Україна ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2012 р. Справа № 2а/0570/14850/2012
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 15 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Дмитрієва В.С.,
при секретарі Гаджієвій Г.А.,
за участю:
представника позивача - Кравченка В.Г. за довіреністю від 26.01.2012,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Укренерго» до Комунального підприємства «Калініна» про стягнення штрафу в сумі 1020,00 грн., -
В С Т А Н О В И В:
Прокурор міста Горлівки звернувся до Донецького окружного адміністративного суду в інтересах держави в особі Державного підприємства «Укренерго» в особі відокремленого підрозділу «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» з позовом до Комунального підприємства «Калініна» про стягнення штрафу в сумі 1020,00 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 17.07.2012 державним інспектором з енергетичного нагляду було проведено перевірку виконання припису Інспекції від 02.03.2012 № 02/12-10-078/10 про усунення порушень законодавства про електроенергетику, про що складено акт перевірки від 17.07.2012 № 02/12-10-263/36. На підставі висновків, викладених в акті перевірки та статті 27 Закону України «Про електроенергетику», статті 31 Закону України «Про теплопостачання» начальником Горлівського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії в Донецькій області було прийнято постанову про накладення штрафу № 02/12-01-146 від 20.07.2012 в розмірі 1200,00 гривень. Суму штрафу відповідач у встановлений 15-денний строк з моменту отримання постанови не сплатив, у зв'язку з чим штраф підлягає стягненню у судовому порядку. На підставі викладеного просив стягнути з відповідача на користь Державного бюджету України штраф в сумі 1200,00 гривень.
Прокурор у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив
Представник позивача в судовому засіданні підтримав заявлений позов та надав пояснення, аналогічні викладеним в позові.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причин неявки суду не повідомив. Заяв про відкладення розгляду справи або про розгляд справи за його відсутності відповідач суду не надавав. За таких обставин та враховуючи приписи ч. 4 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності.
Заслухавши представника позивача, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно з пунктом 2 статті 121 Конституції України на органи прокуратури України покладені функції представництва інтересів держави в суді.
Відповідно до ст. 60 Кодексу адміністративного судочинства України прокурор має право звертатися з адміністративним позовом та здійснювати представництво інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та іншими законами.
Згідно Рішення Конституційного Суду України від 08.04.1999 № 3-рп/99 прокурори та їх заступники вправі звертатися до суду з позовними заявами в інтересах держави в особі державної влади або місцевого самоврядування, яким законом надано повноваження органу виконавчої влади.
Позивач - Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» зареєстровано як юридична особа у встановленому порядку 10.08.1998 Шевченківської районної в місті Києві державною адміністрацією, включене до ЄДРПОУ за № 00100227, про що свідчить довідка Головного управління статистики у м. Києві серії АА № 420794 (а.с.17).
Структурна одиниця «Держенергонагляд у Донбаському регіоні» є відокремленим підрозділом Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» зареєстрована у встановленому порядку без права юридичної особи 20.02.2006 Шевченківської районної в місті Києві державною адміністрацією, включене до ЄДРПОУ за № 34190827, про що свідчить довідка Головного управління статистики у місті Києві серії АА № 262744 (а.с.18).
Відповідач - Комунальне підприємство «Калініна» зареєстровано як юридична особа у встановленому порядку 19.07.2001 виконавчим комітетом Горлівської міської ради Донецької області, включене до ЄДРПОУ за номером 31534492, про що свідчить довідка Управління Статистики у м. Горлівці серії АБ № 377125 (а.с.12).
Здійснення державної політики в галузі паливно-енергетичного комплексу згідно з Указом Президента України «Про оптимізацію системи центральних органів виконавчої влади» від 09.12.2010 року № 1085/2010, покладено на Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, яке є центральним органом державної виконавчої влади.
Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго» підпорядковано Міністерство енергетики та вугільної промисловості України і засновано на державній власності.
Згідно з Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №929 від 07.08.1996 року (далі за текстом - Положення), державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, технічним станом та організацією експлуатації електричних, теплових, тепловикористовуючих установок та мереж суб'єктів електроенергетики, суб'єктів відносин у сфері теплопостачання і споживачів електричної енергії здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд).
Оскільки Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області діє у складі Державного підприємства "Національна енергетична компанія «Укренерго» та його структурних підрозділів, тому вимогу до відповідача заявляє саме Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго».
Відповідно до п. 3 Положення, метою енергетичного нагляду є сприяння забезпеченню сталого функціонування об'єднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням суб'єктами електроенергетики, суб'єктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії вимог нормативно-правових і нормативно-технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії (далі - енергія).
Відповідно до ст. 5 Закону України «Про електроенергетику» № 575/97-ВР від 16.10.1997 одними із основних принципів, на яких базується державна політика в електроенергетиці, є державне регулювання діяльності в електроенергетиці, створення умов безпечної експлуатації об'єктів електроенергетики, забезпечення раціонального споживання палива і енергії, додержання єдиних державних норм, правил і стандартів усіма суб'єктами відносин, пов'язаних з виробництвом, передачею, постачанням і використанням енергії, збереження цілісності та забезпечення надійного і ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи України, забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів.
Крім того, відповідно до ч. 5 ст. 9 цього Закону Інспектори з державного енергетичного нагляду мають право, в тому числі, видавати суб'єктам електроенергетики та споживачам енергії обов'язкові для виконання приписи щодо усунення порушень вимог нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання суб'єктів електроенергетики та споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж, а також стосовно приведення технічного стану електричних, теплових, тепловикористальних установок та мереж, засобів обліку, контролю і регулювання виробництва, постачання та споживання енергії, організації їх експлуатації у відповідність із вимогами нормативно-правових актів, нормативних документів з питань технічної експлуатації електричних станцій і мереж, енергетичного обладнання споживачів енергії, теплових, тепловикористальних установок та мереж.
Так, 02.03.2012 державним інспектором з енергетичного нагляду інспекції Держенергонагляду у Донецькій області Папуловим В.М., за результатами проведеного заходу з державного енергетичного нагляду на об'єктах Комунального підприємства «Калініна», відповідачу видано припис № 02/12-10-078/10, яким на підставі ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» зобов'язано відповідача виконати заходи з усунення порушень діючого законодавства з електроенергетики та надано термін виконання найбільш тривалого заходу до 01.06.2012.
Зазначений припис отриманий та підписаний директором Комунального підприємства «Калініна» Лємєш К.А.
17.07.2012 в присутності уповноваженої особи в.о. директора Комунального підприємства «Калініна» Білої А.С., державним інспектором з енергетичного нагляду Папуловим В.М. проведено перевірку виконання вимог суб'єктом господарювання виданого припису від 02.03.2012 № 02/12-10-078/10. Актом перевірки від 17.07.2012 № 02/12-10-263/36 встановлено ухилення від виконання відповідачем пунктів 1, 2, 3 припису № 02/12-10-078/10 від 02.03.2012 (а.с.7).
На підставі зазначеного акту перевірки, начальником Горлівського відділення Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Донецькій області винесено постанову від 20.07.2012 № 02/12-01-146, якою на Комунальне підприємство «Калініна» накладено штраф за порушення законодавства про електроенергетику у розмірі 1020,00 грн. (а.с.9)
Листом від 24.07.2012 за вих. № 15-29/1633 постанову від 20.07.2012 № 02/12-01-146 про накладення штрафу направлено на адресу Комунального підприємства «Калініна».
25.07.2012 уповноваженою особою Комунального підприємства «Калініна» отримано зазначену постанову, про що свідчить відмітка на повідомленні про вручення поштового віправлення (а.с.11).
Відповідачем постанову про накладення штрафу за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання від 20.07.2012 № 02/12-01-146 у встановлений строк не оскаржено.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України «Про електроенергетику» державний нагляд в електроенергетиці здійснюється центральним органом виконавчої влади з державного енергетичного нагляду.
Крім того, частина 5 ст. 9 Закону надає Інспекції повноваження застосовувати в установленому порядку санкції до суб'єктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів.
Відповідальність за порушення законодавства про електроенергетику визначена статтею 27 Закону України «Про електроенергетику» та статтею 31 Закону України «Про теплопостачання».
Так, відповідно з частиною 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці: за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Інспекції та порушення умов ліцензій штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до Статуту головною метою діяльності Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» є забезпечення надійного та ефективного функціонування об'єднаної енергетичної системи (ОЕС) України, стабільності паралельної роботи теплових, атомних в гідравлічних електростанцій України, а також об'єктів альтернативної енергетики, об'єднаних магістральними електричними мережами, забезпечення передачі електричної енергії магістральними та міждержавними електричними мережами, забезпечення стійкості та живучості ОЕС України, запобігання порушенням нормального режиму роботи ОЕС України і аваріям системного значення, ліквідація можливих аварій з найменшими втратами для країни, забезпечення паралельної роботи ОЕС України з енергосистемами інших держав, створення умов для ефективної роботи магістральних та міждержавних електричних мереж як складової частини інфраструктури Оптового ринку електричної енергії України у забезпеченні передачі електроенергії, забезпечення функціонування і розвитку ринків електроенергії в України розроблення засад науково-технічної політики в електроенергетичній галузі та заходів з реалізації основних положень надійного функціонування ОЕС України, дотримання вимог енергетичної безпеки України.
Згідно з п. 2.3 Статуту однією з основних напрямів діяльності Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго» є планування та контроль за додержанням нормального режиму роботи ОЕС України.
Статтею 24 Закону України «Про електроенергетику» передбачено, що у разі порушення енергопостачальником, який здійснює постачання електричної енергії на закріпленій території, умов і правил здійснення ліцензованої діяльності з постачання електричної енергії та інших обов'язків, передбачених цим Законом, враховуючи зобов'язання щодо забезпечення захисту прав споживачів електричної енергії та проведення розрахунків за закуплену енергопостачальником електричну енергію, а також із суб'єктом господарської діяльності, який здійснює передачу належної енергопостачальнику електричної енергії, національна комісія, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, застосовує до такого енергопостачальника такі санкції, зокрема, штраф.
Відповідно до ч. 3 ст. 27 Закону України «Про електроенергетику» суб'єкти господарської діяльності несуть відповідальність за правопорушення в електроенергетиці, зокрема, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та порушення умов ліцензій - штраф у розмірі до п'яти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Крім того, порядок накладення Національною комісією регулювання електроенергетики, державними інспекторами з експлуатації електричних станцій і мереж, державними інспекторами з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії на суб'єктів господарської діяльності незалежно від форм власності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику визначається Положенням про порядок накладення на суб'єктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.07.1999 року № 1312.
Відповідно до п. 2 цього Положення штрафи за порушення законодавства в галузі електроенергетики та сфері теплопостачання накладаються на суб'єктів господарювання, в тому числі, за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень, приписів, розпоряджень, інших розпорядчих документів Національної комісії регулювання електроенергетики, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензій.
Статтею 31 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що уповноважені органи застосовують до суб'єктів господарювання штрафні санкції, зокрема, за невиконання (ухилення від виконання) або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України або центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду, або національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики, - у розмірі до трьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Частиною четвертою ст. 31 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що суми штрафів, що накладаються органами центрального органу виконавчої влади з державного енергетичного нагляду та органами державного регулювання, перераховуються до Державного бюджету України.
Оскільки відповідачем в добровільному порядку штрафні санкції не сплачено, суд з урахуванням приведених норм діючого законодавства приходить до висновку про задоволення позовних вимог.
Відповідно до частини 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 2-15, 17-18, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110-111, 121, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В :
Позов прокурора міста Горлівки в інтересах держави в особі Державного підприємства «Укренерго» до Комунального підприємства «Калініна» про стягнення штрафу в сумі 1020,00 грн. - задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Комунальної підприємства «Калініна» на користь Державного бюджету України (п/р 31117106700018 в УДКС у м. Горлівка Головного управління Державної казначейської служби України в Донецькій області, код бюджетної класифікації 21081100, МФО 834016, код ЄДРПОУ 38023569, одержувач Державний бюджет м. Горлівки) штраф у сумі 1020 (тисячу двадцять) гривень 00 копійок.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 21 листопада 2012 року у присутності представника позивача. Постанова у повному обсязі виготовлена 23 листопада 2012 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дмитрієв В.С.