Рішення № 27540076, 14.11.2012, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
14.11.2012
Номер справи
5/5005/8759/2012
Номер документу
27540076
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

14.11.12р. Справа № 5/5005/8759/2012

За позовом: Прокурора Апостолівського району Дніпропетровської області, м. Апостолове Дніпропетровської області, в інтересах держави в особі Апостолівської міської ради, м. Апостолове Дніпропетровської області

До відповідача: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, м. Апостолове Дніпропетровської області

Про: зміну договору оренди земельної ділянки №17/09 від 01.11.2009 року

Суддя: Крижний О.М.

Представники:

Від прокуратури: Гандзюк А.В., посвідчення №011525 від 25.10.2012 року, прокурор відділу прокуратури м. Дніпропетровська

Від позивача: не з'явився

Від відповідача: не з'явився

СУТЬ СПОРУ:

Прокурор Апостолівського району Дніпропетровської області звернувся до господарського суду з позовом в інтересах держави в особі Апостолівської міської ради до Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, у якому просить суд:

- змінити п. 8 договору оренди земельної ділянки №17/09 від 01.11.2009 року (державна реєстрація 08.06.2010р. за №041011700922), укладеного між Апостолівською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, виклавши його в наступній редакції: "п.8. Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Розмір орендної плати під будівлями і спорудами, які займають площу 0,0316 га - 12% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки і становить 5592 грн. 94 коп., та за незабудовані землі площею 0,0464 га - 6% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки і становить 4114 грн. 96 коп. за один календарний рік, всього сума орендної плати за рік становить 9707 грн. 89 коп. Орендна плата сплачується частинами щомісячно."

Позовні вимоги мотивовані зміною розміру орендної плати за землю на законодавчому рівні, у зв'язку з чим виникла необхідність внесення змін у спірний договір оренди землі.

Представник Апостолівської міської ради у судове засідання не з'явився, про день, час та місце судового засідання повідомлений належним чином.

14.11.2012 року від позивача надійшло клопотання (факсом), у якому повідомляє, що позовні вимоги прокурора підтримує у повному обсязі, просить позов задовольнити у повному обсязі, про результати розгляду справи повідомити поштою. Також позивач повідомляє, що додаткова угода про внесення змін до договору відповідачем не підписана та не зареєстрована в Держкомземі.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 у судове засідання 14.11.2012 року не з'явилася, про день, час та місце судового засідання повідомлена належним чином, що підтверджується матеріалами справи.

Відзиву на позов відповідач до суду не подала, тому справа розглядається за наявними в ній матеріалами (ст. 75 Господарського процесуального кодексу України).

Розгляд справи був відкладений з 01.11.2012 року на 14.11.2012 року.

В судовому засіданні 14.11.2012 року оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

При розгляді справи судом досліджені письмові докази, що містяться в матеріалах справи.

Заслухавши пояснення прокурора відділу прокуратури м. Дніпропетровська, дослідивши матеріали справи, господарський суд, -

В С Т А Н О В И В:

01 листопада 2009 року між Апостолівською міською радою (Орендодавець) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 був укладений договір оренди землі №17/09, відповідно до п.1 якого Орендодавець надає, а Орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для комерційного використання - обслуговування існуючої будівлі кафе-бару.

В оренду передається земельна ділянка загальною площею 0,0780 га, на основі рішення 27 сесії V скликання Апостолівської міської ради за №2014-27/V від 24 вересня 2009 року „Про надання земельної ділянки по АДРЕСА_1 в оренду для обслуговування існуючої будівлі кафе-бару приватного підприємця ОСОБА_1" кад. №1220310100:03:003:0021 (п.2 договору).

Відповідно до п.3 договору на земельній ділянці знаходяться об'єкти малої архітектурної форми. Земельна ділянка передається в оренду разом з існуючими будівлями та спорудами (п.4 договору).

Строк дії договору 15 років з моменту укладення договору оренди землі і діє з 01 листопада 2009 року по 01 листопада 2024 року. Після закінчення строку договору орендар має переважне право поновлення його на новий строк. У цьому разі орендар повинен не пізніше ніж за 60 днів до закінчення строку дії договору повідомити письмово орендодавця про намір продовжити його дію (п.7 договору).

Зазначений договір підписаний сторонами, зареєстрований у Апостолівському відділі ДРФ ДП „ЦДЗК", про що у Державному реєстрі земель вчинено запис від 08.06.2010 року за №041011700922.

Відповідно до п.8 договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі в розмірі 7% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки (9,76 за 1 м2) згідно Витягу №1-15/1646 з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки від 14.07.2009 року у відповідності до рішень Апостолівської міської ради від 11.02.2009 року за №1615-21/V та №1616-21/V. Загальна суму за 1 (один) рік складає - 7687,95 грн. та сплачується щомісячно у розмірі 1/12 частини річної орендної плати на рахунок Апостолівської міської ради згідно з чинним законодавством. Орендна плата, враховуючи невиплачену, підлягає індексації на дату її виплати відповідно до рівня інфляції національної валюти України.

Обчислення розміру орендної плати за земельну ділянку державної власності (комунальної) здійснюється з урахуванням її цільового призначення та коефіцієнтів індексації визначених законодавством, за затвердженими Кабінетом Міністрів України формами, що заповнюються під час укладення або зміни умов договору оренди чи продовження його дії. Орендна плата вноситься щомісяця, на протязі 30 календарних днів, наступних за останнім днем звітного місяця. Кінцевий строк сплати 20 грудня кожного року. Орендар має право вносити орендну плату наперед за будь-який термін у розмірі, що визначається на момент оплати. (п.п.9, 10, 12 договору).

Відповідно до п.12 договору розмір орендної плати переглядається у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, зміни коефіцієнтів індексації, визначених законодавством; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документами; в інших випадках, передбачених законом.

Отже, сторонами в договорі оренди передбачено можливість зміни договору орендної плати. Законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

З 01.01.2011 року набрав чинності Податковий кодекс України, відповідно до ст. 288 якого підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою:

- для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом;

- для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом (ст. 288.5.1).

В зв'язку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 року втратив чинність Закон України "Про плату за землю" (ч. 2 Прикінцевих положень Податкового кодексу України). Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Прокурор Апостолівського району Дніпропетровської області вважає, що прийняття Податкового кодексу, яким внесені зміни щодо розміру орендної плати за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, є підставою для внесення змін до договору оренди землі від 01.11.2009 року, що є причиною спору.

Відносини, пов'язані з орендою землі, регулюються Земельним, Податковим та Цивільними кодексами України, іншими законами України та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.

Сторони в договорі не можуть відступити від положень актів цивільного законодавства, якщо в цих актах прямо зазначено про це, а також у разі, якщо обов'язковість для сторін положень актів цивільного законодавства випливає з їх змісту або із суті відносин між сторонами (ст.6 Цивільного кодексу України).

Відповідно до змісту статей 759 та 762 Цивільного кодексу України, законом можуть бути передбачені особливості укладання та виконання договору найму (оренди), і договором або законом може бути встановлено періодичний перегляд, зміну (індексацію) розміру плати за користування майном.

Згідно ст. 632 Цивільного кодексу України ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.

Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.

Згідно із статтею 287 Податкового кодексу власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з вимогами ст.21 Закону України "Про оренду землі" орендна плата за землю -це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України. Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.

Розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення - розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом; для інших категорій земель - трикратного розміру земельного податку, що встановлюється цим розділом та не може перевищувати: для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації об'єктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких об'єктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 відсотки нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 відсотків нормативної грошової оцінки (ст.ст. 288.5-288.5.2 Податкового кодексу України).

З метою приведення рішень Апостолівської міської ради та її виконавчого комітету у галузі земельних відносин у відповідність до вимог чинного законодавства було прийнято рішення від 22.12.2011 року №418-16/УІ "Про задіяння процедури розробки регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік" та від 26.01.2011 року №510-18/УІ "Про затвердження регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік".

Відповідно до п. 14 договору земельна ділянка передається в оренду для обслуговування існуючого кафе-бару. Цільове призначення земельної ділянки - комерційна діяльність (п. 15 договору).

Таким чином, відповідач має сплачувати орендну плату за користування земельною ділянкою під забудовами у розмірі 12% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, а за користування незабудованими земельними ділянками у розмірі 6% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.

Як вбачається з витягу Відділу Держкомзему у Апостолівському районі Дніпропетровської області №1-10/ від 22.10.2012 року з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 115190,40 грн. (а.с.25).

Згідно розрахунку розміру орендної плати земельної ділянки державної або комунальної власності, грошова оцінка яких проведена, станом на 01.01.2012 року складає 9 707,89 грн. Даний розрахунок підписаний представником орендодавця Протеняк В.М, та орендарем - ФОП ОСОБА_1 (а.с.14). Отже, відповідач погодився із розрахунком орендної плати за новими ставками.

Таким чином, хоча відповідач і не надала заяви про визнання позову в порядку, передбаченому ст.78 ГПК України, фактичні дії відповідача свідчать про визнання вимог стосовно розміру орендної плати, яку необхідно сплачувати по договору з урахуванням положень Податкового кодексу України та відповідних рішень Апостолівської міської ради.

Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх суб'єктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі суб'єкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності, повноваженнями з розпорядження ними в межах населених пунктів, тобто функціями виконавчої влади, наділені міські ради (Розділ Х Перехідні положення, ст.12 Земельного кодексу України).

Частина 2 ст. 19 Конституції України зобов'язує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно приписів статті 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов'язковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (п.3.4.7 Рекомендації Президії ВГСУ від 02.02.2010 року №04-06/15 "Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства").

Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України.

Зміна умов договору оренди здійснюється у письмовій формі за взаємною згодою сторін. У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору спір розглядається у судовому порядку (ст. 30 Закону України "Про оренду землі").

Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна умов договору вчинюється в такій самій формі, що й договір, що змінюється, якщо інше не встановлено договором, законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.

З метою приведення умов договору оренди земельної ділянки у відповідність до чинного законодавства Апостолівський міський голова звертався до відповідача, як орендаря земельної ділянки (лист-повідомлення від 06.07.2012 року №744), з пропозицією з'явитись в термін 10 робочих днів до Апостолівської міської ради для укладення додаткової угоди до договору оренди землі №17/09 від 01 листопада 2009 року, в зв'язку з підвищенням ставок орендної плати за землю на підставі рішень Апостолівської міської ради від 22.12.2011 року №418-16/УІ „Про задіяння процедури розробки регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік" та від 26.01.2011 року №510-18/УІ „Про затвердження регуляторного акта з питання затвердження розмірів орендної плати за землю по Апостолівській міській раді на 2012 рік".

Прокурор Апостолівського району Дніпропетровської області зазначає, що у строк, визначений повідомленням, відповідач відповіді на вказану вимогу не надала, додаткову угоду про внесення змін до договору не підписала.

Відповідно до частини другої статті 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом; а також у разі істотної зміни обставин, якими сторони керувалися при укладенні договору (ст. 652 Цивільного кодексу України).

Отже, нормами чинного законодавства передбачено можливість зміни умов договору за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у випадках встановлених договором або законом. Оскільки сторонами в договорі оренди передбачена можливість внесення змін до договору, а орендна плата за земельні ділянки державної та комунальної власності є регульованою ціною, тому законодавча зміна граничного розміру цієї плати є підставою для перегляду розміру орендної плати, встановленої умовами договору.

Враховуючи, що має місце зміна законодавства щодо визначення розміру орендної плати за користування землею, на підставі якого рішеннями Апостолівської міської ради встановлені ставки орендної плати, суд вважає правомірними та такими, що підлягають задоволенню позовні вимоги про внесення змін до пункту 8 договору оренди землі, який укладено між Апостолівською міською радою та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1, зареєстрованого за №041011700922 від 08.06.2010 року.

Прокурором надано вірний розрахунок розміру орендної плати, що відповідає вимогам чинного законодавства.

Частиною 3 ст. 653 Цивільного кодексу України передбачено, що у разі зміни або розірвання договору зобов'язання змінюється або припиняється з моменту досягнення домовленості про зміну або розірвання договору, якщо інше не встановлено договором чи не обумовлено характером його зміни. Якщо договір змінюється або розривається у судовому порядку, зобов'язання змінюється або припиняється з моменту набрання рішенням суду про зміну або розірвання договору законної сили.

Відповідно до ч.1 ст.1 Першого Протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод: кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Європейський суд з прав людини під терміном "власність" розуміє також грошові кошти, що підлягають оплаті. Ухиляючись від внесення змін до договору, сплачуючи орендну плату у розмірі, меншому, ніж передбачено чинним законодавством, відповідач порушує права позивача, безпідставно не передаючи грошові кошти (орендну плату у розмірі, встановленому законодавством) у власність позивача.

Отже, позовні вимоги Прокурора Апостолівського району Дніпропетровської області в інтересах держави в особі Апостолівської міської ради є такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до статті 49 Господарського процесуального кодексу України судовий збір у розмірі 1 073 грн. підлягає стягненню з відповідача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст.ст.1, 33, 34, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити в повному обсязі.

Змінити п. 8 договору оренди земельної ділянки №17/09 від 01.11.2009 року (державна реєстрація 08.06.2010р. за №041011700922), укладеного між Апостолівською міською радою (53800, Дніпропетровська область, м. Апостолове, вул. Леніна, буд. 65, ідентифікаційний код 04052583) та Фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1), виклавши його в наступній редакції: "п.8. Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі на рахунок місцевого бюджету. Розмір орендної плати під будівлями і спорудами, які займають площу 0,0316 га - 12% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки і становить 5592 грн. 94 коп., та за незабудовані землі площею 0,0464 га - 6% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки і становить 4114 грн. 96 коп. за один календарний рік, всього сума орендної плати за рік становить 9707 грн. 89 коп. Орендна плата сплачується частинами щомісячно."

Стягнути з Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) в доход Державного бюджету України в особі Управління Державної Казначейської Служби України у Жовтневому районі м. Дніпропетровська Дніпропетровської області (49027, м. Дніпропетровськ, пл. Шевченка, 7, рахунок 31214206783005 в Відділенні банку ГУДКСУ у Дніпропетровській області, код ЄДРПОУ 37989269, МФО 805012, КБКД 22030001, код ЄДРПОУ суду 03499891, пункт 2.2. з таблиці ставок судового збору, за яким визначено розмір судового збору) судовий збір у розмірі 1 073 грн.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Суддя О.М. Крижний

Повне рішення складено -14.11.2012 року