Постанова № 27746843, 13.08.2012, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
13.08.2012
Номер справи
2а-8148/12/0170/29
Номер документу
27746843
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

13 серпня 2012 р.

Справа №2а-8148/12/0170/29

Окружний адміністративний суду Автономної Республіки Крим у складі:

головуючого судді - Пакет Т.В.,

при секретарі судового засідання – Мельниковій А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Сакської об’єднаної державної податкової інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби

до Малого підприємства «Детріт»

про стягнення заборгованості.

Обставини справи: Сакська об’єднана державна податкова інспекція Автономної Республіки Крим Державної податкової служби звернулася до Окружного адміністративного суду АР Крим з адміністративним позовом до Малого підприємства «Детріт» про стягнення заборгованості сумі 87241,40, посилаючись на те, що відповідач не сплачує у встановлені законом строки податкові зобов'язання з плати за користування надрами та штрафів нарахованих за їх несвоєчасну сплату і неподання розрахунку плати за користування надрами за 1 кварта 2012 року.

Представник позивача у судове засідання не з’явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав до суду клопотання про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача у судове засідання не з’явився, про час, день та місце розгляду справи повідомлений належним чином, про що свідчить поштове повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.47), про причини неявки суд не повідомив, заперечення на позов до суду не подав.

Враховуючи, що матеріали справи містять достатньо доказів для з'ясування обставин у справі, суд, керуючись ст. ст. 122, 128 КАС України вважає можливим розглянути справу за відсутності представників позивача та відповідача.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд -

ВСТАНОВИВ:

Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб’єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Відповідно до п.5 ч.2 ст.17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб'єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.

Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України дано визначення суб’єктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб’єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Статус державної податкової служби в Україні, її функції та правові основи діяльності на час виникнення спірних правовідносин було визначено Законом України “Про державну податкову службу в України”, відповідно до ст. 4 якого Державна податкова адміністрація України є центральним органом виконавчої влади, якому підпорядковуються зокрема Державна податкова інспекція в АР Крим.

Відповідно до підпункту 41.1.1 п. 41.1. статті 41 Податкового кодексу України контроль за дотриманням законодавства стосовно податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, покладається на органи державної податкової служби.

Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, являються суб’єктами владних повноважень.

Таким чином, судом встановлено, що Сакська об’єднана державна податкова інспекція Автономної Республіки Крим Державної податкової служби є органом виконавчої влади та суб’єктом владних повноважень.

Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обовязків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.

Судом встановлено, що Мале підприємство «Детріт» зареєстроване 29 березня 1991 року Сакською районною державною адміністрацією АР Крим, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію серії А00 №443121 (а.с.8).

Мале підприємство «Детріт» перебуває на податковому обліку в Сакській об’єднаній податковій інспекції Автономної Республіки Крим Державної податкової служби.

Таким чином, Мале підприємство «Детріт» є суб’єктом господарювання, юридичною особою, платником податків, яке зобов’язане виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку з здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.

Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Відповідно до підпункту 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до підпунктів 16.1.3, 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Відповідно до п. 54.1 статті 54 Податкового кодексу України крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою.

Відповідно до пункту 31.11 статті 31 Податкового кодексу України строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.

Згідно з пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Статтею 34 Податкового кодексу України встановлено, що податковим періодом може бути календарний рік, календарний квартал, календарний місяць, календарний день.

Згідно із статтею 262 Податкового кодексу плата за користування надрами - загальнодержавний платіж, який справляється у вигляді:

- плати за користування надрами для видобування корисних копалин;

- плати за користування надрами в цілях, не пов'язаних з видобуванням корисних копалин.

Згідно статті 263 Податкового кодексу платниками плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб'єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об'єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі - спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об'єктах (ділянках) надр.

Платник плати за користування надрами для видобування корисних копалин до закінчення визначеного розділом II Податкового Кодексу України граничного строку подання податкових розрахунків за податковий (звітний) період, що дорівнює календарному кварталу, подає за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 Податкового Кодексу України, податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин органу державної податкової служби: за місцезнаходженням у межах території України ділянки надр, з якої видобуті корисні копалини; за місцем обліку платника у разі розміщення ділянки надр, з якої видобуто корисні копалини, в межах континентального шельфу та/або виключної (морської) економічної зони України.

Платник несе відповідальність за правильність обчислення суми плати за користування надрами для видобування корисних копалин, повноту і своєчасність її внесення до бюджету, а також за своєчасність подання органам державної податкової служби відповідних розрахунків згідно з нормами цього Кодексу та інших законів України. Контроль за правильністю обчислення, своєчасністю і повнотою справляння плати за користування надрами для видобування корисних копалин до бюджету здійснюють органи державної податкової служби.

Судом встановлено, що Мале підприємство «Детріт» є користувачем надрами для видобування корисних копалин.

Відповідачем в порядку звітності до податкового органу надано податкові розрахунки з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, зокрема: за 3 квартал 2011 року, відповідно до якого сума податкового зобов'язання, що підлягає до сплати до бюджет складає 34541,74 грн. (а.с.16-17), за 4 квартал 2011 року, відповідно до якого сума податкового зобов'язання, що підлягає до сплати до бюджет складає 23511,48 грн. (а.с.18-19), за 1 квартал 2012 року, відповідно до якого сума податкового зобов'язання, що підлягає до сплати до бюджет складає 10326,62 грн. (а.с.20-21).

На теперішній час самостійно розраховані суми податкового зобов’язання, що вказані у зазначених звітних розрахунках, відповідачем не погашено.

09 грудня 2011 року позивачем проведена перевірка з питання своєчасності сплати погоджених сум податкових зобов’язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, за результатами якої складено акт №1314/1503/05454645 від 09 грудня 2011 року, в якому зазначено про порушення граничного терміну сплати визначеного грошового зобов’язання по платі за користування надрами (а.с.24).

На підставі даних, зазначених в акті перевірки від 09 грудня 2011 року, позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0003981503 від 23 грудня 2011 року про застосування штрафу у розмірі 10% у сумі 3454,17 грн. (а.с.26), яке було вручено 23 грудня 2011 року головному бухгалтеру відповідача, про що свідчить його підпис у цьому рішенні.

У встановленому законом порядку дане податкове повідомлення-рішення відповідачем оскаржене не було, а отже, є узгодженим.

12 січня 2012 року позивачем проведена перевірка з питання своєчасності сплати погоджених сум податкових зобов’язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, за результатами якої складено акт №4/1503/05454645 від 12 січня 2012 року, в якому зазначено про порушення граничного терміну сплати визначеного грошового зобов’язання по платі за користування надрами (а.с.27).

На підставі даних, зазначених в акті перевірки від 12 січня 2012 року, позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000101503 від 12 січня 2012 року про застосування штрафу у розмірі 20% у сумі 5200 грн. (а.с.28), яке було вручено 12 січня 2012 року головному бухгалтеру відповідача, про що свідчить його підпис у цьому рішенні.

У встановленому законом порядку дане податкове повідомлення-рішення відповідачем оскаржене не було, а отже, є узгодженим.

20 січня 2012 року позивачем проведена перевірка з питання своєчасності сплати погоджених сум податкових зобов’язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, за результатами якої складено акт №59/1503/05454645 від 20 січня 2012 року, в якому зазначено про порушення граничного терміну сплати визначеного грошового зобов’язання по платі за користування надрами (а.с.29).

На підставі даних, зазначених в акті перевірки від 20 січня 2012 року, позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0000651503 від 23 січня 2012 року про застосування штрафу у розмірі 20% у сумі 2000 грн. (а.с.30), яке було вручено 23 січня 2012 року головному бухгалтеру відповідача, про що свідчить його підпис у цьому рішенні.

У встановленому законом порядку дане податкове повідомлення-рішення відповідачем оскаржене не було, а отже, є узгодженим.

23 березня 2012 року позивачем проведена перевірка з питання своєчасності сплати погоджених сум податкових зобов’язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, за результатами якої складено акт №0001081503 від 23 березня 2012 року, в якому зазначено про порушення граничного терміну сплати визначеного грошового зобов’язання по платі за користування надрами (а.с.31).

На підставі даних, зазначених в акті перевірки від 23 березня 2012 року, позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0001551503 від 23 березня 2012 року про застосування штрафу у розмірі 20% у сумі 5704 грн. (а.с.32), яке було вручено 23 березня 2012 року головному бухгалтеру відповідача, про що свідчить його підпис у цьому рішенні.

У встановленому законом порядку дане податкове повідомлення-рішення відповідачем оскаржене не було, а отже, є узгодженим.

22 травня 2012 року позивачем проведена перевірка з питання своєчасності надання податкового розрахунку з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, за результатами якої складено акт №317/1503/05454645 від 22 травня 2012 року, в якому зазначено про порушення граничного терміну подання розрахунку плати за користування надрами для видобування корисних копалин (а.с.33).

На підставі даних, зазначених в акті перевірки від 22 травня 2012 року, позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0002771503 від 22 травня 2012 року про застосування до відповідача штрафу у сумі 170 грн. (а.с.34), яке було вручено 22 травня 2012 року головному бухгалтеру відповідача, про що свідчить його підпис у цьому рішенні.

У встановленому законом порядку дане податкове повідомлення-рішення відповідачем оскаржене не було, а отже, є узгодженим.

30 травня 2012 року позивачем проведена перевірка з питання своєчасності сплати погоджених сум податкових зобов’язань з плати за користування надрами для видобування корисних копалин, за результатами якої складено акт №366/1503/05454645 від 30 травня 2012 року, в якому зазначено про порушення граничного терміну сплати визначеного грошового зобов’язання по платі за користування надрами (а.с.35).

На підставі даних, зазначених в акті перевірки від 30 травня 2012 року, позивачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0003051503 від 30 травня 2012 року про застосування штрафу у розмірі 20% у сумі 2333,39 грн. (а.с.36), яке було вручено 30 травня 2012 року головному бухгалтеру відповідача, про що свідчить його підпис у цьому рішенні.

У встановленому законом порядку дане податкове повідомлення-рішення відповідачем оскаржене не було, а отже, є узгодженим.

Таким чином, судом встановлено, що відповідачем самостійно узгоджена сума податкового зобов’язання з плати за користування надрами на загальну суму 87241,40 гривень, в строк, визначений пунктом 57.1 статті 57 Податкового кодексу України, не сплачена, у зв’язку з чим податкове зобов’язання в розмірі 87241,40 гривень перетворилося на податковий борг.

Згідно з пунктом 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов'язання в установлені законодавством строки, орган державної податкової служби надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно підпункту 14.1.153 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податкова вимога - письмова вимога органу державної податкової служби до платника податків щодо погашення суми податкового боргу.

Пунктом 59.3 статті 59 Податкового кодексу України визначено, що податкова вимога надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання.

Податкова вимога повинна містити відомості про факт виникнення грошового зобов'язання та права податкової застави, розмір податкового боргу, який забезпечується податковою заставою, обов'язок погасити податковий борг та можливі наслідки його непогашення в установлений строк, попередження про опис активів, які відповідно до законодавства можуть бути предметом податкової застави, а також про можливі дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

Відповідно до пункту 59.4 статті 59 Податкового кодексу України податкова вимога надсилається також платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суми податкових зобов'язань у встановлені цим Кодексом строки, без попереднього надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.

Відповідно до пункту 59.5 статті 59 Податкового кодексу України у разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення.

У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).

Судом встановлено, що позивачем була надіслана податкова вимога № 415 від 02 листопада 2011 року на адресу Малого підприємства «Детріт» на загальну суму податкового боргу у сумі 156569,67 гривень, яка була вручена головному бухгалтеру відповідача 02 листопада 2011 року, що підтверджується його підписом на вимозі (а.с.37).

Таким чином, податковий борг з плати за користування надрами для видобування корисних копалин на загальну суму 87241,40 гривень станом на день розгляду справи відповідачем не погашено, що підтверджується розрахунком суми податкового боргу (а.с.41), яки відповідачем не спростовано.

На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати відповідачем у встановленому Податковим кодексом України порядку та строки податкового боргу, є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.

Суд зазначає, що відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Відповідно до п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги.

Приймаючи до уваги, що податковий борг у розмірі 87241,40 гривень відповідачем станом на день розгляду справи не сплачений, позивачем повністю дотриманий порядок стягнення такого боргу, визначений Податковим кодексом України, суд відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20, ст. 95 Податкового кодексу України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з рахунків у банках, що обслуговують Мале підприємство «Детріт» податкового боргу з плати за користування надрами для видобування корисних копалин в сумі 87241,40 гривень.

Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 9, 11, 69-71, 94, 158, 159, 161-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з рахунків у банках, що обслуговують Мале підприємства «Детріт», заборгованість перед бюджетом з плати за користування надрами для видобування корисних копалин у розмірі 87241 (вісімдесят сім тисяч двісті сорок одна) грн. 40 грн. на р/р 33117366700243 Банк ГУ ДКСУ м. Сімферополь, МФО 824026, ЄДРПОУ 38006171, місцевий бюджет Сизівської с/р, код платежу 13030100.

Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Т.В.Пакет