Постанова № 27619061, 15.11.2012, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.11.2012
Номер справи
2270/6028/12
Номер документу
27619061
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Копія

Справа № 2270/6028/12

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 листопада 2012 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіКовальчук А.М. при секретарі Бачку А.М. за участі:представника сторонирозглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_3 до Комісії по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані про визнання неправомірним, скасування рішення та зобов'язання вчинити дії, -

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся з позовом до Комісії по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані із зони відчуження у 1986 році при Житомирській обласній державній адміністрації про визнання неправомірним та скасування рішення, (надалі - Комісії по вирішенню спірних питань), зокрема просить скасувати протокол № 202 від 18.05.2012 року, зобов`язати комісію надати статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській атомній електростанції другої категорії.

Позовні вимоги мотивує тим, що в період з 22 по 26 травня 1986 року, під час навчання на 4-му курсі лікувального факультету Вінницького медичного інституту ім. М.І. Пирогова відповідно до наказу №125 від 25.06.1986 року в складі студентів та викладачів зазначеного інституту перебував у розпорядженні Житомирського облздороввідділу та виконував роботи по проведенню йодопрофілактики та евакуації населення із сіл Деркачі та Лепські Романи Овруцького району Житомирської області, які відносяться до зони відчуження. Оскільки документи, які підтверджують участь у виконанні зазначених вище робіт відсутні, то позивач звернувся до відповідача з заявою про направлення його справи на розгляд Комісії по вирішенню спірних питань відповідно до п.12 Порядку видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.01.1997 року №51 (надалі - Порядку №51).

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав та просив суд задоволити позовні вимоги в повному обсязі.

Представник відповідача в судове засідання не з`явився, подав заперечення в якому вказує, що відповідач не має підстав для розгляду питання щодо визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, оскільки перебування позивача в період з 22 по 26 травня 1986 року у зоні відчуження та його участь у роботах з евакуації населення не підтверджені жодними документами, вичерпний перелік яких визначений п.10 Порядку №51. Просить справу розглядати без участі комісії по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані, та відмовити в задоволенні позову.

Судом явка представника відповідача в судове засідання не визнавалася обов'язковою. За таких обставин, з врахуванням думки представника позивача, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника відповідача на підставі наявних доказів.

Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи, докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення виходячи з наступного.

Суд встановив, що відповідач розглянувши звернення позивача та додані до нього довідки Вінницького національного медичного університету ім. М.І.Пирогова від 18 листопада 2010 року № 01/2024 і Овруцької центральної лікарні від 16 лютого 2011 року № 190, Витяг з наказу Вінницького медичного інституту ім. М.І.Пирогова № 125 від 25 червня 1986 року та нотаріально посвідчені заяви громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_5, відмовив ОСОБА_3 у визначені статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії у зв`язку з відсутністю документів про беззаперечну роботу безпосередньо в зоні відчуження.

Досліджуючи правомірність відмови відповідача, суд враховує наведене нижче.

Відносини щодо надання статусу громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, визначення категорій цих осіб, та видачі посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюються Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28.02.1991 року № 796-XII із змінами та доповненнями (надалі - Закон № 796-XII) та Порядком №51.

Так, згідно зі ст. 10 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (також далі за текстом- Закон), учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС вважаються громадяни, які безпосередньо брали участь у будь-яких роботах, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження у 1986-1987 роках незалежно від кількості робочих днів, а у 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів, у тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також тимчасово направлені або відряджені у зазначені строки для виконання робіт у зоні відчуження, включаючи військовослужбовців, працівники державних, громадських, інших підприємств, установ і організацій незалежно від їх відомчої підпорядкованості, а також ті, хто працював не менше 14 календарних днів у 1986 році на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві. Перелік цих пунктів визначається Кабінетом Міністрів України.

Спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, розглядаються комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях на підставі відповідних письмових підтверджень, виданих керівниками підприємств, організацій та установ, які направляли цих осіб на роботу до зони відчуження, або керівниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування за місцем виконання робіт.

За змістом пункту 3 частини першої ст. 14 Закону № 796-XII, яка визначає категорії осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, до учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС відносяться особи, які працювали:

- у зоні відчуження з 1 липня 1986 року по 31 грудня 1986 року - від 1 до 5 календарних днів;

-у зоні відчуження в 1987 році - від 1 до 14 календарних днів;

-у зоні відчуження в 1988-1990 роках - не менше 30 календарних днів;

-на діючих пунктах санітарної обробки населення і дезактивації техніки або їх будівництві - не менше 14 календарних днів у 1986 році.

В силу частини 1 статті 15 Закону № 796-XII підставою для визначення статусу учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС є період роботи (служби) у зоні відчуження, підтверджений відповідними документами. Частиною 4 цієї статті передбачено, що видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами та організаціями (військкоматами).

Видача посвідчень особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, регулюється Порядком №51.

Відповідно до п. 10 Порядку №51 учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС посвідчення видаються на підставі одного з таких документів: а) посвідчення про відрядження в зону відчуження; б) військового квитка і довідки командира військової частини або архіву про участь у ліквідації наслідків аварії у зоні відчуження; в) довідки про підвищену оплату праці в зоні відчуження (із зазначенням кількості днів і населеного пункту). Зазначений перелік є вичерпним.

Пунктом 12 Порядку №51 визначено, що спірні питання щодо визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження, розглядаються комісіями при Київській і Житомирській облдержадміністраціях на підставі відповідних письмових підтверджень, виданих керівниками підприємств, організацій та установ, які направляли цих осіб на роботу до зони відчуження, або керівниками місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування за місцем виконання робіт.

За змістом п. 1.1 Положення про комісію при обласній державній адміністрації по вирішенню спірних питань, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані у 1986 році, затвердженого розпорядженням Житомирської обласної державної адміністрації від 12 квітня 2005 року N 71, зареєстрованим в Житомирському обласному управлінні юстиції 15 квітня 2005 року за N 18/619 зазначена Комісія створена для розгляду спірних питань з визначення статусу осіб, які брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС. Відповідно до п. 5.8 цього Положення Комісія розглядає спірні питання громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, за поданням обласних, районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських рад.

Таким чином, з урахуванням зазначених вище нормативно-правових актів до повноважень Комісії з вирішення спірних питань належить визначення статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт з евакуації людей і майна із зони відчуження у тому випадку коли факт безпосередньої участі цих осіб в будь-яких роботах за певний період, пов'язаних з усуненням самої аварії, її наслідків у зоні відчуження, в тому числі проведенні евакуації людей і майна з цієї зони, а також у роботах на діючих пунктах санітарної обробки людей і дезактивації техніки, не потребує доведення і підтверджується наявними у громадянина документами.

В судовому засіданні, представник позивача пояснив, що відповідач необґрунтовано вказав причиною відмови у визначенні статусу учасника ліквідації аварії на ЧАЕС - відсутність документів про беззаперечну роботу безпосередньо у зоні відчуження, оскільки на момент участі у зазначених роботах позивач був студентом, якому не виплачувалась заробітна плата і неможливо було надати установленої форми посвідчення про відрядження.

Таким чином, із вказаного встановлено, що надати будь-які інші документи, крім тих, що долучені до справи, позивач не мав реальної можливості, оскільки це було зумовлено вищезазначеними об`єктивними причинами, що від нього не залежали.

Дослідивши копії документів, доданих позивачем до заяви про надіслання його справи на розгляд Комісії з вирішенню спірних питань (довідки Вінницького національного медичного університету ім. М.І.Пирогова від 18 листопада 2010 року № 011/2024 в якій, зокрема, зазначено, що під час навчання ОСОБА_3 був відряджений у розпорядження Житомирського облздороввіділу для надання органам охорони здоров'я з 22 по 26 травня 1986 року; Витягу з наказу № 125 від 25 червня 1986 року Вінницького медичного інституту ім. М.І.Пирогова, за змістом якого ОСОБА_3 в числі інших студентів був відряджений в розпорядження Житомирського облздороввіділу для надання органам охорони здоров'я з 22 по 26 травня 1986 року; довідки Овруцької центральної лікарні від 2 лютого 2011 року № 190, якою підтверджується лише сам факт перебування в районі студентів Вінницького медичного інституту, та нотаріально посвідчених заяв громадян ОСОБА_4 та ОСОБА_5, які є учасниками ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС) суд вважає, що не надання документів, які вимагають вищезазначені Закон та Порядок, не спростовують його участь у ліквідації аварії на ЧАЕС і в даному випадку не є підставою для відмови позивачеві у встановлені статусу учасника ліквідації наслідків на аварії.

Відтак, аналізуючи пояснення надані представником позивача в ході судового засідання, суд дійшов висновку про їх обґрунтованість та протиправність прийняття відповідачем рішення, оформленого протоколом № 202 від 18 травня 2012 року, на підставі відсутності у ОСОБА_3 підтверджуючих документів. Таке рішення слід вважати протиправним, а відповідно, зазначений протокол від 18 травня 2012 року № 202 таким, що підлягає скасуванню.

Щодо вимог позивача в частині зобов`язання відповідача прийняти відповідне рішення стосовно надання ОСОБА_3 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 2-ї категорії, суд не вбачає підстав для їх задоволення, оскільки до компетенції органів судової влади не входить виконання обов`язків іншого державного органу, який безпосередньо відповідає за прийняття рішень щодо надання учасникам ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідного статусу.

Згідно зі статтею 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі, а відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що грунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Частиною 2 ст. 71 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Керуючись Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", ст.ст. 19, 124 Конституції України, ст.ст. 71, 86, 158 - 163, 254 КАС України, суд,-

П О С Т А Н О В И В:

адміністративний позов ОСОБА_3 задоволити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення комісії по вирішенню спірних питань Житомирської обласної державної адміністрації, пов'язаних із визначенням статусу осіб, які брали участь у проведенні робіт по евакуації людей і майна із зони відчуження, і статусу громадян, які евакуйовані із зони відчуження у 1986 році від 18 травня 2012 року, протокол № 202 в частині відмови у визначенні ОСОБА_3 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії.

Зобов`язати Житомирську обласну державну адміністрацію розглянути питання про надання ОСОБА_3 статусу учасника ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС другої категорії відповідно до чинного законодавства.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Постанова суду може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 КАС України.

Повний текст постанови виготовлено 16 листопада 2012 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" Суддя А.М. Ковальчук