Ухвала суду № 27610575, 21.11.2012, Львівський апеляційний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.11.2012
Номер справи
2а-19550/09/0370
Номер документу
27610575
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 листопада 2012 р. Справа № 19604/10

Львівський апеляційний адміністративний суд в складі:

головуючого судді Багрія В.М.,

суддів Кушнерика М.П., Старунського Д.М.,

розглянувши в порядку письмового провадження в м. Львові апеляційну скаргу селянського (фермерського) господарства «Край» на постанову Волинського окружного адміністративного суду від 1.02.2010 року в справі за позовом селянського (фермерського) господарства «Край» до Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції Волинської області про визнання протиправними дій,

В С Т А Н О В И В :

У грудні 2009 року селянське (фермерське) господарство (СФГ) «Край» звернулося до суду з позовом до Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції про визнання протиправними дій.

Позивач посилався на те, що проведення Ковельською МДПІ позапланової перевірки 17.11.2009 року є незаконним, оскільки суперечать вимогам чинного законодавства України, зокрема п.8 ч. 6 ст. 11-1 Закону України «Про державну податкову службу в Україні», яким встановлено право податкового органу на проведення позапланової перевірки на підставі рішення суду. Оскільки рішення суду про проведення позапланової перевірки позивачу надано не було та не приймалось взагалі, тому дії відповідача щодо проведення позапланової перевірки є протиправними. Податковий орган неправомірно зробив посилання на ч. 6 п.5 ст. 11-1 цього з Закону, завчасно не повідомив позивача про перевірку та необґрунтовано зробив висновок про відсутність у нього журналу реєстрації перевірок.

Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 1.02.2010 року в задоволенні адміністративного позову відмовлено.

Постанову суду першої інстанції оскаржило СФГ «Край», подавши на неї апеляційну скаргу.

В апеляційній скарзі апелянт зазначає, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, висновки суду не відповідають дійсним обставинам справи та при прийнятті оскаржуваної постанови порушено норми матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи. Апеляційні вимоги обґрунтовує доводами позовної заяви.

Апелянт просить скасувати постанову Волинського окружного адміністративного суду від 1.02.2010 року та прийняти нову постанову, якою задовольнити позов.

Особи, які беруть участь в справі, про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином, проте в судове засідання не прибули, що є підставою для її розгляду в порядку письмового провадження за наявними в ній матеріалами.

Вислухавши суддю-доповідача, дослідивши обставини справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів приходить до висновку про те, що апеляційну скаргу слід залишити без задоволення з таких підстав.

В справі встановлено, що СФГ «Край» зареєстроване Ковельською районною державною адміністрацією як фермерське господарство 7.04.2003 року згідно свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи. 10.04.2003 року СФГ «Край» взято на податковий облік в органах державної податкової служби за №437 та перебуває на обліку в Ковельській МДПІ.

СФГ «Край» зареєстровано як платник податку на додану вартість згідно свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість №0242860 від 17.04.2003 року, виданого Ковельською МДПІ.

Державним податковим інспектором відділу контрольно-перевірочної роботи управління оподаткування фізичних осіб Петриком О.В. на підставі направлення на позапланову документальну перевірку від 17.11.2009 року №115/17 згідно до плану у зв'язку з контрольним завданням №9136/7/17-116 від 6.10.2009 року та відповідно до інформації, яка надійшла з Держтехнагляду ( інформаційна довідка №49 від 31.07.2009 року про реєстрацію права власності внаслідок купівлі рухомого майна суб'єктами господарювання-юридичними особами у фізичних осіб за 2006-2009 роки) за період з 17.11.2006 року по 31.12.2007 року та наказу Ковельської міжрайонної державної податкової інспекції №490 від 17.11.2009 року було проведено зазначену перевірку СФГ «Край».

За результатами перевірки складено акт №60/17-32456821 від 30.11.2009 року про результати позапланової документальної перевірки СФГ «Край» з питань правильності утримання та своєчасності перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 17.11.2006 року по 31.12.2007 року.

Відмовляючи в задоволенні позову, суд першої інстанції виходив з того, що відповідачем доведено правомірність дій щодо проведення позапланової документальної перевірки позивача, тому позовні вимоги є безпідставними та необґрунтованими.

Колегія суддів погоджується з такими висновками суду першої інстанції та вважає їх правильними з огляду на наступне.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України, податкові органи та їх посадові (службові) особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно п. 1 ч.1 ст. 11 Закону України «Про державну податкову службу України» (далі Закону), органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених законами України, мають право: здійснювати документальні невиїзні перевірки (на підставі поданих податкових декларацій, звітів та інших документів, пов'язаних з нарахуванням і сплатою податків та зборів (обов'язкових платежів) незалежно від способу їх подачі), а також планові та позапланові виїзні перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування і сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), додержання валютного законодавства юридичними особами, їх філіями, відділеннями, іншими відокремленими підрозділами, що не мають статусу юридичної особи, а також фізичними особами, які мають статус суб'єктів підприємницької діяльності чи не мають такого статусу, на яких згідно із законами України покладено обов'язок утримувати та/або сплачувати податки і збори (обов'язкові платежі), крім Національного банку України та його установ (далі - платники податків).

Згідно з ст. 112 Закону, посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення планової або позапланової виїзної перевірки за наявності підстав для їх проведення та за умови надання платнику податків під розписку направлення на перевірку (підписується керівником органу державної податкової служби та скріплюється печаткою) та копії наказу керівника податкового органу про проведення позапланової виїзної перевірки, в якому зазначаються підстави проведення позапланової виїзної перевірки, дата її початку та дата закінчення.

Відповідно до п. 8 ч.6 ст. 111 Закону, позапланова виїзна перевірка проводиться у разі, коли вищестоящий орган державної податкової служби в порядку контролю за достовірністю висновків нижчестоящого органу державної податкової служби здійснив перевірку документів обов'язкової звітності платника податків або висновків акта перевірки, складеного нижчестоящим контролюючим органом, та виявив їх невідповідність вимогам законів, що призвело до ненадходження до бюджетів сум податків та зборів (обов'язкових платежів). Позапланова виїзна перевірка в цьому випадку може ініціюватися вищестоящим органом державної податкової служби лише у тому разі, коли стосовно посадових або службових осіб нижчестоящого органу державної податкової служби, які проводили планову або позапланову виїзну перевірку зазначеного платника податків, розпочато службове розслідування або порушено кримінальну справу.

Як видно з матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, Ковельською МДПІ було виписано направлення №115/17 від 17.11.2009 року на проведення позапланової виїзної документальної перевірки СФГ «Край» та видано наказ на проведення позапланової виїзної документальної перевірки №490 від 17.11.2009 року.

Позапланова перевірка СФГ «Край» по питанню правильності утримання та своєчасності перерахування до бюджету податку з доходів фізичних осіб за період з 17.11.2006 року по 31.12.2007 року була проведена відповідачем на підставі інформаційної довідки Держтехнагляду №49 від 31.07.2009 року про реєстрацію права власності внаслідок купівлі рухомого майна суб'єктами господарювання-юридичними особами у фізичних осіб за 2006-2009 роки, в якій було проаналізовано виплату доходів громадянам юридичною особою СФГ «Край» та встановлено факт неутримання податку з доходів фізичних осіб. У зв'язку з цим було надіслано запит СФГ «Край» №9897/17-118 від 9.10.2009 року, на який було отримано відповідь 11.11.2009 року, однак документів, що підтверджують факт сплати податку з доходів фізичних осіб та дають право не утримувати такий податок податковому органу не подано.

З огляду на вищевказане, у Ковельської МДПІ були законні підстави для проведення позапланової виїзної документальної перевірки СФГ «Край», а оскаржувані дії податкового інспектора відповідають вимогам законодавства.

За таких обставин постанова суду першої інстанції відповідає матеріалам справи, наявним в ній доказам, правильно застосованим нормам матеріального та процесуального права, тому підстав для її скасування колегія суддів не знаходить.

Доводи апеляційної скарги, наведені вище, висновків суду першої інстанції не спростовують, тому не можуть бути підставою для задоволення апеляційної скарги.

Керуючись ст.ст.195, 197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, апеляційний суд,

У Х В А Л И В :

Апеляційну скаргу селянського (фермерського) господарства «Край» залишити без задоволення.

Постанову Волинського окружного адміністративного суду від 1.02.2010 року по справі № 2а-19550/09/0370 залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів шляхом подання касаційної скарги безпосередньо до суду касаційної інстанції.

Головуючий: В.М. Багрій

Судді : М.П. Кушнерик

Д.М.Старунський