Харківський окружний адміністративний суд 61004 м. Харків вул. Мар'їнська, 18-Б-3 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
08 листопада 2012 р. № 2-а- 11376/12/2070
Харківський окружний адміністративний суд у складі
головуючого судді Лук'яненко М.О.,
при секретарі судового засідання Гайворонському В.С.,
за участю представників сторін:
позивача - Малахової Ю.А.,
відповідача - Німого О.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом приватного підприємства "Будком-Алон" до Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про визнання дій незаконними, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, приватне підприємство "Будком-Алон", звернулось до суду з адміністративним позовом, в якому просить суд: визнати протиправними дії Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби з проведення зустрічної звірки приватного підприємства "Будком-Алон" (код ЄДРПОУ 34951473) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за січень - липень 2012 року, за наслідками якої складений акт №326/153/34951473 від 25.07.2012 року.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що податковий орган 16.07.2012 року склав запит про надання письмових пояснень та документального підтвердження господарських взаємовідносин із платниками податків за травень 2012 року. 25.07.2012 року податковою інспекцією було складено акт №326/153/34951473 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП "Будком-Алон" (код ЄДРПОУ 34951473) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за січень - липень 2012 року". Запит Відповідача був отриманий Позивачем 18.07.2012 року. На протязі 10 днів, товариство повинно було надіслати відповідь, однак не дочекавшись спливу строку податковий орган склав акт від 25.07.2012 року. А отже, у відповідача були відсутні правові підстави, передбачені положеннями п.73.5 ст. 73 ПК України для проведення зустрічної звірки. Також позивач вважає, що з аналізу акту перевірки та його висновків вбачається, що інформація, яка в них міститься не відповідає дійсності.
В судовому засіданні представник позивача підтримала вимоги адміністративного позову та просила їх задовольнити в повному обсязі.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав до суду письмові заперечення позиція яких повністю збігається з викладеною в судовому засіданні, де вказав, що працівниками податкового органу було правомірно складено акт від 25.07.2012 року, оскільки останній діяв в межах та у спосіб встановлений законодавством України.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд дійшов наступного висновку.
ПП "Будком-Алон" зареєстровано як юридичну особу Харківською районною Державною адміністрацією Харківської області 17.04.2007 року, згідно свідоцтва серії А00 №559270 (а.с. 19).
Позивача взято на податковий облік в органах державної податкової служби, з 19.04.2007 року за реєстраційним номером 327, відповідно до довідки від 21.02.2012 року №94 (а.с. 10).
З довідки з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України приватне підприємство "Будком-Алон" за КВЕД-2010 займається такими видами діяльності:
41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель;
42.21Будівництво трубопроводів;
42.11 Будівництво доріг і автострад;
82.99 Надання інших допоміжних комерційних послуг, н.в.і.у;
46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно - технічним обладнанням;
46.93 Неспеціалізована оптова торгівля (а.с. 15-16).
За матеріалами справи, вбачається, що 16.07.2012 року податковим органом було складено запит №5016/10/22-514 про надання письмових пояснень та документального підтвердження господарських взаємовідносин Позивача із платниками податків за травень 2012 року (а.с. 63). Зазначений запит було отримано Позивачем 18.07.2012 року.
25.07.2012 року Харківською об'єднаною Державною податковою інспекцією Харківської області Державної податкової служби було складено акт №326/153/34951473 "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП "Будком-Алон" (код ЄДРПОУ 34951473) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за січень - липень 2012 року", яким зафіксовано нереальність здійснення господарських операцій, у зв'язку з тим, що до 2010 року директором підприємства був ОСОБА_3, у 2010 році останній вийшов із засновників підприємства та звільнився з посади директора ПП "Будком-Алон". З 2010 року ОСОБА_3 жодних документів не підписував, а підприємство за його місцем проживання не знаходиться (а.с. 54-56).
Дослідивши зібрані докази, суд зазначає наступне:
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Спосіб дій органів державної податкової служби України при реалізації владної управлінської функції - контролю за правильністю та повнотою справляння податкових зобов'язань (станом на момент виникнення спірних правовідносин) був визначений Податковим кодексом України.
Так, відповідно до п.п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України з метою отримання податкової інформації органи державної податкової служби мають право проводити зустрічні звірки даних суб'єктів господарювання щодо платника податків.
Зустрічною звіркою вважається співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Зустрічні звірки не є перевірками і провадяться в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.
За результатами зустрічних звірок складається довідка, яка надається суб'єкту господарювання у десятиденний термін.
Правовідносини з приводу проведення податковими органами зустрічних звірок платників податків деталізовані нормами Порядку проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок (затвердженого постановою КМУ від 27.12.2010 року №1232; далі за текстом -Порядок №1232), пунктом 3 якого передбачено, що з метою проведення зустрічної звірки орган державної податкової служби (ініціатор) надсилає органу державної податкової служби (виконавцю), на обліку в якому перебуває суб'єкт господарювання, запит про проведення зустрічної звірки для підтвердження отриманих від платника податків та зборів даних. Зустрічна звірка може бути проведена органом державної податкової служби (ініціатором) самостійно у разі, коли суб'єкт господарювання перебуває на обліку в тому ж органі державної податкової служби, в якому перебуває платник податків, або в межах одного населеного пункту.
За приписами п.4 Порядку №1232 орган державної податкової служби (виконавець), який проводить зустрічну звірку, складає довідку за наявності інформації, для отримання якої надіслано запит органом державної податкової служби (ініціатором), та її документального підтвердження. У разі відсутності запитуваної органом державної податкової служби (ініціатором) інформації орган державної податкової служби (виконавець) надсилає завірений печаткою запит про подання інформації та її документального підтвердження суб'єкту господарювання за його адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) рекомендованим листом з повідомленням про вручення чи особисто вручає суб'єкту господарювання або його законному чи уповноваженому представникові під розписку.
Вимоги щодо оформлення запиту визначені п.73.3 ст. 73 ПК України, відповідно до якого органи державної служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.
Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав:
1) за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації
(відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби;
2) для визначення рівня звичайних цін на товари (роботи, послуги) під час проведення перевірок;
3) виявлено недостовірність даних, що містяться у податкових деклараціях, поданих платником податків;
4) щодо платника податків подано скаргу про ненадання таким платником податків податкової накладної покупцю або про порушення правил заповнення податкової накладної;
5) у разі проведення зустрічної звірки;
6) в інших випадках, визначених цим Кодексом.
Платники податків та інші суб'єкти інформаційних відносин зобов'язані подавати інформацію, визначену у запиті органу державної податкової служби, та її документальне підтвердження протягом одного місяця з дня, що настає за днем надходження запиту (якщо інше не передбачено цим Кодексом). У разі коли запит складено з порушенням вимог, викладених в абзацах першому та другому цього пункту, платник податків звільняється від обов'язку надавати відповідь на такий запит.
Суд вважає, за необхідне зазначити, що запит був датований 16.07.2012 року, останній був отриманий підприємством 18.07.2012 року, тому строк надання відповіді спливав 28.07.2012 року, однак не дочекавшись спливу строку наданого Позивачу для надання документів, Відповідачем 25.07.2012 року було складено акт "Про неможливість проведення зустрічної звірки", тобто до закінчення терміну визначеного законодавцем, що також порушує права Позивача.
Окрім того, суд бере до уваги, що правовідносини з приводу направлення податковими органами на адресу платників податків запитів унормовані також приписами Порядку періодичного подання інформації органам державної податкової служби та отримання інформації зазначеними органами за письмовим запитом (затверджено постановою КМУ від 27.12.2010р. №1245; далі за текстом -Порядок №1245), відповідно до п.10 якого запит щодо отримання податкової інформації від платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин оформляється на бланку органу державної податкової служби та підписується керівником (заступником керівника) зазначеного органу. У запиті зазначаються: посилання на норми закону, відповідно до яких орган державної податкової служби має право на отримання такої інформації; підстави для надіслання запиту; опис інформації, що запитується, та в разі потреби перелік документів, що її підтверджують.
Вивчивши запит податкової інспекції від 16.07.2012 року, суд зауважує, що Відповідач у своєму запиті просив Позивача надати письмові пояснення та документальне підтвердження господарських взаємовідносин ПП "Будком-Алон" з платниками податків за травень 2012 року, однак, з акту "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП "Будком-Алон" щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків", вбачається, що при складанні акту податковим органом брався набагато ширший період, а саме: січень - липень 2012 року.
На момент перевірки, Позивачем запитуваної податковим органом інформації до Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби надано не було, а тому, суд ставить під сумнів висновки акту про неможливість проведення зустрічної звірки та складання самого акту. Оскільки законодавцем в п.73.5 ст. 73 ПК України чітко зазначено, що зустрічна звірка - це співставлення даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби.
З урахуванням викладеного вище, суд робить висновок про порушення Відповідачем приписів чинного податкового законодавства України, так як у податкового органу були відсутні документи первинного обліку, тим самим, інспекція не могла фактично здійснювати співставлення даних.
Відповідно до п.п.4.4 п.4 Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України від 22.04.2011 року №236 визначено, що у разі встановлення фактів, що не дають змогу провести зустрічну звірку суб'єкта господарювання, зокрема у зв'язку із зняттям з обліку, встановленням відсутності суб'єкта господарювання та/або його посадових осіб за місцезнаходженням (податковою адресою), відповідальний підрозділ не пізніше двох робочих днів від дати надходження запиту складає Акт про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, реєструє його у Журналі реєстрації довідок про результати проведення зустрічної звірки (актів про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, неявки для підписання, відмови від підписання Довідки про результати проведення зустрічної звірки) та вживає заходів, передбачених актами ДПС України.
Таким чином, суд зазначає, що у акті про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання лише засвідчується факт неможливості її проведення без встановлення висновків стосовно документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій та розрахунків, що здійснювалися між ними, з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків. Окрім того, Додатком 3 до Методичних рекомендацій щодо організації та проведення органами державної податкової служби зустрічних звірок, затверджених Наказом ДПА України від 22.04.2011 року № 236 чітко встановлений зразок форми акту про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання, яким взагалі не передбачено необхідність робити висновок щодо реальності (нереальності) вчинення господарських операцій платником податків.
При цьому слід відмітити, що законодавець іншого порядку дій податкового органу як суб'єкта владних повноважень у спірних взаємовідносинах не передбачає.
Щодо посилань Відповідача, про те, що акт про неможливість проведення зустрічної звірки було складено 25.07.2012 року, оскільки ПП "Будком-Алон" не знаходиться за місцем державної реєстрації, суд зазначає наступне:
З довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, встановлено, що місцем знаходження ПП "Будком-Алон": 62459, с. Високий, вул. Мічуріна, буд. 1-А, кв. 2 (а.с. 66-73), стан юридичної особи: підтверджено (а.с.66-73)
Записів щодо не знаходження за місцем знаходження до реєстру внесено не було.
Системно аналізуючи положення п.73.5 ст.73 Податкового кодексу, п.п.6, 7 Порядку №1232, суд доходить до висновку, що зустрічна звірка може бути проведена податковим органом лише в разі наявності у розпорядженні податкового органу первинних документів або надання таких документів платником податків на обов'язковий письмовий запит податкового органу, так як за своєю правовою суттю зустрічна звірка полягає у зіставленні даних первинних бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, що здійснюється органами державної податкової служби, з метою документального підтвердження господарських відносин з платником податків та зборів, а також підтвердження відносин, виду, обсягу і якості операцій і розрахунків, що здійснювалися між ними, для з'ясування їх реальності та повноти відображення в обліку платника податків.
Отже, суд ставить під сумнів правомірність дій Відповідача щодо складання акту "Про неможливість проведення зустрічної звірки суб'єкта господарювання ПП "Будком-Алон", оскільки на час складання акту у Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби були відсутні письмові пояснення та документальне підтвердження господарської діяльності Позивача із платниками податків за травень 2012 року.
Відтак, Відповідач не мав правових підстав для проведення зустрічної звірки, а отже і для винесення акту від 25.07.2012 року.
Як з'ясовано судом, зі змісту складеного ДПІ акту відповідачем у ході проведення спірних зустрічних звірок не здійснювалося співставлення бухгалтерських та інших документів суб'єкта господарювання, оскільки такі документи у суб'єкта владних повноважень були відсутні.
З огляду на викладене, суд зазначає, що у спірних правовідносинах відповідачем було порушено законодавчо встановлений порядок та спосіб проведення зустрічної звірки, передбачений п.73.5 ст.73 Податкового кодексу України та Порядком від 27.12.2010р. №1232.
Спірні дії суб'єкта владних повноважень суперечать матеріальному інтересу, котрий має платник податків у податкових правовідносинах, і який полягає у належній фіксації податковим органом обставин господарської діяльності платника податків, неухильному дотриманні органом управління визначених законом процедур реалізації владних управлінських функцій, здійснення таких процедур лише в разі наявності визначених законом підстав тощо.
Вирішуючи спір, суд бере до уваги, що відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Розглянувши матеріали справи, суд дійшов висновку, що належних та допустимих в розумінні ст. 70 КАС України доказів на підтвердження правомірності вчинених дій податковий орган до суду не надав, що зумовлює необхідність задоволення позову.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов приватного підприємства "Будком-Алон" до Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби про визнання дій незаконними - задовольнити в повному обсязі.
Визнати протиправними дії Харківської об'єднаної Державної податкової інспекції Харківської області Державної податкової служби з проведення зустрічної звірки приватного підприємства "Будком-Алон" (код ЄДРПОУ 34951473) щодо підтвердження господарських відносин із платниками податків за січень - липень 2012 року, за наслідками якої складений акт №326/153/34951473 від 25.07.2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги у 10-денний строк з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили у порядку, передбаченому ст. 254 КАС України.
Суддя М.О. Лук'яненко
Повний текст постанови виготовлено 15 листопада 2012 року.