Рішення № 2771909, 05.12.2008, Господарський суд Івано-Франківської області

Дата ухвалення
05.12.2008
Номер справи
22/57
Номер документу
2771909
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул.Шевченка 16, м.Івано-Франківськ, 76000, тел. 2-57-62

 

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 грудня 2008 р.

Справа № 22/57

Господарський суд Івано-Франківської області у складі судді Малєєвої О.В.

при секретарі судового засідання: Строїч П.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом:  Підприємця ОСОБА_1, АДРЕСА_1

до відповідача-1: Івано-Франківської міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ,76004

до відповідача-2: Фонду комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська, вул. Л.Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ,76000

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів: управління культури виконавчого комітету міської ради, вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ, 76004,

про визнання права на приватизацію орендованих нежитлових приміщень площею 169,6 кв. м., розташованих на першому та другому поверхах в будівлі народного дому "Княгинин", за адресою: вул. Галицька, 40 в м. Івано-Франківську шляхом викупу орендарем,

за участю представників сторін:

від позивача: не з'явились;

від відповідача-1: спеціаліст юридичного відділу Буджак В.М., (довіреність № 1059/05-17/007 в від 12.07.2006 р.);

від відповідача-2: не з'явились;

від третьої особи: Дзундза О.П., (довіреність № 269/1-7 від 27.05.2008 р.);

 в с т а н о в и в:

Підприємцем ОСОБА_1 заявлений позов до Івано-Франківської міської ради, Фонду комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська про визнання права на приватизацію орендованих нежитлових приміщень, площею 169,6 кв.м, розташованих на першому та другому поверхах в будівлі Народного дому "Княгинин" за адресою: вул.Галицька, 40 в м. Івано-Франківську, шляхом викупу орендарем; зобов'язання Фонду комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська включити вказані нежитлові приміщення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендарем, та зобов'язання Івано-Франківської міської ради затвердити дані приміщення в переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендарем.

Ухвалою суду від 13.11.2008р. до участі в справі в якості третьої особи без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів залучено управління культури виконавчого комітету міської ради.

Заявлений позов мотивовано тим, що згідно договору оренди нежитлових приміщень

№ ДО-2847 від 25.04.2006 р., укладеного з виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради як орендодавцем, позивач є орендарем нежитлових приміщень, загальною площею 169,6кв. м., розташованих на першому та другому поверсі в будівлі народного дому «Княгинин»за адресою вул. Галицька, 40 в м. Івано-Франківську. На виконання умов даного договору ним були здійснені ремонтні роботи, які за своїм характером відносяться до невід'ємних покращень орендованого нерухомого майна, на загальну суму 140578 грн. Вказує на те, що враховуючи вартість майна, встановлену в договорі оренди згідно витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно, виданого Івано-Франківським ОБТІ від 19.04.2006 р. №10444389, в розмірі 77212 грн., частка невід'ємних покращень орендованого нерухомого майна становить більше 25 %. З посиланням на ст.ст. 8,12 Закону України "Про приватизацію державного майна", ст.7 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", п.51 р. IX Державної програми приватизації на 2000-2002 роки, р.5 Концепції приватизації комунального майна в місті Івано-Франківську, затвердженої рішенням Івано-Франківської міської ради п'ятого демократичного скликання від 29.08.2006 р., вважає, що має право на приватизацію орендованого нерухомого майна шляхом викупу. Відмову відповідачів у включенні даних нежитлових приміщень в перелік об'єктів, що підлягають приватизації, з мотивів наявності положень нової редакції статуту Народний дім «Княгинин»щодо заборони приватизації Народного дому «Княгинин»та його структурних підрозділів вважає безпідставною. Вказує, що вичерпний перелік випадків, в яких не допускається приватизація, передбачений ч. 2 п. З, п. 5 ст.2 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)", а також на те, що знаходження об'єкту в будівлі установи культури не є перешкодою в його приватизації. Звертає увагу на те, що рішенням господарського суду Івано-Франківської області від 24.06.2008 р. у справі № 8/25 задоволено аналогічний позов ТзОВ «Бізнес-Самерс», яке є орендарем іншої частини нежитлових приміщень Народного дому «Княгинин», яка використовується як магазин мобільних телефонів.

Івано-Франківська міська рада позов не визнала. При цьому зазначила, що необхідними умовами для приватизації комунального майна шляхом викупу є прийняття відповідною радою рішення про приватизацію; згода орендодавця (в даному випадку- виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради ) на проведення ремонтних робіт орендованих приміщень; здійснення орендарем за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна вартістю не менш як 25 відсотків залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення). Застосовуючи п.67 постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Методики оцінки майна», п. 2.2. наказу Фонду державного майна України №377 від 27.02.2004р. «Про затвердження Порядку оцінки орендованого нерухомого майна, що містить невід'ємні поліпшення, здійснені за час його оренди, під час приватизації», вважає, що позивачем не надано відповідних доказів про здійснення покращення орендованого майна за погодженням з орендодавцем, в порядку визначеному чинним законодавством, а саме покликається на відсутність письмової згоди орендодавця на здійснення орендарем поліпшень

орендованого нерухомого майна за його кошти, погодженої орендодавцем проектно-кошторисної документації на проведення поліпшень, аудиторського висновку щодо підтвердження фінансування здійснених поліпшень орендованого нерухомого майна за рахунок коштів орендаря. Вказує на те, що відповідно до ч. 6 ст.2 Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" заклади культури, приміщення та будівлі соціально-побутового призначення, споруджені за рахунок коштів державних підприємств, які обслуговують населені пункти, райони чи мікрорайони у містах, громадські організації або певні професійні (виробничі) колективи можуть бути у встановленому порядку виключені з переліку об'єктів малої приватизації за рішенням Фонду державного майна України, його регіональних відділень та представництв у районах та містах, Фонду майна Автономної Республіки Крим та його представництв, а також за рішенням Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих Рад відповідного рівня. На думку представника відповідача, таким рішенням є рішення Івано-Франківської міської ради від 14.11.2007 р., яким затверджено статут Народного дому «Княгинин», відповідно до п. 9. 6. якого Народний дім та його структурні підрозділи приватизації не підлягають.

Фонд комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська позов не визнав з тих підстав, що згідно ч.2 ст.З Закону України "Про приватизацію державного майна" дія цього закону не поширюється на приватизацію об'єктів соціально-культурного призначення, що фінансуються з державного бюджету. Вважає, що п.51 Закону України "Про державну програму приватизації" підлягає застосуванню тільки за умови прийняття рішення про приватизацію орендованого майна, яке згідно ст.7 ЗУ "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" приймають місцеві ради народних депутатів. Зазначає, що дана норма застосовується щодо державного майна, а спірне приміщення є у комунальній власності територіальної громади м.Івано-Франківська. В обгрунтування викладеного посилається на рішення Конституційного Суду України від 01.07.1998р. у справі N 01/1501-97 (справа щодо приватизації державного майна) та на постанову Вищого господарського суду України у справі № 7/228 від 16.10.2007 p.

Третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідачів - управління культури виконавчого комітету міської ради -підтримало позицію відповідачів і вказало на те, що згідно п.9 згаданого договору оренди позивач зобов'язувався протягом терміну дії договору оренди надавати Народному дому "Княгинин" звукопідсилювальну апаратуру для проведення заходів (постійно); в термін до 20.03.2006р. укласти угоду про співпрацю з адміністрацією Народного дому "Княгинин"; в термін до 01.12.2006р. за власні кошти завершити ремонт фойє, вестибюлю, коридорів, глядацької зали в будівлі Народного дому "Княгинин"; в термін до 01.05.2007р. здійснити ремонт каналізаційних інженерних мереж та підключення їх до міської мережі; в термін до 01.06.2007р. за власні кошти провести ремонт фасаду будівлі Народного дому "Княгинин" згідно з вимогами управління архітектури і містобудування виконавчого комітету міської ради, однак взятих на себе зобов'язань не виконав. Посилається також на Статут Народного дому «Княгинин», затверджений рішення Івано-Франківської міської ради від 14.11.2007 р., та на рішення XXXIII сесії міської ради від 16.10.2008 року "Про Програму підтримки та розвитку клубних установ в м.Івано-Франківську на 2009-2011 роки," в якому передбачено кошти на реконструкцію приміщення та відновлення кінотеатру НД "Княгинин" на суму 4,948 тис.грн.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши зібрані по справі докази, оцінивши їх відповідно до приписів ст.43 ГПК України, суд встановив наступне.

На підставі рішення виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради від 14.03.06 року № 127 (п.1.6). між виконавчим комітетом Івано-Франківської міської ради та підприємцем ОСОБА_1. 25.04.2006 р. укладено договір №ДО-2847 оренди нежитлових приміщень, загальною площею 169,6 кв. м., розташованих на першому та другому поверхах в будівлі народного дому «Княгинин»за адресою вул.Галицька, 40 в м.Івано-Франківську. Згідно п.1.3. даного договору приміщення передаються в оренду для використання під офіс, десертний бар та для розміщення гральних автоматів. В розділі 9 цього договору передбачено обов'язок орендаря за власні кошти завершити ремонт фойє, вестибюлю, коридорів, глядацької зали, фасаду будівлі Народного дому "Княгинин", здійснити ремонт каналізаційних інженерних мереж тощо.

Позивач листом №1-3 від 06.03.2006 р. звернувся до орендодавця з метою отримання дозволу на проведення ремонтних робіт. На дане звернення надана відповідь Фондом комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська (лист № ФКВ-02/665 від 13.03.2006 р.), в якому вказано на те, що проведення ремонтних робіт є обов'язком орендаря згідно укладеного договору оренди, а тому необхідність надання додаткового дозволу на їх проведення відсутня.

Поданими позивачем доказами підтверджується те, що ним були здійснені ремонті роботи, вартістю 140578 грн., які неможливо відокремити від нежитлових приміщень без заподіяння їм шкоди і які за своїм характером відносяться до невід'ємних покращень орендованого нерухомого майна. Такими доказами є договір підряду №1 від 01.11.2006 р., з підприємцем ОСОБА_2., загальна вартість ремонтних робіт - 30332,1 грн., договір на виконання ремонтно-опоряджувальних робіт від 26.04.2006р. з підприємцем Треф'як В.І. на загальну суму 14543, грн., договір на виконання ремонтно-опоряджувальних робіт від 11.07.2006 р. з ПП «Будремком», загальна вартість ремонтних робіт - 16100 грн., договір підряду від 16.05.2008 p. з підприємцем ОСОБА_3., загальна вартість проведених ремонтно-будівельних робіт - 9784,4 грн. На замовлення позивача ТзОВ «СПМК - 618»проведено у вказаних нежитлових приміщеннях ремонтно-будівельні роботи на загальну суму 19514 грн. Позивачем надані відповідні кошториси до вказаних договорів та акти приймання-передачі виконаних робіт.

Виходячи з того, що в п.1.1. зазначеного договору оренди вартість приміщень згідно витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно, виданого Івано-Франківським ОБТІ 19.04.2006р. за №10444389, встановлена в сумі 77212 грн., частка невід'ємних покращень орендованого нерухомого майна становить більше 25 %.

01.10.2007р. та 21.12.2007р. позивач звертався до міського голови із заявою про надання дозволу на приватизацію орендованого майна та включення його в перелік об'єктів комунальної власності міста, що підлягають приватизації. На дане звернення Фонд комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська надав відповідь №ФКВ-03/48 від 12.01.2008 р. про те , що вказані нежитлові приміщення приватизації не підлягають відповідно до положень нової редакції статуту Народного дому «Княгинин», затвердженої рішенням Івано-Франківської міської ради від 14.11.2007р. “Про реорганізацію, державну реєстрацію та зміни до установчих документів установ культури м.Івано-Франківська”. В п.9.6. даного статуту зазначено, що Народний дім та його структурні підрозділи приватизації не підлягають.

Як передбачено п.1Державної програми приватизації на 2000-2002роки, затвердженої Законом України “Про Державну програму приватизації” (надалі “Державна програма приватизації”), дана програма визначає основні цілі, пріоритети, завдання та способи приватизації державного майна, майна, що належить Автономній Республіці Крим, та відчуження комунального майна, групи об'єктів, які підлягають приватизації, орієнтовні завдання щодо обсягів приватизації державного майна та надходження коштів від приватизації до Державного бюджету України та відповідні заходи щодо виконання цієї Програми. Тобто дія даного закону поширюється на правовідносини щодо приватизації комунального майна.

Відповідно до п.5, п.48 Державної програми приватизації вказані нежитлові приміщення відносять до об'єктів групи А, приватизація яких здійснюється відповідно до Закону України "Про приватизацію невеликих державних підприємств (малу приватизацію)" (надалі “Закон про малу приватизацію”).

Згідно п.1, п.3 ст.7 Закону про малу приватизацію, Фонд державного майна України, Верховна Рада Автономної Республіки Крим, місцеві Ради затверджують за поданням органів приватизації переліки об'єктів, які перебувають відповідно у загальнодержавній власності, власності Автономної Республіки Крим та комунальній власності і підлягають: продажу на аукціоні, за конкурсом, викупу; включення об'єктів малої приватизації до переліків, зазначених у частині першій цієї статті, здійснюється, в тому числі, з ініціативи відповідних органів приватизації або покупців.

В п.5 ст.7 Закону про малу приватизацію визначено, що орган приватизації розглядає подану заяву і в разі відсутності підстав для відмови у приватизації включає підприємство до переліків, зазначених у частині першій цієї статті. Результати розгляду не пізніш як через місяць з дня подання заяви доводяться до заявника у письмовій формі. Відмова у приватизації можлива тільки у випадках, коли:

особа, яка подала заяву, не може бути визнана покупцем підприємства згідно з цим Законом;

є законодавчо встановлене обмеження на приватизацію цього підприємства;

не затверджено переліків, передбачених частиною першою цієї статті.

Суд вважає, що відмова органів приватизації у включенні вказаних нежитлових приміщення до переліку об'єктів, що підлягають приватизації, з посиланням на положення нової редакції статуту Народного дому «Княгинин»не відповідає наведеним вимогам закону.

Вказівка в п.9.6. цього статуту на те, що Народний дім та його структурні підрозділи приватизації не підлягають, стосується майнових прав і обов'язків даної юридичної особи. Згідно п.1.1. Статуту Івано-Франківський Народний дім “Княгинин” є культурно-просвітницькою установою, заснованою Івано-Франківською міською радою на основі комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська, фінансування та матеріально-технічне забезпечення якої, в тому числі надання необхідних будівель, інженерних комунікацій та обладнання, здійснює засновник або уповноважений ним орган (управління культури виконавчого комітету Івано-Франківської міської ради). При цьому слід відрізняти юридичну особу Народний дім “Княгинин” від будівлі народний дім Княгинин, право власності на яке підтверджене свідоцтвом на нерухоме майно від 25.08.2005р. ( власник -територіальна громада м.Івано-Франківська в особі Івано-Франківської міської ради, форма власності -комунальна). Відповідно до ст.ст.87,88 ЦК України статут є установчим актом, в якому відображаються питання організаційно-правової форми юридичної особи. А тому його положення не можна розцінювати як заборону приватизації будівлі, частина якої за рішенням уповноваженого органу власника не використовується даною установою як об'єкт соціально-культурного призначення, а передана в оренду іншим особам для здійснення підприємницької діяльності. З наведених мотивів не підлягає застосуванню ч.2 ст.З Закону України "Про приватизацію державного майна".

Обгрунтованими є доводи позивача щодо визначення способу приватизації.

Відповідно до п.51 Державної програми приватизації , у разі прийняття рішення про приватизацію орендованого державного майна (будівлі, споруди, приміщення), орендар одержує право на викуп цього майна, якщо орендарем за згодою орендодавця здійснено за рахунок власних коштів поліпшення орендованого майна, яке неможливо відокремити від відповідного об'єкта без завдання йому шкоди, вартістю не менш як 25 відсотків залишкової (відновної за вирахуванням зносу) вартості майна (будівлі, споруди, приміщення).

Такі ж положення містяться в розділі 5 "Способи приватизації та критерії визначення способу приватизації" Концепції приватизації комунального майна в місті Івано-Франківську, затвердженої рішенням Івано-Франківської міської ради п'ятого демократичного скликання від 29.08.2006 р. , де передбачено, що приватизації шляхом викупу підлягають нежитлові приміщення, орендарями яких за згодою орендодавця, здійсненою за рахунок власних коштів поліпшення, які неможливо відокремити від орендованих приміщень без завдання їм шкоди, вартістю не менш як 25 відсотків від вартості орендованих приміщень, визначеної експертним шляхом.

Посилання на те, що вказані позивачем поліпшення орендованого майна здійснені без згоди орендодавця, не можуть бути взяті до уваги, оскільки в розділі 9 договору оренди №ДО-2847 передбачено обов'язок орендаря проводити ремонтні роботи. Така ж позиція викладена в листі Фонду комунальної власності територіальної громади міста Івано-Франківська № ФКВ-02/665 від 13.03.2006 р. на звернення позивача №1-3 від 06.03.2006 р.

Що стосується вказівки представника Івано-Франківської міської ради на недотримання вимог Методики оцінки майна, затвердженої постановою КМУ від 10.12.2003р. №1891 , та Порядку оцінки орендованого нерухомого майна, що містить невід'ємні поліпшення, здійснені за час його оренди, під час приватизації, затвердженого наказом Фонду державного майна України 27.02.2004р. N 377 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18.03.2004 р. за N 343/8942, то дані нормативні акти регулюють проведення оцінки майна під час приватизації, і не стосуються визначення способу приватизації.

Враховуючи викладене, позов підлягає задоволенню.

Згідно ст.49 ГПК України судові витрати слід покласти на відповідачів в рівних частках.

Керуючись ст. 124 Конституції України, ст.ст. 49, 82-85 ГПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задоволити.

Визнати за підприємцем ОСОБА_1 право на приватизацію орендованих нежитлових приміщень, площею 169,6 кв.м, розташованих на першому та другому поверхах в будівлі народного дому "Княгинин", за адресою: вул.Галицька, 40 в м. Івано-Франківську шляхом викупу орендарем.

Зобов'язати Фонд комунальної власності територіальної громади м. Івано-Франківська (вул. Л.Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ,76000, ідентифікаційний код 25698131) включити орендовані підприємцем ОСОБА_1 нежитлові приміщення, площею 169,6 кв. м, розташовані на першому та другому поверхах в будівлі народного дому «Княгинин»за адресою: вул. Галицька, 40 в м. Івано-Франківську, до переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендарем.

Зобов'язати Івано-Франківську міську раду (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ,76004, ідентифікаційний код 33644700) затвердити орендовані підприємцем ОСОБА_1 нежитлові приміщення, площею 169,6 кв. м, розташовані на першому та другому поверхах в будівлі народного дому «Княгинин»за адресою: вул.Галицька, 40 в м. Івано-Франківську, в переліку об'єктів, що підлягають приватизації шляхом викупу орендарем.

Стягнути з Івано-Франківської міської ради (вул. Грушевського, 21, м. Івано-Франківськ,76004, ідентифікаційний код 33644700) в користь підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номерНОМЕР_1) 127грн. 50 коп. сплаченого державного мита та 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Стягнути з Фонду комунальної власності територіальної громади м.Івано-Франківська (вул. Л.Курбаса, 2, м. Івано-Франківськ,76000, ідентифікаційний код 25698131) в користь підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номерНОМЕР_1) 127грн. 50 коп. сплаченого державного мита та 59 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Наказ видати стягувачеві після набрання рішенням законної сили.

Суддя Малєєва Олена Вікторівна

Внесено в АС "Діловодство суду"

______ помічник судді Бандура Володимир Степанович