Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 листопада 2012 р. Справа № 2а/0570/14838/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12-45год.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Спасової Н.В.
при секретарі Симоновій Ю.Ю.
за участю:
представника позивача Кравченка В.Г.,
представника відповідача не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» до державного підприємства «Шахта Комсомолець» про стягнення штрафу у розмірі 1020,00 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, -
ВСТАНОВИВ:
У листопаді 2012 року Державне підприємство "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" звернулося до суду з позовом до державного підприємства «Шахта Комсомолець», в якому зазначив, що 20 червня 2012року, у присутності представника відповідача на державному підприємстві «Шахта Комсомолець» державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 15 лютого 2012року № 02/12-07-061 про усунення порушень законодавства про теплопостачання. За результатами вказаної перевірки складено акт перевірки (протокол) від 20 червня 2012 року №02/12-10-223/32, згідно якому встановлено факт невиконання державним підприємством «Шахта Комсомолець» вимог припису, строк виконання якого закінчився. На підставі вказаного акту перевірки, 20 червня 2012 року, у зв'язку із невиконанням відповідачем вищезазначеного припису інспекції, винесено постанову № 02/12-02-114 про накладення на ДП «Шахта Комсомолець» штрафу за порушення законодавства про теплопостачання у розмірі 1020 грн. Оскільки відповідач в установлений законодавством строк суму штрафу не сплатив, позивач просив стягнути зазначену суму у судовому порядку.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, надав пояснення аналогічні викладеному у позовній заяві, просив позов задовольнити у повному обсязі.
Відповідач, будучи належним чином повідомленим про день, час та місце судового розгляду справи у судове засідання, призначене на 20.11.2012року свого представника не направив. Клопотань про відкладення розгляду справи чи розгляд справи за відсутністю його представника від відповідача до суду не надходило.
На підставі ч. 4 ст. 128 КАС України справа розглядається у відсутність не з'явившегося представника відповідача.
Заслухавши представника позивача, дослідивши матеріали справи, вирішивши питання чи мали місце обставини, якими обґрунтовувалися позовні вимоги та якими доказами вони підтверджуються, чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи та докази на їх підтвердження, яку правову норму належить застосувати до цих правовідносин, суд приходить до висновку про те, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач - державне підприємство «Шахта Комсомолець», ідентифікаційний код 35626746, зареєстровано в якості юридичної особи 14.02.2008 року виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області. (а.с.13)
На підставі статті 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», статті 9 Закону України «Про електроенергетику» та Акту перевірки посадовою особою позивача було винесено припис від 15.02.202 року № 02/12-07-061, згідно з яким відповідачу приписувалося у строк до 15.05.2012 року забезпечити взаєморезервуючим другим джерелом живлення, а саме другими уводами струмоприймачі 1 категорії: водовідливи Горизонтів 533м., 960м., 1070м., 1180.
Про виконання зазначеного припису у цілому відповідач мав повідомити позивача до
20.05.2012року.
Зазначений припис отримано відповідачем у день його складання. (а.с.8)
Доказів оскарження чи скасування вказаного припису суду відповідачем не надано.
20 червня 2012року державним інспектором з енергетичного нагляду Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області, у присутності уповноваженої особи відповідача, проведено позапланову перевірку виконання вимог припису № 02/12-07-061, за результатами якої складено акт перевірки (протокол) від 20 червня 2012року № 02/12-10-223/32. Згідно зазначеному акту встановлено, що ДП «Шахта Комсомолець» ухиляється від виконання вимог контролюючого органу та не виконав дії, визначені приписом № 02/12-07-061.
Зазначений акт 20.06.2012року за вхідним № 450 було отримано відповідачем. (а.с.9)
На підставі акту перевірки від 20 червня 2012року № 02/12-10-223/32 за невиконання вимог припису від 15 лютого 2012 року № 02/12-07-061 виконуючим обов'язків начальника - старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Горлівського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у Донецькій області винесено постанову від 05 липня 2012 року № 02/12-02-114 про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, якою накладено штраф у розмірі 1020,00 грн. (а.с.10)
Вказана постанова отримана відповідачем 17 липня 2012 року. (а.с.12)
Суму штрафу сплачено не було. Доказів такої сплати відповідачем суду не надано.
Відповідно до ст. 9 Закону України "Про електроенергетику" державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії здійснює нагляд за електричними і тепловикористовуючими установками та тепловими мережами споживачів та суб'єктів електроенергетики.
Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право:
- отримувати від споживачів та суб'єктів електроенергетики інформацію, необхідну для виконання покладених на них завдань відповідно до нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики обов'язкові для виконання приписи про усунення порушень нормативно-правових актів;
- давати споживачам та суб'єктам електроенергетики приписи про приведення засобів обліку, контролю та регулювання споживання електричної і теплової енергії у відповідність з нормами, правилами і стандартами в електроенергетиці;
- вимагати від споживачів та суб'єктів електроенергетики додержання встановлених нормативно-правовими актами режимів споживання електричної і теплової енергії;
- надавати приписи щодо неприпустимості продовження експлуатації електричних і тепловикористовуючих установок споживачів, якщо це створює загрозу життю обслуговуючого персоналу, здоров'ю населення;
- застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.
Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України "Про електроенергетику" споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно з ч. 3 ст. 27 вказаного Закону суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій - у вигляді штрафу у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян
Відповідно до ч.6, ч.7 ст. 27 зазначеного Закону суми стягнених штрафів зараховуються до Державного бюджету України.
Санкції, передбачені частиною 3 статті 27 Закону України "Про електроенергетику", застосовуються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п. 3 Положення про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 1999 року №1312, накладати на суб'єктів господарювання штрафи мають право, зокрема Національна комісія регулювання електроенергетики; державні інспектори з експлуатації електричних станцій і мереж; державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії.
Пунктом 5 зазначеного Положення визначено, що старші державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право накладати на суб'єктів господарювання штрафи за правопорушення, передбачені в абзаці третьому пункту 2 зазначеного Положення (ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій), - у розмірі до трьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Припис позивача - суб'єкта владних повноважень відповідачем не оскаржувався та виконаний не був.
Отже, відповідно до наведених вимог законодавства невиконання припису є підставою для накладення штрафу.
Згідно з п. 10 Положення суб'єкт господарювання сплачує штраф за порушення законодавства в галузі електроенергетики протягом 30 днів з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення, а за порушення законодавства у сфері теплопостачання - у 15-денний строк з дня прийняття постанови (розпорядження) про його накладення. У разі несплати штрафу у зазначений термін він стягується в судовому порядку.
Суб'єктом владних повноважень за порушення вимог законодавства - не виконання припису на відповідача правомірно накладено штраф в порядку та розмірах, що відповідали вимогам законодавства.
Оскільки протягом встановленого законом строку та на час розгляду справи сума штрафу сплачена не була, тому вона підлягає стягненню з відповідача у судовому порядку. За таких обставин позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі вищевикладеного, керуючись Законом України "Про електроенергетику", Законом України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності", Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України N 929 від 07 серпня 1996 року, Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарювання штрафів за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1312 від 21 липня 1999 року, статтями 8 - 11, 40, 94, 158 - 163, 184-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
П О С Т А Н О В И В:
Позов Державного підприємства "Національна енергетична компанія "Укренерго" в особі відокремленого підрозділу "Держенергонагляд у Донбаському регіоні" до державного підприємства «Шахта Комсомолець» про стягнення штрафу у розмірі 1020,00 грн. за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання - задовольнити.
Стягнути з державного підприємства «Шахта Комсомолець» ( код ЄДРПОУ 35626746) на користь Державного бюджету України штраф у розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) грн. 00 (нуль) коп., накладений постановою Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії в Донецькій області від 05.07.2012 року № 02/12-02-114.
Постанову складено та підписано у нарадчій кімнаті , її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 20 листопада 2012року в присутності представника позивача. Повний текст постанови складений 26 листопада 2012року .
Постанова набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 254 КАС України і може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд у порядку, визначеному статтею 186 КАС України, шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Суддя Спасова Н.В.