Рішення № 27695009, 22.11.2012, Господарський суд Кіровоградської області

Дата ухвалення
22.11.2012
Номер справи
5013/1328/12
Номер документу
27695009
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

Кіровоградської області

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"22" листопада 2012 р.Справа № 5013/1328/12 Господарський суд Кіровоградської області у складі судді Колодій С.Б. розглянувши у відкритому судовому засіданні справу № 5013/1328/12

за позовом: Кіровоградського прокурора з нагляду за додержання законів у воєнній сфері, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області, м. Кіровоград

до відповідача: Квартирно-експлуатаційного відділу м. Кіровоград, м. Кіровоград

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Військова частина А 1405 (Кіровоград-5)

про стягнення 3153,60 грн.

Представники сторін:

від прокуратури - Грива Ю.В., прокурор (посвідчення № 020);

від позивача - Куца В.В., довіреність № 04-4/119 від 10.01.2012, завідувач юридичного сектору;

від відповідача - Жигун О.В., довіреність № 2707 від 21.11.12;

від третьої особи - Кльопов А.І., довіреність № 126 від 20.01.2012 р., помічник командира частини з правової роботи лейтенант юстиції.

Кіровоградський прокурор з нагляду за додержання законів у воєнній сфері, в інтересах держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області звернувся до господарського суду Кіровоградської області з позовною заявою від 10.09.2012 року № 112 про стягнення з квартирно-експлуатаційного відділу м. Кіровограда на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 3 153,60 грн.

В обґрунтування позовних вимог посилаються на те, що відповідачем порушено вимоги природоохоронного законодавства, внаслідок чого було складено акт перевірки дотримання вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища від 05-06.04.2012 та на підставі "Методики визначення шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства" затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України від 27.10.1997р. №171, зареєстровано в Міністерстві юстиції України за № 285/2725 від 05.05.1998 р., в редакції наказу Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.0.42007 р. № 149 було нараховано відповідачу шкоду в розмірі 3153,60 грн., внаслідок незаконного викиду паливного шлаку у відкритий ґрунт на території військової частини А 1405, що призвело до засмічення земельної ділянки.

Відповідач позов не визнав з підстав викладених у відзиві № 2489 від 18.10.2012, зокрема зазначає, що збитки відповідачем добровільно не відшкодовано, але до одержання позову не отримував ані претензій, ані прокурорського подання з вимогою про відшкодування спірної суми, позивачем не надано доказів того, що зберігання паливного шлаку на земельній ділянці призвело або може призвести до забруднення навколишнього природного середовища, а також зазначає, що квартирно - експлуатаційний відділ м. Кіровоград не є належним відповідачем по даній справі, оскільки земельну ділянку № 9 площею 128,6 га, одержану Кіровоградською КЕЧ району (з 2005 року КЕВ м. Кіровоград) у постійне користування КЕВ м. Кіровоград 28.02.2006 року передав в безпосереднє користування військовій частині А 1405 за актом прийому передачі будівель - споруд та території військового містечка.

Ухвалою господарського суду Кіровоградської області від 13.11.2012 року до участі у справі в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача, залучено Військову частину А 1405.

Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області надано письмові пояснення по справі від 09.11.2012 р. № 04-4/2979, за змістом яких вважає наявність факту заподіяння шкоди навколишньому природному середовищу відповідачем, її розмір, внаслідок порушення природоохоронного законодавства, підтверджується матеріалами справи, згідно яких наполягає на стягненні з відповідача 3 153,60 грн. та задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Військовою частиною А 1405 надано письмову позицію від 21.11.2012 року № 2033, відповідно до якої вважає, що КЕВ м. Кіровограда повинно нести відповідальність за незаконне складання відходів (шлаку паливного).

Розглянувши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області проведено планову перевірку дотримання вимог природоохоронного законодавства відповідачем, якою виявлено порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища та встановлено, що на території військової частини А 1405, розташована котельня теплового господарства квартирно-експлуатаційного відділу м. Кіровоград, яка працює на твердому паливі та забезпечує теплом військову частину А 1405, в ході використання зазначеного твердого палива КЕВ м. Кіровограда та в подальшому військовою частиною А 1405 для опалення, утворилися залишки (шлак паливний), про що складено відповідний акт від 05-06.04.2012 року (а.с.10), протокол про адміністративне правопорушення від 09.04.2012 р. (а.с.37-38). Внаслідок неналежного виконання обов"язків службовими особами Квартирно-експлуатаційного відділу м. Кіровоград було незаконно здійснено викид паливного шлаку у відкритий ґрунт на території військової частини А 1405. Внаслідок чого на вказаній території засмічено відходами земельну ділянку площею 360 кв.м., чим завдано збитки довкіллю.

Також Державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Кіровоградської області складено акт обстеження засміченої земельної ділянки від 05.04.2012, у якому зазначається, що земельна ділянка, яка належить КЕВ м. Кіровограда згідно державного акту серії Б№011697 на якій розташована військова частина А1405, що знаходиться на території Аджамської с/р, Кіровоградський район виявлено засмічення земельної ділянки площею 360 м.кв. (а.с.31-32).

Постановою про накладення адміністративного стягнення від 19.04.2012 р. інженера КЕВ м. Кіровограда Кузнєцова А.Б. визнано винним в здійсненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст.52 КУпАП та на нього накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 850,00 грн. (а.с. 39,40), який сплачено в добровільному порядку згідно квитанції від 14.06.2012 р. (а.с. 41).

Позивачем 06.04.2012 року винесено припис, в якому викладено вимоги усунути встановлені перевіркою недоліки (а.с. 33-34).

Обґрунтовуючи позов, прокурор зазначає, що відповідачем порушено норми Закону України "Про відходи", Земельного кодексу України, Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" та Закону України "Про охорону землі" внаслідок чого Державною екологічною інспекцією у Кіровоградській області на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленим забрудненням та засміченням земельних ресурсів в результаті порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 04.04.2007 року № 149 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 25.04.2007 року № 422/13689 здійснено розрахунок шкоди, зумовленої засміченням земельної ділянки промисловими відходами, розмір якої склав 3153,60 грн. (а.с. 12-13).

Оцінюючи подані докази та наведені обґрунтування за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 1 ст. 32 Господарського процесуального кодексу України доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному законом порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору.

Відповідно до Положення "Про Державну екологічну інспекцію в областях, містах Києві та Севастополі", затвердженого Наказом Мінприроди України від 19.12.2006 р. за № 548 Державні екологічні інспекції в областях наділені правом на звернення до суду з позовом про відшкодування втрат та збитків, завданих у наслідок порушення вимог природоохоронного законодавства.

За змістом ст. 1 Земельного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, використання власності на землю не може завдавати шкоди правам і свободам громадян, інтересам суспільства, погіршувати екологічну ситуацію і природні якості землі.

Частиною 1 ст. 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов'язані додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля.

Відповідно до ч. 1 ст. 211 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за псування сільськогосподарських угідь та інших земель, їх забруднення хімічними та радіоактивними речовинами і стічними водами, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами.

Нормами ст. 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" встановлено, що порушення законодавства України про охорону навколишнього природного середовища тягне за собою встановлену цим Законом та іншим законодавством України дисциплінарну, адміністративну, цивільну і кримінальну відповідальність.

Статтею 33 Закону України "Про відходи" встановлено, що зберігання та видалення відходів здійснюються відповідно до вимог екологічної безпеки та способами, що забезпечують максимальне використання відходів чи передачу їх іншим споживачам (за винятком захоронення). Зберігання та видалення відходів здійснюються в місцях, визначених органами місцевого самоврядування з врахуванням вимог земельного та природоохоронного законодавства, за наявності спеціальних дозволів, у яких визначені обсяги відходів відповідно до встановлених лімітів та умови їх зберігання.

Перелік правопорушень у сфері поводження з відходами, наведений у статті 42 Закону України "Про відходи", що включає, зокрема, порушення встановленого порядку поводження з відходами, що призвело або може призвести до забруднення навколишнього середовища, прямого чи опосередкованого шкідливого впливу на здоров'я людини та економічних збитків.

Крім того, правові, економічні та соціальні основи охорони земель з метою забезпечення їх раціонального використання, відтворення та підвищення родючості ґрунтів, інших корисних властивостей землі, збереження екологічних функцій ґрунтового покриву та охорони довкілля визначаються Законом України «Про охорону земель».

Частиною 2 статті 46 Закону України «Про охорону земель» визначено, що підприємства, установи та організації, а також громадяни, діяльність яких пов"язана з накопиченням відходів, зобов"язані забезпечувати своєчасне вивезення таких відходів на спеціальні об"єкти, що використовуються для їх збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення.

Як зазначається у п. 3.3. Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженою наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища від 27 жовтня 1997 р. № 171 (у редакції наказу № 149 від 04.04.2007 р.) факти забруднення (засмічення) земель встановлюються уповноваженими особами, які здійснюють державний контроль за додержанням вимог природоохоронного законодавства шляхом оформлення актів перевірок, протоколів про адміністративне правопорушення та інших матеріалів, що підтверджують факт забруднення та засмічення земель.

Тож, у відповідності до вищевказаних норм законодавства, у разі наявності шкоди державі внаслідок засмічення земель, посадові особи контролюючого органу повинні були зазначити відомості про факт нанесення шкоди та про розмір цієї шкоди.

Факт засмічення земельної ділянки КЕВ м. Кіровограда на території ВЧ А1405, яка розташована на землях Аджамської сільської ради встановлено в акті перевірки Державної екологічної інспекції в Кіровоградській області від 05-06.04.2012, яка діяла в межах повноважень, визначених законом.

Крім того, суд відзначає, що адміністративне стягнення у вигляді штрафу в сумі 850,00 грн. сплачено що, в свою чергу, свідчить про визнання керівництвом КЕВ в м. Кіровограді факту вчинення правопорушення в екологічній сфері, що полягає у засміченні земельної ділянки промисловими відходами (шлак паливний), яке зафіксовано в акті від 05-06.04.2012 р.

Також суд звертає увагу, що зазначений акт перевірки а також постанова про накладення адміністративного стягнення у судовому порядку не оскаржені та є чинними.

Що ж до тверджень відповідача про те, що він не є належним відповідачем по даній справі, оскільки земельну ділянку № 9 площею 128,6 га, одержану Кіровоградською КЕЧ району (з 2005 року КЕВ м. Кіровоград) у постійне користування КЕВ м. Кіровоград 28.02.2006 року передав в безпосереднє користування військовій частині А 1405 за актом прийому передачі будівель - споруд та території військового містечка, слід відзначити наступне.

Згідно державного акту на право користування землею серії Б № 011697 від 1988 року (реєстраційний номер № 64), виданого Кіровоградській КЕЧ району (в теперішній час КЕВ м. Кіровоград) надано у постійне користування земельну ділянку у с. Аджамка, Кіровоградського району площею 128,6 га, на якій дислокується військова частина А 1405.

Вищевказана земельна ділянка перебуває на балансі КЕВ м. Кіровограда, як військове містечко № 73 та передана в оперативне користування військовій частині А 1405 згідно акту прийому (передачі) будівель, споруд та території військового містечка.

Згідно п. 24 наказу Міністерства оборони України № 483 від 22.12.1997 р., відповідальність за охорону земель покладається на безпосереднього землекористувача.

Згідно чинного законодавства забезпечення військових частин енергоносіями, теплоенергією та ін. видами комунальних послуг покладено на квартирно-експлуатаційні органи Збройних Сил України.

Згідно актів прийому-передачі від 28.02.2006 р. та 20.09.2007 р. будівля № 14 (котельня) знаходиться в оперативному управлінні військової частини А 1405, проте котли, які встановлені в даній котельні та теплова мережа протяжністю 6135м знаходиться на балансі та обліковані в бухгалтерії КЕВ м. Кіровоград (а.с. 49, 84-95).

З пояснень військової частини А-1405 від 21.11.201 р. № 2033, вбачається, що обслуговування та експлуатація здійснюється також силами КЕВ м. Кіровоград зокрема, в штаті даного КЕВ передбачені кочегари, та ін. працівники, які експлуатують котли та контролюють технічних стан обладнання. Тверде паливо, яке використовується для функціонування котлів, також знаходиться на балансі КЕВ м. Кіровоград, тобто в його володінні, власності і розпорядженні згідно норм чинного законодавства. Під час експлуатації працівниками КЕВ м. Кіровоград котлів для опалення, утворюються відходи (шлак паливний), які вони незаконного розмістили на території військового містечка № 73 (а.с. 82-83).

Статтею 1 Закону України "Про відходи" визначено наступні поняття: відходи - будь-які речовини, матеріали і предмети, що утворилися у процесі виробництва чи споживання, а також товари (продукція), що повністю або частково втратили свої споживчі властивості і не мають подальшого використання за місцем їх утворення чи виявлення і від яких їх власник позбувається, має намір або повинен позбутися шляхом утилізації чи видалення; виробник відходів-фізична або юридична особа, діяльність якої призводить до утворення відходів.

Тобто фактичним виробником та суб"єктом права власності на відходи (паливного шлаку), які призвели до забруднення території військового містечка № 73 є КЕВ м. Кіровоград.

Відповідно до п. "з", п. "л" ст. 17 Закону України "Про відходи" суб"єкти господарської діяльності у сфері поводження з відходами зобов"язані не допускати зберігання та видалення відходів у несанкціонованих місцях чи об"єктах; відшкодовувати шкоду, заподіяну навколишньому природному середовищу, здоров"ю та майну громадян, підприємствам, установам та організаціям внаслідок порушення встановлених правил поводження з відходами, відповідно до законодавства.

У відповідності до ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.

Розрахунок розміру шкоди, зумовленої засміченням земельної ділянки промисловими відходами КЕВ м. Кіровограда на території ВЧ-А1405 через порушення природоохоронного законодавства позивачем здійснено на підставі Методики визначення розмірів шкоди, зумовленої забрудненням і засміченням земельних ресурсів через порушення природоохоронного законодавства, затвердженої наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища № 149 від 04.04.2007 р. та становить 3 153,60 грн.

У відповідності до ст. 33 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Відповідно до ст. 34 Господарського процесуального кодексу України господарський суд приймає тільки ті докази, які мають значення для справи. Обставини справи, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Надані господарському суду документи свідчать про те, що відповідачем було вчинено протиправні дії - засмічення земельної ділянки відходами (шлак паливний).

Відповідачем факт завдання ним шкоди внаслідок засмічення земельної ділянки не спростовано, доказів на підтвердження своїх заперечень не надано.

Здійснивши оцінку наявних у матеріалах справи доказів за правилами ст. 43 Господарського процесуального кодексу України, суд дійшов висновку, що відповідач зобов'язаний відшкодувати завдану шкоду в сумі 3 153,60 грн.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що доводи прокурора підтверджуються наявними у справі документами і встановленими судом обставинами та підлягають задоволенню у повному обсязі.

Судовий збір відповідно до ст. 49 Господарського процесуального кодексу України стягується з відповідача в доход бюджету.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 43, 44, 49, 82-85, 116, 117 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити повністю.

Стягнути з квартирно-експлуатаційного відділу м. Кіровограда (25006, м. Кіровоград, пров. Училищний, 8, р/р 35229003000459 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 08541051) на користь держави в особі Державної екологічної інспекції у Кіровоградській області (25022, м. Кіровоград, вул. Дзержинського, 84/37, код 38037110) шкоду заподіяну навколишньому природному середовищу в сумі 3 153,60 грн., перерахувавши кошти на р/р 33115331700195 ГУДКСУ у Кіровоградській області, МФО 823016, код бюджетної класифікації 24062100, код одержувача 38036997.

Стягнути з квартирно-експлуатаційного відділу м. Кіровограда (25006, м. Кіровоград, пров. Училищний, 8, р/р 35229003000459 в УДК в Кіровоградській області, МФО 823016, код 08541051) в доход Державного бюджету (отримувач коштів: УДКСУ у м. Кіровограді Кіровоградської області; банк отримувача: ГУ ДКСУ у Кіровоградській області; рахунок №31211206783002; МФО 823016; ідентифікаційний код 38037409; код бюджетної класифікації 22030001) 1609,50 грн. судового збору.

Видати накази після набрання рішенням законної сили.

Згідно частини 5 статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Рішення може бути оскаржене протягом десяти днів з дня його підписання до Дніпропетровського апеляційного господарського суду через господарський суд Кіровоградської області.

Повне рішення складено 27.11.2012 р.

Суддя С. Б. Колодій