Постанова № 27505013, 06.11.2012, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
06.11.2012
Номер справи
2а-9438/12/2670
Номер документу
27505013
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 Вн. № 1/147

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

06 листопада 2012 року 14:06 № 2а-9438/12/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Клочкової Н.В., при секретарі судового засідання Пошелюзному О.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у м. Києві до Дочірнього підприємства "Терра-Трейд" про стягнення фінансових санкцій у розмірі 6 800,00 грн., за участі представників сторін:

представник позивача Терещенко О.В.;

представник відповідача Лисенко А.М.,

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 06 листопада 2012 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у м. Києві (далі -позивач, РУ Департаменту САТ ДПС України у м. Києві) звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з адміністративним позовом до дочірнього підприємства "Терра-Трейд" (далі - відповідач, ДП "Терра-Трейд") про стягнення фінансових санкцій у розмірі 6 800,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13.07.2012 р. відкрито скорочене провадження в адміністративній справі № 2а-9438/12/2670 та відповідачу запропоновано у строк до 10.08.2012 р. надати суду письмові заперечення проти позову та всі докази на їх підтвердження, які наявні у відповідача.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.08.2012 р. зупинено провадження в адміністративній справі № 2а-9438/12/2670 до прийняття рішення суду у справі № 2а-1524/12/2670 Київським апеляційним адміністративним судом.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 20.09.2012 р. поновлено провадження у справі № 2а-9438/12/2670 у зв'язку з тим, що рішення у справі № 2а-1524/12/2670 набрало законної сили 22.08.2012 р., та призначено розгляд справи у судовому засіданні.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги з підстав, викладених у позовній заяві, та просив задовольнити позов у повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав та просив відмовити у задоволенні позову з підстав, викладених у запереченнях до адміністративного позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно наказу відповідача "Про створення спеціалізованого відділу" від 25.01.2009 р. № 12/1 в магазині "Фуршет", розташованого по вул. Басейній, 4 в м. Києві, створено спеціалізований відділ "Кафе-бар".

У період з 12.12.2011 р. по 13.12.2011 р. РУ Департаменту САТ ДПС України у м. Києві проведено фактичну перевірку господарської одиниці відповідача - магазину, розташованого по вул. Басейній, 4-а в м. Києві, з питань додержання суб'єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов'язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами.

За результатами зазначеної перевірки складно акт від 13.12.2011 р. № 0797/01/32161773 (далі -Акт № 0797/01/32161773), в якому зафіксовані виявлені під час перевірки порушення відповідачем чинних законодавчих норм, зокрема: ст. 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" - продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання у закладі, що не має статусу підприємства громадського харчування.

На підставі Акту № 0797/01/32161773 позивачем прийнято рішення про застосування фінансових санкцій від 30.12.2011 р. № 260092/32-128/0736, яким до відповідача застосовані фінансові санкції у вигляді штрафу в розмірі 6 800,00 грн.

Враховуючи, що відповідачем протягом передбаченого законодавством строку не було сплачено вищевказану суму штрафу, РУ Департаменту САТ ДПС України у м. Києві звернулося до суду.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані сторонами докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, Окружний адміністративний суд м. Києва погоджується з позовними вимогами РУ Департаменту САТ ДПС України у м. Києві, виходячи з наступних мотивів.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України; Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України); Закону України від 19.12.1995 № 481/95-ВР "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" (далі -Закон № 481/95-ВР); Правил роздрібної торгівлі алкогольними напоями, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1996 р. № 854 (далі -Правила).

Згідно ст. 15 Закону № 481/95-ВР роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

Відповідно до ст. 15-3 Закону № 481/95-ВР забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів: 1) особами, які не досягли 18 років; 2) особам, які не досягли 18 років; 3) у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв; 4) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій; 5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі); 6) з торгових автоматів; 7) на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива); 8) поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар); 9) у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет; 10) з рук; 11) у невизначених для цього місцях торгівлі.

Продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці дозволяється тільки суб'єктам господарювання громадського харчування та спеціалізованим відділам, що мають статус суб'єктів господарювання громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Статтею 17 Закону № 481/95-ВР передбачено, що до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів, зокрема, у разі порушення вимог ст. 15-3 цього Закону - 6800 гривень.

Згідно п. 2 Правил роздрібна торгівля алкогольними напоями - це діяльність з продажу алкогольних напоїв безпосередньо громадянам та іншим кінцевим споживачам для їх особистого некомерційного використання незалежно від форми розрахунків, у тому числі на розлив у ресторанах, кафе, барах, інших підприємствах громадського харчування. Роздрібна торгівля алкогольними напоями здійснюється через спеціалізовані підприємства, в тому числі фірмові, спеціалізовані відділи (секції) підприємств з універсальним асортиментом продовольчих товарів, підприємства чи спеціалізовані відділи (секції) магазинів споживчої кооперації, а також підприємства громадського харчування.

Відповідно до п. 7 Правил режим роботи спеціалізованих магазинів, спеціалізованих відділів, секцій встановлюється суб'єктом господарської діяльності за погодженням з органами місцевого самоврядування.

Пунктом 22 Правил передбачено, що продаж алкогольних напоїв на розлив для споживання на місці здійснюється тільки підприємствами громадського харчування та спеціалізованими відділами підприємств, що мають статус підприємств громадського харчування, підприємств з універсальним асортиментом товарів.

Згідно п. 29 Правил суб'єкти господарської діяльності (юридичні та фізичні особи), які мають право на роздрібну торгівлю алкогольними напоями, та їх працівники зобов'язані дотримуватись Законів України "Про захист прав споживачів", "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення", Правил, Порядку заняття торгівельною діяльністю і правил торгівельного обслуговування населення, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 08.02.1995 р. № 108 та інших нормативних документів прямо чи/та побічно регламентуючих торгівельну діяльність. За їх порушення працівники несуть відповідальність згідно із законодавством.

Відповідно до п. 4.2, 4.3 Інструкції щодо заповнення форм державних статистичних спостережень стосовно торгової мережі та мережі ресторанного господарства, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 24.10.2005 р. № 327, бар - різновид об'єкта ресторанного господарства, що реалізовує широкий асортимент змішаних, міцних алкогольних, слабоалкогольних і безалкогольних напоїв, закусок, десертів, борошняних кондитерських та булочних виробів з реалізацією страв на замовлення та фірмових страв, товарів, що купуються, через барну стійку у поєднанні з організацією відпочинку та розваг відвідувачів; кафе - різновид об'єкта ресторанного господарства, що має виробничі приміщення, зал для відвідувачів і реалізує широкий асортимент страв і кулінарних виробів нескладного приготування, хлібобулочні і борошняні кондитерські вироби, гарячі і холодні напої, кисломолочні продукти, товари, що купуються, із застосуванням методів самообслуговування або обслуговування офіціантами.

Пунктом 16 Правил роботи закладів (підприємств) ресторанного господарства, затверджених наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України від 24.07.2001 р. № 219, передбачено, що відкриття закладу (підприємства) ресторанного господарства узгоджується з органами місцевого самоврядування, установами державної санітарно-епідеміологічної служби в установленому законодавством порядку.

Судом встановлено, що на момент перевірки відповідачем не було надано жодних відповідних документів, які б підтверджували узгодження статусу суб'єкта господарювання громадського харчування, суб'єкта господарювання з універсальним асортиментом товарів, а також відповідного висновку Державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.

Враховуючи зміст вищевказаної норми КАС України, суд звертає увагу на наявну в матеріалах справи копію постанови Окружного адміністративного суду м. Києва від 10.04.2012 р. у справі № 2а-1524/12/2670 за позовом ДП "Терра-Трейд" до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПА України у м. Києві про скасування рішення про застосування фінансових санкцій від 30.12.2011 р. № 260092/32-128/0736, якою ДП "Терра-Трейд" відмовлено повністю в задоволенні позовних вимог.

Дана постанова Окружного адміністративного суду м. Києва залишена без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 22.08.2012 р. та набрала законної сили 22.08.2012 р.

Так, згідно вказаної постанови Окружного адміністративного суду м. Києва РУ Департаменту САТ ДПС України у м. Києві зверталося із запитами до Київської міської ради (від 28.02.2012 р. № 783/10/32-110) щодо надання інформації, чи узгоджував позивач статус підприємства громадського харчування за адресою: м. Київ, вул. Басейна, 4-а, магазин "Фуршет", спеціалізований відділ "Кафе-бар" та до Головного державного санітарного лікаря Печерського району міста Києва (від 21.02.2012 р. № 672/10/32-110) щодо надання інформації, чи мав магазин "Фуршет" за адресою: м. Київ, вул. Басейна, 4-а статус підприємства громадського харчування для продажу алкогольних напоїв на розлив, а також щодо надання йому копії висновку Державної санітарно-епідеміологічної експертизи.

Згідно відповіді Головного управління внутрішньої торгівлі та побутового обслуговування населення виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) від 27.03.2012 р. № 041/06-1080 встановлено, що санепідслужбою Печерського району м. Києва супермаркету "Фуршет" ДП "Терра-Трейд" надавався лист щодо відповідності даного закладу санітарним вимогам для здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями на виніс та тютюновими виробами.

Згідно відповіді Головного державного санітарного лікаря Печерського району міста Києва від 06.03.2012 р. № 414, для одержання висновку Державної санітарно-епідеміологічної експертизи відповідач не звертався.

Відтак, системний аналіз викладених законодавчих норм та обставин справи свідчить про наявність з боку відповідача порушень законодавчих вимог у сфері обігу алкогольних напоїв, тому суд дійшов висновку про правомірність застосування відповідачем фінансових санкцій до позивача згідно оскаржуваного рішення.

Судом встановлено, що рішення про застосування фінансових санкцій від 30.12.2011 р. № 260092/32-128/0736 було отримано відповідачем 03.01.2012 р.

Відповідно до ст. 17 Закону № 481/95-ВР у разі невиконання суб'єктом господарювання рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Станом на час звернення позивача до суду відповідач штрафні санкції, застосовані рішенням від 30.12.2011 р. № 260092/32-128/0736, самостійно не сплатив.

Пунктом 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 02.06.2003 р. № 790, у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення про застосування фінансових санкцій протягом 30 днів після його отримання сума санкції стягується на підставі рішення суду.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог про стягнення з відповідача 6 800,00 грн. фінансових санкцій та визнав їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.

Згідно ч. 2 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.

Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 69-72, 86, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів ДПС України у м. Києві задовольнити повністю.

2. Стягнути з дочірнього підприємства "Терра-Трейд" фінансові санкції в сумі 6 800,00 грн. до Державного бюджету на: код платежу 21081100, назва одержувача: УДКСУ у м. Києві, р/р 31119106700008, МФО 820019, отримувач: УДКСУ у Подільському районі м. Києва, код ЄДРПОУ 37975298.

3. Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.В. Клочкова