Постанова № 27561402, 30.10.2012, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.10.2012
Номер справи
0870/9050/12
Номер документу
27561402
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 жовтня 2012 року (о 12 год. 50 хв.) Справа № 0870/9050/12

м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Батрак І.В.

за участю секретаря Батечко М.Д.

за участю представників позивача Борисова К.Б., Арістової О.В.

представника відповідача Сергієнко Т.С.

розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Державного вищого навчального закладу «Запорізький Національний університет» Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України

до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби

про скасування податкових повідомлень-рішень

ВСТАНОВИВ:

У вересні 2012 року Державний вищий навчальний заклад «Запорізький Національний університет» Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (далі - ДВНЗ «ЗНУ», позивач) звернулось до Запорізького окружного адміністративного суду (далі - суд) із позовною заявою до Державної податкової інспекції в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби (далі - ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, відповідач), в якому просить скасувати податкові повідомлення-рішення від 04.05.2012 № 0003221503 та № 0003211503.

У судовому засіданні представники позивача позовні вимоги підтримали та просили задовольнити їх у повному обсязі, надали пояснення, аналогічні викладеним у позовній заяві. Представник позивача зазначає, що 23.04.2012 працівниками ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя було проведено камеральну перевірку ДВНЗ «ЗНУ» з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання орендної плати за землю, за результатами якої складено акт від 23.04.2012 № 287/15-1/02125243. На підставі зазначеного акта перевірки було прийнято податкові повідомлення-рішення про застосування штрафних санкцій за порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб від 04.05.2012 № 0003211503 у розмірі 7 750,90 грн. та № 0003221503 у розмірі 10 472,64 грн. Вважає, що прийняті податкові повідомлення-рішення є протиправними та такими, що підлягають скасуванню. Зазначає, що ДВНЗ «ЗНУ» було укладено договір оренди землі із Запорізькою міською радою. Враховуючи положення Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 № 2289-VI, ДВНЗ «ЗНУ» повинен був у 2011 році провести закупівлю в одного виконавця, але не отримав погодження Міністерства економічного розвитку і торгівлі України. Органи Державної казначейської служби за формальними ознаками відмовили позивачу на перерахування до бюджету орендної плати за землю. Вказує, що ДВНЗ «ЗНУ» є сумлінним та дисциплінованим платником податків. Заборгованість за 2011 рік виникла не з вини позивача. Про об'єктивні перешкоди щодо неможливості розрахуватись з бюджетом за платежами, обумовленими виконанням норм Закону України «Про здійснення державних закупівель», ДВНЗ «ЗНУ» звертався до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, Державної податкової адміністрації України, Міністерства економічного розвитку та торгівлі України, Міністерства фінансів України, Державної казначейської служби України, міськради м. Запоріжжя та засобів масової інформації. І лише за рішеннями Запорізького окружного адміністративного суду Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області приймало для виконання платіжні доручення ДВНЗ «ЗНУ» на сплату орендної плати за землю, завдяки чому заборгованість за 2011 рік погашена у повному обсязі. В рішеннях суду та платіжних дорученнях конкретно зазначено місяць, за який здійснювалась оплата. Крім того, позивач зазначає, що оскільки договір оренди припинив свою дію 06.10.2011, ДВНЗ «ЗНУ» за 2012 рік платежі не здійснювались, однак у розрахунках штрафних санкцій від 23.04.2012 № 287 зазначені дати нарахування податку у 2012 році. Зазначає, що штучні перешкоди, що чинились у виконанні зобов'язань ДВНЗ «ЗНУ» перед місцевим бюджетом, призвели до несвоєчасної сплати оренди землі не з вини позивача. Ці обставини виключають застосування відповідальності. На підставі викладеного, просять суд скасувати податкові повідомлення-рішення від 04.05.2012 № 0003221503 та № 0003211503.

Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечила з підстав, викладених у запереченнях на адміністративний позов та поясненнях до заперечень. Зокрема, зазначає, що перевіркою встановлено, що ДВНЗ «ЗНУ» порушено вимоги п. 57.1 ст. 57 Податкового кодексу України від 02.10.2010 № 2755-VI (далі - ПК України), а саме платником протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання орендної плати з юридичних осіб за червень - грудень 2011 року та січень 2012 року у сумі 129 872,16 грн. із затримкою строку сплати від 2 до 76 календарних днів, в тому числі у сумі 77 509,03 грн. із затримкою до 30 календарних днів, у сумі 52 363,13 грн. із затримкою більше 30 календарних днів. На підставі акта перевірки відповідачем були прийняті податкові повідомлення-рішення від 04.05.2012 № 0003211503, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 7 750,90 грн. (в тому числі 00,00 грн. - основний платіж, 7 750,90 грн. - штрафні (фінансові санкції) та від 04.05.2012 № 0003221503, яким визначено суму податкового зобов'язання у розмірі 10 472,64 грн. (в тому числі 00,00 грн. - основний платіж, 10 472,64 - штрафні (фінансові санкції). Вказує, що позивачем систематично несвоєчасно сплачувались самостійно задекларовані узгоджені податкові зобов'язання, які виникли у зв'язку з поданням ДВНЗ «ЗНУ» до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя податкових декларацій. На підставі вищевикладеного, просить суд у задоволенні адміністративного позову ДВНЗ «ЗНУ» відмовити в повному обсязі.

На підставі ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови та оголошено про час виготовлення постанови у повному обсязі.

Розглянувши та дослідивши надані документи, заслухавши пояснення представників сторін, судом встановлені наступні обставини.

Державний вищий навчальний заклад «Запорізький Національний університет» Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України (ідентифікаційний код 02125243) є юридичною особою, місцезнаходження якої: 69600, м. Запоріжжя, вул. Жуковського, буд.66, про що свідчить Виписка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

На підставі п. 1 та п. 3 ст. 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 № 509-XII, пп. 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 та п. 75.1 ст. 75 ПК України посадовими особами ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя у приміщенні відповідача проведено камеральну перевірку платника податку Державний вищий навчальний заклад «Запорізький Національний університет» з питань своєчасності сплати узгодженого податкового зобов'язання орендної плати з юридичних осіб, за результатами якої складено Акт № 287/15-1/02125243 від 23.04.2012 (далі - Акт).

Відповідно до Акту перевіркою встановлено, що на порушення п. 57.1 ст. 57 ПК України ДВНЗ «ЗНУ» протягом граничних строків несвоєчасно сплачено узгоджену суму податкового зобов'язання орендної плати з юридичних осіб.

Номер декларації, граничний термін сплати, дата погашення, сума сплаченого боргу, кількість днів затримки та нарахована сума штрафних санкцій визначені у додатку до акту.

ДВНЗ «ЗНУ» на адресу ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя надані заперечення до Акту від 03.05.2012 за вих. № 01-10/955, які отримані відповідачем 04.05.2012, про що свідчить вхідний штамп відповідача.

ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя листом від 11.05.2012 № 2925/15-1 повідомило ДВНЗ «ЗНУ» про пропуск строку, встановленого п. 86.7 ст. 86 ПК України, тому заперечення ДВНЗ «ЗНУ» щодо Акту залишені без розгляду.

На підставі Акта, яким встановлено порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб та на підставі ст. 126 ПК України за затримку на 29 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 77 509,03 грн., ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.05.2012 № 0003211503, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу, що становить 7 750,90 грн.

Також на підставі Акта, яким встановлено порушення граничного строку сплати суми грошового зобов'язання з орендної плати з юридичних осіб та на підставі ст. 126 ПК України за затримку на 76 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 52 363,13 грн., ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя прийнято податкове повідомлення-рішення від 04.05.2012 № 0003221503, яким зобов'язано сплатити штраф у розмірі 20% погашеної суми податкового боргу, що становить 10 472,64 грн.

Із матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Державної податкової служби у Запорізькій області із скаргами про перегляд податкових повідомлень-рішень від 04.05.2012 № 0003211503, № 0003221503, в яких просив скасувати зазначені податкові повідомлення-рішення.

Рішенням Державної податкової служби у Запорізькій області від 17.07.2012 № 3277/10/10-420 (5159/7/10-420) залишені без змін податкові повідомлення-рішення ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя від 04.05.2012 № 0003211503, № 0003221503, а скарги без задоволення.

Листом від 27.07.2012 № 01-09/1657 ДВНЗ «ЗНУ» зверталось до Державної податкової служби України із скаргою, в якій просив скасувати рішення Державної податкової служби у Запорізькій області про результати перегляду первинних скарг від 17.07.2012 № 3277/10/10-420 та прийняти рішення про скасування податкового повідомлення-рішення ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя від 04.05.2012 № 0003221503 на суму 10 472,64 грн. та податкове повідомлення-рішення від 04.05.2012 № 0003211503 на суму 7 750,90 грн.

Рішенням Державної податкової служби України від 16.08.2012 № 488/0/61-12/10-2215 залишені без змін податкові повідомлення-рішення ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя від 04.05.2012 № 0003211503, № 0003221503 та рішення ДПС у Запорізькій області від 17.07.2012 № 3277/10/10-420 (5159/7/10-420), прийняте за розглядом первинної скарги, а скаргу ДВНЗ «ЗНУ» залишено без задоволення.

Судом встановлено, що 27.01.2011 ДВНЗ «ЗНУ» подано до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік № 1947, відповідно до якої позивачем самостійно нараховано орендну плату на 2011 рік згідно з договором на загальну суму 194 808,35 грн., зокрема з січня по листопад 2011 року нараховано орендну плату на суму 16 234,03 грн. щомісячно, за грудень 2011 року на суму 16 234,02 грн.

Згідно Відомостей із договору землі (додаток 1 до податкової декларації) орендна плата нарахована за користування земельною ділянкою рекреаційного призначення, розташованою за адресою: м. Запоріжжя, о. Хортиця, вул. Садівництва, 1-Г на підставі договору оренди, укладеного з Запорізькою міською радою строком дії до 06.10.2011 року.

В матеріалах справи містяться та судом досліджені листи ДВНЗ «ЗНУ», з якими позивач звертався до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя (лист від 13.04.2011 № 01-10/735, від 19.05.2011 № 01-10/950), до міського голови м. Запоріжжя (лист від 24.06.2011 01-08/1202), в яких ДВНЗ «ЗНУ» інформує про об'єктивні перешкоди у своєчасній сплаті орендної плати за договором оренди землі, пов'язаних з погодженням процедури закупівлі послуг оренди землі.

Позивач в зазначених листах вказує, що ДВНЗ «ЗНУ», виконуючи вимоги Закону України «Про здійснення державних закупівель», своєчасно і у повному обсязі надав до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України комплекти відповідних документів на погодження закупівлі послуг оренди землі та приміщень, без процедури якої оплатити неможливо. Однак Міністерство економічного розвитку і торгівлі України за формальними вимогами відмовило у погодженні, а деякі документи взагалі досі не розглянуті і замовнику (університету) не повідомлено.

Зазначає, що за умови погодження процедури закупівлі послуг оренди землі та приміщень ДВНЗ «ЗНУ» повністю розрахується за своїми зобов'язаннями за договорами оренди. Наявність грошових коштів на реєстраційному рахунку у казначействі забезпечує сплату оренди у повному обсязі. ДВНЗ «ЗНУ» вживає усіх можливих заходів щодо своєчасної та у повному обсязі сплати орендної плати, але щоразу платіжні доручення повертаються облуправлінням Держказначейства без виконання. Просить не застосовувати до ДВНЗ «ЗНУ» штрафні санкції.

Крім того, із матеріалів справи вбачається, що позивач звертався до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України (лист від 13.04.2011 № 01-09/734, від 20.12.2011 № 01-07/2385) з проханням розглянути звернення позивача щодо погодження оренди та посприяти у врегулюванні відносин ДВНЗ «ЗНУ» та Головного управління державного казначейства України в Запорізькій області з приводу забезпечення безперешкодного виконання ДВНЗ «ЗНУ» своїх зобов'язань зі сплати до місцевого бюджету м. Запоріжжя орендної плати за землю комунальної власності відповідно до ПК України.

Відповідно до Попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства щодо взяття та/або реєстрації зобов'язань (фінансових зобов'язань) № 2 від 15.06.2011, винесеного позивачу Головним управлінням Державного казначейства України у Запорізькій області, зобов'язання за договором оренди землі б/н від 20.11.2006 на суму 84 966,01 грн. не зареєстровано та не взято на облік в органі Державного казначейства України у зв'язку з неподанням пакета підтвердних документів щодо проведення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти відповідно до пункту 2.11.а Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004 № 136 - порушення пунктів 1, 5 ст. 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 № 2289-VI.

Судом встановлено, що орендна плата за земельні ділянки з юридичних осіб за період з лютого по грудень 2011 року була здійснена позивачем на підставі постанов Запорізького окружного адміністративного суду, які містяться в матеріалах справи, а саме:

- від 13.07.2011 по справі № 2а-0870/5393/11 про стягнення коштів за податковим боргом по орендній платі за земельні ділянки з юридичних осіб за лютий, березень, квітень та травень 2011 року у розмірі 51 870,15 грн.;

- від 04.08.2011 по справі № 2а-0870/6205/11 про стягнення коштів за податковим боргом по орендній платі за земельні ділянки з юридичних осіб за червень 2011 року у розмірі 16 234,03 грн.;

- від 02.09.2011 по справі № 2а-0870/7227/11 про стягнення коштів за податковим боргом по орендній платі за земельні ділянки з юридичних осіб за липень 2011 року у розмірі 16 234,03 грн.;

- від 05.10.2011 по справі № 2а-0870/8122/11 про стягнення коштів за податковим боргом по орендній платі за земельні ділянки з юридичних осіб за серпень 2011 року у розмірі 16 234,03 грн.;

- від 02.11.2011 по справі № 2а-0870/9752/11 про стягнення коштів за податковим боргом по орендній платі за земельні ділянки з юридичних осіб за вересень 2011 року у розмірі 16 234,03 грн.;

- від 05.12.2011 по справі № 2а-0870/11171/11 про стягнення коштів за податковим боргом по орендній платі за земельні ділянки з юридичних осіб за жовтень 2011 року у розмірі 16 234,03 грн.;

- від 05.01.2012 по справі № 0870/34/12 про стягнення коштів за податковим боргом по орендній платі за земельні ділянки з юридичних осіб за листопад 2011 року у розмірі 16 234,03 грн.;

- від 02.02.2012 по справі № 0870/824/12 про стягнення коштів за податковим боргом по орендній платі за земельні ділянки з юридичних осіб за грудень 2011 року у розмірі 16 234,02 грн.

Таким чином, податковий борг по орендній платі за земельні ділянки з юридичних осіб за період з лютого по грудень 2011 року був сплачений на підставі вищезазначених постанов Запорізького окружного адміністративного суду, про що свідчать платіжні доручення № 4180 від 22.07.2011, № 4585 від 12.08.2011, № 6105 від 21.10.2011, № 5937 від 14.10.2011, № 6961 від 24.11.2011, № 7586 від 19.12.2011, № 8353 від 14.02.2012, № 8777 від 03.03.2012.

31.01.2012 ДВНЗ «ЗНУ» подано до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2012 рік № 946, відповідно до якої позивачем самостійно нараховано орендну плату за землі державної або комунальної власності на 2012 рік на загальну суму 194 808,35 грн., зокрема з січня по листопад 2012 року нараховано орендну плату на суму 16 234,03 грн. щомісячно, за грудень 2012 року на суму 16 234,02 грн.

Відповідно до Попередження про неналежне виконання бюджетного законодавства щодо взяття та/або реєстрації зобов'язань (фінансових зобов'язань) № 1 від 02.02.2012, винесеного позивачу Головним управлінням Державної казначейської служби України у Запорізькій області, зобов'язання за договором оренди землі б/н від 20.11.2006 на суму 48 702,08 грн. не зареєстровано та не взято на облік в органі Державної казначейської служби України у зв'язку з відсутністю документів, які підтверджують факт узяття бюджетного зобов'язання відповідно до пункту 2.11.а Порядку обліку зобов'язань розпорядників бюджетних коштів в органах Державного казначейства України, затвердженого наказом Державного казначейства України від 09.08.2004 № 136, а саме: порушення абз. 10 ст. 33 Закону України «Про оренду землі» від 06.06.1998 № 161-XIV (відсутність додаткової угоди до договору).

В листі ДВНЗ «ЗНУ» від 27.02.2012 № 01-10/455, адресованого ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя зазначено, що позивач сплачував до місцевого бюджету Орджонікідзевського району за договором оренди землі від 06.10.2006 № б/н плату за оренду земельної ділянки Строк дії договору сплив 06.10.2011, додаткова угода на продовження строку терміну оренди не укладена. Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області відмовило в оплаті орендної плати за землю за зазначеним договором та не взяло на реєстрацію фінансові зобов'язання. Нині ДВНЗ «ЗНУ» оформлюються документи на право постійного користування земельною ділянкою. Зважаючи на викладене, просить прийняти уточнюючий розрахунок податкової декларації з плати за землю на 2012 рік та зняти податкові зобов'язання за договором оренди землі.

Із матеріалів справи вбачається, що 27.02.2012 ДВНЗ «ЗНУ» подано до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя уточнюючу податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2012 рік № 3043, відповідно до якої позивачем нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі за землі державної або комунальної власності на 2012 рік, зокрема з січня по листопад 2012 року нараховано до зменшення податкового зобов'язання по орендній платі на суму 16 234,03 грн. щомісячно, за грудень 2012 року на суму 16 234,02 грн.

Оскільки ДВНЗ «ЗНУ» вважає, що податкові повідомлення-рішення від 04.05.2012 № 0003221503 та № 0003211503 прийняті ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя всупереч обставинам справи та діючому законодавству, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування зазначених податкових повідомлень-рішень.

Ураховуючи викладене, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, суд вважає позовні вимоги такими, що підлягають задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 6.1 ст. 6 ПК України податком є обов'язковий, безумовний платіж до відповідного бюджету, що справляється з платників податку відповідно до цього Кодексу.

Платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом (п. 15.1 ст. 15 ПК України).

Платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи (пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 ПК України).

Згідно з п. 46.1 ст. 46 ПК України податкова декларація, розрахунок (далі - податкова декларація) - документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов'язання, чи документ, що свідчить про суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

За приписами п. 49.1, 49.2 ст. 49 ПК України податкова декларація подається за звітний період в установлені цим Кодексом строки органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків. Платник податків зобов'язаний за кожний встановлений цим Кодексом звітний період подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є, відповідно до цього Кодексу незалежно від того, чи провадив такий платник податку господарську діяльність у звітному періоді.

Крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобов'язання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом. Така сума грошового зобов'язання та/або пені вважається узгодженою (п. 54.1 ст. 54 ПК України).

Платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом 10 календарних днів, що настають за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого цим Кодексом для подання податкової декларації, крім випадків, встановлених цим Кодексом (п. 57.1 ст. 57 ПК України).

Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з п. 288.1 ст. 288 ПК України підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Платником орендної плати є орендар земельної ділянки (п. 288.2 ст. 288 ПК України).

Об'єктом оподаткування є земельна ділянка, надана в оренду (п. 288.3 ст. 288 ПК України).

Згідно з п. 288.7 ст. 287 ПК України податковий період, порядок обчислення орендної плати, строк сплати та порядок її зарахування до бюджетів застосовується відповідно до вимог статей 285-287 цього розділу.

Базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік (п. 285.1 ст. 285 ПК України).

Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій (п. 286.2 ст. 286 ПК України).

Податкове зобов'язання щодо плати за землю, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісяця протягом 30 календарних днів, що настають за останнім календарним днем податкового (звітного) місяця (п. 287.3 ст. 287 ПК України).

Закон України «Про здійснення державних закупівель» від 01.06.2010 № 2289-VI встановлює правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Відповідно до абз. 1 ч. 1 ст. 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель» цей Закон застосовується до всіх замовників та закупівель товарів, робіт та послуг, які повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість предмета закупівлі товару (товарів), послуги (послуг) дорівнює або перевищує 100 тисяч гривень (у будівництві - 300 тисяч гривень), а робіт - 1 мільйон гривень, крім закупівель за процедурою електронного реверсивного аукціону, умови застосування якої встановлені розділом VIII-1 цього Закону, у тому числі на технічне обслуговування, іншу оплатну підтримку на майбутнє об'єкта закупівлі чи виплат, пов'язаних з використанням об'єктів права інтелектуальної власності.

Забороняється укладання договорів, які передбачають витрачання державних коштів, та/або оплата замовником товарів, робіт і послуг до/без проведення процедур, визначених цим Законом (ч. 5 ст. 2 Закону України «Про здійснення державних закупівель»).

Судом встановлено, що 27.01.2011 ДВНЗ «ЗНУ» подано до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік № 1947, відповідно до якої позивачем самостійно нараховано орендну плату на 2011 рік згідно з договором на загальну суму 194 808,35 грн., зокрема з січня по листопад 2011 року нараховано орендну плату на суму 16 234,03 грн. щомісячно, за грудень 2011 року на суму 16 234,02 грн.

Оскільки зобов'язання за договором оренди землі б/н від 20.11.2006 на суму 84 966,01 грн. не зареєстровано та не взято на облік в органі Державного казначейства України у зв'язку з неподанням пакета підтвердних документів щодо проведення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, орендна плата за земельні ділянки з юридичних осіб за період з лютого по грудень 2011 року була здійснена позивачем на підставі постанов Запорізького окружного адміністративного суду.

Відповідно до п. 109.1 ст. 109 ПК України податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Вчинення платниками податків, їх посадовими особами та посадовими особами контролюючих органів порушень законів з питань оподаткування та порушень вимог, встановлених іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, тягне за собою відповідальність, передбачену цим Кодексом та іншими законами України (п. 109.2 ст. 109 ПК України).

Передбачені главою 11 санкції можуть застосовуватися лише у випадках, коли дії чи бездіяльність осіб мають такі загальні ознаки:

- перша загальна ознака податкового правопорушення - діяння, тобто дія чи бездіяльність.

Під діями в праві розуміється активна форма поведінки особи. Бездіяльність - це певна форма поведінки особи, що пов'язана з не вчиненням дій, які вона повинна була і могла здійснити в силу закону або взятого на себе зобов'язання.

- друга загальна ознака податкового правопорушення - протиправність дії чи бездіяльності.

Протиправність означає невиконання або неналежне виконання вимог, установлених цим Кодексом або іншим законодавством, контроль за дотримання якого покладено на контролюючі органи.

Бездіяльність визнається протиправною лише у випадках, коли, по-перше, на особу покладений законом чи іншими нормативними актами обов'язок діяти певним чином, по-друге, вона мала можливість здійснити необхідні дії, по-третє, особа не здійснила ці дії.

Із матеріалів справи вбачається, що позивачем самостійно задекларовані податкові зобов'язання з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності за 2011 рік, які позивач не міг своєчасно сплатити з незалежних від нього обставин, пов'язаних з погодженням процедури закупівлі послуг оренди землі.

Судом встановлено, що ДВНЗ «ЗНУ» було вжито усіх можливих заходів щодо своєчасної та у повному обсязі сплати орендної плати. Позивач звертався до Головного управління Державного казначейства України у Запорізькій області на перерахування до бюджету орендної плати за землю, проте зобов'язання за договором оренди землі б/н від 20.11.2006 на суму 48 702,08 грн. не зареєстровано та не взято на облік в органі Державної казначейської служби України у зв'язку з неподанням пакета підтвердних документів щодо проведення процедур закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти.

Позивач звертався до Міністерства економічного розвитку і торгівлі України з проханням розглянути звернення позивача щодо погодження оренди та посприяти у врегулюванні відносин ДВНЗ «ЗНУ» та Головного управління державного казначейства України в Запорізькій області з приводу забезпечення безперешкодного виконання ДВНЗ «ЗНУ» своїх зобов'язань зі сплати до місцевого бюджету м. Запоріжжя орендної плати за землю комунальної власності.

Також позивач звертався до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя, міського голови м. Запоріжжя та інформував про об'єктивні перешкоди у своєчасній сплаті орендної плати за договором оренди землі та лише на підставі постанов Запорізького окружного адміністративного суду органами Державної казначейської служби України у Запорізькій області було здійснено перерахування орендної плати за земельні ділянки з юридичних осіб за період з лютого по грудень 2011 року.

Таким чином, позивач з незалежних від нього причин не міг своєчасно сплатити орендну плату за договором оренди землі, проте ним було вжито усіх можливих заходів щодо своєчасної та у повному обсязі сплати орендної плати, що виключає застосування до нього штрафних санкцій.

Стосовно нарахування ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя штрафних санкцій за несвоєчасну сплату орендної плати з юридичних осіб за 2012 рік суд зазначає наступне.

Із матеріалів справи вбачається, що 31.01.2012 ДВНЗ «ЗНУ» подано до ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя податкову декларацію з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) на 2012 рік № 946, відповідно до якої позивачем самостійно нараховано орендну плату за землі державної або комунальної власності на 2012 рік на загальну суму 194 808,35 грн., зокрема з січня по листопад 2012 року нараховано орендну плату на суму 16 234,03 грн. щомісячно, за грудень 2012 року на суму 16 234,02 грн.

Листом від 27.02.2012 № 01-10/455 ДВНЗ «ЗНУ» просить ДПІ в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя прийняти уточнюючий розрахунок податкової декларації з плати за землю на 2012 рік та зняти податкові зобов'язання за договором оренди землі, оскільки строк дії договору оренди сплив 06.10.2011, у зв'язку з чим Головне управління Державної казначейської служби України у Запорізькій області відмовило в оплаті орендної плати за землю за зазначеним договором та не взяло на реєстрацію фінансові зобов'язання.

Інструкцією про порядок ведення органами державної податкової служби оперативного обліку платежів до бюджету, контроль за справлянням яких здійснюється органами державної податкової служби України, затвердженої наказом Державної податкової адміністрації України від 18.07.2005 № 276 (далі - Інструкція № 276) передбачено, що проведення операцій в особових рахунках платників здійснюється в хронологічному порядку (п. 1.6).

Відповідно до п. 4.3. Інструкції № 276 нарахування платежів до бюджету в особових рахунках платників податків здійснюються відповідно до порядків адміністрування відповідних податків, розроблених на підставі чинного законодавства. Нарахування узгоджених податкових зобов'язань у картках особових рахунків платників здійснюється датою граничного терміну сплати зазначених зобов'язань. У разі, якщо останній день граничного терміну сплати узгодженого податкового зобов'язання припадає на вихідний або святковий день, нарахування платежів в особових рахунках платників здійснюється у наступний за вихідним або святковим операційний (банківський) день. При поданні уточнюючого розрахунку, що збільшує або зменшує податкові зобов'язання минулих податкових періодів платника, нарахування в особовому рахунку платника проводиться датою його подання.

Судом встановлено, що позивачем за 2012 рік платежі з орендної плати не здійснювались у зв'язку з закінченням строку дії договору оренди землі.

На підставі викладеного, суд вважає протиправним нарахування відповідачем штрафних санкцій за 2012 рік.

Згідно з ч. 1 ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 3 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку

Як встановлено ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч. 2 ст. 71 КАС України про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку, що відповідачем не доведена правомірність прийнятих рішень, а тому заявлені позивачем вимоги є такими, що підлягають задоволенню.

Відповідно до приписів ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).

Керуючись ст. ст. 94, 158-163 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов задовольнити у повному обсязі.

Скасувати податкові повідомлення-рішення, прийняті Державною податковою інспекцією в Орджонікідзевському районі м. Запоріжжя Запорізької області Державної податкової служби від 04.05.2012 № 0003211503, № 0003221503.

Присудити на користь Державного вищого навчального закладу «Запорізький Національний університет» Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України з Державного бюджету України судові витрати в розмірі 214,60 грн. (двісті чотирнадцять гривень шістдесят копійок).

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання такої постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя (підпис) І.В. Батрак

Постанова не набрала законної сили.

Суддя І.В. Батрак