ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"26" листопада 2012 р.Справа № 2/67/5022-788/2012
Господарський суд Тернопільської області
у складі судді Колубаєвої В.О.
Розглянув справу
за позовом Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області вул. Білецька, 51, м. Тернопіль, 46000 в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області вул. Шашкевича, 3, м. Тернопіль, 46000
до Драганівської сільської ради с. Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області, 47723
про стягнення заборгованості.
За участю представників сторін:
прокуратури: Головащук І.В., наказ № 926-к від 09.11.2012р.
позивача: Мазур Т.В., довіреність № 1-1/23-1 від 05.01.2012р.
відповідача: не з'явився.
Суть справи: Прокурор просить стягнути з відповідача 1 826 грн. збитків, заподіяних навколишньому природному середовищу внаслідок самовільного використання підземних вод в кількості 31,2 м.куб., без наявності дозволу на спеціальне водокористування.
Позивач позов прокурора підтримав повністю.
Відповідач позов визнає (лист № 1002 від 21.11.2012р.). Просить відстрочити виконання рішення до кінця 2012р., посилаючись на те, що на казначейському рахунку в УДКСУ у Тернопільському районі недостатньо коштів для проведення видатків по установі. Стверджує, що у кінці 2012р. та на початку 2013р. у нього буде можливість відшкодувати державі збитки.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення представників прокуратури та позивача, і приймаючи до уваги, що:
1) В судовому засіданні перед розглядом справи представникам позивача та прокуратури роз'яснено їх права і обов'язки, передбачені ст. 22 Господарського процесуального кодексу України.
2) Згідно ст.ст. 48, 49 Водного кодексу України, спеціальне водокористування здійснюється юридичними і фізичними особами на підставі дозволу шляхом забору з водних об'єктів із застосуванням споруд або технічних пристроїв, використання води та скидання забруднюючих речовин у водні об'єкти, включаючи забір води та скидання забруднюючих речовин із зворотними водами із застосуванням каналів, для задоволення питних потреб населення, а також для господарсько-побутових, лікувальних, оздоровчих, сільськогосподарських, промислових, транспортних, енергетичних, рибогосподарських та інших державних і громадських потреб.
Відповідно до ст. 44 Водного кодексу України, водокористувачі зобов'язані здійснювати спеціальне водокористування лише за наявності дозволу та виконання інших обов'язків щодо використання та охорони вод.
У випадку використання води, водних об'єктів загальнодержавного значення, дозвіл на спеціальне водокористування видається державними органами охорони навколишнього природного середовища.
3) У червні місяці 2012р. Державна екологічна інспекція у Тернопільській області провела перевірку дотримання відповідачем природоохоронного законодавства. Про що складено акт перевірки дотримання вимог природоохоронного законодавства від 15.06.2012р.
Із даного акту вбачається, що водопостачання на території Драганівської сільської ради проводиться централізовано із власної свердловини.
Згідно уточненої довідки відповідача №816 від 08.10.2012р., за період з 02.03.2012р. по 15.06.2012р. Драганівською сільською радою спожито 31,2 м.куб. води.
Водокористування здійснюється без відповідного дозволу (термін попереднього дозволу на спецводокористування закінчився 02.03.2012р.).
Даний акт складений та підписаний за участю представників Державної екологічної інспекції у Тернопільській області та Драганівської сільської ради.
У зв'язку із відсутністю у відповідача необхідного дозволу на спецводокористування, екологічною інспекцією складено протокол про адміністративне правопорушення №000775 від 15.06.2012р. та винесено постанову про накладення адміністративного стягнення № 000774/31 від 15.06.2012р.
4) За період з 02.03.2012р. по 15.06.2012р. відповідач використав 31,2 м.куб. води, без відповідного дозволу, а відтак завдав державі збитків на суму 1 826 грн.
Дані збитки підраховані відповідно до "Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі внаслідок порушення законодавства про охорону та раціональне використання водних ресурсів", затвердженої Наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України №389 від 20 липня 2009р.
Завдані державі збитки в сумі 1 826 грн. відповідач, згідно ст.ст. 68, 69 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та ст.ст. 110, 111 Водного кодексу України, повинен відшкодувати.
При таких обставинах, з врахуванням ст. 33 Господарського процесуального кодексу України, позовні вимоги позивача слід визнати обґрунтованими і вони підлягають задоволенню.
5) Пунктом 28 ст. 4, ст. 11 Закону України "Про Державний бюджет України на 2012 рік" та п. 7 ч. 2 ст. 69 Бюджетного кодексу України, передбачено, що:
- джерелами формування спеціального фонду Державного бюджету України на 2012 рік у частині доходів є 30 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності;
- джерелами формування спеціального фонду місцевих бюджетів у 2012 році є 70 відсотків грошових стягнень за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності, в тому числі: до сільських, селищних, міських бюджетів - 50 відсотків, обласних бюджетів та бюджету Автономної Республіки Крим - 20 відсотків, бюджетів міст Києва та Севастополя - 70 відсотків.
Відповідно до Глави 8 Порядку казначейського обслуговування доходів та інших надходжень державного бюджету, затвердженого наказом Державного казначейства від 19.12.2000 № 131 платежі, які відповідно до Бюджетного кодексу України та Закону України про Державний бюджет України на відповідний рік, розподіляються між державним та місцевими бюджетами, зараховуються на аналітичні рахунки, відкриті в головних управліннях Державного казначейства України за балансовим рахунком 3311 "Кошти, які підлягають розподілу між Державним і місцевими бюджетами" Плану рахунків в розрізі кодів класифікації доходів бюджету та територій. Кошти, які надійшли за день (з урахуванням повернення помилково або надміру зарахованих до бюджетів платежів) на аналітичні рахунки, відкриті за балансовим рахунком 3311, у регламентований час розподіляються головними управліннями Державного казначейства України за встановленими нормативами між державним бюджетом та відповідними місцевими бюджетами.
Відтак, збитки, заподіяні державі Драганівською сільською радою в результаті самовільного використання підземних, без наявності дозволу на спеціальне водокористування, в сумі 1 826 грн. слід стягнути з відповідача з врахуванням відсоткового співвідношення: до спеціального фонду державного, обласного та місцевого бюджетів.
А саме: 547 грн. 80 коп. (30%) - в доход спеціального фонду Державного бюджету України; 913 грн. (50%) - в доход спеціального фонду місцевого бюджету Драганівської сільської ради та 365 грн. 20 коп. (20%) - в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради.
6) Відповідач звернувся в суд з проханням відстрочити виконання рішення, посилаючись на скрутне матеріальне становище (лист №1002 від 21.11.2012р.).
Відстрочка виконання рішення (ст. 121 Господарського процесуального кодексу України) це відкладання чи перенесення рішення на строк, який визначається судом. Підставою для відстрочення виконання рішення можуть бути конкретні обставини, пов'язані з неможливістю виконання відповідачем рішення.
Згідно уточненого помісячного розпису Драганівської сільської ради на 2012р., на казначейському рахунку в УДКСУ у Тернопільському районі недостатньо коштів для проведення видатків по установі.
Відповідач стверджує, що у кінці 2012р. та на початку 2013р. у нього буде можливість відшкодувати державі збитки.
При таких обставинах суд вважає за можливе, керуючись п. 6 ст. 83 Господарського процесуального кодексу України, відстрочити виконання рішення на 6 місяців, до 26.05.2013р.
7) Згідно ст. 49 Господарського процесуального кодексу України, видатки по судовому збору в сумі 1 609 грн. 50 коп. слід покласти на відповідача.
Керуючись вищезазначеним, ст.ст. 43, 49, 82, 84, 85, 116, 121 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1) Позов задовольнити.
2) Стягнути з Драганівської сільської ради с. Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області (ідент. код 04393485):
- в доход спеціального фонду Державного бюджету України -547 грн. 80 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
- в доход спеціального фонду місцевого бюджету Драганівської сільської ради -913 грн. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
- в доход спеціального фонду місцевого бюджету Тернопільської обласної ради на р/р 33119331700528, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 38038156 в ГУДКСУ у Тернопільській області, МФО 838012, -365 грн. 20 коп. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря;
Відстрочити виконання рішення до 26.05.2013р.
Видати накази.
3) Стягнути з Драганівської сільської ради с. Драганівка, Тернопільського району, Тернопільської області (ідент. код 04393485) в дохід Державного бюджету: - 1 609 грн. 50 коп. судового збору на р/р № 31217206783002 у ГУ ДКСУ у Тернопільській області, одержувач УДКСУ м. Тернопіль, МФО 838012, код ЄДРПОУ одержувача 37977726, код ЄДРПОУ суду 03500022, код класифікації доходу 22030001.
На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили, сторони мають право подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня підписання рішення «26» листопада 2012 року через місцевий господарський суд.
Суддя В.О. Колубаєва