Ухвала суду № 27671004, 14.11.2012, Одеський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.11.2012
Номер справи
2-а/1570/6004/11
Номер документу
27671004
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОДЕСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

----------------------

У Х В А Л А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 листопада 2012 р.Справа № 2-а/1570/6004/11

Категорія: 10.1 Головуючий в 1 інстанції: Цховребова М. Г

Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду

у складі: судді доповідача - головуючого - Шляхтицького О.І.,

суддів: Крусяна А.В., Шевчук О.А.,

при секретарі - Загоруйко Г.О.,

за участю: представника позивача - Бичкова І.Т.,

представника відповідача - Сиротюк М.М.,

представника третьої особи - Санжарук О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі апеляційну скаргу Комунального закладу "Роздільнянська центральна районна лікарня" на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2011 року у справі за адміністративним позовом Комунального закладу "Роздільнянська центральна районна лікарня" до управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області, 3-я особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову - Державної фінансової інспекції в Одеській області (правонаступника контрольно-ревізійного управління в Одеській області ), про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИЛА:

У серпні 2011 року Комунальний заклад «Роздільнянська центральна районна лікарня» звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області про зобов'язання відповідача повернути кошти у розмірі 19906,66 грн. або зарахування на рахунок майбутніх платежів.

Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2011 року в задоволенні адміністративного позову було відмовлено.

Не погоджуючись з даною постановою суду КЗ «Роздільнянська центральна районна лікарня» подав апеляційну скаргу, в якій зазначив, що рішення суду першої інстанції ухвалене з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим просить його скасувати та ухвалити нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.

Розглянувши матеріали справи, доводи апеляційної скарги, заслухавши суддю-доповідача, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про відсутність підстав її задоволення.

Судом першої інстанції встановлено, що 21 листопада 1995 року Комунальний заклад «Роздільнянська центральна районна лікарня» (далі - КЗ «Роздільнянська ЦРЛ») зареєстровано Роздільнянською районною державною адміністрацією Одеської області як юридичну особу, ідентифікаційний код 01998851, місцезнаходження: 67400, Одеська область, м. Роздільна, вул. Леніна, 1.

23 листопада 1995 року позивач узятий на облік в органі Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі за реєстраційним номером 15325.77. Розмір єдиного внеску відповідно до класу професійного ризику виробництва -36,30 %.

30.03.2011 року відповідно до п. 1.4.2.1 Плану роботи контрольно-ревізійного відділу в Роздільнянському районі КРУ в Одеській області на ІV квартал 2010 року на виконання звернення прокуратури Роздільнянського району від 13.09.2010 року № 2234 вих-10 та на підставі направлень на проведення ревізії від 27.12.2010 року за № 110 та № 111 від 14.03.2011 року за № 396 посадовою особою КРВ в Роздільнянському районі та службовими особами КРУ в Одеській області та КРВ в Роздільнянському районі проведено планову ревізію фінансово-господарської діяльності КЗ «Роздільнянська ЦРЛ»за період з 01.03.2009 року по завершений звітний період 2010 року.

За результатами проведення зазначеної ревізії складено акт ревізії фінансово-господарської діяльності комунального закладу «Роздільнянська центральна районна лікарня»за період з 01.03.2009 року по завершений звітний період 2010 року від 30.03.2011 року № 430-16/11.

Відповідно до змісту зазначеного акта, в ході ревізії, з метою підтвердження кількості працюючих інвалідів, було направлено запит до управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області.

Відповідно до отриманої з листом від 15.02.2011 року за № 607/04 відповіді в структурних підрозділах Роздільнянської ЦРЛ в обревізованому періоді працювало 19 інвалідів. Звіркою наявних в лікарні документів було встановлено, що в порушення вимог абз. 5 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування» від 15.07.1999 року № 967-ХІV в період з березня 2009 року по грудень 2010 року бухгалтерією лікарні проводилось нарахування внесків до Пенсійного фонду на фонд заробітної плати 3-х працюючих інвалідів (ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6) за ставкою 33,2 % замість 4 %, визначених вищевказаною статтею, що призвело до зайвого нарахування та сплати внесків до Пенсійного фонду України на загальну суму 19906,66 грн. (за 2009 рік -7251,93 грн., за 2010 рік -12654,73 грн.). Далі в акті також зазначено, що порушення щодо зайвого нарахування та перерахування внесків до Пенсійного фонду допущено з вини бухгалтера та внаслідок недостатнього контролю з боку головного лікаря, головного бухгалтера та начальника відділу кадрів за своєчасністю та повнотою надання працівниками всіх документів.

Відповідно до листа за № 185 від 27.04.2011 року позивач звернувся до відповідача з проханням: «… зменшити страхові внески безпідставно перерахованих до Пенсійного фонду нарахованих на фонд заробітної плати інвалідів по ЦРЛ с 01.04.2009 р. -31.12.2010 р. у сумі -19906,66 грн. (2009 р. -7251,93 грн., 2010 р. -12654,73 грн.) метою взаєморозрахунків.»

У відповіді відповідача від 16.05.2011 року за № 2688/02 на вищезазначений лист позивача зазначено, зокрема: «Згідно п. 4.2 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками і застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою правління Пенсійного фонду України 19.12.03 р. № 21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 р. за № 64/8663, документом, що дає право на застосування ставки в розмірі 4 % є завірена копія виписки з акту в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності. Нарахування в розмірі 4 % із заробітної плати працівників здійснюється з моменту надання працівником установі, а установою в районне управління Пенсійного фонду копії виписки з акту огляду медико-соціальної експертної комісії. Працівники відділу обліку надходження платежів нашого управління неодноразово повідомляли головних бухгалтерів підприємств, установ та організацій, в тому числі КЗ «Роздільнянська центральна районна лікарня», про необхідність інформування управління ПФУ про зміни в складі працюючих інвалідів. Адміністрація КЗ «Роздільнянська ЦРЛ» надавала таку інформацію. Останню таку інформацію було надано листом від 06.04.11 за № б/н. В наданому реєстрі вказані у Вашому листі працюючі інваліди відсутні. На момент проведення КРВ в Роздільнянському районі планової ревізії інформація про наявність вказаних Вами працюючих інвалідів від установи не поступала. Копії виписок з акту огляду медико-соціальної експертної комісії до управління не надавались. В зв'язку з вищезазначеним повернення коштів або зарахування їх в рахунок майбутніх платежів неможливе.»

Не погоджуючись із зазначеною відповіддю відповідача, позивач звернувся до суду з позовними вимогами про зобов'язання відповідача повернути кошти у розмірі 19906,66 грн. або зарахування на рахунок майбутніх платежів.

Відповідно до Списків працюючих інвалідів у Роздільнянській ЦРЛ, поданих позивачем відповідачу:

- список (Додаток № 1 до листа від 14.07.2010 року - всього 22 особи): ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9, ОСОБА_10, ОСОБА_11, ОСОБА_12, ОСОБА_13, ОСОБА_14, ОСОБА_15, ОСОБА_16, ОСОБА_17, ОСОБА_18, ОСОБА_19, ОСОБА_20, ОСОБА_21, ОСОБА_22, ОСОБА_23, ОСОБА_24, ОСОБА_25, ОСОБА_26, ОСОБА_27, ОСОБА_28;

- список від 06.04.2011 року (всього 20 осіб): ОСОБА_20, ОСОБА_17, ОСОБА_12, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_25, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_31, ОСОБА_8, ОСОБА_32, ОСОБА_7, ОСОБА_27, ОСОБА_10, ОСОБА_33, ОСОБА_22, ОСОБА_19, ОСОБА_9, ОСОБА_15, ОСОБА_34;

- список станом на 06.10.2011 року (всього 22 особи): ОСОБА_20, ОСОБА_17, ОСОБА_12, ОСОБА_29, ОСОБА_30, ОСОБА_25, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_31, ОСОБА_8, ОСОБА_32, ОСОБА_7, ОСОБА_27, ОСОБА_10, ОСОБА_33, ОСОБА_22, ОСОБА_19, ОСОБА_9, ОСОБА_15, ОСОБА_34, ОСОБА_11, ОСОБА_6

На підтвердження зайвого нарахування та перерахування внесків до управління Пенсійного фонду України в Роздільнянському районі Одеської області позивачем суду надані:

- копії сторінок трудових книжок ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_5;

- копії довідок до акту огляду МСЕК щодо: ОСОБА_25, ОСОБА_4, ОСОБА_6, ОСОБА_35, ОСОБА_19, ОСОБА_30, ОСОБА_17, ОСОБА_33, ОСОБА_31, ОСОБА_15, ОСОБА_32, ОСОБА_34, ОСОБА_20, ОСОБА_7, ОСОБА_29, ОСОБА_9, ОСОБА_27, ОСОБА_8, ОСОБА_22, ОСОБА_12, ОСОБА_11, ОСОБА_36 (а.с.62-83);

- витяги з наказів про зарахування на посаду щодо ОСОБА_6, ОСОБА_4, ОСОБА_5;

- особові рахунки по зарплаті ОСОБА_6, ОСОБА_35, ОСОБА_4

Відмовляючи в задоволенні позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що вимоги абз. 5 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 15.07.1999 року № 967-ХІV порушено позивачем з вини посадових осіб позивача

Колегія суддів вважає ці висновки суду першої інстанції правильними і такими, що відповідають вимогам ст.ст. 2, 7, 10, 11, 70, 71 КАС України, Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», Закону України «Про збір на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»

Відповідно до п.п. 1-3 Положення Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики; у своїй діяльності керується Конституцією і законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами, а також цим Положенням; організовує у межах своїх повноважень виконання актів законодавства, здійснює контроль за їх реалізацією, узагальнює практику застосування законодавства з питань, що належать до його компетенції, розробляє пропозиції з питань вдосконалення цього законодавства і в установленому порядку вносить їх на розгляд Міністра праці та соціальної політики.

Основними завданнями Пенсійного фонду України є:

- участь у формуванні і реалізації державної політики у сфері пенсійного забезпечення та соціального страхування;

- керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування;

- забезпечення збирання та акумулювання внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, ведення їх обліку;

- призначення (перерахунок) пенсій, щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці та підготовка документів для їх виплати;

- забезпечення своєчасного і в повному обсязі фінансування та виплати пенсій, допомоги на поховання, інших виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України та інших джерел, визначених законодавством;

- ефективне та цільове використання коштів, удосконалення методів фінансового планування, звітності та системи контролю за витрачанням коштів.

Відповідно до ч. 2 ст. 5 ЗУ N 1058-IV порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками визначаються виключно цим Законом.

Частиною 3 ст. 15 ЗУ N 1058-IV передбачено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду.

Згідно з п. 6 ч. 2 ст. 17 ЗУ N 1058-IV страхувальник зобов'язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески.

Згідно абз. 5 п. 1 ст. 4 ЗУ № 400/97-ВР передбачено, що для підприємств, установ та організацій, де працюють інваліди, збір на обов'язкове державне пенсійне страхування визначається окремо за ставкою 4 % від об'єкту оподаткування для працюючих інвалідів та за ставкою 33,2 % від об'єкта оподаткування для інших працівників такого підприємства.

Відповідно до п. 4.2 Інструкції для підприємств, установ, організацій, де працюють інваліди, внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування визначаються окремо за ставкою 4 відсотки сум фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю для працюючих інвалідів та за ставкою 33,2 відсотка від сум фактичних витрат на оплату праці (грошового забезпечення) працівників, що включають витрати на виплату основної і додаткової заробітної плати, та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, у тому числі в натуральній формі, які визначаються згідно з нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до Закону України «Про оплату праці», що підлягають обкладенню податком на доходи фізичних осіб, а також на суми оплати перших п'яти днів тимчасової непрацездатності, яка здійснюється за рахунок коштів роботодавця, та допомоги у зв'язку з тимчасовою непрацездатністю для інших працівників такого підприємства.

Документом, що дає право на застосування ставки в розмірі 4 %, є завірена копія виписки з акта огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності.

Відповідно до п. 5.9 Інструкції, обчислення страхових внесків органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески. Обчислення органами Пенсійного фонду сум страхових внесків за минулі періоди провадиться виходячи з розміру страхового внеску, що діяв на день нарахування виплат (доходу).

На підставі встановлених в судовому засіданні обставин та аналізу вищенаведених вимог законодавства, які регулюють спірні правовідносини, суд дійшов до висновків про те, що:

- вимоги абз. 5 п. 1 ст. 4 Закону України «Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування»від 15.07.1999 року № 967-ХІV порушено позивачем з вини посадових осіб позивача, а саме в період з березня 2009 року по грудень 2010 року бухгалтерією лікарні проводилось нарахування внесків до Пенсійного фонду на фонд заробітної плати 3-х працюючих інвалідів (ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6) за ставкою 33,2 % замість 4 %, визначених вищевказаною статтею, що призвело до зайвого нарахування та сплати внесків до Пенсійного фонду України на загальну суму 19906,66 грн. (за 2009 рік -7251,93 грн., за 2010 рік -12654,73 грн.)

- станом на 27.04.2011 року -дату звернення позивача до відповідача з проханням зменшити страхові внески, безпідставно перераховані до Пенсійного фонду, нараховані на фонд заробітної плати інвалідів по ЦРЛ с 01.04.2009 р. -31.12.2010 р. у сумі -19906,66 грн. (2009 р. -7251,93 грн., 2010 р. -12654,73 грн.) з метою взаєморозрахунків, Розділ 11 Інструкції, в тому числі п. 11.17 цього розділу, на який позивач посилається як на правову підставу вищенаведеного звернення до відповідача та для задоволення відповідних позовних вимог судом -виключено на підставі Постанови Пенсійного фонду № 25-1 від 22.10.2010 року;

- відповідно до вищенаведеного законодавства, обчислення страхових внесків органами Пенсійного фонду здійснюється на підставі складених актів перевірки правильності нарахування та сплати страхових внесків, звітності, що подається страхувальником, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суму заробітної плати (доходу), на які нараховуються страхові внески, та відсутнє законодавче встановлення прав та обов'язків відповідача щодо контролю за правильністю ведення позивачем документації з обліку працюючих інвалідів та доведення результатів такого контролю до позивача;

- на день нарахування виплат (доходу) в період з березня 2009 року по грудень 2010 року до списків працюючих інвалідів у Роздільнянській ЦРЛ, поданих позивачем відповідачу, осіб ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 позивачем не включено та документів, що дають право на застосування ставки в розмірі 4 %, а саме завірених копій виписок з актів огляду в медико-соціальній експертній комісії про встановлення групи інвалідності ОСОБА_4, ОСОБА_5 та ОСОБА_6 відповідачу не надано;

З урахуванням викладеного, суд першої інстанції правильно дійшов висновку, що позовні вимоги позивача про зобов'язання відповідача повернути кошти у розмірі 19906,66 грн. або зарахувати на рахунок майбутніх платежів - є необґрунтованими та законодавчо безпідставними.

Доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає не суттєвими та такими, що висновків суду першої інстанції не спростовують.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують. За таких обставин, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Керуючись ч. 1 ст. 195, 196, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, п. 1 ч. 1 ст. 205, ст. 206, ч.5 ст. 254 КАС України, колегія суддів, -

УХВАЛИЛА:

Апеляційну скаргу Комунального закладу "Роздільнянська центральна районна лікарня" залишити без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 листопада 2011 року у справі № 2-а/1570/6004/2011 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення та може бути оскаржена у касаційному порядку протягом двадцяти днів з дня складення постанови у повному обсязі шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.

Дата складення та підписання рішення суду в повному обсязі - 16 листопада 2012 року.

Головуючий: О.І. Шляхтицький

Суддя: А.В. Крусяна

Суддя: О.А. Шевчук