Постанова № 27748593, 22.11.2012, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.11.2012
Номер справи
2а-6704/12/1370
Номер документу
27748593
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 листопада 2012 р. № 2а-6704/12/1370

Львівський окружний адміністративний суд

в складі : головуючого -судді Дем'яновського Г.С.,

при секретарі Бугарі Д.Р.

з участю представника позивача Цімко П.О.

розглянувши в судовому засіданні адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю „Оптик Україна" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними та скасування наказу про проведення позапланової виїздної документальної перевірки...

в с т а н о в и в :

Товариство з обмеженою відповідальністю „Оптик Україна" звернулось з позовом до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними та скасування наказу про проведення позапланової виїздної документальної перевірки.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав повністю, надавши пояснення аналогічні викладеним в позові.

Відповідач з підстав, викладених в запереченні на позовну заяву, просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог,після оголошення перерви в судове засідання 22.11.2012 року не з»явився.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши в судовому засіданні пояснення представника позивача, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, суд приходить до наступного висновку.

Наказом начальника ДПІ у Шевченківському районі м. Львова від 13 червня 2012 року за № 319, було призначено проведення документальної позапланової виїзної перевірки ТзОВ «Оптик-Україна»з питань взаєморозрахунків з ТзОВ «Нацпромторг»за грудень 2011 року ,ПП «ЕВМ Сервіс»за листопад 2011 року,ПП «Стрейдпрод»за серпень 2011 року.

20.06.2012 року ДПІ у Шевченківському районі м. Львова було складено Акт № 1171\106\22-40\33533629 Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптик-Україна»з питань взаєморозрахунків з ТзОВ «Нацпромторг»за грудень 2011 року ,ПП «ЕВМ Сервіс»за листопад 2011 року,ПП «Стрейдпрод»за серпень 2011 року. , у котрому відповідач вказав на допущені порушення позивачем податкового законодавства.

Висновками вказаного акта перевірки встановлено порушення ТзОВ «Оптик Україна»п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 ПК України, а саме завищення податкових зобов'язань за рахунок безтоварних операцій за серпень 2011 року у сумі 13600,00 грн. (ПП «Стейдпрод», 37316870), за листопад 2011 року у сумі 45000,00 грн. (ПП

ЕВМ Сервіс», 30305092)., за грудень 2012 року у сумі 118130,90 грн., завищення податкового кредиту за січень 2011 року в сумі 215991,00 грн. (ТзОВ «Нацпромторг», 373312256); п. 185.1 ст. 185, п. 187.1 ст. 187, п. 188.1 ст. 188 ПК України, а саме завищення податкового кредиту за рахунок безтоварних операцій за серпень 2011 року у сумі 13990,00 грн. (ПІТ «Стейдпрод», 37316870), за листопад 2011 року у сумі 44532,00 'грн. (ПП ЕВМ Сервіс», 30305092), за грудень 2012 року у сумі 205776,00 грн (ТзОВ «Нацпромторг»),

Позивач вважає ,що наказ ДПІ у Шевченківському районі м. Львова «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Оптик Україна» № 319 від 13.06.2012 року повинен бути визнаний протиправним і скасований, а дії ДПІ у Шевченківському районі м. Львова щодо проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Оптик Україна»з питань взаєморозрахунків з ТзОВ «Нацпромторг.»(код ЄДРПОУ 37312256) за грудень 2011 року, ПП «ЕВМ Сервіс»ЄДРПОУ 30305092) за листопад 2011 року, ПП «Стейдпрод»(код ЄДРПОУ 37316870), результатами якої складене акт про результати позапланової виїзної перевірки №

1/106/22-40/33533629 від 20.06.2012 року повинні бути визнані протиправними, оскільки проведення такої перевірки відбувалось без вчинення податковим органом всіх належних дій передбачених п.п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України ПК України, які визначені в законі як обов'язкові.

Позивач зазначає,що відповідач вказав, що відповідно до п. 75.1 ст. 75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом.

При цьому, згідно з п.п. 75.1.2 п. 75.1 ст. 75 ПК України, документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи тощо. Документальна позапланова перевірка не передбачається у плані роботи органу державної податкової служби і проводиться за наявності хоча б однієї з обставин, визначених цим Кодексом. Тобто, документальна позапланова перевірка проводиться за наявності законодавчо встановленого вичерпного переліку підстав для її проведення.

Як вбачається із наказу ДПІ у Шевченківському районі м. Львова про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Оптик Україна»№ 319 від 13.06.2012 року вказана перевірка призначена на підставі п. 75.1 ст. 75, п.п. 78.1.1 п. 78.1 ПК України.

Ст. 78 ПК України визначає порядок проведення документальних позапланових перевірок. Так, згідно з приписами п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється, зокрема у випадку :

- коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до п. 78.4 ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Позивач вважає,що в наказі ДПІ у Шевченківському районі м. Львова № 319 від 13.06.2012 року не зазначено у зв'язку з чим буде проводитись зазначена перевірка ТзОВ «Оптик Україна». Не вказано чи надсилався ТзОВ «Оптик Україна»обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби з приводу надання пояснень та документальних підтверджень по господарських взаємовідносинах за період січень 2012 року.

Як було зазначено вище, відповідно до вимог п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України обов'язковою підставою для проведення позапланової документальної перевірки є виявлення недостовірності даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на письмовий запит органу державної податкової служби протягом десяти робочих днів з дня отримання запиту.

Таким чином,позивач вважає, що однією із обставин, яка передує проведенню перевірки за наявності зазначених вище підстав, є письмовий запит податкової служби з приводу надання пояснень та їх документальних підтверджень. Відсутність належного реагування платника податку, якому він направлений, на протязі десяти робочих днів є підставою для проведення перевірки.

В даному випадку зазначений у п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 ПК України письмовий запит, який би передував виданню наказу № 319 від 13.06.2012 року та проведенню перевірки ТзОВ «Оптик Україна»не надсилався, що в свою чергу вказує на відсутність у ДПІ у Шевченківському районі м. Львова підстав для проведення такої перевірки та протиправність наказу № 319 від 13.06.2012 року.

Відповідно до вимог п. 81.1 ст. 81 ПК України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів:

- направлення на проведення такої перевірки, в якому зазиачаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби;

- копії наказу про проведення перевірки;

Відповідач в свої запереченнях на позов зазначив , що рішення про проведення документальної позапланової виїзної перевірки було прийнято 13.06.2012 року (наказ про проведення перевірки від 13.06.2012 року №3\9). Як на підставу до проведення перевірки Начальник ДПІ вказав службовий допис в.о. начальника управління податкового контролю Гереги І.О., і виніс Наказ на підставі п.75.1 ст.75,пп.78.1.1. п.78.1. ст.78 ПК України.

Відповідно до пп..78.1.1, п.78.1, ст.78 ПК України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється, коли за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Статтею 20 Податкового кодексу України передбачено права органів державної податкової служби.

Згідно п.п.75.1.2 ст.75 Податкового кодексу України документальною виїзною перевіркою вважається перевірка, яка проводиться в за місцезнаходженням платника податків чи місцем розташування об»єкта права власності , стосовно якого проводиться така перевірка.

Пунктом 78.4. Податкового кодексу України передбачено, що про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом. Право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Відповідно до п.75.1 ст.75 ПК України, органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Камеральні та документальні перевірки проводяться органами державної податкової служби в межах їх повноважень виключно у випадках та у порядку, встановлених цим Кодексом, а фактичні перевірки - цим Кодексом та іншими законами України, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби.

Згідно з підпунктом 78.1.1 пункту 78.1 статті 78 ПК України, документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється у випадку, якщо за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Відповідно до ч.2 та ч.3 п.73.3 ст.73 ПК України, органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження. Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Згідно з ч.3 п.73.3 ст.73 ПК України, письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: 1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби; 2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок; 3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків; 4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної; 5) у разі проведення зустрічної звірки; 6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.

З аналізу наведених правових норм вбачається, що документальна позапланова виїзна перевірка проводиться на підставі наказу керівника органу державної податкової служби який приймається після не надання платником податків пояснень та їх документальних підтверджень на обов'язковий запит ДПІ.

Відповідно до частини другої п.78.4 ПК України право на проведення документальної позапланової перевірки платника податків надається лише у випадку, коли йому до початку проведення зазначеної перевірки вручено під розписку копію наказу про проведення документальної позапланової перевірки.

Відповідно до п.78.5. допуск посадових осіб органів податкової служби до проведення документальної позапланової виїзної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.

Відповідно до п.81.1. ст.81 ПК України посадові особи органу державної податкової служби мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, копії наказу про проведення перевірки; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.

Непред'явлення або не надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред'явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.

У разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) розписатися у направленні на перевірку посадовими (службовими) особами органу державної податкової служби складається акт, який засвідчує факт відмови. У такому випадку акт про відмову від підпису у направленні на перевірку є підставою для початку проведення такої перевірки.

Підпунктом 86.1 ст.86 Податкового кодексу України передбачено, що результати перевірок (крім камеральних) оформляються у формі акта або довідки, які підписуються посадовими особами органу державної податкової служби та платниками податків або їх законними представниками (у разі наявності). У разі встановлення під час перевірки порушень складається акт. Якщо такі порушення відсутні, складається довідка.

Порядок оформлення результатів перевірок платників податків органами ДПС врегульовано Порядком оформлення результатів документальних перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства затвердженим Наказом Державної податкової адміністрації України 22.12.2010 № 984, та Зареєстрованому в Міністерстві юстиції України 12.01.2011 № 34/18772.

Відповідно абзацу 1 пункту 3 розділу I Порядку визначено, що акт -службовий документ, який підтверджує факт проведення документальної перевірки фінансово-господарської діяльності платника податків і є носієм доказової інформації про виявлені порушення вимог податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Відповідно до п. 6 Порядку в акті перевірки факти виявлених порушень викладаються чітко, об'єктивно та в повній мірі, із посиланням на первинні або інші документи, які зафіксовані в бухгалтерському та податковому обліку, що підтверджують наявність зазначених фактів.

Згідно з п. 86.7 статті 86 Податкового кодексу України від 02.12.2010р. № 2755-VI, у разі незгоди платника податків або його законних представників з висновками перевірки чи фактами та даними, викладеними в акті (довідці) перевірки, вони мають право подати свої заперечення протягом п'яти робочих днів з дня отримання акта (довідки). Такі заперечення розглядаються органом державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настають за днем їх отримання (днем завершення перевірки, проведеної у зв'язку з необхідністю з'ясування обставин, що не були досліджені під час перевірки та зазначені у зауваженнях), та платнику податків надсилається відповідь у порядку, визначеному статтею 58 цього Кодексу для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень. Платник податку (його уповноважена особа та/або представник) має право брати участь у розгляді заперечень, про що такий платник податку зазначає у запереченнях.

Виходячи з вищевикладеного, ДПІ вважає,що забезпечила дотримання у спірних правовідносинах вимог ч.2 ст.19 Конституції України, так як діяла на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені законом.

Судом оглянуті наступні документи , які слугували підставою для видання спірного Наказу № 319 від 13.06.2012 року «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Оптик-Україна»,зокрема :

-службовий допис в.о. начальника управління податкового контролю ДПІ Гереги І.О., від 12.06.2012 року ,з якого вбачається ,що на виконання розпорядження ДПС України від 23.04.2012 № 329\ДСК «Про систему раннього виявлення ,комплексного відпрацювання та руйнування тіньового сектору економіки»на адресу ДПІ у Шевченківському районі м.Дбвова Львівської області ДПС скеровані акти перевірок ДПІ у Печерському районі м.Києва ПП «ЕВМ Сервіс»,ТзОВ «Нацпромторг»,ТзОВ «Стейдпрод»і одним із контрагентів означених підприємств визначено ТзОВ «Оптик-Україна»,яке згідно отриманої інформації відпрацьовується як суб»єкт господарювання,який задіяний або може бути задіяний у схемах формування фіктивного податкового кредиту з податку на додану вартість . Тому Герега І.О. просить дати дозвіл на проведення виїзної позапланової перевірки позивача,

- лист заступника начальника ДПІ у Печерському районі м.Києва ДПС від 23.05.2012 року № 5540\7\22-211 з якого вбачається ,що ДПІ у Печерському районі м.Києва ДПС направляє Акт про неможливість проведення зустрічної звірки ПП «ЕВМ Сервіс»щодо підтвердження господарських відносин платниками податків за період з 01.06.2011-30.06.2011 р.,01.08. 2011-31.08.2011 ,01.11.2011-31.12.2011 р. для відпрацювання по ланцюгу постачання та копію зазначеного Акту,

Крім цього судом оглянуті наступні документи :

- лист ДПІ у Шевченківському районі м.Львова Львівської області ДПС № 8290\22-4011 від 11.06.2012 року «Про представлення документів «,адресований ТзОВ «Оптик-Україна». Судом оглянуті первинні документи позивача,які перебувають у обліковій справі ДПІ ,що свідчить про надання таких документів згідно запиту,

- копію направлення на перевірку від 13.06.2012 року №414 ,з якої вбачається ,що означене направлення пред»явлено директору ТзОВ «Оптик-Україна «Мец Р.З. , а також вручено копію наказу від 13.06.2012 року №319 , про що свідчить власноручний підпис директора Мец Р.З.,

З Акту перевірки ДПІ у Шевченківському районі м. Львова № 1171\106\22-40\33533629 від 20.06.2012 року вбачається ,що перевірку проведено з відома директора та головного бухгалтера ТзОВ «Оптик-Україна».

За наслідками перевірки ДПІ винесено щодо позивача податкові повідомлення-рішення від 06 червня 2012 року №№ 0003102300\7930 , 0003092300\7931

Позивач не представив суду доказів порушення ДПІ встановлених правил призначення та проведення перевірки ,яки би могли бути підставою для недопущення посадових \службових осіб\ органу державної податкової служби до проведення документальної виїздної або фактичної перевірки.

Суд вважає,що в разі коли платник податків не скористався цим правом і перевірка була проведена, платник податків має право оскаржити рішення органу державної податкової служби,прийняте за результатами перевірки , а сукупність представлених суду доказів свідчить про під ставність призначення та проведення перевірки .

Відповідно до ст.19 Конституції України, органи державної влади та органами місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.2 ст.71 КАС України, відповідач зобов'язаний довести правомірність своїх дій у разі заперечення позову.

У відповідності до вимог ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Згідно ст. 86 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Згідно із ст. 162 КАС України, суд вправі постановою визнати протиправним рішення суб'єкта владних повноважень чи окремих його положень, дій чи бездіяльності і скасувати або визнати нечинним рішення чи окремих його положень.

Враховуючи вищенаведене суд приходить до висновку ,що в позові про визнання протиправним та скасування наказу ДПІ у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби № 319 від 13 .06.2012 року «Про проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Оптик-Україна»та про визнання протиправними дій ДПІ у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби щодо проведення позапланової виїзної документальної перевірки ТзОВ «Оптик-Україна», за результатами якої було складено Акт № 1171\106\22-40\33533629 «Про результати документальної позапланової виїзної перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю «Оптик-Україна»з питань взаєморозрахунків з ТзОВ «Нацпромторг»за грудень 2011 року ,ПП «ЕВМ Сервіс»за листопад 2011 року,ПП «Стрейдпрод»за серпень 2011 року»слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 69, 70, 160-163, 167 КАС України, суд -

П О С Т А Н О В И В :

В позові Товариства з обмеженою відповідальністю „Оптик Україна" до Державної податкової інспекції у Шевченківському районі м.Львова Львівської області Державної податкової служби про визнання дій протиправними та скасування наказу про проведення позапланової виїздної документальної перевірки відмовити повністю.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Львівського апеляційного адміністративного суду в порядку та в строки, передбачені ст.186 КАС України та набуває законної сили в порядку, передбаченому ст.254 КАС України.

Суддя :підпис_з оригіналом звірено.

Суддя Дем'яновський Г.С.