Постанова № 27562138, 04.10.2012, Тернопільський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
04.10.2012
Номер справи
2-а/1970/3182/12
Номер документу
27562138
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 2-а/1970/3182/12

"04" жовтня 2012 р., Тернопільський окружний адміністративний суд в складі:

Головуючої Подлісної І.М.

секретаря Вальчук І.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Тернополі адміністративну справу за адміністративним позовом Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії

в с т а н о в и в:

До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Державної фінансової інспекції в Тернопільській області до Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії, а саме, виконати п. 2 обов'язкових вимог Гусятинської міжрайонної державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 03.04.2012 року № 19-18-77-18/335,.

Представник позивача Державної фінансової інспекції в Тернопільській області в судовому засіданні позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити у повному обсязі з мотивів викладених у позовній заяві.

Позовні вимоги мотивовано тим, що відповідно до листа Гусятинського районного відділу Управління МВС України в Тернопільській області від 20.12.2012 року № 1612, Постанови про призначення документальної позапланової ревізії від 16.02.2012 року, Постанови Гусятинського районного суду від 16.02.2012 року про надання дозволу на проведення позапланової документальної ревізії та на підставі направлення на проведення ревізії від 01.03.2012 року № 29 Гусятинської міжрайонною державної фінансовою інспекцією було проведено позапланову документальну ревізію з питань законності призначення та виплати державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в Управлінні праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації за період з 01.10.2006 року по 01.03.2012 року. За результатами ревізії складено акт від 20.03.2012 року № 18-22/31.

Відповідно до статті 10 Закону України від 26 січня 1993 №2 939-ХІІ «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні» від 26.01.1993 року, начальнику Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації направлено обов'язкові вимоги від 03.04.2012 року №19-18-11-18/335, відповідно до яких, Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації зобов'язане виконати вимоги підпункту 2 обов'язкових вимог Гусятинської міжрайонної державної фінансової інспекції в Тернопільській області, зокрема:

- п. 2: вжити заходів, щодо повернення коштів в сумі 82 069,32 грн. до державного бюджету, шляхом перерахування коштів на рахунок НОМЕР_1 відкритий в УДКСУ в Гусятинському районі, МФО 838012, ідентифікаційний код 37373001, код платежу 24060300.

Представник відповідача Управлінні праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації в судовому засіданні проти позовних вимог заперечив, просив в задоволенні позову відмовити з мотивів викладених у запереченнях на адміністративний позов.

Заслухавши пояснення представник позивача та представника відповідача, розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

Державна фінансова інспекція в Тернопільській області звернулася з адміністративним позовом до Управлінні праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації про зобов'язання вчинити дії.

Законом України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»визначено правові основи діяльності контрольно-ревізійної служби та її функції.

Так, згідно п. 8 ст. 10 цього Закону контрольно-ревізійні управління наділені правом у судовому порядку стягувати у дохід держави кошти, одержані підконтрольними установами, за незаконними угодами, без встановлених законом підстав та з порушенням чинного законодавства.

Згідно ч. 1 ст. 2 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є, зокрема, здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів.

В силу ч. 2 вказаної норми державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудита, перевірки державних закупівель та інспектування. У даному випадку Гусятинською міжрайонною державною фінансовою інспекцією було проведено перевірку позивача шляхом інспектування.

Частиною 5 вищенаведеної статті передбачено, що інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності контрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.

Гусятинською міжрайонною державною фінансовою інспекцією відповідно листа Гусятинського районного відділу Управління МВС України в Тернопільській області від 20.12.2012 року № 1612, Постанови про призначення документальної позапланової ревізії від 16.02.2012 року, Постанови Гусятинського районного суду від 16.02.2012 року про надання дозволу на проведення позапланової документальної ревізії та на підставі направлення на проведення ревізії від 01.03.2012 року № 29 Гусятинської міжрайонною державної фінансовою інспекцією було проведено позапланову документальну ревізію з питань законності призначення та виплати державної допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку в Управлінні праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації за період з 01.10.2006 року по 01.03.2012 року, за результатами ревізії складено акт від 20.03.2012 року № 18-22/31.

При проведенні ревізії з питань законності призначення та виплати державної допомоги при народженні дитини, встановлено, що за період з 01.10.2006 року по 31.10.2007 року та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 12.03.2007 року по 10.10.2009 року ОСОБА_2 встановлено, що заява на призначення соціальної допомоги жительки АДРЕСА_1 ОСОБА_2 представлена в управління праці уповноваженим представником Гримайлівської селищної ради ОСОБА_1 про що свідчить запис в поданій заяві. Проте, підпис заявника та відповідальної особи управління праці в заяві про призначення соціальної допомоги від 12.03.2007 року відсутні.

Крім того, Гримайлівська селищна рада не уповноважувала представника по оформленню заяви на призначення одноразової допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку ОСОБА_1 Згідно розпорядження Грималівської селищної ради від 25.10.2006 року №50 «Про призначення уповноваженого представника по оформленні документів»діловода-касира ОСОБА_1 уповноваженого представника по оформленні документів на субсидії жителям Гримайлівської селищної ради.

Згідно ст.6 та ст.14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»№ 2812 від 21.11.1992 року документи необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, самостійно. А допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку особі, яка фактично доглядає за дитиною здійснюється за письмовою заявою цієї особи.

Відповідно до підпункту 1 п. 11 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (надалі - Порядок від 27.12.2001 № 1751) для призначення допомоги при народженні дитини органу праці та соціального захисту населення подається заява одного з батьків. Крім того, в пункті 43 Порядку від 27.12.2001 № 1751 зазначено, що документи необхідні для призначення державної допомоги сім'ям з дітьми, подаються особою, яка претендує на призначення допомоги, особисто.

На підставі інформації управління праці, надісланого на запит Гусятинської міжрайонної державної фінансової інспекції встановлено, що вищевказані документи від представника Гримайлівської селищної ради ОСОБА_1 прийняті спеціалістом управління праці ОСОБА_4.

Згідно інформації про перетин кордону, представленої УІАЗ УМВСУ в Тернопільській області, на запит №1 702 від 23.02.2012 року Гусятинського РВ УМВС України в Тернопільській області встановлено, що ОСОБА_2 перебувала за кордоном та перетнула державний кордон 18.11.2007 року о 16 год.12 хв. літаком в м. Львові рейсом 381 Відень-Львів із сином ОСОБА_5 ІНФОРМАЦІЯ_1.

Отже, на день подання заяви в управління праці на призначення соціального допомоги гр. ОСОБА_2 перебувала за кордоном.

Таким чином, в порушення ст. 6, ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»№ 2812 від 21.11.1992 року ( надалі - Закон України № 2812 від 21.11.1992 року) та підпункту 1 п. 11 та п. 43 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (надалі - Порядок від 27.12.2001 року № 1751) спеціалістом управління праці ОСОБА_4 прийнята заява про призначення одноразової допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку від 12.03.2007 року за № 624 при відсутності особи, яка претендує на призначення допомоги, а саме: ОСОБА_2, жительки АДРЕСА_1.

З приводу допущеного порушення спеціалістом управління праці ОСОБА_4 дано пояснення про те, що заяву про призначення одноразової допомоги при народженні дитини та допомогу по догляду за дитиною до 3-ох річного віку приймала від уповноваженої особи Гримайлівської селищної ради ОСОБА_1, відповідно до п. 43 Порядку від 27.12.2001 року № 1751.

А також зазначено, що разом із заявою було представлено повний комплект документів, який необхідний для призначення допомоги, згідно якого ОСОБА_2 мала право на допомогу. Заява ОСОБА_2 уповноваженим представником ОСОБА_1 представлена їй, як спеціалісту з прийому документів вже написаною, підстав для відмови в прийомі документів не було.

Крім того, в довідці про склад сім'ї № 501 від 12.03.2007 року, виданій Гримайлівською селищною радою вказано, що ОСОБА_2 після закінчення інституту не працювала і не працює (диплом № НОМЕР_2 виданий 17.06.1999 року). Трудова книжка відсутня. Здійснює постійний догляд за сином - ОСОБА_7 ІНФОРМАЦІЯ_2 Проте, на час видачі довідки селищною радою ОСОБА_2 перебувала за кордоном.

Таким чином, посадовими особами селищної ради - селищним головою ОСОБА_3, секретарем ОСОБА_19 та діловодом-касиром ОСОБА_1 внесено неправдиві дані в довідку про склад сім'ї від 12.03.2007 року.

Під час ревізії рекомендованими листами направлено запрошення № 19-18-22-14/226 від 03.03.2012 року селищному голові Гримайлівської селищної ради ОСОБА_3 та № 19-18-22-14/228 від 03.03.2012 діловоду-касиру ОСОБА_1 для надання пояснень з приводу допущених порушень.

В своєму поясненні представник селищної ради ОСОБА_1 відмітила, що до управління праці вона звернулася з документами пред'явленими ОСОБА_8 - батьком ОСОБА_2, на особисте її прохання по телефону.

З приводу допущеного порушення селищним головою ОСОБА_3 дано пояснення про те, що довідка про склад сім'ї № 501 від 12.03.2007 року, яка видана ОСОБА_2, жительці АДРЕСА_1 нею не підписувалась.

В ході ревізії рекомендованим листом направлено запрошення № 19-18-22-14/225 від 03.03.2012року ОСОБА_2 для надання пояснень, що виникли в процесі ревізії, але в призначений час вона не з'явилася.

Таким чином, внаслідок незаконного призначення соціальних допомог ОСОБА_2, за період з 01.10.2006 року по 10.10.2009 року виплачено допомоги на загальну суму 12 262,04 грн., зокрема:

- допомога при народженні дитини -8 500 грн. в тому числі:

- одноразова допомога за період з 01.10.2006 року по 31.10.2006 року -3 400 грн.;

-щомісячна допомога при народженні дитини за період з 01.11.2006 року по 31.10.2007 року -5 100 грн.( за листопад-грудень 2006 - 850 грн., січень-жовтень 2007 року -4 250грн.)

- допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку -3 762,04 грн. (за період з 12.03.2007 по 31.12.2007-989,30 грн., та з 01.01.2008 року по 01.10.2009 -2 772,74 грн.).

Внаслідок допущеного порушення, державному бюджету, завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 12 262,04 грн.

Крім того, в порушення ст. 6, ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»№ 2812 від 21.11.1992 року ( надалі - Закон України № 2812 від 21.11.1992 року) та підпункту 1 п. 11 та п. 43 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (надалі - Порядок від 27.12.2001 року № 1751) спеціалістом управління праці ОСОБА_22 прийнята заява про призначення одноразової допомоги при народженні дитини та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного від 18.12.2009 року за № 1952 при відсутності особи яка претендувала на призначення допомог - ОСОБА_2, жительки АДРЕСА_1 тернопільської області.

Згідно рішення при призначення допомоги сім'ям з дітьми від 19.01.2009 року, підписаних начальником відділу допомог та соціальних компенсацій управління праці ОСОБА_23 та спеціалістом ОСОБА_20 заявнику ОСОБА_2 призначено одноразову допомогу при народженні дитини з 01.09.2009 року по 30.09.2009 року в сумі 4 840 грн., щомісячну допомогу при народженні дитини з 01.10.2009 року по 30.09.2011 року в розмірі 840 грн. та допомогу по догляду за дитиною до 3-ох річного віку з 18.12.2009 року по 24.09.2012 року в розмірі 130 грн. Виплати зазначених коштів проводилась шляхом перерахування на поточний рахунок відкритий в Гримайлівському відділенні ТФ «Приватбанк».

Під час ревізії представлено акт обстеження матеріально - побутових умов ОСОБА_2 від 11.03.2011 року, складений соціальним інспектором управління праці ОСОБА_21 ( звільнена з роботи наказ № 20 від 08.08.2011 року) та секретарем селищної ради (прізвище, ім'я та по батькові не вказано), в якому вказано, що сім'я проживає в хороших умовах, які потрібні для росту та розвитку дитини. Виплачена сума допомоги використана для забезпечення належних умов, для утримання та виховання дитини повністю. За отримані кошти мати для дитини придбала дитячий одяг, памперси, пелюшки, візок та коляску.

Проте на час складання акта обстеження матеріально - побутових умов ОСОБА_2 знаходилась за кордоном, про що свідчать дані про перетин кордону.

Таким чином, внаслідок незаконного призначення соціальних допомоги за період з 01.09.2009 року по 31.12.2011 року ОСОБА_2 незаконно виплачено допомоги на загальну суму 28178,71 грн., зокрема:

- допомога при народженні дитини -25 000 грн.,в тому числі:

- одноразова допомога за період з 01.09.2009 року по 30.09.2009 року на суму 4 840 грн.;

-щомісячна допомога при народженні дитини за період з 01.10.200 року по 30.09.2011 року на суму 20 160 грн. (за жовтень-грудень 2009 в сумі 2 520 грн. січень-грудень 2010 в сумі 10 080 грн. та січень-вересень 2011 в сумі 7 560 грн.);

- допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на суму - 3 178,71 грн. (за період з 18.12.2009 по 31.12.2011).

Внаслідок допущеного порушення, державному бюджету, завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 28 178,71 грн.

Перевіркою справи ОСОБА_13 жительки с. Гадинкіці, Гусятинського району, Тернопільської області щодо законності призначення та виплати державної допомоги при народженні дитини - ОСОБА_14 ІНФОРМАЦІЯ_3, за період з 01.09.2009 року по 30.09.2011 року та по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, з 25.02.2010 року по 31.12.2011 року встановлено.

Згідно довідки про склад сім'ї № 114 від 24.02.2010 року, видано Гадинківською сільською радою встановлено, що ОСОБА_13 не працювала, згідно трудової книжки серії НОМЕР_3 від 04.01.2005 року, знаходиться по догляду за дитиною ОСОБА_14, який народився ІНФОРМАЦІЯ_5 та сином ОСОБА_15, ІНФОРМАЦІЯ_4 який знаходиться біля матері.

На підставі інформації про перетин кордону, представленої УІАЗ УМВСУ в Тернопільській області, на запит № 1702 від 23.02.2012 року Гусятинського РВ УМВС України в Тернопільській області встановлено, що ОСОБА_13 виїхала з України 26 липня 2009 року об 08 годині 11 хвилин перетнувши кордон Чоп (Тиса) і на даний час знаходиться за кордоном.

Відповідне порушення допущено і з вини службових осіб Гадинківсько сільської ради, а саме: селищного голови ОСОБА_24 та секретаря ОСОБА_25, якими внесено недостовірні дані в довідку про склад сім'ї № 114 від 24.02.2010 року та підписано її.

В ході ревізії рекомендованими листами направлено запрошення №19-18-22-14/223 від 03.03.2012 року бувшому сільському голові Гадинківської сільської ради ОСОБА_24 та №19-18-22-14/224 від 03.03.2012року гр. ОСОБА_13, жительці с.Гадинківці, Гусятинського району, Тернопільської області для надання пояснень, що виникли в процесі ревізії, але в призначений час вони не з'явилися.

На підставі інформації управління праці, надісланого на запит Гусятинської міжрайонної державної фінансової інспекції встановлено, що заява на призначення соціальних допомог від 25.02.2010 року, прийнята спеціалістом управління праці ОСОБА_17

Таким чином, в порушення ст. 6, ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми»№ 2812 від 21.11.1992 року ( надалі - Закон України № 2812 від 21.11.1992 року) та підпункту 1 п. 10 та п. 43 «Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми»затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2001 року № 1751 (надалі - Порядок від 27.12.2001 року № 1751) спеціалістом управління праці ОСОБА_17 прийнято заяву про призначення соціальної допомоги, яка зареєстрована в управлінні праці за №182 від 25.02.2010 року, при відсутності особи на території України яка претендувала на призначення допомоги ОСОБА_13, жительки с. Гадинківці, Гусятинського району, тернопільської області.

Згідно наказу управління праці від 01.12.2010 року № 54 ОСОБА_17 звільнено за згодою сторін п.1 ст.36 Кодексу законів про працю України з 01.12.2010 року.

На підставі рішень при призначення допомоги сім'ям з дітьми від 10.03.2010 року, підписаних спеціалістом ОСОБА_18 заявниці ОСОБА_13 призначено одноразову допомогу при народженні дитини з 01.09.2009 року по 30.09.2009 року в сумі 5 000 грн., щомісячну допомогу при народженні дитини з 01.10.2009 року по 30.09.2012 року в розмірі 1 250 грн. та допомогу по догляду за дитиною до 3-ох річного віку з 25.02.2010 року по 04.09.2012 року в розмірі 130 грн. Виплати зазначених коштів проводилась шляхом перерахування на особовий рахунок відкритий в Ощадбанку.

Внаслідок незаконного призначення допомог, за період з 24.09.2009 року по 31.12.2011 року ОСОБА_13 виплачено соціальних допомог на загальну суму 41 628,57грн., зокрема:

- допомога при народженні дитини на загальну суму 38 750 грн. за період з 01.09.2009 року по 30.12.2011 року (вересень 2009 в сумі 5 000грн., жовтень-грудень 2009 в сумі 3 750 грн., 2010 в сумі 15 000 грн., 2011в сумі 15 000 грн.);

- допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку на загальну суму 2878,57 грн. за період з 25.02.2010 по 31.12.2011 року.

Внаслідок допущеного порушення державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на суму 41 628,57 грн.

Внаслідок незаконного призначення та виплати допомог при народженні дитини та допомог на дітей віком до 3-ох років державному бюджету завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 82 069,28 грн.

Згідно ст. 2 Закону України «Про державну контрольно -ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 року №2939-ХІІ, ст. 113 Бюджетного кодексу України, головним завданням державної контрольно -ревізійної служби в Україні є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Відповідно до п. 52 Порядку проведення інспектування державною контрольно -ревізійною службою, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2006 року № 550, контролюючі органи здійснюють контроль за усуненням об'єктами контролю порушень законодавства за результатами аналізу їх зворотного інформування про вжиті заходи.

На підставі ст. 10 Закону України «Про державну контрольно-ревізійну службу в Україні»від 26.01.1993 року, начальнику Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації направлено вимоги від 03.04.2012 року № 19-18-11-18/335 про усунення виявлених ревізією порушень та встановлено термін виконання вимог до 03.05.2012 року.

Згідно ст. 15 вищевказаного Закону України. законні вимоги службових осіб органів державної контрольно -ревізійної служби є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що ревізуються.

Станом на момент подання адміністративного позову пункт 2 обов'язкових вимог відповідачем у добровільному порядку не виконано.

Суд, проаналізувавши адміністративний позов, докази, що надані представником позивача вважає, що обставини адміністративного позову, якими обґрунтовувалися вимоги позивача знайшли своє підтвердження.

З урахування встановлених у судовому засіданні обставин справи та вищезазначених положень чинного законодавства України, суд приходить до висновку щодо правомірності та обґрунтованості вимог позивача та таких, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

керуючись ст.ст. 2, 6, 7, 72, 86, 160-163 КАС України, Законом України «Про державну контрольно -ревізійну Службу в Україні», від 26.01.1993 №2939-ХІІ, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов задовольнити. Зобов'язати Управління праці та соціального захисту населення Гусятинської районної державної адміністрації виконати п. 2 обов'язкових вимог Гусятинської міжрайонної державної фінансової інспекції в Тернопільській області від 03.04.2012 року № 19-18-77-18/335, а саме:

- вжити заходів, щодо повернення коштів в сумі 82 069 (вісімдесят двох тисяч шістдесят дев'яти) гривень 32 копійок до державного бюджету.

Постанова суду набирає законної сили закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо воно не скасоване, набирає законної сили після набрання законної сили рішення за наслідками апеляційного розгляду.

Апеляційна скарга може бути подана до Львівського апеляційного адміністративного суду у порядок і строки, передбачені статтями 186 і 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя Подлісна І.М.

копія вірна

Суддя Подлісна І.М.