ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 листопада 2012 року 10:32 № 2а-14093/12/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Іщук І.О. при секретарі судового засідання Самаренко Х.С. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Київського місього відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю "АГТ Плюс" про стягнення адміністративно-господарськиї санкцій в сумі 44 650,16грн. за участю представників сторін:
від позивача: Бічук О.Г. (дов. Від 08.02.12 №116-207104),
від відповідача: не з'явився
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 14.11.2012 року в 10 год. 32 хв. проголошено вступну та резолютивну частини постанови. Виготовлення постанови у повному обсязі відкладено, про що повідомлено сторін після проголошення вступної та резолютивної частини постанови в судовому засіданні з урахуванням вимог ч.2 ст. 167 КАС України.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Київське міське відділення Фонду соціального захисту інвалідів звернулося до Окружного адміністративного суду міста Києва із позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГТ Плюс»про стягнення адміністративно-господарських (штрафних) санкцій за невиконання нормативу робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у 2011 році.
В судовому засіданні 14.11.2012 представником позивача було подано заяву про зміну позовних вимог, відповідно до якої позивач просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АГТ Плюс»на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2011 рік, у розмірі 44 190,00 грн. та пені у розмірі459,68грн., що разом складає 44 649,68 грн.
Позовні вимоги позивача обґрунтовано тим, що в порушення умов статті 19 Закону України від 21 березня 1991 року № 875-XII "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" відповідач не працевлаштував двох інвалідів, у зв'язку з чим просить суд стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі 44 649, 68 грн.
Крім того, посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 31.01.2007р. №70 «Порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів»представник позивача зазначив, що за невиконання відповідачем нормативу щодо працевлаштування інвалідів нарахована пеня в розмірі 459, 68 грн.
Відповідач в судові засідання не з'являвся, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, докази про що наявні в матеріалах справи. Будь-які клопотання від відповідача до суду не надходили.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно дослідивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення пору по суті, суд
В С Т А Н О В И В:
23 лютого 2012 р. Товариство з обмеженою відповідальністю «АГТ Плюс»подало до Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів "Звіт про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2011 рік" - по формі 10-ПІ (поштова-річна), затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 10.02.2007 р. № 42 з доп. від 12.11.2008р. №527.
Згідно звіту відповідач вказав, що середньооблікова чисельність працівників облікового складу підприємства у 2011 році становила 42 особи, відповідно до 4-х відсоткового нормативу підприємство повинно було працевлаштувати двох інвалідів, проте не працевлаштувало жодного.
Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 р. № 875-ХІІ із змінами та доповненнями (далі - Закон № 875), Порядком сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 р. № 70 та Положенням про Фонд України соціальної захисту інвалідів, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 26.09.2002 р. № 1434.
Відповідно до положень частини 2 статті 19 Закону "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", для підприємств (об'єднань), установ і організацій незалежно від форми власності і господарювання встановлюється норматив робочих місць для забезпечення працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків від загальної чисельності працюючих, а якщо працює від 8 до 25 чоловік -у кількості одного робочого місця.
Згідно статті 18 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості.
Відповідач в судові засідання не з'являвся, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про що свідчать поштові повернення, докази не прибуття суду невідомі, будь-які клопотання не надходили. Судові повістки направлялись згідно адреси, зазначеної у Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців.
Згідно Рекомендацій Президії Вищого адміністративного суду України "Про деякі питання практики застосування адміністративними судами законодавства про забезпечення права інвалідів на працевлаштування" № 07.2-10/2 від 14.04.2008 року, при вирішенні питання про правомірність стягнення адміністративно-господарських санкцій слід виходити із загальних норм права відносно відповідальності за порушення зобов'язань та встановлення в діях або бездіяльності роботодавця складу правопорушення з метою застосування юридичної відповідальності у вигляді адміністративно-господарських санкцій. При цьому слід враховувати, що елементами правопорушення є вина та наявність причинного зв'язку між самим порушенням та його наслідками. Якщо при розгляді справи буде встановлено, що роботодавець вжив усіх необхідних заходів для недопущення господарського правопорушення, то адміністративним судам потрібно визнавати незаконним застосування адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць і відмовити у задоволенні позову.
Відповідно до ч.1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналогічна норма закріплена і в ч.2 ст.19 Конституції України.
Зважаючи на вищевикладене, суд приходить до висновку, що відповідачем не вжито всіх передбачених законодавством заходів по створенню робочих місць для працевлаштування інвалідів та недопущення господарського правопорушення.
Таким чином, оцінивши за правилами, встановленими ст. 86 Кодексу адміністративного судочинства України наявні у матеріалах справи докази та пояснення представника позивача, надані під час розгляду справи, суд приходить до висновку, що заявлений адміністративний позов підлягає задоволенню.
Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем -фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись статтями 69, 70, 71 та 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва,-
П О С Т А Н О В И В:
1. Позов Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Товариства з обмеженою відповідальністю «АГТ Плюс» задовольнити повністю.
2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «АГТ Плюс»(03040, місто Київ, Голосіївський район, вул. Андрія Бубнова 11/8) на користь Київського міського відділення Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2011 рік, у розмірі 44 190,00 грн. та пені у розмірі 459, 68 грн., що разом складає 44 649, 68 грн. (сорок чотири тисячі шістсот сорок дев'ять гривень шістдесят вісім копійок).
3. Заборгованість стягнути до дохідної частини Державного бюджету України на р/р 31219230700001 ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код ЄДРПОУ 37993783, код призначення платежу 50070000;01 -адміністративно -господарська (штрафна) санкція за невиконання нормативу робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів за 2011 рік.
Постанова набирає законної сили в порядку передбаченому ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку повністю або частково за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя І.О. Іщук