кримський титан" в період станом на 11.02.11 р. на території Малоолександрівської сільської ради Верхньодніпровського р-ну самовільно зайнято 23,8728 га земель; самовільно зайнято 3,2812 га земель державної власності, які знаходяться в суборенді ВАТ "Племзавод "Любомирівна".

Актом перевірки відділу Держкомзему у Верхньодніпровському р-ні Дніпропетровської області від 16.09.11 р. встановлено, що філією "Вільногірський гірничо-металургійний комбінат" ПрАТ "Кримський титан" в період з 02.03.11 р. по 16.09.11 р. на території Малоолександрівської сільської ради Верхньодніпровського р-ні самовільно зайнято 10,3743 га земель; самовільно зайнято 15,0841 га земель державної власності, які знаходяться в суборенді ВАТ "Племзавод "Любомирівна".

Позивачем не заперечується фактичне використання земельних ділянок на землях Малоолександрівської сільської ради.

Посилання позивача на відсутність правовстановлюючих документів на право користування вказаними земельними ділянками на землях Малоолександрівської сільської ради, що, на думку позивача, звільняє його від обов'язку сплати земельного податку до отримання відповідних правовстановлюючих документів, не відповідають вимогам чинного законодавства; суперечать їм.

Адже чинне законодавство не передбачає звільнення від сплати земельного податку землекористувачів у разі відсутності документів, які б підтверджували право користування чи право власності.

Використання землі згідно з чинним законодавством є платним, а тому обов'язок зі сплати податку за землю виникає з часу фактичного користування земельною ділянкою.

Відсутність правовстановлюючих документів не позбавляє обов'язку від сплати земельного податку.

Вказана позиція висловлена також в ухвалі ВАСУ від 09.04.12 р. у справі № 859/09-С.

Позивачем підтверджується фактичне використання земельних ділянок на землях Малоолександрівської сільської ради; надані пояснення щодо того, що використання зазначених в акті перевірки земельних ділянок є необхідним для роботи ПрАТ "Кримський титан"; позивач вчиняє дії, спрямовані на отримання правовстановлюючих документів на земельні ділянки, отримав згоду органів виконавчої влади та місцевого самоврядування на отримання зазначених земельних ділянок у користування.

Таким чином, позивач зобов'язаний сплачувати земельний податок з дня фактичного перебування землі у користуванні у спірний період, оскільки

Доказів наявності правових підстав для звільнення від сплати земельного податку позивачем в матеріали справи не надано.

Позовні вимоги задоволенню не підлягають.

В судовому засіданні 22.10.12 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. У повному обсязі постанову складено 26.10.12 р.

Керуючись ст.ст. 160-163, 167 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні позову відмовити.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Шкляр Т.О.