ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90
_____________
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2012 р. Справа № 2-а-3843/12/2170
Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Василяки Д.К., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Управління Пенсійного фонду України в місті Херсоні до Приватного акціонерного товариства підприємства матеріально - технічного забезпечення "Херсонресурси" про стягнення заборгованості по штрафній санкції та пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску,
встановив:
Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні (далі позивач або УПФУ в м. Херсоні) звернулось до суду з позовом до ПАТ Підприємства матеріально - технічного забезпечення «Херсонресурси» (далі відповідач або ПАТ «Херсонресурси») про стягнення заборгованості по штрафним санкціям та нарахування пні за несплату або не своєчасну сплату єдиного соціального внеску на загальну суму у розмірі 818,47 грн.
В судове засідання сторони не прибули.
Позивач заявив клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження. Позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Відповідач письмових заперечень на позов у встановлений строк не надав, в судове засідання не прибув, про причини неявки суд не повідомив. Правова позиція щодо заявленого адміністративного позову не відома.
Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України, якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.
Позовні вимоги позивач обґрунтовує наступним: у порушення Законів України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" відповідач своєчасно не сплатив страхові внески до пенсійного фонду, у зв'язку з чим має прострочену заборгованість у розмірі 764,96 грн. та пеню у розмірі 53,51 грн. за період виникнення боргу з 20.08.12 року по 30.08.12 року. Оскільки відповідач суму страхових внесків не сплачує, позивач просить у відповідності до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" стягнути з відповідача заборгованість по сплаті страхових внесків у зазначеному вище розмірі.
Дослідивши наявні матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, що мають юридичне значення для вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного: спеціальним законом, що регулює відносини, які виникають між суб`єктами загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, є Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 №1058-IV (далі -Закон). Виключно цим Законом визначається, зокрема, принципи та структура системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, коло осіб, які підлягають зазначеному страхуванню, платники страхових внесків, їх права та обов'язки, порядок нарахування, обчислення і сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Закон регулює відносини, що виникають між суб'єктами системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування. Дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону (стаття 5 Закону).
Управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні є суб'єктом владних повноважень - органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
У відповідності до п. 12 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України.
Процедура реєстрації та обліку платників внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування (далі - страхові внески), обчислення і сплати страхових внесків та інших платежів до бюджету Пенсійного фонду України підприємствами, установами, організаціями (далі - Підприємства) незалежно від форм власності, виду діяльності і господарювання та фізичними особами, нарахування і сплати фінансових санкцій та пені, подання страхувальниками звітності управлінням Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах (далі - органи Пенсійного фонду України) визначається Інструкцією про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої Постановою правління Пенсійного фонду України від 19.12.2003 № 21-1, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16 січня 2004 р. за № 64/8663(далі-Інструкція).
ПАТ «Херсонресурси» відповідно до п. 2.1.1 вказаної Інструкції є платником страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
На підставі частини 10 статті 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", якою передбачено, що якщо страхувальники несвоєчасно або не в повному обсязі сплачують страхові внески, до них застосовуються фінансові санкції, передбачені цим Законом. Таким чином УПФУ в м. Херсоні застосувало до ПАТ «Херсонресурси» штрафні санкції в розмірі 764,96 грн. та нарахування пені в розмірі 53,51 грн. за період виникнення боргу з 20.08.12 року по 30.08.12 року (рішення №1443 УПФУ в м. Херсоні від 05.09.12 року), які повинні бути сплачені протягом 10 робочих днів з дня отримання відповідно до ч. 13 ст. 106 Закону №1058-ІV. Таким чином загальна сума заборгованості, з урахуванням часткової сплати, становить 818,47 грн., що підтверджується доданими до позову розрахунками.
Так, відповідно до ч. 3 ст. 18 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" страхові внески до Пенсійного фонду України є цільовим загальнообов'язковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом. Невиконання цього обов'язку платниками страхових внесків приводить до неповного формування коштів Пенсійного фонду України, і як наслідок, до несвоєчасних виплат пенсій пенсіонерам, що є порушенням ст. 46 Конституції України.
Згідно з ч. 4 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" сплата страхових внесків здійснюється виключно в грошовій формі шляхом внесення відповідних сум страхових внесків до солідарної системи на банківські рахунки виконавчих органів Пенсійного фонду, а сум страхових внесків до накопичувальної системи пенсійного страхування - на банківський рахунок Накопичувального фонду або на банківський рахунок обраного застрахованою особою недержавного пенсійного фонду.
Частиною 6 ст. 20 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" передбачено, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Відповідно до ч. 15 ст. 106 Закону 1058-ІV регламентує: строк давності щодо стягнення недоїмки, пені та штрафних санкцій не застосовується.
Оскарження рішення платником єдиного внеску може здійснюватися протягом 10 робочих днів з дня отримання рішення, у порядку визначеному ч. 12 ст. 106 Закону 1058-ІV. Однак підприємство не оскаржило зазначене рішення №1443 УПФУ в м. Херсоні від 15.09.12 року та не сплатило суму штрафних санкцій та пені у передбачений термін.
Відповідно до положень ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Суд вважає, що позивачем доведено виниклу заборгованість відповідача, щодо заявлених позовних вимог.
За таких обставин, оскільки відповідач своєчасно не сплатив в повному обсязі страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, то відповідно до ч. 1 ст. 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з нього підлягає стягненню у рахунок погашення заборгованості сума у загальному розмірі 818,47 грн. на користь управління Пенсійного фонду України в м. Херсоні.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 КАС України, судові витрати з відповідача не підлягають стягненню.
На підставі вищевикладеного, керуючись ст.ст. 2, 7, 12, 17, 19, 94, 158-163 КАС України, суд -
постановив:
Позов задовольнити.
Стягнути з ПАТ Підприємства матеріально - технічного забезпечення «Херсонресурси» (код ЄДРПОУ 19221790) на користь Управління Пенсійного фонду в м. Херсоні (код ЄДРПОУ 37960171) заборгованість по штрафній санкції та нарахуванні пені за несплату або несвоєчасну сплату єдиного соціального внеску за період з 20.08.12 року по 30.08.12 року у розмірі 818 (вісімсот вісімнадцять) гривень 47 копійок на рахунки відкриті в Головному управління Державної казначейської служби України в Херсонській області, МФО: 852010, в сумі 764 (сімсот шістдесят чотири) гривні 96 копійок на рахунок: 37193023002123 та в сумі 53 (п'ятдесят три) гривні 51 копійка на рахунок: 37199083002123.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Суддя Василяка Д.К.
кат. 10.1