Справа № 1615/4125/2012
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27.11.2012 року м. Кременчук
Крюківський районний суд м.Кременчука Полтавської області в складі: головуючого судді -Степури А.А., при секретарі Грицьковій Я.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Кременчуці справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення виконавого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука до Відділу Крюківської державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції про скасування постанови про накладення штрафу,-
В С Т А Н О В И В :
Позивач Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука звернулося до суду з адміністративним позовом до Відділу Крюківської державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції про скасування постанови про накладення штрафу.
Свої вимоги мотивували тим, що 13.08.2012 року постановою державного виконавя Крюківського ВДВС Кременчуцького МУЮ Девятисильною Н.О. накладено штраф на управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука в розмірі 680 грн. в зв'язку з невиконанням виконавчого листа №2а-91 виданого 30.03.2010 року Крюківським районним судом м.Кременчука про зобов'язання управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука здійснити перерахунок державної допомоги по догляду за дитиною ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_1, до досягнення нею трирічного віку, ОСОБА_5 в розмірі встановлено ч.1 ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»в редакції, що діяла до 1.01.2008 року та провести відповідні виплати за 2007 рік з 9.07.2007 року по 31.12.2007 року. 17.05.2010 року після отримання постанови про відкриття виконавчого провадження від 11.05.2010 року управлінням було проведено перерахунок вищевказаної допомоги, після чого відповідне розпорядження з перерахунком направлено для виплати до Центру по нарахуванню та здійсненю соціальних виплат в Полтавській області, який повернув особову справу на ОСОБА_5 разом з перерахунком допомоги без виконання. Про вказані дії управління повідомляло Крюківський ВДВС листами та надсилало копії відповідних документів. 30.06.2010 року Крюківський ВДВС Кременчуцького МУЮ виніс постанови про закінчення виконавчого провадження. 25.06.2011 року управління отримало постанову про відновлення виконавчого провадження. В зв'язку з відсутністю на рахунках управління коштів на виконання судових рішень, управління направило 11.07.2011 року до Головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської облдержадміністрації розрахунок потреби в коштах на виконання вищевказаного виконавчого документа для формування бюджетного запиту, про що повідомило ВДВС листом. В зв'язку з тривалим ненадходженням коштів на виконання зазначеного виконавчого документа, управління направило листом від 30.07.2012 року на адресу фінансового відділу виконкому Крюківської районної ради загальну суму потреби в коштах щодо виконання вказаного рішення суду, а також 7.08.2012 року направило до ГУПСЗН. Про вказані дії управління повідомило ВДВС листами. Відповідно до ст.89 Закону України «Про виконавче провадження»штраф накладається у разі невиконання рішення у встановлений державним виконавцем строк без поважних причин. Позивач вважає, що при винесенні постанови про накладення штрафу державним виконавцем не враховані наявні поважні, о6»єктивні причини, які унеможливлюють виконання судового рішення Управлінням.
В судове засідання представник позивача не з'явилася, але завчасно надіслала до суду клопотання про розгляд справи без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі.
Представник відповідача Відділу Крюківської державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції в судове засідання не з'явилася, але завчасно надіслала до суду клопотання про розгляд справи без її участі, позовні вимоги не визнала.
Третя особа - Центр по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат у Полтавській області головного управління праці та соціального захисту населення Полтавської обласної державної адміністрації в судове засідання свого представника не направили хоча про час та місце розгляду справи були належним чином повідомлені.
Суд, дослідивши матеріали справи, вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що постановою державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції Девятисильної Н.О. від 13.08.2012 року накладено штраф по виконавчому листу № 2-а-91/11 (ВП№19114410) про зобов'язання Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_5 допомогу по догляду за дитиною за 2007рік з 9 липня 2007 року по 31 грудня 2007 рік включно. Копія постанови про накладення штрафу отримана Управлінням 15.08.2012 року.
Преамбулою Закону України "Про виконавче провадження" визначено, що цей Закон визначає умови і порядок виконання рішень судів та інших органів (посадових осіб), що відповідно до закону підлягають примусовому виконанню у разі невиконання їх у добровільному порядку.
Відповідно до частини 2 статті 24 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець у 3-денний строк з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження. В постанові державний виконавець встановлює строк для добровільного виконання рішення, який не може перевищувати семи днів, а рішень про примусове виселення - п'ятнадцяти днів, та попереджає боржника про примусове виконання рішення після закінчення встановленого строку зі стягненням з нього виконавчого збору і витрат, пов'язаних з провадженням виконавчих дій, передбачених цим Законом.
На виконання наведеної норми Закону державним виконавцем Крюківського відділу державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції 11.05.2010 року винесено постанову про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання постанови Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 19.06.2009 року та надано боржнику строк для добровільного виконання рішення суду до 18.05.2010 року.
Проте, у встановлений державним виконавцем строк рішення суду боржником не виконано.
30.06.2010 року постановою державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції виконавче провадження по виконавчому листу № 2а-91/2010 року закінчено.
13.05.2011 року постановою державного виконавця Крюківського відділу державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції виконавче провадження по виконавчому листу № 2а-91/2010 року відновлено.
Твердження позивача про те, Управління праці та соціального захисту населення виконавого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука у зазначений строк для добровільного виконання судове рішення не виконано через відсутність відповідного фінансування, судом оцінюється критично, оскільки відповідно до частини 5 статті 124 Конституції України судові рішення ухвалюються судами іменем України і є обовязковими до виконання на всій території України. Аналогічне правило міститься і в частині 1 статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України.
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статтею 8 Конституції України принципу верховенства права.
Відсутність відповідного фінансування не може бути визнано поважною причиною невиконання судового рішення з огляду на те, що за своїм характером є або бездіяльністю, або юридично неспроможною дією і не вказує на належне ставлення боржника до процесу організації виконання судового рішення. При цьому суд бере до уваги, що судовим рішенням на позивача було покладено обов'язок здійснити дії по нарахуванню та виплаті грошових коштів.
Відсутність грошових коштів для їх виплати може бути підставою для відстрочки або розстрочки виконання судового рішення на підставі статті 33 Закону України "Про виконавче провадження", проте не є підставою для ухилення від виконання судового рішення.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, надаючи оцінку діям та рішенням суб'єкта владних повноважень, які є предметом оскарження, суд перевіряє чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо; добросовісно, розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно; з урахуванням права особи на участь у прийнятті рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частиною 1 статті 5 Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець зобов'язаний вживати заходів примусового виконання рішень, встановлених цим Законом, неупереджено, своєчасно, повно вчиняти виконавчі дії.
В силу ч.1 ст. 87 Закону України «Про виконавче провадження», у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, які можуть бути виконані лише боржником, та рішення про поновлення на роботі державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника фізичну особу в розмірі від двох до десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб від десяти до двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на боржника юридичну особу від двадцяти до тридцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та призначає новий строк для виконання.
Відповідно до вимог ст. 89 ч.1 Закону України "Про виконавче провадження" у разі невиконання без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, державний виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - юридичну особу в розмірі від сорока до шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.
На виконання вимог Закону України "Про виконавче провадження" державний виконавець Крюківського відділу державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції, у звязку з невиконанням боржником без поважних причин у встановлений державним виконавцем строк постанови Крюківського районного суду м.Кременчука Полтавської області від 19.06.2009 року, 13.08.2012 року виніс постанову про накладення на Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука штрафу у розмірі 680 грн.
Крім того, суд бере до уваги позицію Європейського Суду з прав людини, відповідно до якої відсутність необхідних коштів на рахунках для здійснення гарантованих виплат, не являється підставою для невиконання рішення суду.
Державний виконавець, виконуючи постанову Крюківського районного м.Кременчука Полтавської області, діяв в межах своїх повноважень та відповідно Закону України „Про виконавче провадження", отже постанова від 13.08.2012р. про накладення штрафу у розмірі 680 грн. на Управління праці та соціального захисту населення виконавчого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука Полтавської області є правомірною, підстав скасовувати постанову про накладення штрафу не має, тому позов Управління праці та соціального захисту населення виконавого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука до Відділу Крюківської державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції про скасування постанови про накладення штрафу задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.. 124 Конституції України, ст.ст. 7-11, 71, 86 , 160 163, 181 Кодексу адміністративного судочинства України,суд, -
П О С Т А Н О В И В:
В задоволенні позову Управління праці та соціального захисту населення виконавого комітету Крюківської районної ради м.Кременчука до Відділу Крюківської державної виконавчої служби Кременчуцького міського управління юстиції про скасування постанови про накладення штрафу відмовити.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду протягом протягом десяти днів з дня проголошення постанови. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.
Суддя: