Провадження № 2/1522/9169/12
Справа № 1522/14937/12
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(ЗАОЧНЕ)
20.11.2012 року Приморський районний суд м. Одеси у складі:
головуючого - судді Турецького О.С.,
при секретарі -Гасуляк С.Г.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Приморського районного суду м. Одеси цивільну справу за позовом Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених сум, -
В С Т А Н О В И В:
Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради звернувся до Приморського районного суду м. Одеси з позовом до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених сум.
Свої позовні вимоги позивач обґрунтував наступним.
ОСОБА_1 перебувала на обліку Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради (далі - Департамент) як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 21.11.1992 р. № 2811-XII, на ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
У заяві від 28.08.2008 року про призначення державних соціальних допомог сім'ям з дітьми ОСОБА_1 зазначила, що в разі працевлаштування вона зобов'язується повідомити Департамент протягом 3-х днів.
В липні 2011 року ОСОБА_1 звернулася до Департаменту та надала копію трудової книжки та довідку про працевлаштування до Санаторію-профілакторію Одеської національної академії харчових технологій з 14.02.2011 року.
В результаті неподання вчасно відомостей відповідачкою про вихід на роботу, їй була надміру виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам за період з 14.02.2011 року по 31.07.2011 року на загальну суму 719, 64 гривень.
Листом від 05.07.2011 року було письмово повідомлено ОСОБА_1 про необхідність повернення надміру виплачених коштів, але кошти відповідачем не були повернуті. Посилаючись на вищевикладене, позивач просив суд про стягнення надміру сплачених сум.
В судове засідання сторони не з'явилися, про дату, час та місце розгляду справи були сповіщені належним чином, про що свідчать рекомендовані повідомлення про вручення поштового відправлення. До суду від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в її відсутність, позовні вимоги підтримує в повному обсязі та просить задовольнити, про винесення заочного рішення не заперечує.
Суд, дослідивши матеріали справи в їх сукупності, проаналізувавши приписи чинного законодавства України, за внутрішнім переконанням та на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в цивільній справі, вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню із наступних підстав.
Як випливає із матеріалів справи, ОСОБА_1 перебувала на обліку в Департаменті праці та соціальної політики Одеської міської ради як отримувач допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам, відповідно до Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»від 21.11.1992 р. №2 811-XII, па ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
На підставі заяви від 28.08.2008 року та відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання призначення і вплати допомоги сім'ям з дітьми»від 15.03.2006 року № 311 відповідачці була призначена державна допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, як непрацюючий особі, з 23.10.2008 року по 07.08.2011 року.
У заяві від 28.08.2008 року про призначення державних соціальних допомог сім'ям з дітьми ОСОБА_1 зазначила, що в разі працевлаштування вона зобов'язується повідомити Департамент протягом 3-х днів.
В липні 2011 року ОСОБА_1 звернулась до Департаменту та надала копію трудової книжки та довідку про працевлаштування до Санаторію-профілакторію Одеської національної академії харчових технологій з 14.02.2011 року.
Згідно ч. 1 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», одержувачі державної допомоги зобов'язані повідомляти органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги, про зміну всіх обставин, що впливають на виплату допомоги (зміни у складі сім'ї, перевищення середньомісячного сукупного доходу сім'ї, тощо).
Згідно абзацу 2, п.п. 2. п.23 «Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги сім'ям з дітьми», виплата допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку припиняється у разі, коли особа, що отримує в органі соціального захисту населення вказану вище допомогу виявила бажання працювати - з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків).
В результаті не подання вчасно відомостей відповідачкою про вихід на роботу, їй була надміру виплачена допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам за період з 14.02.2011 року по 31.07.2011 року на загальну суму 719, 64 гривень.
Департаментом, листом від 05.07.2011 року, було письмово повідомлено ОСОБА_1 про необхідність повернення надміру виплачених коштів.
Відповідно до п. 38 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 р № 1751, покриття витрат на виплату державної допомоги здійснюється за рахунок коштів державного бюджету у вигляді субвенції до місцевих бюджетів.
Департамент праці та соціальної політики Одеської міської ради є державною установою, яка фінансується за рахунок бюджетних коштів. Згідно ч. 2 ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги, тощо), стягуються згідно з діючим законодавством.
Так, згідно ст. 11 ЦК України, цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Однією з підстав виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі. Цивільні права та обов'язки можуть виникати безпосередньо з актів цивільного законодавства.
Відповідно до ч. 1 ст. 509 ЦК України, зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 526 ЦК України визначено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Згідно ч. 1 ст. 625 ЦК України, боржник не звільняється від відповідальності за неможливість виконання ним грошового зобов'язання.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позовні вимоги Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради про стягнення надміру сплачених сум є законними, обгрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 3 ст. 88 ЦПК України, якщо позивача, на користь якого ухвалено рішення, звільнено від сплати судового збору, він стягується з відповідача в дохід держави пропорційно до задоволеної чи відхиленої частини вимог.
З відповідача по справі підлягає до стягнення в дохід держави сума судового збору у розмірі 214 (двісті чотирнадцять) гривень 60 копійок.
На підставі ст.ст. 3-4, 10-11, 15, 38, 44, 60, 88, 109, 118-119, 208-209, 212 -215, 218, 224-226, 294 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В :
Позовну заяву Департаменту праці та соціальної політики Одеської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених сум -задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 надміру виплачену допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку непрацюючим жінкам на загальну суму 719 (сімсот дев'ятнадцять) гривень 64 копійки.
Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1 в дохід держави суму судового збору у розмірі 214 (двісті чотирнадцять) гривень 60 копійок.
Рішення суду може бути оскаржено в Апеляційний суд Одеської області через Приморський районний суд м. Одеси шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення рішення, а у випадку коли сторони були відсутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом 10-ти днів з дня отримання копії цього рішення.
Заява про перегляд заочного рішення, може бути подана відповідачем до Приморського районного суду м. Одеси, протягом 10-ти днів, після отримання копії рішення.
Суддя: О.С. Турецький
20.11.2012