ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
від "17" грудня 2008 р. по справі № 01/124-53
за позовом Державної екологічної інспекції у Волинській області,
до приватного підприємства «КРП", м. Луцьк
про стягнення 3354,65 грн.
Суддя Якушева І.О.
за участю представників:
від позивача: Турчинський Р.А. (дов. №6 від 29.05.2008р.)
від відповідача: н/з
Суть спору: позивач в позовній заяві на підставі ст.ст.3, 20, 40, 51, 61, 68 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст. 26, 40 Закону України "Про природно-заповідний фонд України", ст.211 Земельного кодексу України, ст.ст.9, 1166 Цивільного кодексу України просить стягнути з відповідача 9584 грн.70 коп. шкоди, заподіяної порушенням ПП "КРП" природоохоронного законодавства внаслідок самовільного використання ним земельної ділянки під будівництво дерев'яного будинку на території загальнозоологічного заказника місцевого значення "Озерянський", Турійського району біля озера Пісочне.
Заявою від 15.10.2008р. позивач позовні вимоги уточнив: просить стягнути з відповідача 3354,65 грн.
Зменшення позовних вимог позивач обгрунтовує тим, що оскільки згідно з висновком будівельно-технічної експертизи Волинського відділення Львівського НДІ судових експертиз №0371 від 22.08.2008р. побудована відповідачем біля озера Пісочне дерев'яна будівля є тимчасовою, то відповідно до додатку №9 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998р. №521 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної природним комплексам, територій та об"єктів природно-заповідного фонду внаслідок самовільного використання їх земель" оцінка заподіяної шкоди за 1 кв. м. становитиме 70 грн., отже, враховуючи, що площа самовільно зайнятої земельної ділянки 47,9235 кв. м., загальна сума заподіяної шкоди - 3354,65 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав.
Відповідач у відзиві позову не визнав, посилаючись на таке:
- ПП "КРП" не порушувало жодної із норм Законів, на які посилається позивач;
- ПП "КРП" не проводилося будівництво постійної споруди. При купівлі основних засобів бази відпочинку в ЛУАЗу ПП "КРП" почало виробляти документи на оренду землі, на якій знаходиться придбане майно. На цій земельній ділянці з відома сільського голови с.Озеряни Махнюка Ю.М. почалося складання тимчасової споруди - будиночка рятувальної служби та екологічного поста. Будь-яких вивісок, повідомлень чи іншої інформації про те, що дані землі є землями загальнозоологічного заказника місцевого значення "Озерянський" не було і не має;
- при підрахунку розміру збитків позивач помилково виходить з того, що за 1 м. кв. шкоду слід оцінювати в 200 грн. як за будівництво постійної споруди. Складений на території бази відпочинку будиночок рятувальної служби - споруда без фундаменту, вона є не постійною, а тимчасовою спорудою. Відповідно до додатку №9 постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998р. №521 за 1 м. кв. тимчасової споруди збитки слід оцінювати в розмірі 70 грн.
21.10.2008р. відповідачем подано суду додаткові пояснення по справі, в яких відповідач посилається на таке:
- позивачем не наведено жодного доказу заподіяння шкоди будівництвом, проведеним ніби то на території загальнозоологічного заказника місцевого значення "Озерянський".
Складання із дерев'яних брусів будиночку, який призначений для функціонування поста рятувальної служби, гідрометричного та екологічного постів, проведено на території земельної ділянки, яка була огороджена металевою сіткою.
Вказана земельна ділянка була в користуванні ВАТ "ЛуАЗу", так як вказана сітка разом із іншими основними засобами - будиночками для відпочинку, пірсом, бесідками і т. п. були придбані у ВАТ "ЛуАЗ" відповідно до договору купівлі-продажу основних засобів №1\613 \06 від 21.06.2006 року.
Даний факт підтверджується планом відведення земельної ділянки, який погоджений першим заступником голови Турійської райдержадміністрації, заступником начальника районного відділу земельних ресурсів, головним архітектором Турійського району, Озерянським сільським головою.
В плані зазначено, що земельна ділянка, на якій знаходиться база відпочинку, межує із землями запасу Озерянської сільської ради та землями, наданими в оренду підприємцю ОСОБА_1.
В жодному із документів не зазначено меж загальнозоологічного заказника "Озерянський".
Відповідно до п.1.5. Положення " Про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Озерянський межі заказника переносяться в натуру із встановленням гранично - господарських стовпів, типових охоронних знаків, інформаційних аншлагів і наносяться на планово - картографічні матеріали землевласника ( землекористувача ) з повною характеристикою заповідного об'єкту в таксаційних описах. Відповідальність за вирішення цих питань покладається на землекористувача.
Дане Положення затверджене 09.08.2001 року начальником Держуправління екології та природних ресурсів Волинської області.
Землекористувачем є Турійський держлісгосп.
Однак держлісгосп, всупереч вимог вищезазначеного пункту 1.5. Положення, вказаних робіт не виконав, ні гранично-господарських стовпів, ні типових охоронних знаків та інформаційних аншлагів не встановив, на планово - географічні матеріали з повною характеристикою заповідного об'єкту в таксаційних описах інформацію не вніс, тому фактично межі заказника в натуру належним чином не перенесено.
Будівля екологічного, гідрометричного та рятувального постів розміщена на земельній ділянці, яка була огороджена забором ВАТ "ЛуАЗ" і ці межі були погоджені із сусідніми землекористувачами.
Діями по будівництву споруди для функціонування екологічного, гідрометричного та рятувального постів не заподіяно ніяких збитків навколишньому середовищу, в тому числі і загальнозоологічному заказнику " Озерянський".
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, господарський суд
встановив:
Державна екологічна інспекція у Волинській області звернулась з позовною заявою до господарського суду, в якій з врахуванням заяви про уточнення позовних вимог від 15.10.2008р., просить стягнути з приватного підприємства "КРП" 3354,65 грн. шкоди, заподіяної ним порушенням природоохоронного законодавства в межах територій та об'єктів природно-заповідного фонду внаслідок самовільного використання земельної ділянки під будівництво дерев'яного будинку на території загальнозоологічного заказника місцевого значення "Озерянський" біля озера Пісочне.
На обгрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем самовільно використано земельну ділянку на території загальнозоологічного заказника місцевого значення "Озерянський", для будівництва дерев'яного будинку, чим порушено вимоги п."є" ст.3, ст.51 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища", ст.ст.26, 40 Закону України "Про природно-заповідний фонд України" та вимоги Положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Озерянський", затвердженого Державним управлінням екології ти природних ресурсів у Волинській області від 9.08.2001р.
Згідно з актом перевірки виконання природоохоронного законодавства ПП "КРП" (а.с.103), складеним в січні 2007 року комісією в складі державного інспектора відділу екологічного контролю Горщара В.С., державного інспектора Волинської облдержземінспекції Лопушевського О.Я., інспекції державного архітектурно-будівельного контролю Турійської райдержадміністрації в порядку державного контролю за охороною, використанням та додержанням режиму територій та об'єктів, встановлено самовільне використання ПП "КРП" земельної ділянки в прибережній захисній смузі озера Пісочне, яке знаходиться в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення "Озерянський", під будівництво тимчасової дерев'яної споруди на віддалі трьох метрів від води. Площа самовільно зайнятої земельної ділянки становить 47,9235 м.кв.
Згідно з актом перевірки виконання природоохоронного і земельного законодавства при експлуатації баз на озері "Пісочному" №118 від 22.03.2007р. (а.с.6), складеним Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Волинській області, встановлено, що в межах зоологічного заказника місцевого значення, біля бази, яка належала ВАТ "Луцький автомобільний завод" і була викуплена ПП "КРП", на відстані 2 м від води будується деревяний будинок загальною площею 48 м.кв. (7,43 х 6,45). ПП "КРП" проекту відводу на земельну ділянку не розробляло, погодження екологічної служби відсутнє. Звернення ПП "КРП" від 9.01.2007р. щодо відведення земельної ділянки площею 0,9 га для обслуговування викупленої бази Турійською райдержадміністрацією відхилено.
У відповідності із ст.373 Цивільного кодексу України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.
Статтею 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації.
Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.
Приступати до використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації забороняється.
Визначення самовільного зайняття земельних ділянок наведено у ст. 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" - це будь-які дії особи, які свідчать про фактичне використання не наданої їй земельної ділянки чи намір використовувати земельну ділянку до встановлення її меж у натурі (на місцевості), до одержання документа, що посвідчує право на неї, та до його державної реєстрації.
Документів, які б свідчили про набуття відповідачем прав на земельну ділянку, на якій збудовано будинок, в порядку, передбаченому чинним законодавством, відповідачем не подано.
Разом з цим, як вбачається з актів перевірок уповноважених на те органів, відповідачем використано земельну ділянку для будівництва дерев'яного будинку на території заказника в прибережній захисній смузі озера Пісочне.
Відповідно до п.4.1. Положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Озерянський" заказник охороняється Турійським держлісгоспом і утримується на його кошти.
Згідно з відповіддю державного підприємства "Турійське лісове господарство" №286 від 8.12.2008р., відповіддю Турійської райдержадміністрації №2200/20/2-08 від 11.12.2008р. озеро Пісочне з прибережною смугою, на якій самовільно побудована споруда, входить в межі заказника.
З наведеного вбачається, що всупереч наведеним вимогам законодавства відповідач приступив до фактичного використання землі в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення "Озерянський" без належно оформлених на те документів, тобто самовільно використав землю заказника для будівництва дерев'яного будинку.
Згідно з письмовими поясненнями представника Турійської райдержадміністрації (а.с.53), наданими в судовому засіданні 19.12.2007р., відповідачем на березі озера Пісочне в прибережній смузі на землях водного фонду Озерянської сільської ради на відстані 4 метрів від водного простору побудовано дерев'яний будинок. Звернень відповідача до райдержадмінстрації щодо надання земельної ділянки для будівництва, виділення її в натурі, щодо надання дозволу на спорудження будівлі не надходило, рішень райдержадмінстрацією з цього приводу не приймалось, документів щодо оренди земельної ділянки відповідач до райдержадміністрації не подавав.
Згідно з поясненнями державного інспектора Державної екологічної інспекції у Волинській області Приходько А.С., наданими ним в судовому засіданні 12.11.2008р. (письмові пояснення приєднано до справи-а.с.107), ним разом із державним інспектором Волинської облдержземінспекції Лопушевським О.Я., інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю Турійської райдержадміністрації проводились перевірки дотримання вимог природоохоронного і земельного законодавства на території загальнозоологічного заказника місцевого значення "Озерянський" в межах прибережної смуги озера Пісочне і на території баз відпочинку оздоровчого призначення, розміщених в даних межах. В ході перевірки зафіксовано факт завершення будівництва будинку невідомого призначення на відстані 2-ох метрів від урізу води озера Пісочне, яке знаходиться в межах загальнозоологічного заказника місцевого значення "Озерянський", при відсутності документів на землю та позитивного висновку державної екологічної експертизи.
В запереченнях на позов відповідач посилається на те, що він згідно з договором купівлі-продажу №1-613/06 від 21.06.2006р. купив основні засоби.
Статтею 120 Земельного кодексу України, яка регулює перехід права на земельну ділянку при переході права на будівлю і споруду. передбачено, що при переході права власності на будівлю і споруду право власності на земельну ділянку або її частину може переходити на підставі цивільно-правових угод, а право користування - на підставі договору оренди.
Проте жодного із документів на землю, яких вимагає закон, відповідачем не подано.
Крім цього, перевіркою встановлено, що будинок будується біля бази, придбаної відповідачем.
Згідно з актом перевірки виконання природоохоронного і земельного законодавства при експлуатації баз на озері "Пісочному" №118 від 22.03.2007р. (а.с.6), складеним Державним управлінням охорони навколишнього природного середовища у Волинській області, відповідачем використано земельну ділянку, яка знаходиться на території загальнозоологічного заказника місцевого значення "Озерянський".
Як зазначено в п.п.1.3. Положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Озерянський", затв. начальником Держуправління з екології та природних ресурсів у Волинській області від 9.08.2001р., заказник входить до складу природно-заповідного фонду України.
Правові основи організації, охорони, ефективного використання природно-заповідного фонду України, відтворення його природних комплексів та об'єктів регулює Закону України "Про природно-заповідний фонд України".
Відповідно до ст.7 цього Закону землі природно-заповідного фонду - це ділянки суші і водного простору з природними комплексами та об'єктами, що мають особливу природоохоронну, екологічну, наукову, естетичну, рекреаційну та іншу цінність, яким відповідно до закону надано статус територій та об'єктів природно-заповідного фонду.
Землі природно-заповідного фонду України, а також землі територій та об'єктів, що мають особливу екологічну, наукову, естетичну, господарську цінність і є відповідно до статті 6 цього Закону об'єктами комплексної охорони, належать до земель природоохоронного та історико-культурного призначення.
На землях природоохоронного та історико-культурного призначення забороняється будь-яка діяльність, яка негативно впливає або може негативно впливати на стан природних та історико-культурних комплексів та об'єктів чи перешкоджає їх використанню за цільовим призначенням.
Заперечуючи позов про стягнення з нього шкоди, заподіяної внаслідок самовільного використання земельної ділянки території заказника, відповідач посилається на те, що ним побудовано будинок, призначений для функціонування поста рятувальної служби, гідрометричного та екологічного постів.
Зазначені доводи не приймаються судом до уваги, оскільки сама по собі ця обставина, при тому, що відповідачем не доведено надання земельної ділянки у встановленому законодавством порядку, не може бути підставою для відмови в позові.
Разом з цим відповідачем не обгрунтовано, яким уповноваженим органом визначено статус будинку як поста рятувальної служби, гідрометричного та екологічного постів.
Із Статуту ПП "КРП" не вбачається здійснення відповідачем видів діяльності, пов'язаних із охороною навколишнього природного середовища.
Згідно з п.п.1.3., 2.1., 3.13. Положення про загальнозоологічний заказник місцевого значення "Озерянський", затв. начальником Держуправління з екології та природних ресурсів у Волинській області від 9.08.2001р., заказник входить до складу природно-заповідного фонду України.
Основним завданням заказника є збереження місць мешкання та розмноження диких видів тварин, в т.ч. журавля сірого та видри річкової, занесених до Червоної книги України.
На території, оголошеній заказником, забороняється, зокрема, такий вид діяльності як будь-яке будівництво, що не відповідає функціям заказника.
Відповідачем не обгрунтовано та не подано доказів на підтвердження відповідності будівництва функціям заказника.
З наведеного вбачається, що відповідачем самовільно використано землі загальнозоологічного заказника місцевого значення "Озерянський" для будівництва дерев'яного будинку.
У відповідності із ч.4 ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища” підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно до ст.65 Закону України "Про природно-заповідний фонд" розміри шкоди, заподіяної внаслідок порушення законодавства про природно-заповідний фонд, визначаються на основі кадастрової еколого-економічної оцінки включених до його складу територій та об'єктів, що проводиться відповідно до цього Закону, та спеціальних такс, які затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.1998р. №521 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної природним комплексам, територій та об"єктів природно-заповідного фонду внаслідок самовільного використання їх земель" встановлено таксу за самовільне використання земель об'єктів природно-заповідного фонду, зокрема за будівництво на їх території тимчасової споруди: за 1 кв. м. площі - 70 грн.
Розмір заподіяної відповідачем шкоди внаслідок самовільного використання ним земельної ділянки під будівництво на території заказника визначено позивачем на підставі додатку №9 до постанови Кабінету Міністрів України від 21.04.1998р. №521, яким затверджено таксу для обчислення розміру шкоди, заподіяної природним комплексам, територій та об"єктів природно-заповідного фонду юридичними і фізичними особами внаслідок самовільного використання їх земель, виходячи з того, що відповідачем самовільно використано земельну ділянку під будівництво тимчасової споруди площею 47,9235 кв. м., оцінка заподіяної шкоди за 1 кв. м. - 70 грн., загальна сума заподіяної шкоди - 3354,65 грн.
Той факт, що збудована відповідачем будівля є тимчасовою підтверджується висновком будівельно-технічної експертизи Волинського відділення Львівського НДІ судових експертиз №0371 від 22.08.2008р.
Враховуючи наведене, позовна вимога про стягнення з відповідача 3354,65 грн. шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства обгрунтована і підлягає до задоволення.
Статтями 7, 52 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік" передбачено, що грошові стягнення за шкоду, заподіяну порушенням законодавства про охорону навколишнього природного середовища внаслідок господарської та іншої діяльності в розмірі 65 відсотків зараховуються до спеціального фонду Державного бюджету, а 35 відсотків - до спеціального фонду місцевих бюджетів на рахунок місцевих бюджетів.
А тому шкоду, заподіяну відповідачем внаслідок порушення природоохоронного законодавства, слід стягнути на користь держави, зарахувавши ці кошти до спеціального фонду Озерянської сільської ради, Турійського району, Волинської області (р/р № 33118331700413, МФО 803014, інд. код 21740505, код платежу 24062100) з подальшим перерозподілом цих коштів органами державного казначейства.
Оскільки спір до розгляду судом доведено з вини відповідача судові витрати за розгляд справи, 1252,80 грн. витрат, понесених позивачем на проведення судової будівельно-технічної експертизи ( копії платіжних доручень №№807,808 від 11.07.2008р. знаходяться в матеріалах справи), слід покласти на відповідача.
Керуючись ст.ст.26, 65 Закону України "Про природно-заповідний фонд", ст.3, ч.ч.3, 4 ст.51, ст.68 Закону України “Про охорону навколишнього природного середовища”, постановою Кабінету Міністрів України від 21.04.1998р. №521 "Про затвердження такс для обчислення розміру шкоди, заподіяної природним комплексам, територій та об"єктів природно-заповідного фонду внаслідок самовільного використання їх земель", ст.ст. 7, 52 Закону України "Про державний бюджет України на 2008 рік", ст. 1166 Цивільного кодексу України, ст.ст.44, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
в и р і ш и в:
1. Позов задовольнити.
2. Стягнути з приватного підприємства «КРП", (м.Луцьк, вул. Карбишева, 2) на користь держави 3354 грн. 65 коп. шкоди, заподіяної порушенням природоохоронного законодавства, зарахувавши ці кошти до спеціального фонду Озерянської сільської ради, Турійського району, Волинської області (р/р № 33118331700413, МФО 803014, інд. код 21740505, код платежу 24062100).
3. Стягнути з приватного підприємства «КРП", (м.Луцьк вул. Карбишева, 2) 102 грн. державного мита в доход Державного бюджету України; 118 грн. витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу (р/р3121172597100002 одержувач коштів УДК у м. Луцьку, банк одержувача ГУДКУ у Волинській області, код одержувача 21741605, МФО 803014, КЕКД 22050000.).
4. Стягнути з приватного підприємства «КРП", (м.Луцьк, вул. Карбишева, 2) на користь Державної екологічної інспекції у Волинській області (м. Луцьк, вул. С. Бандери,20, код 34928308, р/р 35226003006357 в ГУДКУ у Волинській області, МФО 803014) 1252 грн. 80 коп. витрат на проведення судової будівельно-технічної експертизи.
Суддя