Постанова № 27515556, 07.11.2012, Алуштинський міський суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
07.11.2012
Номер справи
0101/5164/2012
Номер документу
27515556
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 0101/5164/2012

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 листопада 2012 року Алуштинський міський суд Автономної Республіки Крим, в складі:

головуючого - судді Хотянової В.В.

при секретарі - Дороніної Т.А.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до виконавчого комітету Маломаяцької сільської ради, третя особа : споживчий кооператив рекреаційного призначення "Утьос"про визнання незаконним та скасування рішення щодо визнання права власності на нерухоме майно та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 звернувся до суду з вищевказаним позовом вказуючи на те, що КРП «СМБРТІ»звернулося з листом до Маломаяцької сільської ради про оформлення права власності на елінг після проведеної реконструкції загальною площею 198 кв. м., АДРЕСА_1, на ім'я ОСОБА_1. Рішенням виконавчого комітету Маломаяцької сільської ради від 30.08.2012 року № 161 було відмовлено в оформленні права власності на будівлю. Будівля рекреаційного призначення, елінг НОМЕР_1, розташований на земельній ділянці, яка надана у постійне користування кооперативу рибалок-любителів «Утьос», на підставі Державного акту на право постійного користування землею. Рішенням виконавчого комітету Алуштинської міської ради № 1283 від 10.12.2004, споживчий кооператив рибалок-любителів «Утьос»був перереєстрований в споживчий кооператив рекреаційного призначення «Утьос». Після проведення розробки виконавчої документації та проведення реконструкції даної споруди в будівлю рекреаційного призначення та території споживчого кооперативу рекреаційного призначення «Утьос»дана будівля стала складатися з чотирьох поверхів загальною площею 198 кв. м. Згідно декларації № КР 20212115602 від 11.07.2012 року, яку затверджено інспекцією ДАБК в АР Крим, об'ємно-планувальне та конструктивне рішення відповідає вимогам будівельних норм і правил, а також дана будівля повністю готова до експлуатації. На замовлення позивача КРП «СМБРТІ»було виготовлено технічний паспорт на елінг НОМЕР_1 від 09.12.2011 року. Споруда, елінг НОМЕР_1 загальною площею 198 кв. м., служить для ремонту та зберігання суден, та їх спуску на воду. Зазначеній споруді відповідає земельна ділянка, цільове призначення якої саме «Землі водного фонду». Відповідно до державного акту про право постійного користування земельною ділянкою, виданого кооперативу рибалок-любителів «Утьос», цільове призначення земельної ділянки є саме землі водного фонду. Декларація про готовність об'єкта до експлуатації від 11.07.2012 року містить найменування об'єкту як : «Будівля рекреаційного призначення-елінг».

Щодо укладення договору про пайову участь у розвитку інфраструктури, позивач вказує, що надав до Маломаяцької сільської ради заяву про укладення такого договору, однак йому було повідомлено, що зазначеній договір не може бути укладено через відсутність підстав для видачі свідоцтва про право власності на об'єкт -елінг. Зазначає, що будівництво елінгу НОМЕР_1 почалося у 2001 році, для будівництва була розроблена проектно-кошторисна документація, яка була затверджена у встановленому законом порядку, відступ був неможливим. Просить суд визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Маломаяцької сільської ради № 161 від 30.08.2012 року щодо відмови позивачу в оформленні права власності на будівлю рекреаційного призначення -елінг НОМЕР_1, загальною площею 198 кв.м., що розташований за адресою: АДРЕСА_1 та зобоз*явати розглянути питання щодо оформлення права власності на будівлю рекреаційного призначення шляхом винесення питання на розгляд найближчого засідання виконавчого комітету Маломаяцької сільської ради.

В судовому засіданні позивач позовні вимоги підтримав в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник третьої особи в судовому засіданні також підтримав позовні вимоги позивача.

Відповідач будучи належним чином повідомленим про час і місце розгляду справи, в судове засідання не зявився. Про причини неявки суду не повідомив.

Суд, вислухавши пояснення позивача, третьої особи, вивчивши матеріали справи, приходить до наступного.

Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.

Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.

Пунктом 7 ч. 1 ст. 3 КАС України дано визначення субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб*єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 3 КАС України визначено поняття справи адміністративної юрисдикції, - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 4 Закону України від 01.07.2004 року № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень»(в редакції тут і далі на час виникнення спірних правовідносин), обов'язковій державній реєстрації підлягають речові права на нерухоме майно, що знаходиться на території України, фізичних та юридичних осіб, держави, територіальних громад, іноземців та осіб без громадянства, іноземних юридичних осіб, міжнародних організацій, іноземних держав, а саме, зокрема: право власності на нерухоме майно.

Рішенням виконавчого комітету Маломаяцької сільської ради № 161 від 30.08.2012 року відмовлено позивачу в оформленні права власності на нежитлову будівлю рекреаційного призначення загальною площею: зовнішньою площею198,0 кв.м., внутрішньою -174,4 кв.м. за адресою: АДРЕСА_1 у зв'язку з тим, що даний елінг розташований на земельній ділянці площею 3,97 га згідно акту на право постійного користування серії ІІ-КМ №002802 від 26.02.1999 року для розміщення кооперативу рибалок -любителів «Утьос», однак кооператив рибалок-любителів «Утьос»був перереєстрован у споживчий кооператив рекреаційного призначення «Утьос»для розміщення будівель рекреаційного призначення, без зміни цільового призначення земельної ділянки, у зв'язку з чим має місце нецільове призначення земельної ділянки та відсутній договір пайової участі у розвитку інфраструктури Маломаякської сільської ради (а.с.7). Але зазначене рішення є необгрунтованим, як видно із найменування рішення, взагалі розглядалось питання та виносилось рішення відносно будівлі рекраційного призначення НОМЕР_2, а КРП " СМ БРТІ" просило оформити право власностів на елінг після проведеної реконстирукції за номером НОМЕР_1, що належить ОСОБА_1

Відповідно до ч. 2 ст. 331 право власності на новостворене нерухоме майно (житлові будинки, будівлі, споруди тощо) виникає з моменту завершення будівництва (створення майна). Якщо договором або законом передбачено прийняття нерухомого майна до експлуатації, право власності виникає з моменту його прийняття до експлуатації. Якщо право власності на нерухоме майно відповідно до закону підлягає державній реєстрації, право власності виникає з моменту державної реєстрації.

Згідно висновку Кримського республіканського підприємства «Сімферопольське міжміське бюро реєстрації та технічної інвентаризації» вих. № 8560/5 від 20.07.2012 року можливо оформлення права приватної власності в цілому на нежитлову будову НОМЕР_1 рекреаційного призначення загальною площею: зовнішньою площею198,0 кв.м., внутрішньої -174,4 кв.м., розташованої за адресою: АДРЕСА_1/НОМЕР_1 на ім'я ОСОБА_1 (а.с.9, 10).

Також на замовлення позивача КРП «СМБРТІ» було виготовлено технічний паспорт на елінг НОМЕР_1 від 09.12.2011 року.

Згідно декларації про готовність об'єкта до експлуатації від 11.07.2012 року найменування об'єкта будівництва -будівля рекреаційного призначення (а.с.11-13).

Статтею 19 Земельного Кодексу України, на яку посилається відповідач в рішенні про відмову в оформленні права власності, передбачено та визначено категорії земель в Україні, в тому числі землі водного фонду та землі рекраційного призначення. Споруда, елінг НОМЕР_1 загальною площею 198 кв.м. служить для ремонту та зберігання суден та їх спуску на воду, а відповідно до Державного акту про право постійного користування земельною ділянкою від 26.02.1999 року, виданого кооперативу рибалок-любителів "Утьос", будівництво зазначеної споруди було розпочато у 2001 році та збудовано на земельній ділянці , цільове призначення якої, є саме розміщення кооперативу рибалок-любителів "Утьос" (а.с. 71).

Таким чином, оскаржуване рішення дійсно не відповідає вимогам ст.ст.328, 331 ЦК України, чим порушує права позивача і тому підлягає скасуванню.

Посилання відповідача на те , що позивачем не укладено договір про пайову участь у розвитку інфраструктури Маломаяцької сільської ради не обгрунтовані на законі, в судовому засіданні позивач пояснив, що такий договір йому не пропонували укласти та він не заперечує проти його укладення.

Згідно ст.162 КАС України, суд може прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав і інтересів людини від порушень з боку субєктів владних повноважень.

З метою відновлення порушених прав позивача суд вважає за необхідне зобов*язати Маломаяцьку сільську раду розглянути питання щодо оформлення права власності на будівлю рекреаційного призначення.

Керуючись статтями 2, 3, 94, 158 - 163, 167, 186 КАС України, ст.ст,19-21, 96 Земельного Кодексу України, ст.ст. 328, 331, 392 ЦК УКраїни, Законом України "Про місцеве самоврядування" суд,

П О С Т А Н О В И В :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до виконавчого комітету Маломаяцької сільської ради, третя особа : споживчий кооператив рекреаційного призначення "Утьос"про визнання незаконним та скасування рішення щодо визнання права власності на нерухоме майно та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.

Визнати незаконним та скасувати рішення виконавчого комітету Маломаяцької сільської ради № 161 від 30.08.2012 року "Про відмову в оформленні права власності на будівлю рекреаційного призначення НОМЕР_2 за адресою : АДРЕСА_1 на ім*я ОСОБА_1."

Зобов*язати виконавчий комітет Маломаяцької сільської ради розглянути питання щодо оформлення права власності на будівлю рекреаційного призначення елінг НОМЕР_1, загальною площею 198 кв.м, що розташований за адресою : АДРЕСА_1 на ім*я ОСОБА_1, шляхом винесення данного питання на розгляд найближчого засідання виконавчого комітету Маломаяцької сільської ради м.Алушти АР Крим.

Постанова може бути оскаржена в порядку та строки встановлені законом.

Суддя В.В.Хотянова