Категорія №10.1
ПОСТАНОВА
Іменем України
21 листопада 2012 року Справа № 2а/1270/8733/2012
Луганський окружний адміністративний суд у складі:
судді: Пляшкової К.О.,
при секретарі: Колесніковій Я.А.,
за участю представників
позивача: не з'явився,
відповідача: Степаненка О.С. (довіреність № 01/4-10-337 від 06.08.2012),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за адміністративним позовом управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, -
ВСТАНОВИВ:
07 листопада 2012 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період червня-вересня 2012 року за списком № 1 та списком № 2 у розмірі 2403732,84 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог зазначено, що ДП «Первомайськвугілля» зареєстроване в УПФУ в м. Первомайську Луганської області як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Згідно наказу № 28 Міністерства вугільної промисловості України від 19.01.2006 внутрішня структура ДП «Первомайськвугілля» складається з однойменних відокремлених підрозділів без права юридичної особи.
ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» зареєстрований в УПФУ в м. первомайську Луганської області як платник збору на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З розрахунків фактичних витрат, картки особового рахунку підприємства вбачається, що за підприємством обліковується заборгованість за період червеня-вересня 2012 року щодо відшкодування фактичних витрат у розмірі 2403732,84 грн., з яких: за списком № 1 - 2305999,61 грн., за списком № 2 - 97733,23 грн.
Всі списки з розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пенсій призначених відповідно пунктів «а» та «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» відповідачем отримані, про що свідчать підписи на розрахунках.
На підставі викладеного позивач просив задовольнити адміністративний позов у повному обсязі.
Ухвалою суду від 08 листопада 2012 року відкрито провадження у справі за вказаним позовом та справу призначено до судового розгляду у відкритому судовому засіданні.
Представник позивача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, подав заяву про розгляд адміністративної справи за його відсутності (а.с.91).
Представник відповідача у судовому засіданні позовні вимоги не визнав, надав заперечення на адміністративний позов (а.с.96-97), у яких зазначив, що всі працівники підприємства, щодо яких у позові заявлена сума на відшкодування понесених витрат, працювали повний робочий день під землею, про що не заперечує представник УПФУ.
Оскільки абз.5 п.п.1 п.2 розділу 15 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не містить конкретного посилання на п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», а чітко вказує на умови праці осіб, яким передбачена виплата пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення ними пенсійного віку, то обґрунтування позовних вимог посиланням на п.«а» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» та наявність певного стажу роботи, як на обов'язкову підставу для стягнення фактичних витрат по виплаті пільгових пенсій, є безпідставним.
Безпідставними є також посилання на Прикінцеві положення Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», де зазначено, що при набранні чинності вказаним законом зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку пільгових пенсій, що діяв до набрання ним чинності, оскільки в даному випадку з'ясовувалося питання наявності умов для покриття фактичних витрат, які передують застосуванню порядку покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій. Підміна з'ясування питання наявності умов для виконання певних дій з безпосереднім порядком виконання цих дій є неприпустимою.
Розділ 6 Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» також відшкодування витрат Пенсійного фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до ч.2 розд.15 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», але ця підстава для задоволення позову є незмістовною з таких підстав: вказана Інструкція прямо передбачає, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду щодо виплати пільгових пенсій, призначених на пільгових умовах відповідно до ч.2 розд.15 Прикінцевих положень вказаного Закону, яка і визначає умови виплати пільгових пенсій за рахунок коштів Державного бюджету України до досягнення пенсійного віку, а не за рахунок коштів Пенсійного фонду України. У зв'язку з чим у підприємства відсутній обов'язок по відшкодуванню Пенсійному фонду України фактичних витрат на виплату цих пенсій, оскільки Пенсійний фонд відповідно до законодавства не витрачає власні кошти на виплату пенсій особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«е» та «ж» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
На підставі вищевикладеного представник відповідача просив у задоволенні позовних вимог відмовити у повному обсязі.
З огляду на положення ст.122, 128 КАС України судом вирішено адміністративну справу розглядати за відсутності представника позивача.
Заслухавши пояснення представника відповідача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.69-72 КАС України, суд прийшов до такого.
У судовому засіданні встановлено, підтверджено матеріалами справи, що ДП «Первомайськвугілля» зареєстровано як юридичну особу виконавчим комітетом Первомайської міської ради Луганської області 31.03.2003 за № 1 388 120 0000 000004, що підтверджено свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 № 332603 (а.с.5).
ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» зареєстрований в УПФУ в м. первомайську Луганської області як платник страхових внесків, що підтверджено відповідною заявою (а.с.8).
ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» зареєстрований без права юридичної особи, головним підприємством є ДП «Первомайськвугілля», що підтверджено довідкою про внесення до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (а.с.6).
На підприємстві відповідача працювали та працюють громадяни, які були зайняті на роботах, що дають їм право на призначення пенсій на пільгових умовах, відповідно до пунктів «а» та «б»-«з» ст.13 Закону України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».
Позивачем їм відповідно до вказаного Закону було призначено та виплачено пенсію.
За період червня-вересня 2012 року заборгованість ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» по фактичним витратам на виплату і доставку пільгових пенсій за списком № 1 та № 2 до УПФУ в м. Первомайську Луганської області складає 2403732,84 грн., з яких: за списком № 1 - 2305999,61 грн., за списком № 2 - 97733,23 грн., що підтверджується розрахунками фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій (а.с.9-87), призначеним відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а», «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах або за вислугу років, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди:
1) особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України від 05 листопада 1991 року № 1788-XII «Про пенсійне забезпечення».
У цьому випадку розміри пенсій визначаються відповідно до ст.27 та з урахуванням норм ст.28 цього Закону.
Пунктом 2 Прикінцевих положень вказаного Закону передбачено, що підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового црозміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
З вищевикладеного суд робить висновок, що необхідність відшкодування відповідачем позивачу фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених на пільгових умовах за Списками №1 та № 2, передбачена діючим законодавством.
Порядок покриття витрат на виплату та доставку пільгових пенсій встановлено Інструкцією «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України» затвердженої Постановою Правлінням Пенсійного Фонду України від 19.12.2003 року № 21-1 і зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 року за № 64/8663.
Згідно із п.6.1 Інструкції відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій в таких розмірах:
- для платників, зазначених у підпункті 2.1.1 пункту 2.1 цієї Інструкції, - фактичні витрати на виплату і доставку пенсій працівникам, зайнятим повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, крім працівників, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, у таких розмірах:
- 100 від фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій, призначених та/або виплачених у 2012 році.
Відповідно до п.6.4 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України розмір сум до відшкодування на поточний рік визначається відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-1 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», які надсилаються підприємствам до 20-го січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій. Розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії (п.6.5 Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України).
Згідно з п.6.8 вказаної Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах.
У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин. Суми фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за період з дати призначення пенсії до дати складання розрахунку фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 «Прикінцевих положень» Закону (1058-15), сплачуються одночасно із оплатою фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за перший поточний місяць.
Виходячи зі змісту вказаних норм законодавства, підставою для відшкодування підприємством органам Пенсійного Фонду витрат на виплату та доставку пільгових пенсій є розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій за відповідний період.
Позивачем на адресу ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» були надіслані розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» та «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», які отримано відповідачем (а.с.9-87).
Факт отримання ВП «Шахта «Тошківська» ДП «Первомайськвугілля» розрахунків фактичних витрат підтверджено також представником відповідача у судовому засіданні.
Отримавши розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до частини 2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів «а» та «б»-«з» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення», не надавши на них до позивача заперечень та не оскарживши розрахунки в суді, відповідач фактично узгодив такі розрахунки. Відтак, визначена в розрахунках сума до відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій підлягає сплаті відповідачем.
Посилання представника відповідача на те, що особам, які були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників, за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та особам, пенсії яким призначені відповідно до пунктів «в»-«є» та «ж» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» пенсії мають виплачуватися за рахунок коштів Державного бюджету України, судом до уваги не беруться з огляду на таке.
Зі змісту ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» вбачається, що працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) по видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на цих роботах не менше 25 років.
Таким чином, аналіз положень п.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» у контексті положень ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення» дає підстави для висновку про те, що порядок з якого витрати на доставку пільгових пенсій покриваються до 1 січня 2005 року за рахунок коштів Пенсійного фонду, а з 1 січня 2005 року - за рахунок коштів Державного бюджету України, стосується лише витрат на виплату та доставку пенсій, призначених особам за умов, передбачених ст.14 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Судом установлено, що спір у справі стосується стягнення заборгованості з відшкодування фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.«а» та «б»-«з» ч.1 ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (список № 1 та список № 2), а тому обов'язок щодо покриття витрат на виплату та доставку пенсій таким особам покладено саме на відповідача.
Відповідачем суду не надано доказів погашення заборгованості перед позивачем по відшкодуванню пільгових пенсій за списком № 1 та списком № 2 у розмірі 2403732,84 грн.
За таких обставин, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими, а тому слід стягнути з ДП «Первомайськвугілля» на користь УПФУ в м. Первомайську Луганської області витрати на виплату та доставку пільгових пенсій у розмірі 2403732,84 грн, з яких: за списком № 1 - 2305999,61 грн., за списком № 2 - 97733,23 грн.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
На підставі частини 3 статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у судовому засіданні 21 листопада 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Складення постанови у повному обсязі відкладено, про що згідно вимог частини 2 статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України повідомлено після проголошення вступної та резолютивної частин постанови у судовому засіданні.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області до державного підприємства «Первомайськвугілля» про стягнення заборгованості по відшкодуванню фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, - задовольнити повністю.
Стягнути з державного підприємства «Первомайськвугілля» (місцезнаходження: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 18а, ідентифікаційний код 32320594) на користь управління Пенсійного фонду України в м. Первомайську Луганської області (місцезнаходження: 93200, Луганська область, м. Первомайськ, вул. Куйбишева, 16а, р/р 25609301734, код 21792413, Луганське облуправління ощадного банку м. Луганська, МФО 304665) заборгованість по відшкодуванню фактичних витрат на виплату і доставку пільгових пенсій за червень-вересень 2012 року у сумі 2403732,84 грн. (два мільйона чотириста три тисячі сімсот тридцять дві гривні вісімдесят чотири копійки), з яких: за списком № 1 - 2305999,61 грн.(два мільйона триста п'ять тисяч дев'ятсот дев'яносто дев'ять гривень шістдесят одна копійка), за списком № 2 - 97733,23 грн. (дев'яносто сім тисяч сімсот тридцять три гривні двадцять три копійки).
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Повний текст постанови складено та підписано 26 листопада 2012 року.
СуддяК.О. Пляшкова