Головуючий у 1 інстанції - Спасова Н.В.
Суддя-доповідач - Ляшенко Д.В.
ДОНЕЦЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2012 року справа №2а/0570/11677/2012 приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецькій апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:судді-доповідача Ляшенка Д.В., суддів Ястребової Л.В., Чумака С.Ю., при секретарі Копиці С.В., за участі представника позивача Новикова В.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання в м. Шахтарську Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2012 р. у справі № 2а/0570/11677/2012 за позовом Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання в м. Шахтарську Донецької області до Державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Постніківська-2» про стягнення пені за порушення строків сплати обов'язкових внесків у сумі 38177,78 грн.,
ВСТАНОВИВ:
У вересні 2012 року позивач звернувся до суду з позовом до Державного підприємства "Дирекція з реструктуризації шахтного фонду" в особі відокремленого підрозділу "Шахта "Постніківська - 2" про стягнення пені в сумі 38177,78 грн., за порушення строків сплати страхових внесків.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що відповідач зареєстрований у Фонді як страхувальник і повинен дотримуватися вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
Відповідно до Акту перевірки правильності нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України № 90 від 15.06.2012 року на несплачену відповідачем суму недоїмки донараховано пеню в сумі 38 177,78 грн.
Просив стягнути з відповідача пеню в розмірі 38177,78 грн., яка нарахована внаслідок несвоєчасної сплати страхових внесків.
Постановою суду 1 інстанції у задоволенні позову відмовлено.
Позивач вважаючи, що це судове рішення ухвалено з порушенням норм матеріального та процесуального права, звернувся до суду з апеляційною скаргою, в якій просив постанову суду скасувати і прийняти нову постанову, якою вимоги задовольнити повністю.
В судовому засіданні представник позивача скаргу підтримав, а представник відповідача до суду за викликом не прибув.
Заслухавши доповідача, пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи та обговоривши доводи апеляційної скарги колегія суддів вважає, що скарга задоволенню не підлягає, а постанову суду першої інстанції необхідно залишити без змін з наступних підстав.
Так, з копії виписки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб -підприємців серії ААВ № 679138 та з копії довідки з ЄДРПОУ, виданої 25.02.2009 року Управлінням статистики у м. Донецьку встановлено, що Державне підприємство "Дирекція з реструктуризації шахтного фонду", ідентифікаційний код 36061246 є юридичної особою та має структурний підрозділ без права юридичної особи -Відокремлений підрозділ "Шахта "Постніківська - 2" Державного підприємства "Дирекція з реструктуризації шахтного фонду", ідентифікаційний код 36381006 (а.с.6,10).
Відділенням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України в м. Шахтарську Донецької області проведено перевірку правильності нарахування, повноти і своєчасності перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України Відокремленого підрозділу "Шахта "Постніківська -2" за період з 26.05.2011 року по 15.06.2012 року.
За результатами перевірки був складений акт № 90 від 15.06.2012 року, яким виявлені факти порушення строків сплати страхових внесків, та встановлено недоїмку по сплаті страхових внесків в сумі 391040,72 грн. та донараховано пеню за несвоєчасне перерахування внесків в сумі 38177,78 грн. за період з 25.05.11 року по 04.04.2012 року.
Відповідач, відокремлений підрозділ «Шахта «Постніківська-2» ДП «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду», з вказаним актом перевірки та нарахованою пенею не погодився, подав заперечення до акту перевірки, в якому зазначив, що жодним Законом не передбачено відповідальність за несвоєчасну сплату страхових внесків, вказана відповідальність не може бути встановлена підзаконним нормативно-правовим актом, а тому нарахування пені є безпідставною.
Згідно з п.6 ст. 24-1 Закону № 1105 Фонд соціального страхування від нещасних випадків має право застосовувати фінансові санкції та накладати адміністративні штрафи відповідно до закону.
Частиною 3 ст. 52 цього Закону передбачено, що за несвоєчасне та неповне нарахування і сплату страхових внесків, приховування (заниження) суми заробітної плати (доходу), на яку нараховуються страхові внески, неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності щодо страхових внесків, несвоєчасне інформування Фонду соціального страхування від нещасних випадків про чисельність працівників, річний фактичний обсяг реалізованої продукції (робіт, послуг), суму заробітної плати на підприємстві, нещасні випадки на виробництві та професійні захворювання, що сталися на підприємстві, про зміни технології робіт або виду діяльності підприємства, ухилення від подання заяви про взяття на облік або несвоєчасне подання заяви про взяття на облік у Фонді соціального страхування від нещасних випадків, за вчинення дій, що перешкоджають уповноваженим особам органів Фонду соціального страхування від нещасних випадків у здійсненні перевірок, страхувальник притягується до відповідальності згідно із законом.
Проте, Законом № 1105 підстави для нарахування, порядок та розміри пені не визначені. Також, цим Законом не передбачена юридична форма пред'явлення пені як фінансової санкції платнику страхових внесків. Отже, закону, який би передбачав нарахування та стягнення пені за несплату (несвоєчасну сплату) внесків з даного виду соціального страхування на теперішній час не існує.
Пунктом 7.1. Порядку здійснення контролю за правильністю нарахування, своєчасністю і повнотою сплати страхувальниками страхових внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, інших платежів до Фонду та цільовим використанням коштів, затверджено постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 17 жовтня 2003 року N 68 (далі - Порядок № 68) визначено, що відповідно до статті 52 Закону N 1105-ХІУ та пункту 5 Інструкції не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, визначеному законодавством, з нарахуванням пені.
Пунктом 11.9 зазначеного порядку передбачено відображення нарахованої пені в акті перевірки та додатках до нього. Тобто, в даному випадку акт перевірки є єдиною юридичною формою прийнятого позивачем, як суб'єктом владних повноважень, рішення про нарахування та стягнення пені, яке створює юридичні наслідки та обов'язки для платника страхових внесків.
Позивач посилається на те, що нарахування пені передбачено положенням п.2.1. Порядку стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, яка затверджена постановою Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань від 30.11.2010 року № 31 та пунктом 5.1 Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 12 липня 2007 р. N 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 р. заN 867/14134.
Пунктом 2.1. зазначеного Порядку передбачено, що стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, і контроль за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій на період до повного стягнення заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України (далі - Фонд) та надання страхувальниками за підсумками 2010 року розрахункової відомості про нарахування і перерахування страхових внесків та витрачання коштів Фонду і відомості розподілу чисельності працівників, річного фактичного обсягу реалізованої продукції (робіт, послуг) за видами економічної діяльності здійснюються відповідно до Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України, затвердженої постановою правління Фонду від 12 липня 2007 року N 36, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 1 серпня 2007 року за N 867/14134.
Пунктами 5.1. та 5.2. вказаної Інструкції, яка діяла до 01 січня 2011 року, визначено, що не внесені страхувальниками у встановлений строк страхові внески до Фонду вважаються недоїмкою і стягуються у порядку, передбаченому законодавством, з нарахуванням пені. Пеня нараховується із сум недоїмки за кожний прострочений день і обчислюється, виходячи із 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки (без урахування штрафів) за весь строк. Пеня нараховується з наступного дня після одержання заробітної плати до дня сплати недоїмки включно. Пеня на пеню не нараховується.
Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Суперечність між законом і підзаконним актом, які по-різному врегульовують одне й те саме питання, виходячи з вимог частини 4 статті 9 КАС України та постанови Пленуму Верховного Суду України від 1 листопада 1996 року N 9, свідчить про те, що у спірних правовідносинах застосуванню підлягають приписи Закону № 1105, якими розмір, порядок нарахування пені не передбачені, а тому положення Порядку та Інструкції, на які посилається позивач в обґрунтування заявленого позову, застосуванню не підлягають.
Також стаття 52 Закону № 1105 не пов'язує застосування заходів відповідальності з підзаконними нормативно-правовими актами, затвердженими постановою Правління Фонду нещасних випадків, а лише із законом, який з цих питань не приймався.
Пунктом 22 частини першої статті 92 Конституції України передбачено, що засади цивільно-правової відповідальності, діяння, які є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями, та відповідальність за них визначається виключно законами.
Відповідно до частини четвертої статті 150 Конституції України передбачено, що з питань, передбачених цією статтею, зокрема офіційне тлумачення Конституції України, Конституційний Суд України ухвалює рішення, які є обов'язковими до виконання на території України.
Згідно з рішенням Конституційного Суду України від 30.05 2001 р. № 7-рп/2001 у справі за конституційним зверненням відкритого акціонерного товариства "Всеукраїнський Акціонерний Банк" щодо офіційного тлумачення положень пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України, частини першої, третьої статті 2, частини першої статті 38 Кодексу України про адміністративні правопорушення (справа про відповідальність юридичних осіб) (п.1.1 резолютивної частини Рішення) положення пункту 22 частини першої статті 92 Конституції України треба розуміти так, що ними безпосередньо не встановлюються види юридичної відповідальності. За цим положенням виключно законами України визначаються засади цивільно-правової відповідальності, а також діяння, що є злочинами, адміністративними або дисциплінарними правопорушеннями як підстави кримінальної, адміністративної, дисциплінарної відповідальності та відповідальність за такі діяння. Зазначені питання не можуть бути предметом регулювання підзаконними нормативно-правовими актами.
Суд правильно зазначив, що оскільки відсутній закон, яким би встановлювалась відповідальність страхувальника у виді нарахування та стягнення пені за несвоєчасну сплату страхових внесків до Фонду соціального страхування, та приймаючи до уваги не відповідність положень Порядка стягнення та обліку заборгованості зі сплати страхових внесків до Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України та Інструкції про порядок перерахування, обліку та витрачання страхових коштів Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України нормам Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання які спричинили втрату працездатності», то підстав для задоволення вимог позивача не вбачається.
Тобто, у період, який перевірявся, не існувало закону, який передбачав би порядок нарахування та стягнення пені за несплату (несвоєчасну сплату) внесків на загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання.
З огляду на викладене, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про відсутність правових підстав для стягнення з Державного підприємства «Дирекція з реструктуризації шахтного фонду» в особі відокремленого підрозділу «Шахта «Постніківська-2» пені за порушення строків сплати обов'язкових внесків у сумі 38177,78 грн.,
Враховуючи викладене суд апеляційної інстанції зазначає, що судом першої інстанції правильно встановлені обставини справи та ухвалено постанову з додержанням норм матеріального і процесуального права.
На підставі наведеного, керуючись статтями 184, 195, 196, 198, 200, 205, 206, 211, 212, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Апеляційну скаргу Відділення виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійного захворювання в м. Шахтарську Донецької області на постанову Донецького окружного адміністративного суду від 28 вересня 2012 р. у справі № 2а/0570/11677/2012 - залишити без задоволення , а постанову суду без змін.
Ухвала суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду набирає законної сили з моменту проголошення і може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України протягом 20 днів з дня складення в повному обсязі.